Hore
Fórum » Príslušenstvo
 

Spušť na atmosfericke blesky

lamid
lamid 2013-06-13 09:57:16+02
Dá sa zohnať automatická spúšť fotoaparátu reagujúca na blesk? Ak skúšam vyfotiť blesk, tak úspešnosť je cca 1:50.
 
Fatty
2013-06-13 14:44:31+02
príspevok od: PaPi
Napada mi iba nieco reagujuce na svetlo... ale to by v snahe zachytit tento atmosfericky jav na cip podla mna znamenalo prekonat rychlost svetla Takych veci bude asi plny ebay Celkom slusne by si to ale mohol napojit na mikrofon a zapnut nahravanie zvuku hromov... Jednoznacne dlhe expo...
jasnééé prekonať rýchlosť svetla preboha a načo??? nie je neobvyklé že silnejší výboj zotrvá svietiť niekedy aj 1/2s-1s a to nie je až taký problém vyfotiť (s trochou šťastia)
a spúšťať zvukom môžeš vieš čo... zahrmí predsa až PO blesku :/ OMFG ľudia...
 
PaPi
2013-06-13 14:51:08+02
príspevok od: Fatty
jasnééé prekonať rýchlosť svetla preboha a načo??? nie je neobvyklé že silnejší výboj zotrvá svietiť niekedy aj 1/2s-1s a to nie je až taký problém vyfotiť (s trochou šťastia)
a spúšťať zvukom môžeš vieš čo... zahrmí predsa až PO blesku :/ OMFG ľudia...
To je sice pravda, ze vyboj trva... Avsak zachytit len jeho cast - je to dostatocne? K tomu druhemu...Pozorny citatel pochopi
 
vd
2013-06-13 15:06:36+02
príspevok od: lamid
Dá sa zohnať automatická spúšť fotoaparátu reagujúca na blesk? Ak skúšam vyfotiť blesk, tak úspešnosť je cca 1:50.
vraj to dokazu aj kompakty. pred rokmi som cital kdesi recenziu, ze po stlaceni spuste fotak zaznamena 4 predchadzajuce zabery http://www.zive.sk/ovladanie-testovacie-fotografie-a-videa-zhodnotenie/test-nikon-1-j1-velmi-dospela-hracka/ch-207266-sc-3-a-297845/default.aspx

inak na margo rychlohlosti, uz sa podarilo zachytit blesky ak mobilom, ale tam by som to pripisoval skor nahode
 
total empty
2013-06-13 16:31:28+02
príspevok od: Fatty
jasnééé prekonať rýchlosť svetla preboha a načo??? nie je neobvyklé že silnejší výboj zotrvá svietiť niekedy aj 1/2s-1s a to nie je až taký problém vyfotiť (s trochou šťastia)
a spúšťať zvukom môžeš vieš čo... zahrmí predsa až PO blesku :/ OMFG ľudia...
rychlosť zvuku okolo 1125 mk/h
rychlosť svetla skoro 300tisíc km/sek.
rychlosť svetla neni môžné prekonať,jedine to dokažu tachiony, či neutrína,ale to je teoria.
Zbytočne to riešiť,jednoducho na statív a dlhá expozícia.
 
total empty
2013-06-13 16:34:41+02
príspevok od: vd
vraj to dokazu aj kompakty. pred rokmi som cital kdesi recenziu, ze po stlaceni spuste fotak zaznamena 4 predchadzajuce zabery http://www.zive.sk/ovladanie-testovacie-fotografie-a-videa-zhodnotenie/test-nikon-1-j1-velmi-dospela-hracka/ch-207266-sc-3-a-297845/default.aspx

inak na margo rychlohlosti, uz sa podarilo zachytit blesky ak mobilom, ale tam by som to pripisoval skor nahode
k amery majú taku funkciu v stand-by režime, že prerecord,zaznaménávaju 3 sek pred spustením rec,v podstate ich zaznamenávaju a mažu dookola dokedy nestisneš tlačitko record.
 
tomasp1
2013-06-13 20:10:28+02
mládenci fotodioda, najlacnejsia meike spust a trosku umu dokopy to výde na 30€

na sos.sk najdes vsetko co potrebujes a ak trochu poguglis tak aj schemu
 
keko
2013-06-13 20:47:52+02
Toto by ma zaujimalo, ako tie atmosfericke blesky spustate? Ja som fotil s malym bleskom a tie atmosfericke nie-a-nie nim odpalit ....
( )
 
RichPhoto
2013-06-13 20:59:57+02
príspevok od: PaPi
...a v tom bol ten Albert dobry... takto zistil, ze je to relatívne, lebo ked naopak zhasnes, musi byt svetlo rychlejsie, aby zdrhlo pred tmou. Vyplyva mi z toho jedno, ze ak svetlo je jeden element a tma druhy, pricom ich rychlost je navzajom relativna, potom musi na elementarne kratky cas musi pred (napr.) odchodom tmy a prichodom svetla v miestnosti zostat nieco ine... Higgsov bozon Ta fyzika je krasna
tak to je super uvaha
 
total empty
2013-06-13 21:33:07+02
príspevok od: tomasp1
mládenci fotodioda, najlacnejsia meike spust a trosku umu dokopy to výde na 30€

na sos.sk najdes vsetko co potrebujes a ak trochu poguglis tak aj schemu
Fotodioda sníma v infračervenom spektre rozdiely teplôt na ktoré reaguje trebars zopnutím relátka a svetla.
Nesníma pohyb a na červenú farbu je slepá, potom je tu spomínaná rýchlosť svetla,a to je problém jedine by pomohla funkcia prerecord ako v kamere,akurát prerobená na snímanie určitý počet fotiek za sekundu po dobu trebars tých 3 sek. ako v kamerach.
V takom prípad e by si mal ten blesk cvaknutý,lebo máš tri sekundy predtým ako stísneš spúšť ,nacvakané v pamäti. Ešte som zatial nepočul o takej funkcií vo foťaku.
 
total empty
2013-06-13 22:12:31+02
príspevok od: keko
Toto by ma zaujimalo, ako tie atmosfericke blesky spustate? Ja som fotil s malym bleskom a tie atmosfericke nie-a-nie nim odpalit ....
( )
Je to jednoduché,odpaľuje sa to ručne,potrebuješ štyroch komparzistou.
Z výšky asi 4-5 metrov dvaja rozprašujú z jemných rozprašovačov slaný roztok vody, ďalší dvaja držia katodu a anodu zváračky jednosmerným prúdom aspoň 60amperovej proti sebe. Vzajomným približovaním a vzdialovaním vytváraju elektrické výboje vo vzduchu.
Občas pomôže hodenie nejakých časti medených drôtou pre spestrenie a lepšie rozštiepenie blesku.
Ty ležíž skoro na zemi a cvakaš.
Eto vsjo.
 
romanovo
2013-06-13 22:17:17+02
príspevok od: total empty
Je to jednoduché,odpaľuje sa to ručne,potrebuješ štyroch komparzistou.
Z výšky asi 4-5 metrov dvaja rozprašujú z jemných rozprašovačov slaný roztok vody, ďalší dvaja držia katodu a anodu zváračky jednosmerným prúdom aspoň 60amperovej proti sebe. Vzajomným približovaním a vzdialovaním vytváraju elektrické výboje vo vzduchu.
Občas pomôže hodenie nejakých časti medených drôtou pre spestrenie a lepšie rozštiepenie blesku.
Ty ležíž skoro na zemi a cvakaš.
Eto vsjo.
JA SA POSEREM SI ZAKLINCOVAL
 
keko
2013-06-13 22:29:19+02
príspevok od: total empty
Je to jednoduché,odpaľuje sa to ručne,potrebuješ štyroch komparzistou.
Z výšky asi 4-5 metrov dvaja rozprašujú z jemných rozprašovačov slaný roztok vody, ďalší dvaja držia katodu a anodu zváračky jednosmerným prúdom aspoň 60amperovej proti sebe. Vzajomným približovaním a vzdialovaním vytváraju elektrické výboje vo vzduchu.
Občas pomôže hodenie nejakých časti medených drôtou pre spestrenie a lepšie rozštiepenie blesku.
Ty ležíž skoro na zemi a cvakaš.
Eto vsjo.
Ha-ha! Lenze kde vezmes v prirode zvaracku.
Mam pocit, ze trosku kecas, alebo nechces prezradit vsetky finty.
 
tomascolt
2013-06-13 22:41:39+02
príspevok od: keko
Ha-ha! Lenze kde vezmes v prirode zvaracku.
Mam pocit, ze trosku kecas, alebo nechces prezradit vsetky finty.
Preco by kecal, bezne nosi v brasni elektrocentralu
 
total empty
2013-06-13 22:43:01+02
príspevok od: keko
Ha-ha! Lenze kde vezmes v prirode zvaracku.
Mam pocit, ze trosku kecas, alebo nechces prezradit vsetky finty.
Napr v Lidlu teraz predávaju lacný benzin generátor,myslím že 2500W za nejakých 200eury,ale sú aj vykonejšie. a nakoniec nemusíš chodiť do prírody,veď nebo máš aj nad hlavou.
Správna otázka znie: Kto prežije?
 
keko
2013-06-13 22:50:25+02
príspevok od: total empty
Napr v Lidlu teraz predávaju lacný benzin generátor,myslím že 2500W za nejakých 200eury,ale sú aj vykonejšie. a nakoniec nemusíš chodiť do prírody,veď nebo máš aj nad hlavou.
Správna otázka znie: Kto prežije?
No ja nad hlavou mam strop kaviarne a nemam s tym skusenosti.
A aky zoom odporucas? Ten s tou objimkou na uzemnenie?
 
total empty
2013-06-13 22:53:41+02
príspevok od: tomascolt
Preco by kecal, bezne nosi v brasni elektrocentralu
No priateľu,ani nevieš aké parádne fotky sa dajú spraviť v lese,ak máš elektrocentrálu,dymostroj na výrobu umelej hmly,dymostroj na plazivý dym.... a pár leddiodových reflektorov v parabole,s ktorýmy môžeš vyrobiť v podstate umelé slnko.
Ak si myslíš,že kecám,tja vec, ale skús sa niekedy pozrieť ako točia filmári film.
 
keko
2013-06-13 22:58:59+02
príspevok od: total empty
No priateľu,ani nevieš aké parádne fotky sa dajú spraviť v lese,ak máš elektrocentrálu,dymostroj na výrobu umelej hmly,dymostroj na plazivý dym.... a pár leddiodových reflektorov v parabole,s ktorýmy môžeš vyrobiť v podstate umelé slnko.
Ak si myslíš,že kecám,tja vec, ale skús sa niekedy pozrieť ako točia filmári film.
No to ale robia len cesky filmari. Na Slovensku sa filmy krutia a tak nasi filmari nakrucaj (vid Jazykovedny ustav SAV).
A umele slnko som videl vo filme Temne slunce, kde Brzobahaty vyrobil atomovu bombu z pudrenky takej jednej pipiny, na ktoru sa potom lepil. Tu pipinu myslim hrala sestra Vasryova. Ale videl som to len raz, ked som blicoval na gymply, niekedy v roku 1982.
 
total empty
2013-06-13 23:03:17+02
príspevok od: keko
No ja nad hlavou mam strop kaviarne a nemam s tym skusenosti.
A aky zoom odporucas? Ten s tou objimkou na uzemnenie?
No ak je modro fialový,žiadný problém. Jedine pevnú 50-siatku. Pri jednosmernom prúde nepotrebuješ uzemnenie, a pri práci zo striedavým neodporúčam. A material by mal byť tkzv.bakeliťak a guma. Pokiaľ nechceš absorbovať energiu ako hightlannder.
 
mikki90
2013-06-13 23:03:36+02
Dá sa naprogramovať automaticky snímač pomocou mcu a fotodiódy. Blesk je viditeľný niekoľko milisekúnd cca 160ms a foto prvku trvá reakcia mikro sekundy, fotoaparát reaguje do niekoľkých milisekúnd takže blesk by nemalo byt problém zachytiť. Pre tých neveriacich pozrite si prílohu blesk je zachytený cez deň pomocou snímača, nie režimom bulb a čakania na zaber. Čas snímania priloženej fotky bol tuším 1/60 alebo 1/80s. program nefunguje dokonale zatiaľ ho dolaďujem len nie je toľko čašu ale princíp funguje. Zachytil aj blesky, ktoré sú neskutočne ďaleko a nie je ich dobre vidieť aj po priblížení na fotografii.
 
total empty
2013-06-13 23:11:50+02
príspevok od: mikki90
Dá sa naprogramovať automaticky snímač pomocou mcu a fotodiódy. Blesk je viditeľný niekoľko milisekúnd cca 160ms a foto prvku trvá reakcia mikro sekundy, fotoaparát reaguje do niekoľkých milisekúnd takže blesk by nemalo byt problém zachytiť. Pre tých neveriacich pozrite si prílohu blesk je zachytený cez deň pomocou snímača, nie režimom bulb a čakania na zaber. Čas snímania priloženej fotky bol tuším 1/60 alebo 1/80s. program nefunguje dokonale zatiaľ ho dolaďujem len nie je toľko čašu ale princíp funguje. Zachytil aj blesky, ktoré sú neskutočne ďaleko a nie je ich dobre vidieť aj po priblížení na fotografii.
Je to možné,ale zachytíš len malú časť blesku, pri dlhšom čase ich z jedného miesta zachytíš viac a robí to pestrejšie fotky. čas snímania môže byť len 5sek. ale aj 30, nemusí to byť len bulb. Možno by bolo fotodiodu lepšie nahradiť iným zariadením,ktoré lepšie a rýchlejšie identifikuje elektro-magnetický výboj.
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()