Hore
Fórum » Príslušenstvo
 

Monopod - s hlavou, bez hlavy?

jajav
2011-01-22 18:01:04+01
Zdravím,
rozmýšľala som o kúpe monopodu, len niečoho lacnejšieho, žiadne profesionálne. Čo som pozerala, tak sa dajú naozaj DOSŤ lacné (do 30€), niektoré s hlavou, niektoré bez hlavy. V takejto cenovej kategórii by som sa asi obávala tých hláv kúsok, ale na druhej strane si tiež nie som istá, či by stačil monopod bez hlavy. Predpokladám, že by som to využila dosť, resp. sa dá hocikde so sebou zobrať, čo je dosť plus, takže by to nebol problém a iste by veľakrát uľahčil situáciu. Ale takisto by som s tým chcela skúsiť nejaké koncertovky, kde mi bez hlavy príde dosť nepraktický. Samozrejme, nie vždy sa v takýchto situáciách dá použiť, v skákajúcom dave natlačená pod pódiom asi nie No a ešte nejaký ten šport - exterier aj interier, tam myslím, že by tú hlavu až tak nebolo treba, k tomu sa dá väčšinou si aj sadnúť.
Tak teda - s hlavou alebo bez hlavy?
 
dodo_bb
2011-01-22 18:22:13+01
Používam monopod veľmi zhusta, na šport a kadečo... Na prvý monopod som si kúpil takú malú guľovú hlavu (predavač ma ukecal). Bolo to nanič, lebo sa uvoľňovala a po čase som ju dal preč. Nemala rýchloupínaciu doštičku, iba znovu závit. Teraz mám po kope skúseností druhý, pevnejší monopod VANGUARD a k nemu som si kúpil jednosmerne sklopnú veľkú hlavu Manfrotto 234RC s upínacou doštičkou. Môj názor - hlava na monopode podľa mňa má zmysel len kvôli rýchloupínacej doštičke - ak máš ťažšiu zostavu alebo potrebuješ foťák rýchlo meniť na monopode za iný. Na pohyb fotopararátu a cielenie hlavu netreba, oveľa rýchlejšie monopod celý natočím a nakloním ako pracovať s hlavou (teda s tou na monopode, s tou Tvojou pracovať budeš musieť .
 
Big Lebowski
2011-01-22 18:25:08+01
Monopod sa používa hlavne na dlhé tele ktoré vážia niekoľko kilogramov. Ale ak ho nutne potrebuješ, kúp si guľovú hlavu. Ak vlastníš len tu uvedenú techniku, tak je hlava nevyhnutnosť. Budeš vždy podpierať len telo, nie objektív.
Môj osobný názor: Ak by som mal tvoju techniku, nad monopodom by som ani neuvažoval. Radšej by som šiel do kvalitnejšieho tripodu, ktorý ti bude robiť väčšiu službu.
 
dodo_bb
2011-01-22 18:26:38+01
A ozaj, neexistujú profesionálne a amatérske monopody, existujú len tie, čo Ti spoľahlivo udržia Tvoj foťák a objektívom a potom tie, ktoré sú slabé a môžu sa ľahko zlomiť alebo poškodiť Kúp si poriadny a mysli na to, že výrobcom uvádzané nosnosti sú ozaj maximálne, ber ich s rezervou. A keď raz kúpiš ťažší objektív, tak nech nemusíš meniť monopod (ver skúsenému, musel som ten môj meniť po roku
 
dodo_bb
2011-01-22 18:37:21+01
príspevok od: Big Lebowski
Monopod sa používa hlavne na dlhé tele ktoré vážia niekoľko kilogramov. Ale ak ho nutne potrebuješ, kúp si guľovú hlavu. Ak vlastníš len tu uvedenú techniku, tak je hlava nevyhnutnosť. Budeš vždy podpierať len telo, nie objektív.
Môj osobný názor: Ak by som mal tvoju techniku, nad monopodom by som ani neuvažoval. Radšej by som šiel do kvalitnejšieho tripodu, ktorý ti bude robiť väčšiu službu.
Ani by som nesúhlasil Monopod je značne nedocenený, akúkoľvek techniku výrazne zastabilizuje a to aj kratšie ohniská a ľahšie zostavy. Na ťažšie zostavy je to nevyhnutnosť, na ľahšie zostavy je to veľká výhoda. Ja monopod nosím stále, aj na vychádzke ho mám ako palicu, na foťáku mám nastálo doštičku. Vidím záber, nacvaknem foťák na monopod, zakomponujem, exponujem, odpojím ho ho a idem ďalej. Trvá to dve sekundy, a aj hodne zadýchaný ten záber bezpečne udržím
A pokiaľ sa týka trojnohého statívu - kopa známych ho má, niektorí ho aj nosia, ale nakoniec ho nepoužíva skoro nik včítane mňa
 
bear
- moderator
2011-01-22 18:47:48+01
Ja mam na monopode tilt hlavu Manfrotto 234 (bez rychloupinacej dosticky - len preto, ze som isiel po minimalnej hmotnosti). Funkciu naklapania pouzivam pri ohniskach do 200mm, pri dlhsich ohniskach si hlavu zafixujem a naklapam cely monopod. Gulova hlava je na monopode nepouzitelna, akonahle ju uvolnis, lame sa Ti to v gulovom klbe a musis drzat monopod aj fotak a stabilitu mas pri tom horsiu ako bez monopodu.

K vyberu monopodu odporucim asi len tolko, ze vybrat taky, co umoznuje uvolnit/zamknut vysuvanie noh jednou rukou. Ja mam este starsi karbonovy model bez vodiacej drazky na nohach (jednotlive sekcie noh sa medzi sebou v uvolnenej polohe volne otacaju) a ked chcem zmenit vysku monopodu, potrebujem na to dve ruky.
 
Big Lebowski
2011-01-22 18:52:00+01
príspevok od: dodo_bb
Ani by som nesúhlasil Monopod je značne nedocenený, akúkoľvek techniku výrazne zastabilizuje a to aj kratšie ohniská a ľahšie zostavy. Na ťažšie zostavy je to nevyhnutnosť, na ľahšie zostavy je to veľká výhoda. Ja monopod nosím stále, aj na vychádzke ho mám ako palicu, na foťáku mám nastálo doštičku. Vidím záber, nacvaknem foťák na monopod, zakomponujem, exponujem, odpojím ho ho a idem ďalej. Trvá to dve sekundy, a aj hodne zadýchaný ten záber bezpečne udržím
A pokiaľ sa týka trojnohého statívu - kopa známych ho má, niektorí ho aj nosia, ale nakoniec ho nepoužíva skoro nik včítane mňa
Monopod používam pri 400mm- statívová obímka. Ak som mal monopod na tele aparátu a nasadené kratšie ohnisko, prišlo mi to nepohodlné a ťažko sa mi s takou zostavou fotilo. Je to môj názor. Ale keby som nemal 400-vku, nad monopodom nerozmýšľam.
Tiež nosím monopod stále na batohu. Je to fajn vec, ale v poslednom čase používam tripod. Väčšinu času sedím v kryte a tam jedna nôžka nemá využitie.
Oba naše názory sú čisto subjektívne. Ty budeš presadzovať svoje, ja svoje a pritom máme asi obaja pravdu. Záleží na použití. Našťastie pre autorku témy, investícia do monopodu nie je taká drastická.
 
bear
- moderator
2011-01-22 19:04:18+01
príspevok od: Big Lebowski
Monopod používam pri 400mm- statívová obímka. Ak som mal monopod na tele aparátu a nasadené kratšie ohnisko, prišlo mi to nepohodlné a ťažko sa mi s takou zostavou fotilo. Je to môj názor. Ale keby som nemal 400-vku, nad monopodom nerozmýšľam.
Tiež nosím monopod stále na batohu. Je to fajn vec, ale v poslednom čase používam tripod. Väčšinu času sedím v kryte a tam jedna nôžka nemá využitie.
Oba naše názory sú čisto subjektívne. Ty budeš presadzovať svoje, ja svoje a pritom máme asi obaja pravdu. Záleží na použití. Našťastie pre autorku témy, investícia do monopodu nie je taká drastická.
Do krytu je jednoznacne lepsi tripod. Monopod je vhodny na sport, kde sa casto potrebujes flexibilne presuvat a rozhladanie a doladovanie stativu by Ta zdrzovalo.
 
dedo Milan
2011-01-22 19:22:32+01
Osobne by som sa priklonil k reakciám \"doda a beara\", moja skúsenosť je podobná. K zostave s Nikon
70-200/2,8 je fotografovanie ďaleko pohodlnejšie práve z dôvodu, že po dlhšej dobe fotografovania už nemá človek takú pevnú ruku a rozhýbe i čas, ktorý by bežne zvládol. Mám zostavu monopod Giottos 3290B a k nemu hlavu Manfrotto 234 RC. Nedám na ňu dopustiť a súhlasím, že je ďaleko pohodlnejšia, pokiaľ nejde o dlhé časy pri expozícii.
 
Jozef96
2011-01-22 19:27:01+01
Ked si stasny tlieskaj nohamy ked si stasny tlieskaj rukami kedsi stasny stasny ked si stasny tieskaj hlavou aha Monopod - je to dobrepri dlhych teleobiektivoch to jest vse cize 200,300,400,500,600 - povne ohniska CUS
 
dodo_bb
2011-01-22 20:08:55+01
príspevok od: Big Lebowski
Monopod používam pri 400mm- statívová obímka. Ak som mal monopod na tele aparátu a nasadené kratšie ohnisko, prišlo mi to nepohodlné a ťažko sa mi s takou zostavou fotilo. Je to môj názor. Ale keby som nemal 400-vku, nad monopodom nerozmýšľam.
Tiež nosím monopod stále na batohu. Je to fajn vec, ale v poslednom čase používam tripod. Väčšinu času sedím v kryte a tam jedna nôžka nemá využitie.
Oba naše názory sú čisto subjektívne. Ty budeš presadzovať svoje, ja svoje a pritom máme asi obaja pravdu. Záleží na použití. Našťastie pre autorku témy, investícia do monopodu nie je taká drastická.
Nepresadzujem, Martin, to je naozaj celkom subjektívne Do krytu samozrejme tripod. Ale na koncerte či pri športe je nepoužiteľný a tam mieri naša priateľka Veronika. Aj keď v profile má hlavne krajinky, asi vie, na čo to chce Určite má na krajinky poriadny stabilný statív s hlavou
 
Condor
2011-01-22 20:16:43+01
Monopod áno a hlavu by som tiež odporúčal. Napríklad môže nastať problém ak nemáš na objektíve objímku tak sa nedá použiť pri fotení na výšku! Ak máš hlavu tak to ide Mal som niekedy Velbon set aj s guľovou hlavou a bol v pohode. Teraz mám mohutnejši Vanguard a hlavu Manfrotto s ktorou sa pracuje pohodlnejšie.
 
seifi
2011-01-22 20:30:00+01
Ako píše Dodo. 2x som kúpil tripod, a predal oba. Stálo to doma v kúte. Teraz mám monopod, vsadil so na ľahší variant M 679B, a spokojnosť. Áno, zišla by sa rychloupínacia dostička, ale cítim, že hlava nie je treba (70-200). S tymi 2 rukami a nastavovaním dĺžky nohy je pravda. Z tohto dôvodu som bral Manfrotto, nie závitovú fixáciu výšky a klapkovú.
 
Big Lebowski
2011-01-22 20:57:32+01
Väčšina z vás zabúda na jedno. Pozrieť sa do profilu autorky témy, čo vlastní za techniku. Monopod v kombinácii so statívovou obímkou (na teleobjektívoch) je jedna vec, druhá je mať monopod na tele fotoaparátu napríklad so 100mm sklom. O tom som hovoril, že to nie je príliš pohodlné (pre mňa).
Dodo, súhlasím. Autorka chce monopod, len sa pýtala či s, alebo bez hlavy. Tak na záver, keď už, tak už aj s hlavou, v jej prípade guľovou.
 
jajav
2011-01-22 21:25:03+01
No práve tá guľová mi príde dosť nepraktická z toho hľadiska, že by bolo asi náročnejšie s tým manipulovať pri zmene kompozície a podobne.
O monopode rozmýšľam aj preto, lebo mne napríklad aj taká 100-ka po istom čase prekáža váhou, keďže mám 45kg aj s topánkami Takže v podstate by som to asi využívala častejšie na fotenie pri horších svetelných podmienkach, kedy v ruke až také dlhé časy nie som schopná udržať. No a samozrejme už vyššie spomínané veci.
Našla som ešte niečo takéto, vyzerá to, že to je obyčajný monopodík bez hlavy, ale zároveň sa dá nakloniť, aby sa dalo fotiť aj na výšku, to mi nepríde ako zlé riešenie, ako to teda tak naozaj aj je
http://www.infotinta.com/images/tongpk0808.jpg
 
bear
- moderator
2011-01-22 21:37:41+01
príspevok od: Big Lebowski
Väčšina z vás zabúda na jedno. Pozrieť sa do profilu autorky témy, čo vlastní za techniku. Monopod v kombinácii so statívovou obímkou (na teleobjektívoch) je jedna vec, druhá je mať monopod na tele fotoaparátu napríklad so 100mm sklom. O tom som hovoril, že to nie je príliš pohodlné (pre mňa).
Dodo, súhlasím. Autorka chce monopod, len sa pýtala či s, alebo bez hlavy. Tak na záver, keď už, tak už aj s hlavou, v jej prípade guľovou.
Obcas pouzivam monopod aj s kratsimi ohniskami a objektivmi bez stativovej objimky, vtedy tilt hlavu otocim o 90 stupnov a pouzivam ju na zmenu formatu na sirku/vysku.
 
bear
- moderator
2011-01-22 21:38:34+01
príspevok od: jajav
No práve tá guľová mi príde dosť nepraktická z toho hľadiska, že by bolo asi náročnejšie s tým manipulovať pri zmene kompozície a podobne.
O monopode rozmýšľam aj preto, lebo mne napríklad aj taká 100-ka po istom čase prekáža váhou, keďže mám 45kg aj s topánkami Takže v podstate by som to asi využívala častejšie na fotenie pri horších svetelných podmienkach, kedy v ruke až také dlhé časy nie som schopná udržať. No a samozrejme už vyššie spomínané veci.
Našla som ešte niečo takéto, vyzerá to, že to je obyčajný monopodík bez hlavy, ale zároveň sa dá nakloniť, aby sa dalo fotiť aj na výšku, to mi nepríde ako zlé riešenie, ako to teda tak naozaj aj je
http://www.infotinta.com/images/tongpk0808.jpg
Je to len horsie ovladatelna a menej flexibilna variacia tilt hlavy.
 
jajav
2011-01-22 21:47:43+01
príspevok od: bear
Je to len horsie ovladatelna a menej flexibilna variacia tilt hlavy.
tak potom by už samotná hlava stála ako monopod popíš mi trošku, ako to konkrétne funguje, nakláňať sa to dá iba do boku alebo ako?
 
Štefan Káčer
2011-01-22 21:51:45+01
Skusim zhrnut pre nas amaterov vase skusenosti a odporucania. Ked chcem pouzit tazsi objektiv, npr. 300, resp. 70-200 s objimkami, tak hlavu vlastne nepotrebujem. Objektiv na vysku viem otocit uvolnenim objimky a hore, dolu naklonenim monopodu. Ked mam mensi, lahsi objektiv bez objimky, takodporucate tilt hlavu. Je to tak v strucnosti dobre? Dakujem Vam za rady, ako vidite, neboli len pre autorku temy ...
 
Condor
2011-01-22 22:38:31+01
príspevok od: jajav
No práve tá guľová mi príde dosť nepraktická z toho hľadiska, že by bolo asi náročnejšie s tým manipulovať pri zmene kompozície a podobne.
O monopode rozmýšľam aj preto, lebo mne napríklad aj taká 100-ka po istom čase prekáža váhou, keďže mám 45kg aj s topánkami Takže v podstate by som to asi využívala častejšie na fotenie pri horších svetelných podmienkach, kedy v ruke až také dlhé časy nie som schopná udržať. No a samozrejme už vyššie spomínané veci.
Našla som ešte niečo takéto, vyzerá to, že to je obyčajný monopodík bez hlavy, ale zároveň sa dá nakloniť, aby sa dalo fotiť aj na výšku, to mi nepríde ako zlé riešenie, ako to teda tak naozaj aj je
http://www.infotinta.com/images/tongpk0808.jpg
No podľa tej foto to bude asi fakt monopodik tak neviem neviem...
Skôr by som šiel do niečoho overeného ako napríklad toto:
shop.ephoto.sk/katalog/stativy/monopody/velbon-rup-l43.html
Ak to ma byť za málo peňazí tak toto je celkom slušný pomer cena/kvalita
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()