Hore
Fórum » Príslušenstvo
 

Extremne pevny statív

Marek Janicko
2011-03-04 07:45:35+01
Zdravim,
potreboval by som poradit od ludi, ktory sa specializuju na makro.
Az doteraz som si myslel, ze rozdiel medzi lacnym Hama a drahym stativom je iba v odolnosti, no zisil som i dalsi neduh v extremnom pouzivani.
Pri foteni sperkov som zistil, ze pohyb zrkadla dokaze natolko roztriast so stativom, ze nieje mozne dosiahnut ostry snimok. A pri sperkoch kde je kopec ostrych hran a odleskov to znamena katastrofu.

Preto som sa rozhodol zainvestovat do poriadneho kvalitneho stativu. No kedze uz jeden lacny mam a tych drahych je kopec necham si poradit od skusenych.

Ak by mi vedel niekto poradit na zaklade mojich poziadaviek bol by som velmi rad:

- stativ z dvoch casti (stativ a hlava)
- samotny stativ aby dovoloval sa dostat co najnizsie k zemi
- hlava stativu taka aby bolo mozne ju co najpresnejsie ovladat po mm
- aretaciu pohybu hlavy si predstavujem taku, ze ked ju aretujem aby sa mi obraz nepohol v hladaciku (doterajsi problem pri mojom sucasnom stative)
- nemam skusenosti s profi gulovymi hlavami no obavam sa, ze bude problem dosiahnut pohyb po mm tak aby som nesuperil s vahou tazkeho fotaparatu.
- stativ by mal udrzat v pohode vahu profi fotoaparatov. Momentlane fotim cez D90 no uz rozmyslam ist o radu vyssie tento rok.
- hlava stativu by mal mat odopinatelnu dosticku (neviem ci je to pri vsetkych znackach takto, no chcem ARCA swiss system)


Vsimol som si, ze existuju i hlavy statiov naplnene tekutinami no netusim, aky to moze mat konecny dosledok. Mozno to zabezpecuje mazanie a pritom hladky chod.

Vopred dakujem za vsetky rady a tipy, sam budem tiez hladat najlepsiu volbu u toho, no ak mi vyber niekto urychli budem len rad.
 
inkubbus
2011-03-04 07:54:30+01
pocul si uz o predsklopeni zrkadla?
 
Marek Janicko
2011-03-04 08:07:31+01
Pocul, no nikdy som to nevyuzival. No idem hned prestudovat co to robi v konecnom dosledku.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-03-04 08:09:55+01
Manfrotto 055XProB
Manfrotto 410 Junior - najpresnejsia hlava s mikroposuvom
2x Manfroto Micro positioning Slide Plate
 
mirosz
2011-03-04 08:25:22+01
Mozno by to chcelo stativ zatazit nejakym zavazim....
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-03-04 08:27:06+01
ako píše Karol, prípadne ešte väčšie a ťažšie manfrotto z rady triaut alebo triman. a potrebuješ prevodovú hlavu (geared head mafrotto 410 Junior je tiež takáto). teda nie taku pakovu že odaretuješ posuvaš a zaaretuješ, ale kolieskom na nej už priamo meníš polohu a nastavuješ sklon, vtedy ti nič neklesne lebo nemá prečo. Hydrostatická guľová ti moc nepomôže v prípadoch ked ti vadí posun o 0,5 - 1mm...

http://www.youtube.com/watch?v=lceMXdvzVpM
 
tomasGalajda
2011-03-04 08:29:34+01
príspevok od: Marek Janicko
Pocul, no nikdy som to nevyuzival. No idem hned prestudovat co to robi v konecnom dosledku.
myslím si, že toto ak má nestabilný statív ešte viac rozhýbe foťák, možno to je len tým masívnym zvukom....ale možno sa mýlim nemám to nijako podložené je to len môj laický názor........táto funkcia je super fakt...najmä ak fotíš z ruky. Osobne ju niekedy používam aj pri fotení zo statívu.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-03-04 08:34:03+01
príspevok od: mirosz
Mozno by to chcelo stativ zatazit nejakym zavazim....
OMG!
 
tomasGalajda
2011-03-04 08:38:43+01
príspevok od: Jozef Peniak
ako píše Karol, prípadne ešte väčšie a ťažšie manfrotto z rady triaut alebo triman. a potrebuješ prevodovú hlavu (geared head mafrotto 410 Junior je tiež takáto). teda nie taku pakovu že odaretuješ posuvaš a zaaretuješ, ale kolieskom na nej už priamo meníš polohu a nastavuješ sklon, vtedy ti nič neklesne lebo nemá prečo. Hydrostatická guľová ti moc nepomôže v prípadoch ked ti vadí posun o 0,5 - 1mm...

http://www.youtube.com/watch?v=lceMXdvzVpM
pecková hlava....VAU
 
TomR
2011-03-04 08:59:44+01
príspevok od: Jozef Peniak
OMG!
WTF?
 
Marek Janicko
2011-03-04 09:06:44+01
Ako chlapi, ta hlava je suprova, no sedim tu prikovany o stolicku a rozmyslam do coho som sa to pustil. Povedal som si, ze sa zmierim v pohode s investiciou 200 €. No len hlava 160 € mi dava najavo, ze sa do toho nezmestim.

Existuje i cenova alternativa?
 
Marek Janicko
2011-03-04 09:12:11+01
príspevok od: mirosz
Mozno by to chcelo stativ zatazit nejakym zavazim....
Samotny stativ sa javi byt pevny. Problem je, ze cely klb je vyrabany s tolerancnymi rezervami, plus pouzivanim sa ti z casti opotrebuje. Volnym okom sa ti stativ javi, ako pevny. No skus si na LCDcku priblizit opticky zamerany obraz a zistis ihned, ze hoc aky dotyk rozochvie fotak na urcitu dobu. Vlastne i tak som zistil, ako je mozne, ze neviem dosiahnut ostry snimok.

Zavazie sa pouziva v terene aby ti neprepadla technika. Najcastejsie sa to vyuziva pri foteni, ak mas na studiovom stative blesk + dazdnik aby ti to i maly vetrik neprevratil. Ale to uz je ina tema.
 
Miro Bartánus
2011-03-04 09:15:43+01
príspevok od: Karol Srnec
Manfrotto 055XProB
Manfrotto 410 Junior - najpresnejsia hlava s mikroposuvom
2x Manfroto Micro positioning Slide Plate
Tak ako @Karol Srnec plus
+ káblová spúšť (D90 má asi built-in infrared)
+ predsklopenie zrkadla alebo oneskorená expozícia (neviem ako je na tom D90 s týmto, D300 má oboje)

Btw prečo sa tá hlava volá Junior, je aj nejaká Senior alternatíva?
 
mirosz
2011-03-04 09:17:35+01
príspevok od: Marek Janicko
Samotny stativ sa javi byt pevny. Problem je, ze cely klb je vyrabany s tolerancnymi rezervami, plus pouzivanim sa ti z casti opotrebuje. Volnym okom sa ti stativ javi, ako pevny. No skus si na LCDcku priblizit opticky zamerany obraz a zistis ihned, ze hoc aky dotyk rozochvie fotak na urcitu dobu. Vlastne i tak som zistil, ako je mozne, ze neviem dosiahnut ostry snimok.

Zavazie sa pouziva v terene aby ti neprepadla technika. Najcastejsie sa to vyuziva pri foteni, ak mas na studiovom stative blesk + dazdnik aby ti to i maly vetrik neprevratil. Ale to uz je ina tema.
Vidim ze som riadne tresol zas No co, chybami sa krepi ucia...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-03-04 09:18:56+01
príspevok od: Miro Bartánus
Tak ako @Karol Srnec plus
+ káblová spúšť (D90 má asi built-in infrared)
+ predsklopenie zrkadla alebo oneskorená expozícia (neviem ako je na tom D90 s týmto, D300 má oboje)

Btw prečo sa tá hlava volá Junior, je aj nejaká Senior alternatíva?
Je aj vacsi model. Ale aj toto je riadna obluda.
 
Marek Janicko
2011-03-04 09:20:14+01
Miro: pouzivam kablovu spust ale i niekedy napojenie cez PC. To predsklopenie vyskusam dnes.

Co poviete na tieto alternativy?
shop.ephoto.sk/katalog/stativy/hlavy/manfrotto-460mg.html
shop.ephoto.sk/katalog/stativy/hlavy/manfrotto-056.html

Na druhom linku nieje vymenna dosticka. No je mi jasne, ze pokial chcem cenovu alternativu, budem musiet naroky znizit v niektorych podmienkach.
Asi ostanem iba pri pevnom a presnom ovladani. A stabilnej aretacii.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-03-04 09:25:57+01
príspevok od: Marek Janicko
Miro: pouzivam kablovu spust ale i niekedy napojenie cez PC. To predsklopenie vyskusam dnes.

Co poviete na tieto alternativy?
shop.ephoto.sk/katalog/stativy/hlavy/manfrotto-460mg.html
shop.ephoto.sk/katalog/stativy/hlavy/manfrotto-056.html

Na druhom linku nieje vymenna dosticka. No je mi jasne, ze pokial chcem cenovu alternativu, budem musiet naroky znizit v niektorych podmienkach.
Asi ostanem iba pri pevnom a presnom ovladani. A stabilnej aretacii.
predsklopenie je základ to ani nerozmýšľaj, kablovu spušť netreba stačí časovač 2s + predsklopenie + dobrý statív, alebo namiesto časovača fotiť rovno do PC

a tie hlavy co si uviedol nie su prevodove ale obycajen \"padacie\". Ak plánuješ fotiť veľ makro a tie šperky máš na kšeft na hlave by som nešetril, radšej kup hocake ťažke bazarove nohy.
 
miki33
2011-03-04 09:41:07+01
taky typ - kedze to je to v studiu (resp. doma), velmi dobre a stabilne su drevene stavity, ktore teraz v bazare kupis za par Euro. Su tazke, ale to nevadi kedze to nemusis vlacit na hory + ostatne veci a nastavenia ako ti radia nadomnou.
 
Marek Janicko
2011-03-04 11:05:38+01
No nic chlopaci, nepotesili ste ma. Este ani na ebay sa ta hlava neda zohnat lacnejsie.
Ale cesta stary stativ a ta hlava sa mi celkom pozdava.
 
Robino
2011-03-04 11:21:29+01
príspevok od: Marek Janicko
Ako chlapi, ta hlava je suprova, no sedim tu prikovany o stolicku a rozmyslam do coho som sa to pustil. Povedal som si, ze sa zmierim v pohode s investiciou 200 €. No len hlava 160 € mi dava najavo, ze sa do toho nezmestim.

Existuje i cenova alternativa?
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()