Hore
Fórum » Nikon fórum
 

zdá sa vám to fér, Nikonisti?

marianr
2020-05-29 18:22:45+02
https://www.dpreview.com/forums/post/61869525?image=0
 
krispin.pucinko
2020-05-29 18:59:57+02
nerozumiem co presne myslis. bezzrkadlovky bezne aplikuju lens correction priamo vo fotaku. eliminuje sa tym jeden uplne zbytocny krok v postprocesignu a aplikuje sa correction profil vytvoreny priamo vyrobcom, ktory najlespie pozna chybu objektivu ktory vytvoril a nie nejakym 3rd party.
 
landov
2020-05-29 19:37:11+02
príspevok od: marianr
https://www.dpreview.com/forums/post/61869525?image=0
A co akoze ??? Vitaj v digitalnej dobe.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-05-29 20:43:00+02
Aktualny standard u kazdeho vyrobcu fotoaparatov.
 
blahoslav J B Art
2020-05-29 21:05:14+02
pre korektnost treba dodat, ze tu na Ephote sa traduje, ze taketo hnusne podvody robia len Olympus a Fuji
 
robertondrejovic
2020-05-30 07:45:34+02
Čo je akože nefér, že v digitálnej dobe možno skorigovať optické vady softwerovo ? Ale to je naopak vynikajúce.Vyrobiť objektív ktorý by nemal nijaké optické vady možné asi je, ale jeho cena by bola porovnateľná s cenou bytu v centre Bratislavy, alebo aj ešte vyššia a na prenos by bol potrebný fúrik.
 
duroslav
2020-05-30 10:30:05+02
mňa ovela viac sere že na fotkách fotených 24-70/2,8S aj napriek týmto korekciám je vidno vinetáciu, ktorá je naviac asymetrická - na pravej strane viac než na ľavej
 
fatality
2020-05-30 13:51:31+02
príspevok od: duroslav
mňa ovela viac sere že na fotkách fotených 24-70/2,8S aj napriek týmto korekciám je vidno vinetáciu, ktorá je naviac asymetrická - na pravej strane viac než na ľavej
to su tie super objektivy novej generacie pre bezzrkadlovky mensie,ostrejsie,s mensim poctom optickych chyb
a k topicu:ak by ten obejktiv bol +- ako predchadzajuce,alebo ako +- od konkurencie,automaticke korekcie by mi nevadili..museli by vsak byt "vypnutelne"..ak maskuju podpriemernu opticku kvalitu a este sa aj nedaju "vypnut",je to pruser..
 
calimero
2020-05-30 16:41:27+02
Mám pocit, že na Canone sa tie korekcie vypnúť dajú, pri fotení do RAW.
JPG vždy uloží s korekciami.
 
krispin.pucinko
2020-05-30 17:44:13+02
príspevok od: fatality
to su tie super objektivy novej generacie pre bezzrkadlovky mensie,ostrejsie,s mensim poctom optickych chyb
a k topicu:ak by ten obejktiv bol +- ako predchadzajuce,alebo ako +- od konkurencie,automaticke korekcie by mi nevadili..museli by vsak byt "vypnutelne"..ak maskuju podpriemernu opticku kvalitu a este sa aj nedaju "vypnut",je to pruser..
ved aj pri starych zrkadlach kazdy aplikoval lens correction profili pri importe do LR bez akehokolvek rozmyslania.
urcite sa nejadna o maskovanie podpriemernej kvality. kazdy kto si kupuje objektiv ma plne pravo ho vyskusat a rozhodnut sa ci je spokojny s kvalitou alebo nie, pretoze kazdi vidi vysledok aky sa da tym onym sklom dosiahnut a sposob akym sa k tomu niekto dopracuje je nepodstatny.
ziadne vypinanie nema zmysel, pretoze je len vyrobcoch ako postavili svoj system a co robia s datami medzi tym ako su zachytene na snimac a tym kedy su zapisane za kartu.
 
seifi
2020-05-30 21:22:25+02
príspevok od: krispin.pucinko
ved aj pri starych zrkadlach kazdy aplikoval lens correction profili pri importe do LR bez akehokolvek rozmyslania.
urcite sa nejadna o maskovanie podpriemernej kvality. kazdy kto si kupuje objektiv ma plne pravo ho vyskusat a rozhodnut sa ci je spokojny s kvalitou alebo nie, pretoze kazdi vidi vysledok aky sa da tym onym sklom dosiahnut a sposob akym sa k tomu niekto dopracuje je nepodstatny.
ziadne vypinanie nema zmysel, pretoze je len vyrobcoch ako postavili svoj system a co robia s datami medzi tym ako su zachytene na snimac a tym kedy su zapisane za kartu.
nepíš každý, iba ak to máš podchytené; každý, každý, kde si to nabral ? každý nie, lebo čo si napísal, je pre mňa katastrofa ... ty si nová generácia, stavaná na systémy zhora (nejdem rozvádzať) ja som mal možnosť rozmýšľať a vybrať si; a výrobca nech vyrába, čo vidí zákazníkom na očiach, a nie postupovať tak, že vyrobí blud a reklamou navnadí nerozmýšľajúcich na kúpu ; ako príklad vypínanie start/stop v autách - som zvedavý, kedy dajú aspoň možnosť to trvalo vypnúť na požiadanie cez servis ...
 
krispin.pucinko
2020-05-30 23:37:11+02
príspevok od: seifi
nepíš každý, iba ak to máš podchytené; každý, každý, kde si to nabral ? každý nie, lebo čo si napísal, je pre mňa katastrofa ... ty si nová generácia, stavaná na systémy zhora (nejdem rozvádzať) ja som mal možnosť rozmýšľať a vybrať si; a výrobca nech vyrába, čo vidí zákazníkom na očiach, a nie postupovať tak, že vyrobí blud a reklamou navnadí nerozmýšľajúcich na kúpu ; ako príklad vypínanie start/stop v autách - som zvedavý, kedy dajú aspoň možnosť to trvalo vypnúť na požiadanie cez servis ...
podstatny je vystup co mas ulozeny na karte, pre kazdeho, bez vynimky. to ako sa k tomu vyrobca dopracoval nepodstatne. tak isto ako je nepodstatne kolko sosoviek je v objektive a ake antireflexne vrstvy ma, atd.
tie chyby su neziaduci jav a ja nevidim dovod, pre ktory si miekto mohol mysliet ze automatika vo photoshope je lepsia ako automatika vo fotaku. cim blizsie k zdroju budes tie chyby opravovat tym viac casu usetris pri postprocesingu .
 
milann88
2020-05-31 11:55:27+02
Presne tak, dulezity je vysledek a pokud SW korekce pomuze k tomu, ze objektiv muze byt mensi, lehci a mozna i levnejsi, tak nevidim duvod, proc to brat jako podvod, protoze negativnich dusledku je mene nez pozitivnich. Tohle je tema pro internetove diskutery, pro fotografy je dulezity prave vysledek, ktery je diky SW lepsi.
 
marianr
2020-05-31 13:04:52+02
Tie šmejdové objektívy by mali byť za tretinovú cenu. Veď sú to pevné ohniská, urobiť ich nekompenzované je hanba. Skúste Limetky Pentax.

Ešte pre zaujímavosť sony / pentax. Fakt nerozumiem prečo to ovečky kupujú.

https://www.youtube.com/watch?v=z25ZqhrNwt4


 
milann88
2020-05-31 14:29:45+02
Ty šmejdové objektivy o kterých je řeč u Nikonu tedy 24-70 4 nebo 14-30 4 jsou vyrazne lehci nez ekvivalenty na DSLR a opticky lepsi, je mi uplne jedno, jak toho vyrobce dosahl. Az Pentax predstavi takhle lehke, male a vykonne objektivy bez SW korekci, tak se na ne rad kouknu, ale zadny takovy u Pentaxu nevidim Takze kdyz si ovecka na krajinu koupi Nikon Z7, 14-30 a 24-70 4 s vahou dohromady 1685g a moznosti pouzit filtry, tak mozna koukam spatne, ale u Pentaxu nevidim zadnou alternativu srovnatelnou, kvalitou, vahou, takze za me diky za SW korekce, muzu nosit lehci vybavu, pri lepsi kvalite.
 
JohnNewton
2020-05-31 14:55:02+02
príspevok od: marianr
Tie šmejdové objektívy by mali byť za tretinovú cenu. Veď sú to pevné ohniská, urobiť ich nekompenzované je hanba. Skúste Limetky Pentax.

Ešte pre zaujímavosť sony / pentax. Fakt nerozumiem prečo to ovečky kupujú.

https://www.youtube.com/watch?v=z25ZqhrNwt4


Neviem prečo si sa tak rozrušil, zatiaľ máme predsa na výber. U bezrkadiel už cesta späť nevedie. SW korekcia bude vždy lacnejšia.
 
JohnNewton
2020-05-31 14:56:12+02
príspevok od: Karol Srnec
Aktualny standard u kazdeho vyrobcu fotoaparatov.
No ale ten Sony Ti vtedy zdvihol tlak
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-05-31 15:20:11+02
príspevok od: JohnNewton
No ale ten Sony Ti vtedy zdvihol tlak
Zdvihne mi tlak kazdy, co sa prilis spolieha na softverovu korekciu. Je nejaka hranica, kedy je to uz privela, najma ak je to u drahych skiel. Dnes by sme si to m ozno ani nvsimli, pretpoze korekciu davaju bezne do RAW a fotku otvoris uz korigovanu. Urcite sa najde vela objektivov, ktore nie su v ramci niecej normy, ale nikdy sa to nezisti. Aspon ze tu ostrost zatial nikto neoklame.
 
Loory
2020-05-31 19:01:01+02
príspevok od: Karol Srnec
Zdvihne mi tlak kazdy, co sa prilis spolieha na softverovu korekciu. Je nejaka hranica, kedy je to uz privela, najma ak je to u drahych skiel. Dnes by sme si to m ozno ani nvsimli, pretpoze korekciu davaju bezne do RAW a fotku otvoris uz korigovanu. Urcite sa najde vela objektivov, ktore nie su v ramci niecej normy, ale nikdy sa to nezisti. Aspon ze tu ostrost zatial nikto neoklame.
Práve aj tam je háčik, merania ukázali že čím silnejšia je korekcia tým viac sa stratí z ostrosti.
Samozrejme že nie je to až extrémne veľa( pokiaľ skreslenie nie je extrémne), no je kontraproduktívne robiť superostrý objektív (aby vyzeral super v testoch) a potom silnou korekciou skreslenía časť tejto ostrosti zahodiť.

Článok je iba vysvetlením princípu, na túto tému je toho viac stačí googlit. Osobne si myslím že niektoré dnešné objektívy budú mať stratu aj viac ako 12% v ukážkovom teste.

https://www.lensrentals.com/blog/2013/01/you-can-correct-it-in-post-but/comment-page-1/
 
fatality
2020-06-01 00:39:16+02
príspevok od: krispin.pucinko
ved aj pri starych zrkadlach kazdy aplikoval lens correction profili pri importe do LR bez akehokolvek rozmyslania.
urcite sa nejadna o maskovanie podpriemernej kvality. kazdy kto si kupuje objektiv ma plne pravo ho vyskusat a rozhodnut sa ci je spokojny s kvalitou alebo nie, pretoze kazdi vidi vysledok aky sa da tym onym sklom dosiahnut a sposob akym sa k tomu niekto dopracuje je nepodstatny.
ziadne vypinanie nema zmysel, pretoze je len vyrobcoch ako postavili svoj system a co robia s datami medzi tym ako su zachytene na snimac a tym kedy su zapisane za kartu.
kazdy? a to vies odkial?
ja mam rad,ked si korekciu a jej mieru mozem zvolit sam..
a predstav si,ze su objektivy u ktorych bola ich nie 100% opticka
kvalita maskovana korekciou v rawe,ktorej mieru je vidiet len
v specialnych raw editoroch..
a ano,uz vidim ako rozoznam narast neostrosti,ktora
takouto korekciou vznika,ked korigovany obraz neviem porovnat
s nekorigovanym originalom..
a prepac,ale k zaveru tvojho prispevku mozem napisat len to,ze
si tym,co v slovencne volame "uzitocny hlupak"..
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()