Hore
Fórum » Nikon fórum
 

Nikon - 50 mm F1.8 AF D

tomasGalajda
tomasGalajda 2011-02-03 09:41:54+01
Zdravím, a vopred ďakujem všetkým, ktorí my pomôžu respektíve poradia a venujú kúsok svojho drahocenného času na radu. Už som podobné fórum videl ale nedalo mi viac menej informácie, ktoré som potreboval.
Chcel by som si kúpiť pevnú 50-tku (F1.8) čítal som nejaké recenzie veľa ľudí ho chváli veľa ľudí ho z nejakých dôvodov neodporúča...chcem vedieť názor ľudí, ktorý ho majú a používajú aj tých čo ho mali a nevyhovoval im a prečo im nevyhovoval....
Sú to predsa len peniaze a už som sa raz ´´sekol´´ pri kúpe optiky a je to dosť blbé... dva krát takúto chybu nechcem spraviť.
Pre doplňujúce info aby som bol presný mám D90. Fotím resp. ostrím poväčšine manuálne no určite využijem aj automatické ostrenie.
Vopred Vám všetkým ďakujem za Vaše cenné názory, skúsenosti, a rady

Tomáš
 
kecal
2011-02-03 11:51:09+01
príspevok od: tomasGalajda
nemusel si prispievať do tohto fóra nikto (ani ja) ťa nenútil ....žiadal som radu....nie agresívne názory nafúkanca....prepáč ale takto na mňa pôsobíš....

aj tak ďakujem za tvoje skúsenosti a ospravedlňujem sa za to, že som ti svojou otázkou ´´nesadol´´. Nikto z neba učený nespadol a preto som využil túto formu....a ako som napísal v otázke čítal som si fórum ktoré mi ale nedalo odpoveď na to, čo som hľadal

Ďakujem
iste, keď poviem že sa pýtaš krávovinu a ono to je krávovina tak som nafúkanec ..

tak mi skús dať odpoveď na otázku, čo si predstavuješ pod pojmom \" vychytávka ktorú výrobca nenapíše\" .. LOL
to máš asi tak ako s tým akú kadenciu má samopal vzor 37 ... presne takúto: ta ta ta ta ta ...
 
andysalay
2011-02-03 12:27:40+01
Myslím si, že Tomášova otázka bola celkom normálna a legitímna.

Existuje množstvo optických parametrov, ktoré sa neuvádzajú v špecifikáciách od výrobcu, a často sa im nevenujú ani bežné recenzie. Ja by som sa tiež tak opýtal. Každý sa pri svetelných objektívoch sústreďuje na bokeh, ale zďaleka nie každá recenzia sa detailne venuje napríklad závojovaniu v protivetle, alebo kóme, či pozdĺžnej chromatickej aberácii. A pritom sú to atribúty, ktoré môžu pri určitom štýle fotenia byť rozhodujúce. Určite práve takéto vlastnosti, ktoré užívateľ odhalí až pri dlhšom používaní, môžu byť zaujímavé pri rozhodovaní, či si kúpiť daný model, alebo hľadať inde.

Skúsme byť menej štipľaví...
 
tomasGalajda
2011-02-03 12:36:36+01
príspevok od: andysalay
Myslím si, že Tomášova otázka bola celkom normálna a legitímna.

Existuje množstvo optických parametrov, ktoré sa neuvádzajú v špecifikáciách od výrobcu, a často sa im nevenujú ani bežné recenzie. Ja by som sa tiež tak opýtal. Každý sa pri svetelných objektívoch sústreďuje na bokeh, ale zďaleka nie každá recenzia sa detailne venuje napríklad závojovaniu v protivetle, alebo kóme, či pozdĺžnej chromatickej aberácii. A pritom sú to atribúty, ktoré môžu pri určitom štýle fotenia byť rozhodujúce. Určite práve takéto vlastnosti, ktoré užívateľ odhalí až pri dlhšom používaní, môžu byť zaujímavé pri rozhodovaní, či si kúpiť daný model, alebo hľadať inde.

Skúsme byť menej štipľaví...
Vrelá vďaka
 
keko
2011-02-03 12:41:46+01
Kup si ho. Za par korun najuzitocnejsi objektiv. Da sa pouzit aj na hodne starych kinofilmovych zrkadlovkach. Vyborne pracuje s bleskovou automatikou. Mam 5 ks roznych pevnych patdesiatok. Ale tato je mi najmilsia (na D2X), hned po tom 2/50 manualna (na FM2).
 
TomR
2011-02-03 12:46:43+01
kecal: doporucuju nejblizsi psychiatrickou lecebnu

tomasGalajda: shrnul bych ho slovy: na f1,8 ma mekkci kresbu ale to vetsina objektivu na plnou diru, na f4 je paradne ostry neni mu co vytknout... rychlost je dostacujici, zadny rychlik to sice neni ale nejpomalejsi take rozhodne ne, jedine co se mu da vytknout je ze nema kruhovou clonu (ale co taky chtit za ty penize), pri zacloneni od f2,8 dela znatelne sedmiuhelnicky
 
PeCh
2011-02-03 12:58:09+01
Za tú cenu je to perfektný pomer výkon/cena. Na druhú stranu cene zodpovedá kvalita. Či ti bude stačiť si môžeš povedať len sám. Ak chceš niečo lepšie tak Nikon 50/1.4 alebo Sigma 50/1.4. Nie sú však o toľko lepšie ako je vyššia cena, no pre niekoho je aj ten malý rozdiel podstatný.

BTW kúpou 50/1.8 neurobíš chybu. Keď sa ti nebude pozdávať, tak ho predáš a stratíš možno 20 €. Ber to ako cenu za zapožičanie objektívu .
 
wayne
2011-02-03 13:00:23+01
Alebo ho mozes kupit na inzerat, predava sa ich plno... Na druhej strane vsak, na zamyslenie, ked je taky skvely, preco sa ich tolko vela predava po inzeratoch?
 
kecal
2011-02-03 13:04:15+01
príspevok od: andysalay
Myslím si, že Tomášova otázka bola celkom normálna a legitímna.

Existuje množstvo optických parametrov, ktoré sa neuvádzajú v špecifikáciách od výrobcu, a často sa im nevenujú ani bežné recenzie. Ja by som sa tiež tak opýtal. Každý sa pri svetelných objektívoch sústreďuje na bokeh, ale zďaleka nie každá recenzia sa detailne venuje napríklad závojovaniu v protivetle, alebo kóme, či pozdĺžnej chromatickej aberácii. A pritom sú to atribúty, ktoré môžu pri určitom štýle fotenia byť rozhodujúce. Určite práve takéto vlastnosti, ktoré užívateľ odhalí až pri dlhšom používaní, môžu byť zaujímavé pri rozhodovaní, či si kúpiť daný model, alebo hľadať inde.

Skúsme byť menej štipľaví...
a čo z toho sa nedá zistiť na weboch pre to určených? Teda pokiaľ viem o čo mi ide a čo potrebujem zistiť ...

http://digiarena.e15.cz/default.aspx?404;http://digiarena.zive.cz:80/chci-zakladni-objektiv-na-nikon-test_9

http://www.slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/97/cat/all

http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/217-nikkor-af-50mm-f18-d-review--test-report

atď ..

 
BYko
2011-02-03 13:05:49+01
príspevok od: PeCh
Za tú cenu je to perfektný pomer výkon/cena. Na druhú stranu cene zodpovedá kvalita. Či ti bude stačiť si môžeš povedať len sám. Ak chceš niečo lepšie tak Nikon 50/1.4 alebo Sigma 50/1.4. Nie sú však o toľko lepšie ako je vyššia cena, no pre niekoho je aj ten malý rozdiel podstatný.

BTW kúpou 50/1.8 neurobíš chybu. Keď sa ti nebude pozdávať, tak ho predáš a stratíš možno 20 €. Ber to ako cenu za zapožičanie objektívu .
Presne toto aj mne vadi :
- makky-neostri pri 1.8, mne uz s paci od 2.5
- malo lamiel clony (7) a nie su kruhove
- ostriaca vzdialenost 0.45m (predsa to nie je makro)
-M/A priostrenie

+rychlost ostrenia
+vaha
+cena (za tu cenu akoby ani nedostatky neexistovali)

Rozhodne uz 35/1.8 alebo 85mm
V tvojom pripade mozno aj tu 60mm MACRO
PS: predstav si, ze si kupis za 330e 50mm F1.4G a bude pomaly ostrit. Vtedy by si zas sliapol vedla, takze kazdopadne su to drahe skusacky
 
smindo
2011-02-03 13:12:01+01
Ja mam tiez D90 .Mal som 50 1.8 a bol som spokojny.Kupil som 50 1.4 a uz nie som az tak spokojny. (problemy s AF ) a aj 35 F1.8 som mal a predal som. Celkovo ja niesom na prime objektivy. Vobec ich nepouzivam.Jednoznacne to Karol vystishol. Ak ho kupis urobis dobre no neznamena,ze ho budes pouzivat. Kazdemu vyhovuje nieco ine. Moj nazor je \'ber ho\' !!!! Ak sa ti nebude sediet \"hovorovo\" tak ho predas a kupis nieco ine.
 
Robino
2011-02-03 14:13:37+01
Síce nespĺňam kritérium prvotného dotazu - byť používateľom 50/1,8, ale nedá mi nezapojiť sa do debaty, lebo tiež ma čaká kúpa pevného skla. Ja som ale viacmenej rozhodnutý pre 35/1,8, lebo 50 mi príde na D90 už dosť dlhá pre mňa. V profile vidím Tvoje dva objektívy, ktorýkoľvek si dokupoval, bola to naozaj chyba. Ak mám 18-105, nekúpim 18-55 a naopak to platí rovnako. Pevné sklo sa kupuje kvôli lepšej svetelnosti a kresbe, takže skoro každé je dobrá voľba. Ale ako naznačil kolega wayne, 35/1,8 by nemala chýbať. Onedlho už nebude chýbať ani mne.
 
tomasGalajda
2011-02-03 14:40:46+01
príspevok od: TomR
kecal: doporucuju nejblizsi psychiatrickou lecebnu

tomasGalajda: shrnul bych ho slovy: na f1,8 ma mekkci kresbu ale to vetsina objektivu na plnou diru, na f4 je paradne ostry neni mu co vytknout... rychlost je dostacujici, zadny rychlik to sice neni ale nejpomalejsi take rozhodne ne, jedine co se mu da vytknout je ze nema kruhovou clonu (ale co taky chtit za ty penize), pri zacloneni od f2,8 dela znatelne sedmiuhelnicky
Vďaka to pri tom Bokehu ma zaujimalo lebo tiež som čítal, že robí tie sedemuholniky...len sa mi to potvrdilo.
 
tomasGalajda
2011-02-03 14:42:36+01
príspevok od: wayne
Alebo ho mozes kupit na inzerat, predava sa ich plno... Na druhej strane vsak, na zamyslenie, ked je taky skvely, preco sa ich tolko vela predava po inzeratoch?
Presne toto mi vŕtalo tiež hlavou lebo je ich na inzerátoch požehnane....momentálne komunikujem s jedným pánom a ten ho tiež predáva....zatiaľ mi ale neodpísal prečo....
 
tomasGalajda
2011-02-03 14:44:29+01
príspevok od: BYko
Presne toto aj mne vadi :
- makky-neostri pri 1.8, mne uz s paci od 2.5
- malo lamiel clony (7) a nie su kruhove
- ostriaca vzdialenost 0.45m (predsa to nie je makro)
-M/A priostrenie

+rychlost ostrenia
+vaha
+cena (za tu cenu akoby ani nedostatky neexistovali)

Rozhodne uz 35/1.8 alebo 85mm
V tvojom pripade mozno aj tu 60mm MACRO
PS: predstav si, ze si kupis za 330e 50mm F1.4G a bude pomaly ostrit. Vtedy by si zas sliapol vedla, takze kazdopadne su to drahe skusacky
hej veď to že to nie su male peniaze....vďaka za názor
 
tomasGalajda
2011-02-03 14:46:42+01
príspevok od: smindo
Ja mam tiez D90 .Mal som 50 1.8 a bol som spokojny.Kupil som 50 1.4 a uz nie som az tak spokojny. (problemy s AF ) a aj 35 F1.8 som mal a predal som. Celkovo ja niesom na prime objektivy. Vobec ich nepouzivam.Jednoznacne to Karol vystishol. Ak ho kupis urobis dobre no neznamena,ze ho budes pouzivat. Kazdemu vyhovuje nieco ine. Moj nazor je \'ber ho\' !!!! Ak sa ti nebude sediet \"hovorovo\" tak ho predas a kupis nieco ine.
vďaka za názor
 
tomasGalajda
2011-02-03 14:49:01+01
príspevok od: Robino
Síce nespĺňam kritérium prvotného dotazu - byť používateľom 50/1,8, ale nedá mi nezapojiť sa do debaty, lebo tiež ma čaká kúpa pevného skla. Ja som ale viacmenej rozhodnutý pre 35/1,8, lebo 50 mi príde na D90 už dosť dlhá pre mňa. V profile vidím Tvoje dva objektívy, ktorýkoľvek si dokupoval, bola to naozaj chyba. Ak mám 18-105, nekúpim 18-55 a naopak to platí rovnako. Pevné sklo sa kupuje kvôli lepšej svetelnosti a kresbe, takže skoro každé je dobrá voľba. Ale ako naznačil kolega wayne, 35/1,8 by nemala chýbať. Onedlho už nebude chýbať ani mne.
prv som mal 18-55 (tu predávam pretože ju už nevyužívam) a potreboval som lepší zoom (žiaľ...moja chyba) unáhlil som sa a kúpil som 18-105mm
 
hombreee
2011-02-03 17:05:10+01
príspevok od: wayne
Alebo ho mozes kupit na inzerat, predava sa ich plno... Na druhej strane vsak, na zamyslenie, ked je taky skvely, preco sa ich tolko vela predava po inzeratoch?
Preto ich je tolko lebo je lacny ma ho takmer kazdy A po case moze zistit ze 50mm nie je zrovna prenho, ze radsej foti trebars s 85mm a podobne, tak ho preda aby sa mu aspon nejake eura vratili. Pripadne sa casto stava, ze ho dostane do daru niekto kto ma telo bez motora a tak ho preda. Preto bolo po vianociach tolko inzeratov na tento objektiv.

Ja som kupil bezchybny kusok za 80EUR
 
PeCh
2011-02-03 20:16:41+01
príspevok od: Robino
Síce nespĺňam kritérium prvotného dotazu - byť používateľom 50/1,8, ale nedá mi nezapojiť sa do debaty, lebo tiež ma čaká kúpa pevného skla. Ja som ale viacmenej rozhodnutý pre 35/1,8, lebo 50 mi príde na D90 už dosť dlhá pre mňa. V profile vidím Tvoje dva objektívy, ktorýkoľvek si dokupoval, bola to naozaj chyba. Ak mám 18-105, nekúpim 18-55 a naopak to platí rovnako. Pevné sklo sa kupuje kvôli lepšej svetelnosti a kresbe, takže skoro každé je dobrá voľba. Ale ako naznačil kolega wayne, 35/1,8 by nemala chýbať. Onedlho už nebude chýbať ani mne.
S tou 35/1.8 máš pravdu. Niečo také chcem. Len u Canonu mi chýba. Mám možnosť Canon 35/1.4L (super ale cena 1300+ €) alebo za normálnu cenu Canon 35/2 či Sigmu 30/1.4, ale jednému chýba svetelnosť a druhému ostrosť v rohoch . Keby som si ich mohol aspoň osobne ošahať, ale nikde tu som nevidel obchod, kde by mali Sigmu priamo k dispozícii, aby som si ju pred kúpou vyskúšal, či sa ju oplatí kúpiť.
 
zydo
2011-02-03 21:06:31+01
Som taktiez pouzivatelom D90 a uz asi tyzden premyslam nad pevnym sklom.Vrtala mi v hlavne presne tato 50mm 1.8 ale objavil som aj walimex 85mm 1.4 ...Takze sa tiez pytam..ktory by ste mi skor odporucili?ide mi o fotografiu portretov cize jemny kobeh ale tiez by som rad dostiahol na fotografii celej postavi rozostrene pozadie.Dakujem
 
wayne
2011-02-03 21:22:16+01
príspevok od: zydo
Som taktiez pouzivatelom D90 a uz asi tyzden premyslam nad pevnym sklom.Vrtala mi v hlavne presne tato 50mm 1.8 ale objavil som aj walimex 85mm 1.4 ...Takze sa tiez pytam..ktory by ste mi skor odporucili?ide mi o fotografiu portretov cize jemny kobeh ale tiez by som rad dostiahol na fotografii celej postavi rozostrene pozadie.Dakujem
objavil, myslis nasiel na internete, alebo realne vyskusal? predpokladam, ze skor to prve, ak by si ho vyskusal, pouzivanie AF na 50/1.8 by ti prislo ako extremny komfort z tychto 2 jednoznacne 50ku, ak chces dlhsie ohnisko tak nikon 85/1.8, ak chces fakt kvalitu tak si musis priplatit....
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()