Hore
Fórum » Nikon fórum
 

D90 front focus - oprava svojpomocne?

trnavsky
2011-07-10 15:20:57+02
Nedávno som sa tu pochválil že D90+ 35/1,8 po oprave Back focusu je už OK. To som len orientačne cvakol zo vzdialenosti cca 70 cm a nenapadlo ma po doručení zo servisu ďalej testovať. Následne bol nasadený16-85 (s väčšou hĺbkou ostrosti) viac-menej bez problémov. Teraz som chcel v neskoré popoludnie odfotiť "portrét" a skoro ma porazhilo - nemohol som zaostriť (ani s 35/1,8 ani 50/1,4) no nebudem to naťahovať - brutálny Front Focus - pri vzdialenosti 4-6 m o cca 40-80 cm. Keďže už som mal kvôli BF fotoaparát 3-4 tt. v setrvise, je leto, a niektorí majú skúsenosť že to museli dávať do servisu viackrát, (navyše som znechutený) našiel som návod na svojpomocné nastavenie tu http://www.talkphotography.co.uk/forums/showthread.php?t=205990 a tak sa chcem spýtať či ste niečo podobné skúšali a či to považujete za bezpečené (zatiaľ mám D90ku v záruke). Ďakujem
 
Kaiman81
2011-07-10 15:25:14+02
Skúšal som to na starom 300D,ale ak to máš v záruke tak by som to neriešil,ono sa to zvačša v servise nastavuje SW a nie HW to len zriedka.
 
tomis.ales
2011-07-10 17:43:53+02
S tymto nemas co pokazit. Ludia co si prerabaju zrkadlovky na IR toto urobit musia. V najhorsom pripade to zase das tak ako to bolo. Je ale divne ze ti to len tak zrazu zacalo robit.
 
Fatty
2011-07-10 20:55:59+02
no to mi poser záda...tam sú fakt imbusy???
to je ako štelovať brzdy na bicykli
 
Shooter
2011-08-29 16:42:16+02
FUNGUJE TO! Naozaj. Asi pred tyzdnom som sa stal najprv stastnym, potom zarmutenym a nadavajucim majitelom D90-ky. Pri kupe som vyskusal vsetky svoje objektivy,ci dobre zaostruju. Nastavil co najmensiu clonu a namieril co najblizsie. Zdalo sa to byt vsetko OK,az do chvile,ked som sa zacal hrat a ostril kade-tade - brutalny frontfocus na vsetkych objektivoch. A cim vacsia zaostrovacia vzdialenost, tym vacsia chyba. Pri Nikone 35/1.8 to pri dvoch metroch bolo vyse 10cm! Kedze na vsetkych objektivoch (18-55, 35/1.8 a Sigme 70-200) so zvacsujucou sa ostriacou vzdialenostou sa zvacsoval frontfocus,sedliacky rozum mi vravel,ze ked odstranim chybu na jednom objektive,odstrani sa na vsetkych. Ked som uvidel tento navod rozhodol som sa to vyskusat a cuduj sa svete pomohlo to pri vsetkych objektivoch.

Navod pre ostatnych: ten imbus,ktory oznacuje autofocus,ked otocite po smere hodinovych ruciciek,tak z fronfocusu sa stava backfocus a opacne, ked sa skrutka otaca proti smereu ruciciek, tak sa rovina ostrosti posuva smerom dopredu. Este chcem upozornit, ze tento navod zmeni ostrenie pre vsetky objektivy, tz. Ze ak mate iba jeden,co zaostruje zle a ten opravite, budu vam ostrit zle vsetky.

Tolko moj postreh a dakujem autorovi temy,ze ju zalozil,usetrilo mi to kopu starosti a euracov za servis
 
WildSammy
2011-08-29 17:02:55+02
Len dufam, ze Ti to nebackfocusovalo nahodou len s nasadenym bleskom to by potom vysvetlovalo, ze preco Ti to teraz frontfocusuje
 
Shooter
2011-08-29 17:27:34+02
príspevok od: WildSammy
Len dufam, ze Ti to nebackfocusovalo nahodou len s nasadenym bleskom to by potom vysvetlovalo, ze preco Ti to teraz frontfocusuje
Nie nie, tie problemy s bleskom boli lem na D40-ke. Na D90 je uz teraz vsetko OK aj s bleskom aj baz blesku. Teda skoro vsetko OK, uz sa asi tomu tam hore zdalo, ze mam dlho klud, tak mi to spestril tym, ze mi SB-700-vka zamrza
 
WildSammy
2011-08-29 17:34:24+02
príspevok od: Shooter
Nie nie, tie problemy s bleskom boli lem na D40-ke. Na D90 je uz teraz vsetko OK aj s bleskom aj baz blesku. Teda skoro vsetko OK, uz sa asi tomu tam hore zdalo, ze mam dlho klud, tak mi to spestril tym, ze mi SB-700-vka zamrza
Ja som myslel povodneho zakladatela temy a nie teba, ale neva ja som mal inac SB-700 a nezamrzal mi ale vymenil som za SB-900, lebo sa v menu nedalo vypnut bliskanie tak, aby mi fungoval iba AF assist aj ked nakoniec som zistil, ze je mi cely AF assist na blesku na dve veci, kedze v pripade, ze je zapnuty mi backfocusuje fotak ked ho vypnem, tak vsetko OK
 
kecal
2011-08-29 22:02:11+02
sory, ale iba blbec dá do servisu TELO fotoaparátu ak má na nejakom objektíve čo si kúpil BF, lebo FF ...

Už som tu o tom písal prečo by som tak nikdy nespravil !!!!!!!!

Treba vždy reklamovať IBA objektív ...
 
Shooter
2011-08-29 22:28:24+02
príspevok od: kecal
sory, ale iba blbec dá do servisu TELO fotoaparátu ak má na nejakom objektíve čo si kúpil BF, lebo FF ...

Už som tu o tom písal prečo by som tak nikdy nespravil !!!!!!!!

Treba vždy reklamovať IBA objektív ...
Neviem,necital som,ale je zrejme, ze v mojom pripade bolo na vine telo,leba vsetky tri objektivy trpeli rovnakym problemom a to boli kupovane kazdy s odstupom roka. Mam podozrenie, ze telo uz bolo raz v servise a vyladilo sa prave na zly objektiv, a ked sa dostalo ku mne tak samozrejme zle ostrilo. Len tak mimochodom vsetky tri objektivy na D40-ke ostrili bezchybne.
 
trnavsky
2011-08-29 23:13:11+02
príspevok od: kecal
sory, ale iba blbec dá do servisu TELO fotoaparátu ak má na nejakom objektíve čo si kúpil BF, lebo FF ...

Už som tu o tom písal prečo by som tak nikdy nespravil !!!!!!!!

Treba vždy reklamovať IBA objektív ...
Pôvodne BF bol na 2 objektívoch (tie čo mám svetelné). Do servisu išto telo s jedným z nich - pretože všetko bolo v záruke a tak to na odbernom mieste (v Pente) chceli odo mňa v komplete: telo + objektív. SKôr si myslím že to prvé ladenie v Prahe bolo asi od oka. Teraz po 2. servise pri Viedni (zaviezoll som si to tam sám, hotovo do 12 dní) kde ladili FF, si nechali telo aj 2 objektívy a je to už OK (žiaľ z protokolu sa nedá odčítať rozsah odchylky, resp. správnosti - všade napísali - naštelované vyskúšané). Teraz mi pribudol 85/1,8 - ostrí presne tam kde má. Nemám sa už načo vyhovárať.
 
chudas12
2011-08-30 07:43:25+02
Nikon by už tiež mohol vypustiť firmware a korekciou BF a FF v menu, telo SW korekciu určite podporuje.
 
DropDead
2011-08-30 13:30:52+02
príspevok od: chudas12
Nikon by už tiež mohol vypustiť firmware a korekciou BF a FF v menu, telo SW korekciu určite podporuje.
majú to D7000 a vyššie rady, no do nižších to podľa mňa nedajú, ovšem, ak sa to vôbec dá...
 
scoty
2011-08-30 13:44:02+02
príspevok od: DropDead
majú to D7000 a vyššie rady, no do nižších to podľa mňa nedajú, ovšem, ak sa to vôbec dá...
skoda ze vyrobcovia tak obmedzuju majitelov lacnejsich zrkadloviek...,, alebo si chrania svoj business? aby clovek kupoval iba originalne objektivy ...na krorych by BF a FF nemal byt!...
strategia predaja je uz raz taka.... za malo penazi -malo muziky... osobne by som zrkadlovku bez moznosti nastavenia v menu BF a FF nekupil...
 
viking81
2011-08-30 14:21:02+02
príspevok od: scoty
skoda ze vyrobcovia tak obmedzuju majitelov lacnejsich zrkadloviek...,, alebo si chrania svoj business? aby clovek kupoval iba originalne objektivy ...na krorych by BF a FF nemal byt!...
strategia predaja je uz raz taka.... za malo penazi -malo muziky... osobne by som zrkadlovku bez moznosti nastavenia v menu BF a FF nekupil...
kebyze mas na entry zrkadlovke vsetko co na vyssej rade...co by ta prinutilo si kupit ten drahsi stroj ?
 
scoty
2011-08-30 15:02:30+02
príspevok od: viking81
kebyze mas na entry zrkadlovke vsetko co na vyssej rade...co by ta prinutilo si kupit ten drahsi stroj ?
no mnohí to kupuju koli image a mnohí koli potrebe napr. rychle snimanie - profi sport, a koli vystupu , a takto to chodi aj pri vybere znaciek... Nikon lebo nikon a Canon lebo canon... a image je naplneny
 
DropDead
2011-08-30 15:39:21+02
príspevok od: scoty
skoda ze vyrobcovia tak obmedzuju majitelov lacnejsich zrkadloviek...,, alebo si chrania svoj business? aby clovek kupoval iba originalne objektivy ...na krorych by BF a FF nemal byt!...
strategia predaja je uz raz taka.... za malo penazi -malo muziky... osobne by som zrkadlovku bez moznosti nastavenia v menu BF a FF nekupil...
tak vieš že musia si ho chrániť, musia navnaďovať ľudí aby si kúpila stále niečo nové, tak tak to je tiež pravda ale našťastie sa už BF/FF dajú riešiť pomerne ľahko, buď servismi, zárukami, prípadne týmto návodom, a nezabránia kupovaniu tamronov, sigiem, tokin, pokiaľ dokážu tieto značky zaujať objektívmi, ktoré majú dobré vlastnosti za srdcu priaznivú cenu tak konkurencieschopnosť bude fungovať, som rád, že aspoň máme široký výber
 
trnavsky
2011-08-30 21:49:42+02
príspevok od: viking81
kebyze mas na entry zrkadlovke vsetko co na vyssej rade...co by ta prinutilo si kupit ten drahsi stroj ?
fakt je ten, že fotit sa dá vtedy, keď sa dá zaostriť. A túto vlastnosť by mal mať aj ten najprimitívnejší fotoaparát. Zaujímavé, nepamätám si, že by tento problém bol niekedy na filmových zrkadlovkách (myslím teda tých s automatickým ostrením).
 
viking81
2011-08-30 21:58:27+02
príspevok od: trnavsky
fakt je ten, že fotit sa dá vtedy, keď sa dá zaostriť. A túto vlastnosť by mal mať aj ten najprimitívnejší fotoaparát. Zaujímavé, nepamätám si, že by tento problém bol niekedy na filmových zrkadlovkách (myslím teda tých s automatickým ostrením).
zaostrit zaostri....len zle vtedy je na rade servis...ono je to o tom ze su tam tolerancie +/-...a ked natrafis na toleranciu + pre telo a - pre sklo....tak mas max odchylku...a vtedy moze byt problem...hlavne pri vysoko svetelnych sklach...a co sa filmovych zrkadloviek tyka....myslim ze problemy boli aj tam....len ich nemalo tolko uzivatelov a neboli fora kde by sa to riesilo si vezmi ze sa predalo na svk dajme tomu 15000 nikonov d90....a 150 ludi ma FF alebo BF....to mas chybu 1%...co je zanedbatelne
 
chudas12
2011-08-31 06:57:45+02
príspevok od: DropDead
majú to D7000 a vyššie rady, no do nižších to podľa mňa nedajú, ovšem, ak sa to vôbec dá...
tá funkcionalita vyplýva zo samotnej podstaty digitálnej zrkadlovky
 
Strana 1 z 5
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()