Hore
Fórum » Nikon fórum
 

D90 front focus - oprava svojpomocne?

trnavsky
trnavsky 2011-07-10 15:20:57+02
Nedávno som sa tu pochválil že D90+ 35/1,8 po oprave Back focusu je už OK. To som len orientačne cvakol zo vzdialenosti cca 70 cm a nenapadlo ma po doručení zo servisu ďalej testovať. Následne bol nasadený16-85 (s väčšou hĺbkou ostrosti) viac-menej bez problémov. Teraz som chcel v neskoré popoludnie odfotiť "portrét" a skoro ma porazhilo - nemohol som zaostriť (ani s 35/1,8 ani 50/1,4) no nebudem to naťahovať - brutálny Front Focus - pri vzdialenosti 4-6 m o cca 40-80 cm. Keďže už som mal kvôli BF fotoaparát 3-4 tt. v setrvise, je leto, a niektorí majú skúsenosť že to museli dávať do servisu viackrát, (navyše som znechutený) našiel som návod na svojpomocné nastavenie tu http://www.talkphotography.co.uk/forums/showthread.php?t=205990 a tak sa chcem spýtať či ste niečo podobné skúšali a či to považujete za bezpečené (zatiaľ mám D90ku v záruke). Ďakujem
 
mirosz
2016-05-19 08:43:48+02
príspevok od: NINIS
Skus prečitat tuto diskusiu od začiatku ,v podstate je to to iste ako D90 , D500 (su tam aj obrázky a nejaké odkazy).Len imbusák nie je 2 mm ale 1.5mm.Na nižšich radach fotoaparatov je to komplikovanejšie ,treba sa trafit len pomocou natáčania skrutky.Na vyššich radách (aj D7000) mierne nezrovnalosti doladíš vo fotoaparáte .Samozrejme ked máš velký backfokus alebo frontfocus to už nedoladíš ( stupnica je +20 -20) treba pootočit skrutkou ako som pisal hore .Pozor pri ladeni treba vypnut automaticku korekciu objektivu,alebo to nastavit na nulovu hodnotu až realne vidiš kde chceš ostrit a kde ostrí foťák.Ja som jednoducho foťák dal na statív vonku do zeme som nabil asi dvanásť latiek (paličiek) do šikma cca 2-3cm od seba ktoré som očísloval,od 1 do 12 kde latka č1 bola najbližšie ku fotoaparátu, nastavil najnižšiu clonu aku dovolí objektív, nastavil na fotaku jeden ostriaci bod( stred) zaostril trebars na latku č6 zosnimal no realne bola ostra latka dalej č11 čiže backfocus.Potom postupne ako som už písal .Hlavne opatrne pozor na snimač !
no vidis, z toho mohol byt clanok aj s fotkami jak natlkas latky v zahrade
A testovacie zabery...
 
Strana 5 z 5
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()