Hore
Fórum » Nikon fórum
 

Chyba v ostrení?

stanchezz
2012-01-19 14:15:41+01
Dobry den,
vcera som si po dlhej uvahe kupy medzi kompaktom a zrkadlovkou kupil Nikon D3100 z druhej ruky. Mal by mat nafotenych nieco oklo 6500 snimkov. Lenze po prvych fotkach na rezime AUTO sa mi nieco nezdalo.Doteraz som mal pozicany Nikon D3000 a kvoli tomu som sa aj rozhodol pre tento fotoaparat..Lenze v porovnani s nim ten moj robi rozostrene fotky, s o dost vacsim sumom a akosi so zltohnedym nadychom. Objektiv je cisty,skusal som ich aj prehodit z jedneho fotoaparatu na druhy,bez zmeny,takze v objektive by chyba byt nemala. Nastavenia som zresetoval na povodne,potom som ich skusil nastavit podla pozicanej D3000ky.Tiez bez zmeny. Redukcia sumu je vypnuta. Neviem co by som este mal vyskusat,ale myslim si ze je to chyba vo fotoaparate.Povedal by som,ze robi este slabsie fotky ako som mal doteraz Olympus 510uz...Mam ho ist radsej hned vratit? Alebo v com moze byt chyba?
Este dodam, ze dotycny predtym pouzival externy blesk, a niekde stratil tu zaslepku,takze je fotak bez nej a tiez pri vypnuti sa nezobrazi animacia cistenia senzora ako na D3000,hoci je nastavena.Zatial to co som si vsimol...DAkujem za rady,ozaj to potrebujem vybavit cim skor,aby som ho popripade mohol vratit este dnes.
 
Photograph33
2012-01-19 14:17:19+01
príspevok od: stanchezz
Dobry den,
vcera som si po dlhej uvahe kupy medzi kompaktom a zrkadlovkou kupil Nikon D3100 z druhej ruky. Mal by mat nafotenych nieco oklo 6500 snimkov. Lenze po prvych fotkach na rezime AUTO sa mi nieco nezdalo.Doteraz som mal pozicany Nikon D3000 a kvoli tomu som sa aj rozhodol pre tento fotoaparat..Lenze v porovnani s nim ten moj robi rozostrene fotky, s o dost vacsim sumom a akosi so zltohnedym nadychom. Objektiv je cisty,skusal som ich aj prehodit z jedneho fotoaparatu na druhy,bez zmeny,takze v objektive by chyba byt nemala. Nastavenia som zresetoval na povodne,potom som ich skusil nastavit podla pozicanej D3000ky.Tiez bez zmeny. Redukcia sumu je vypnuta. Neviem co by som este mal vyskusat,ale myslim si ze je to chyba vo fotoaparate.Povedal by som,ze robi este slabsie fotky ako som mal doteraz Olympus 510uz...Mam ho ist radsej hned vratit? Alebo v com moze byt chyba?
Este dodam, ze dotycny predtym pouzival externy blesk, a niekde stratil tu zaslepku,takze je fotak bez nej a tiez pri vypnuti sa nezobrazi animacia cistenia senzora ako na D3000,hoci je nastavena.Zatial to co som si vsimol...DAkujem za rady,ozaj to potrebujem vybavit cim skor,aby som ho popripade mohol vratit este dnes.
pridaj sem fotografie.......... ...nech vidime co stvoril tento fotak
 
martin9113
2012-01-19 14:25:57+01
príspevok od: stanchezz
Dobry den,
vcera som si po dlhej uvahe kupy medzi kompaktom a zrkadlovkou kupil Nikon D3100 z druhej ruky. Mal by mat nafotenych nieco oklo 6500 snimkov. Lenze po prvych fotkach na rezime AUTO sa mi nieco nezdalo.Doteraz som mal pozicany Nikon D3000 a kvoli tomu som sa aj rozhodol pre tento fotoaparat..Lenze v porovnani s nim ten moj robi rozostrene fotky, s o dost vacsim sumom a akosi so zltohnedym nadychom. Objektiv je cisty,skusal som ich aj prehodit z jedneho fotoaparatu na druhy,bez zmeny,takze v objektive by chyba byt nemala. Nastavenia som zresetoval na povodne,potom som ich skusil nastavit podla pozicanej D3000ky.Tiez bez zmeny. Redukcia sumu je vypnuta. Neviem co by som este mal vyskusat,ale myslim si ze je to chyba vo fotoaparate.Povedal by som,ze robi este slabsie fotky ako som mal doteraz Olympus 510uz...Mam ho ist radsej hned vratit? Alebo v com moze byt chyba?
Este dodam, ze dotycny predtym pouzival externy blesk, a niekde stratil tu zaslepku,takze je fotak bez nej a tiez pri vypnuti sa nezobrazi animacia cistenia senzora ako na D3000,hoci je nastavena.Zatial to co som si vsimol...DAkujem za rady,ozaj to potrebujem vybavit cim skor,aby som ho popripade mohol vratit este dnes.
pridaj foto potom sa ti ludia aj vyjadria ku moznemu problemu
 
stanchezz
2012-01-19 14:33:46+01
vytvoril som fotoalbum vo svojom profile,ale tak hodim ich aj sem teda. Hlavne nehodntte nic take ako kompoziciu a tak,pretoze som tie fotky robil v rychlosti len pre porovnanie. Snazil som sa fotit z rovnakeho uhla,aby boli podmienky pre fotenie co najpodobnejsie. Fotky oznacene ako 1 su robene D3000 a č.2 su robene D3100
 
stanchezz
2012-01-19 14:37:37+01
tu su tie fotky
 
stanchezz
2012-01-19 14:39:39+01
príspevok od: stanchezz
tu su tie fotky
dal som sem viac fotiek a nenacitalo ich vsetky,neviem preco
 
martin9113
2012-01-19 14:40:53+01
ja tam nevydim ziaden problem . ak sa mylim oprav ma. alebo usmerni
 
stanchezz
2012-01-19 14:50:44+01
príspevok od: martin9113
ja tam nevydim ziaden problem . ak sa mylim oprav ma. alebo usmerni
no musel som tie fotky trocha zmensit,aby som ich sem mohol zavesit,tak mozno preto..Tak napr, asi najlepsie rozdiel vidiet na fotkach kde je oco a potom kde je syn. Rozdiel vo farbe pleti a ostrosti čŕt tváre.
 
martin9113
2012-01-19 14:56:00+01
príspevok od: stanchezz
no musel som tie fotky trocha zmensit,aby som ich sem mohol zavesit,tak mozno preto..Tak napr, asi najlepsie rozdiel vidiet na fotkach kde je oco a potom kde je syn. Rozdiel vo farbe pleti a ostrosti čŕt tváre.
ale ved to sa dá doladiť. v Set picture control nastav si sharpnes na vyššiu úroven a to iste aj zo saturaciou
 
stanchezz
2012-01-19 14:57:24+01
príspevok od: stanchezz
no musel som tie fotky trocha zmensit,aby som ich sem mohol zavesit,tak mozno preto..Tak napr, asi najlepsie rozdiel vidiet na fotkach kde je oco a potom kde je syn. Rozdiel vo farbe pleti a ostrosti čŕt tváre.
ale je to vidiet,ked si das foto na celu obrazovku...urcite tam nie ja taka ostrost snimku ako v prvom pripade..
 
BYko
2012-01-19 14:58:23+01
príspevok od: stanchezz
tu su tie fotky
Problem bude asi v tom, ze pouzivas automatiku nemyslis? (14MPx vs. 10MPx)
NAstav si to pekne v M-ku a potom uvidis rozdiel.
Napis EXIF(vyvazenie bielej) tych dvoch fotiek co hovoris a pozri sa na cisla a uvidis ze su ine.

Takato chyba sa na PC identifikuje ako "chyba sa stala medzi monitorom a operadlom "
 
stanchezz
2012-01-19 15:01:10+01
príspevok od: martin9113
ale ved to sa dá doladiť. v Set picture control nastav si sharpnes na vyššiu úroven a to iste aj zo saturaciou
nenasiel som v menu taku moznost,resp. nieje zvyraznena..Je to pristupne v rezime AUTO?
 
martin9113
2012-01-19 15:03:22+01
príspevok od: stanchezz
nenasiel som v menu taku moznost,resp. nieje zvyraznena..Je to pristupne v rezime AUTO?
nevim akop to je u d3100 ale na d90 to v auto nieje dostupne.. mas zrkadlo fot na manual alebo na programovu automatiku.
 
stanchezz
2012-01-19 15:11:17+01
príspevok od: martin9113
nevim akop to je u d3100 ale na d90 to v auto nieje dostupne.. mas zrkadlo fot na manual alebo na programovu automatiku.
ale to neriesi moj problem,som uplny zaciatocnik a zacinam na rezime Auto. Na D3000 to robi pekne fotky,kvoli tomu som si kupil D3100,aby som mohol nieco aj natocit na video
 
pirhi
2012-01-19 15:12:12+01
automatika je potvora...ona ťa málokedy nechá niečo nastaviť vyskúšaj si dať oba foťáky do M-ka nastav všetko rovnako a potom rob potovnávacie fotky, ideálne z rovnakej vzdialenosti...ale aj tak je to zbytočné...oba foťáky sú dobré...stačí keď prestneš špekulovať a začneš fotiť
 
martin9113
2012-01-19 15:15:21+01
príspevok od: pirhi
automatika je potvora...ona ťa málokedy nechá niečo nastaviť vyskúšaj si dať oba foťáky do M-ka nastav všetko rovnako a potom rob potovnávacie fotky, ideálne z rovnakej vzdialenosti...ale aj tak je to zbytočné...oba foťáky sú dobré...stačí keď prestneš špekulovať a začneš fotiť
suhlas.
 
pirhi
2012-01-19 15:19:49+01
v tom prípade si preštuduj www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/ možno ti niečo z toho pomôže...
 
Shooter
2012-01-19 15:21:44+01
príspevok od: stanchezz
no musel som tie fotky trocha zmensit,aby som ich sem mohol zavesit,tak mozno preto..Tak napr, asi najlepsie rozdiel vidiet na fotkach kde je oco a potom kde je syn. Rozdiel vo farbe pleti a ostrosti čŕt tváre.
Ani ja tam nevidím nejaký výrazný rozdiel, čo sa týka ostrosti. Rozdiel vo farbe sa dá pripísať rozdielnému vyváženiu bielej. Každá automatika zrejme pracuje inak a zrejme aj inak vyhodnotila osvetlenie a preto použila iné vyváženie bielej. Odporúčam kúpiť knihu od Romana Pihana: Mistrovstí práce s DSLR, alebo aspoň zobrať do rúk manuál a pomaličky začať experimentovať s inými štýlmi fotenia ako všetko nechať na automatiku. To však vyžaduje aspoň základné vedomosti o expozícii. Odporúčal by som začať režimom "P", kde si môžeš zvoliť aspoň ISO a vyváženie bielej. Potom možno prejsť na režim "A", pri ktorom už ovládaš aj clonu, a tak pokračovať ďalej. Nič sa neboj, foťák vyzerá v poriadku, len ho treba pochopiť a prispôsobiť sebe.
 
stanchezz
2012-01-19 15:46:35+01
príspevok od: Shooter
Ani ja tam nevidím nejaký výrazný rozdiel, čo sa týka ostrosti. Rozdiel vo farbe sa dá pripísať rozdielnému vyváženiu bielej. Každá automatika zrejme pracuje inak a zrejme aj inak vyhodnotila osvetlenie a preto použila iné vyváženie bielej. Odporúčam kúpiť knihu od Romana Pihana: Mistrovstí práce s DSLR, alebo aspoň zobrať do rúk manuál a pomaličky začať experimentovať s inými štýlmi fotenia ako všetko nechať na automatiku. To však vyžaduje aspoň základné vedomosti o expozícii. Odporúčal by som začať režimom "P", kde si môžeš zvoliť aspoň ISO a vyváženie bielej. Potom možno prejsť na režim "A", pri ktorom už ovládaš aj clonu, a tak pokračovať ďalej. Nič sa neboj, foťák vyzerá v poriadku, len ho treba pochopiť a prispôsobiť sebe.
skus porovnat otcove okuliare napriklad...neviem,ja mam z toho nejaky zly pocit..Skusal som to fotit aj sice nie v M rezime ale P a podla mna tam ta ostrost oproti chyba. Alebo som uz celkom blby z toho vsetkeho.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-01-19 16:00:09+01
príspevok od: stanchezz
tu su tie fotky
To na tomto skusas fotak? Ach jaj! Takto sa k nicomu nedopracujes. AK ho pouzivas na toto, mal si si nechat ten Olympus SP-510UZ. Pri takomto foteni je in vesticia do zrkadlovky vyhodenim penazi.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()