Hore
Fórum » Canon fórum
 

Objektív a výbava pre Canon 250D - Stužková, oslava, svadba

fox_lm98
fox_lm98 2022-10-05 19:28:29+02
Ahojte, hľadám radu pri výbere vhodného objektívu pre Canon 250D a pri ďalšej výbave. Potrebovala by som poradiť, aké ohnisko sa vám osvedčilo. Mám v pláne si zaobstarať Samyang 10mm f/2.8 (na spoločné a trošku "iné" fotky) a pri druhom sa neviem rozhodnúť či pevnú 35 alebo zoom s rozsahom od napr. 17-50 f/2.8. Ja vlastním iba setový 18-55 a jeden pevný starší 50mm 1.8 (ostrenie pomalé a nepresné na takéto akcie). Externý blesk mám v pláne: GODON Speedlite TT685IIC X2 Tigger kit - k tomuto by som chcela vedieť či používate niekedy aj difuzér na blesk alebo by to bolo zbytočné? Ďakujem vám vopred za každú radu pri rozhodovaní a za vaše skúsenosti
 
gytheio
2022-10-06 16:12:44+02
príspevok od: flapy
Keby nebolo hlupákov ,ako zelenskij nebolo by treba žiadnych zbraní ani útokov!
tvoje portfolio som videl este ukaz IQ
 
JohnNewton
2022-10-06 16:13:46+02
príspevok od: flapy
100% - ný súhlas!
Nezdielam to nadšenie, dlhodobo používam DXO aj ich metódy odšumovania, ono to znie lákavo len do vtedy, kým si neuvedomíte, že na fotoapráte máte nastevené ISO 25000 ale v reále to je okolo 10000😊
 
Porubo
2022-10-06 19:39:17+02
Radsej bych sa ucil zaklady fotenia, ako fotit pokial mozno na nizkom ISO; ako slendriansky fotit na gigantickom ISO a potom sa spoliehat na nejaky softver... z toho budu len zlozvyky. Nevraviac o tom ze kvalita nebude kto vie aka. Chapem ze klient bol spokojny, lenze to je tak, to neznaci ze sa to neda spravit lepsie alebo to bolo dobre. Klient moze byt spokojny aj s malom, novinam staci hociaky mazanec ak je to celebrita alebo senzacia a pod. Aj v inych odvetviach, staci vidiet napr. kvalitu potravin co ludia kupuju a pochvaluju si (vid. napr. co je to hydinovy separat a vyrobky z neho) atd.
 
gytheio
2022-10-06 20:37:39+02
príspevok od: Porubo
Radsej bych sa ucil zaklady fotenia, ako fotit pokial mozno na nizkom ISO; ako slendriansky fotit na gigantickom ISO a potom sa spoliehat na nejaky softver... z toho budu len zlozvyky. Nevraviac o tom ze kvalita nebude kto vie aka. Chapem ze klient bol spokojny, lenze to je tak, to neznaci ze sa to neda spravit lepsie alebo to bolo dobre. Klient moze byt spokojny aj s malom, novinam staci hociaky mazanec ak je to celebrita alebo senzacia a pod. Aj v inych odvetviach, staci vidiet napr. kvalitu potravin co ludia kupuju a pochvaluju si (vid. napr. co je to hydinovy separat a vyrobky z neho) atd.
Skor si myslim, ze si to Karol vymyslel. Neverim, ze by isiel fotit akciu s M43 za najhorsich svetelnych podmienok a ako na potvoru nemal blesk tak vyuzil svetelny objektiv a vysoke ISO a zakaznik bol spokojny...Neviem ci vyfajkal nieco ale podobnu absurditu tu nedavno napisal jeden falosny nik.
 
Paladin25
2022-10-06 20:44:00+02
príspevok od: Porubo
Radsej bych sa ucil zaklady fotenia, ako fotit pokial mozno na nizkom ISO; ako slendriansky fotit na gigantickom ISO a potom sa spoliehat na nejaky softver... z toho budu len zlozvyky. Nevraviac o tom ze kvalita nebude kto vie aka. Chapem ze klient bol spokojny, lenze to je tak, to neznaci ze sa to neda spravit lepsie alebo to bolo dobre. Klient moze byt spokojny aj s malom, novinam staci hociaky mazanec ak je to celebrita alebo senzacia a pod. Aj v inych odvetviach, staci vidiet napr. kvalitu potravin co ludia kupuju a pochvaluju si (vid. napr. co je to hydinovy separat a vyrobky z neho) atd.
Sú situácie kde sa tomu vysokému ISO nevyhneš. Nie je to len o zlozvyku.
 
Porubo
2022-10-06 20:53:07+02
príspevok od: Paladin25
Sú situácie kde sa tomu vysokému ISO nevyhneš. Nie je to len o zlozvyku.
Chcel som poradit tej novej, aby sa nedala zlakat lahkou cestou do pekla (tym nepopieram ze obcas v nudzi sa nieco nevyskytne ale nemalo by to byt pravidlom fotit na giganticke ISOa). Ale asi uz aj tak niekde zmizla. Hadam sme ju neodplasili!
 
gytheio
2022-10-06 20:57:41+02
príspevok od: Porubo
Chcel som poradit tej novej, aby sa nedala zlakat lahkou cestou do pekla (tym nepopieram ze obcas v nudzi sa nieco nevyskytne ale nemalo by to byt pravidlom fotit na giganticke ISOa). Ale asi uz aj tak niekde zmizla. Hadam sme ju neodplasili!
Myslel som na to iste, ze ako lahko sa da oblbnut niekto kto zacina.
 
Paladin25
2022-10-06 21:45:33+02
príspevok od: Porubo
Chcel som poradit tej novej, aby sa nedala zlakat lahkou cestou do pekla (tym nepopieram ze obcas v nudzi sa nieco nevyskytne ale nemalo by to byt pravidlom fotit na giganticke ISOa). Ale asi uz aj tak niekde zmizla. Hadam sme ju neodplasili!
Ja som to pochopil. Áno ak sa dá človek sa samozrejme musí snažiť vysokému ISO vyhnúť. Ale na druhú stranu aj ten softvare už pokročil a dnes sa s tým dá pracovať oveľa lepšie ako pred rokmi.

Ale súhlasím že nie je všemocný a ak je cesta ako sa vyhnúť vyšším hodnotám ISO určite je lepšie po nej ísť
 
fox_lm98
2022-10-06 23:46:43+02
príspevok od: Porubo
Chcel som poradit tej novej, aby sa nedala zlakat lahkou cestou do pekla (tym nepopieram ze obcas v nudzi sa nieco nevyskytne ale nemalo by to byt pravidlom fotit na giganticke ISOa). Ale asi uz aj tak niekde zmizla. Hadam sme ju neodplasili!
Sledujem vývoj konverzácie radšej bez zapájania 😄 čo sa týka hodnôt ISO, tak ja osobne neprekračujem hranicu 1600 .. radšej sa snažím pracovať s časom a udržať to - no verím, že sú situácie kedy to inak nejde a určite profesionálne fotoaparáty zvládajú lepšie zrnenie pri vyšších hodnotách. Ja som v takej situácií zatiaľ nebola a dúfam, že nebudem s touto mojou 250tkou 😁 .. ale myslím, že je zbytočné niekoho "poúčať a prerábať" v postupe a fotení, lebo každý má svoj vlastný štýl - kým to osobne niekomu nevadí, že zaplatím si zato a je to nafigu - tak nieje o čom .. ja som sa stretla s fotografmi, kde jedna skupinka ma "pochválila" (alebo teda súhlasila somnou) že od začiatku fotím na eMku a ďalšia skupinka ma išla tlačiť do Automatu alebo poloautomatu.. čo som bola prekvapená, že reálne fotografi čo majú aj ateliér aj roky fotia mi fakt tlačia Automatický režim.. keď v mojich začiatkoch (ešte som ani vlastný stroj nemala) som všetko možné čítala (ako čo ovládať, na čo dávať pozor, atď) som sa vždy stretla iba s tým, že je najlepšie učiť sa a aj ostať pri eMku.. možno svadby a podobné akcie je lepšie na poloautomate.. Ale toto som odbočila už na inú tému.. chcem sa spýtať tá Sigma 18-35mm 1.8 (je na APS-C) nebude tam platiť x1,6 áno? Preistotu sa pýtam..
 
blahoslav J B Art
2022-10-07 00:09:47+02
príspevok od: fox_lm98
Sledujem vývoj konverzácie radšej bez zapájania 😄 čo sa týka hodnôt ISO, tak ja osobne neprekračujem hranicu 1600 .. radšej sa snažím pracovať s časom a udržať to - no verím, že sú situácie kedy to inak nejde a určite profesionálne fotoaparáty zvládajú lepšie zrnenie pri vyšších hodnotách. Ja som v takej situácií zatiaľ nebola a dúfam, že nebudem s touto mojou 250tkou 😁 .. ale myslím, že je zbytočné niekoho "poúčať a prerábať" v postupe a fotení, lebo každý má svoj vlastný štýl - kým to osobne niekomu nevadí, že zaplatím si zato a je to nafigu - tak nieje o čom .. ja som sa stretla s fotografmi, kde jedna skupinka ma "pochválila" (alebo teda súhlasila somnou) že od začiatku fotím na eMku a ďalšia skupinka ma išla tlačiť do Automatu alebo poloautomatu.. čo som bola prekvapená, že reálne fotografi čo majú aj ateliér aj roky fotia mi fakt tlačia Automatický režim.. keď v mojich začiatkoch (ešte som ani vlastný stroj nemala) som všetko možné čítala (ako čo ovládať, na čo dávať pozor, atď) som sa vždy stretla iba s tým, že je najlepšie učiť sa a aj ostať pri eMku.. možno svadby a podobné akcie je lepšie na poloautomate.. Ale toto som odbočila už na inú tému.. chcem sa spýtať tá Sigma 18-35mm 1.8 (je na APS-C) nebude tam platiť x1,6 áno? Preistotu sa pýtam..
Každý objektív, ktorý nasadíš na svoj Canon 250, treba násobiť x 1,6
 
fox_lm98
2022-10-07 00:35:16+02
príspevok od: blahoslav J B Art
Každý objektív, ktorý nasadíš na svoj Canon 250, treba násobiť x 1,6
Ja som myslela, že iba pri objektívoch, ktoré sú pre FF .. že keď je objektív pre APS-C snímač, tak sa udávané ohnisko nekráti ..
 
MaxGamut
2022-10-07 00:56:44+02
príspevok od: gytheio
S bleskom sa da vonku pri uplnej tme nadherne fotit. Ked blesk nasmerujes dohora tak ide do vetkych stran, nie s takou intezitou s akou by sa odrazil od stropu ale na fotenie to staci. Ved si to oskusaj, bleskni vonku do hora s bleskom, osvieti to vsetko dookola. Tu ma vela ludi velke medzery.
Hmmm... blesk v exterieri smerujuci do vsetkych stran ... cize do vzduchu a do tmy... To ma velky uzitok. Alebo som nieco nepochopil? Vieme, ako putuju fotony ?
 
MaxGamut
2022-10-07 02:11:23+02
príspevok od: fox_lm98
Ja som myslela, že iba pri objektívoch, ktoré sú pre FF .. že keď je objektív pre APS-C snímač, tak sa udávané ohnisko nekráti ..
Ohniskova vzdialenost je fyzikalna velicina. Nijako nesuvisi s konstrukciou fotaku ci velkostou snimaca.

K teme - ak sa nechces zahrabat do kopenia vybavy, mozno skus zvazit nieco univerzalne - EF-S 18-135 alebo EF-S 15-85. Nie su sice top, ale urcite lepsie, nez setak 18-55.

TOP riesenie tu uz bolo spominane: EF 16-35, EF 24-70 a EF 70-200 / 2.8. Vsetko super skla, ale drahe ako krava. Mozno skusit vystriehnut inzerat typu "rozpredavam celu vybavu". Ja som takto kedysi kupil 17-55. Ak by si nasla napr. 24-70 /2.8, tak to je objektiv na cely zivot - oplati sa aj posetrit.
 
Porubo
2022-10-07 08:42:52+02
Prepacte ak budem pouzivat vymyslene terminy, lebo prakticky vsetko studujem z anglicky pisanych a vravenych zdrojov. Tam sa pouziva pojem (opravte mi preklad) sucinitel orezu, tzv. crop factor. Cele sa to pouziva na akesi rychle mentalne priblizenie, predstavu aky velky je pozorovaci uhol objektivu voci akemusi historicky udomacnemu standardu teda tzv. full frame co je velkost snimaca cca 24x36mm. A kedze vacsina fotografov si zvykla na tento format, tak si to preratavaju ako ekvivalent, lebo ked uz fotia maju v oku co znaci ta ci dana ohniskova vzdialenost na FF alebo ake mali s nou skusenosti atd. Avsak, ako bolo spravne povedane ohniskova vzdialenost je parameter objektivu, nezavisly od snimaca a inych konstrukcnych prvkov.
Ten pozorovaci uhol sa da predstavit ako taky nekonecny ihlan, ktory sa da zrezat na ihlancek o vyske tejto vzdialenosti s podstavou o velkosti snimaca. A ked sa prenasobi tymto tzv. sucinitelom orezu, dostane sa vo vseobecnosti vacsi ihlavcek (sucinitel > 1) kde podstava je velka ako snimac na FF a teda jeho vyska je tento sucinitel krat ohniskova vzdialenost, zrejme, ked ho predlzime na nekonecny ihlancek tak reprezentuje ten isty zaber, ten isty pozorovaci uhol.
Proste pouziva sa to ako preratavanie na nejaky zauzivany standard, ekvivalencia, ekvivalencia vzhladom na pozorovaci uhol (presne ako v Matematike je ekvivalencia zovseobecnena rovnost, zhodnost vid. relacia ekvivalencie a rozklad mnoziny).
 
JohnNewton
2022-10-07 14:01:08+02
Ty vieš kde sa nachádzaš, stručnosť a zrozumiteľnosť Ti niečo hovoria? Či je to nejaká profi deformácia, tie literárne elaboráty?
 
Porubo
2022-10-07 16:23:52+02
príspevok od: JohnNewton
Ty vieš kde sa nachádzaš, stručnosť a zrozumiteľnosť Ti niečo hovoria? Či je to nejaká profi deformácia, tie literárne elaboráty?
Pane, niet kralovskej cesty ku fotografii... (samozrejme tymto parafrazujem Euklidesa)
A naviac tymto Ti aj davam dobru sancu, ukazat sa ako lepsi pedagog:
Si na rade, v pomoci bliznej svojej vysvetlenim! Ides!
 
JohnNewton
2022-10-07 16:51:57+02
príspevok od: Porubo
Pane, niet kralovskej cesty ku fotografii... (samozrejme tymto parafrazujem Euklidesa)
A naviac tymto Ti aj davam dobru sancu, ukazat sa ako lepsi pedagog:
Si na rade, v pomoci bliznej svojej vysvetlenim! Ides!
No, ja Ti len vysvetlujem, že tu to nikto v tej forme čítať nebude 😊Aj toto je veľa:
Za štandardný rozmer snímača je považovaný 24 x 36 mm, čo zodpovedá rozmeru políčka kinofilmu. Preto sa skutočný zorný uhol fotoaparátov s iným rozmerom snímača prepočítava vzhľadom na tento štandard. Dochádza tak k vyrovnaniu vplyvu veľkosti snímačov na zorný uhol.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2022-10-08 11:05:26+02
Ja osobne by som skôr odporúčal investovať do skiel s vysokou svetelnosťou F1.8 - F2.8. No APS-C bude vždy zaostávať za Full-Frame formátom. Na Bazos.sk alebo iných bazárových serveroch sa občas objavia full-frame zrkadlovky napr. Canon 5D MK III / Canon 6D I-II v dobrom stave a za prijateľnú cenu. Čo sa týka externého blesku, tak v súčasnosti sa ho snažím používať čo najmenej. Je to dobrý pomocník, ale zlý pán. Výška rozsahu s ktorou operujem je v rozmedzí od ISO 100-6400. Základné lacné setové objektívy sú podľa mňa na spoločenské podujatia nie vhodné. Limituje ich hlavne nízka svetelnosť. Externý blesk by malo byť základnou výbavou každého fotografa, ktorý to myslí s fotografovaním vážnejšie. Radšej ho mať a nepoužiť ho, ako nemať ho a potrebovať ho. Prikladám fotografie v surovom stave, fotografované bez použitia externého blesku za rôznych svetelných podmienok či už v interiéri alebo v exteriéri. Skúsení fotografi dokážu aj s menších snímačov vykúzliť nádherne zábery.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2022-10-08 11:09:37+02
Prikladám fotografie v surovom stave, fotografované bez použitia externého blesku za rôznych svetelných podmienok či už v interiéri alebo v exteriéri II
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2022-10-08 11:11:34+02
Prikladám fotografie v surovom stave, fotografované bez použitia externého blesku za rôznych svetelných podmienok či už v interiéri alebo v exteriéri III
 
Strana 4 z 5
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()