Hore
Fórum » Mirrorless fórum
 

Prechod na Fuji X-T20?

malakian411
malakian411 2018-11-24 23:15:00+01
Ahojte, potrebujem poradit v rozhodovani.
Najskor opisem moju situaciu:
6 mesiacov som majitelom zrkadlovky Canon 200D a 2 pevnych skiel 50mm 1.8 a 24mm 2.8. Pre pevne skla som sa rozhodol kvoli "kvalite" setoveho objektivu 18-55 IS STM. Fotim prevazne rodinu, hlavne deti na vyletoch, na zahrade ci v parku alebo ked sa prechadzame ulicami mesta atd... Sem tam rodinne portrety..Na vsetko mi postacovala spominana 50ka, 24mm obcas na krajinku a nejaky ten zapad slnka. Teraz by som sa ale chcel posunut dalej a vyskusat univerzalnejsi rozsah, napr. Canon 17-55mm 2.8 IS USM(da sa zohnat za 300-400e) alebo novy
a cenovo dostupnejsi objektiv Sigma 17-50mm f/2,8 EX DC OS HSM (cca 350e).

Lenze vsetko sa zmenilo ked som mal moznost vyskusat Fuji X-T20 s objektivom 18-55mm. Je rychlejsi, kompaktnejsi, je k nemu kvalitny setak ale hlavne ovladanie bolo pre mna navykove a z fotenia je lepsi zazitok. Pri Canone 200D mi vadi tiez, ze jpeg vystup je veelmi priemerny a malokedy sa vyhnem naslednej uprave raw. Na druhej strane jpeg z Fuji je velmi kvalitny a usetril
by mi vela casu, ktory by som nemusel venovat upravam fotiek (teda dufam). Ked budem chciet experimentovat s rawom rad si fotky upravim ale nie je proste cas. Ak by som aj do buducna chcel riesit dalsie objektivy, tak myslim ze Fuji je na tom ovela lepsie co sa APS-C snimaca tyka.
Dovod preco to vobec riesim je ten, ze fotenie s 200D ma nebavi. Proste nuda. Je to dolezite? Pre mna urcite ano. Inak by som sa mohol uspokojit aj s mobilom...Zmenil by to novy objektiv? Neviem, mozno na par mesiacov. Tiez mi niekedy nestaci 9 zaostrovacich bodov co povazujem za najvacsiu nevyhodu Canonu 200D a tiez hladacik zaostava za konkurenciou. To co ma bavilo na Fuji bolo hlavne ovladanie ako zo starej skoly.


Oplati sa mi podla Vas prejst na Fuji? Alebo zostat pri Canon?

Canon 200D:

+ lepsi grip
+ plne otocny displej
+ dlhsia vydrz baterie

- velmi priemerny jpeg
- 9 zaostrovacich bodov
- priemerny hladacik
- priemerna ponuka kvalitnych APS-C objektivov
- skoro ziadny zazitok z fotenia

Fuji X-T20:

+ atraktivnejsia ponuka kvalitnych objektivov
+ kvalitny jpeg
+ filmove profily
+ lepsi AF
+ lepsi hladacik
+ lepsi zazitok z fotenia
- komplikovanejsie spracovanie RAW?
- horsi grip

]
Prosim neukamenujte ma pri rieseni mojej dilemy som fotograf amater a hladam rady od skusenejsich.


Dakujem za nazory.
 
acton
2018-11-25 12:22:06+01
A preco si predtym ten suvis videl? Teraz napises lebo vtedy tam bol ten suvis...

Tu sa to vzdy toci iba o technike, zarucene rady zo vsetkych stran bud od ludi co maju fotografie za ktore by sa hanbil aj moj kavovar alebo takich co nemaju ziadne fotografie.
 
acton
2018-11-25 13:00:03+01
Mne to pripada odveci zrovnavat auto s objektivom, ibaze by sa nosil pokazeny objektiv do autoservisu.
Z mojej strany napisem bodku za tymto, vsetky fotoaparaty fotia rovnako, tak isto ako mozno ukazat bezvadne jpegy z fuji mozno ukazat tak isto super jpegy z canonu... vo fotografii rozhoduju 2 veci, fotograf a objektiv.
A nakoniec, troska tu poniektorym zdvihnem zlc... najlepsi jpeg robi gopro, skusenosti nepustia, tam je vzdy zaruceny vysledok, ked svieti slnko.... cagobelo
 
oldbas
2018-11-25 13:16:13+01
Ne vždy je nutné fotit v režimu plného manuálu. V 90% případů stačí režimu priority clony + korekce expozice a max. auto ISO.
Objektivy, které tazatel používá rozhodně nejsou špatné. Ostří pomaleji, ale opticky jsou velmi dobré. Ta 24 stm patří k těm nejlepším a i za 2-3× tolik peněz lepší nový pořídítíš. A ta 50ka nevím o jakou jde verzi, ale počítám ze novou stm. Ta je od f/2.8 opticky velmi dobrá. Osobně je používám.
Ale problém Canonu je jejich jpeg z těla. Fotky nejsou ostré kvůli silné redukci šumu a způsobu doostření. I když je redukce šumu vypnutá, stále se odšum na fotku aplikuje. Já vše fotím do RAW a vyvolávám v jejich DPP4. Zabere mi to většinou max.1 minutu na fotku a výsledek je úplně jiný. Upravím WB, stáhnu světla, projasním stíny, vypnu redukci jasového šumu(do ISO 1600 u Canonu 70D žádnou redukci jasového šumu nepoužívám), odstraním vady odjektivu a jen lehce doostřím. A v naprosté většině případů mám vyvolání z RAW hotové v takové kvalitě, se kterými se žádný jpeg výstup přímo těla nemůže rovnat. Canon tohle prostě nezvládá.
Jinak Canon 200D je obrazově výborné tělo, ovládáním špatné. A hlavně nemá jako většina těl nižších řad microdoladění ozostření. Tam může být tazatelovo zásadní problém.
Ale fuji je fotograficky lepší systém. Sice o dost dražší, ale pokud nikdo nehodlá pořizovat teleobjektiv, je to při velikosti snímače APSC nejlepší možná volba dneška.
 
fatality
2018-11-25 13:21:22+01
príspevok od: acton
A preco si predtym ten suvis videl? Teraz napises lebo vtedy tam bol ten suvis...

Tu sa to vzdy toci iba o technike, zarucene rady zo vsetkych stran bud od ludi co maju fotografie za ktore by sa hanbil aj moj kavovar alebo takich co nemaju ziadne fotografie.
1.sam si sa kedysi ohradzal,preco uroven tvojich rad chcu ludia hodnotit cez tvoje fotky,ktore si tu vtedy nemal..
2.mnohe tvoje fotky su,ako keby ich fotil tvoj kavovar..
3.a ak nad nimi este travis hodiny vo photoshope,tak amen tma.. ..
 
Paladin25
2018-11-25 13:26:27+01
príspevok od: acton
Mne to pripada odveci zrovnavat auto s objektivom, ibaze by sa nosil pokazeny objektiv do autoservisu.
Z mojej strany napisem bodku za tymto, vsetky fotoaparaty fotia rovnako, tak isto ako mozno ukazat bezvadne jpegy z fuji mozno ukazat tak isto super jpegy z canonu... vo fotografii rozhoduju 2 veci, fotograf a objektiv.
A nakoniec, troska tu poniektorym zdvihnem zlc... najlepsi jpeg robi gopro, skusenosti nepustia, tam je vzdy zaruceny vysledok, ked svieti slnko.... cagobelo
jj všetky fotoaparáty fotia rovnako ešte pridaj tú o tom že sa aj rovnako ovládajú

Nikto nespochybňuje dôležitosť fotografa a objektívu ale ak zadávateľovi spraví radosť nové telo a zmena systému tak prečo si to nedopriať? Vyskúšal si ho naživo a vyhovavolo mu to viacej tak kde je problém?

Bude mať z Fuji systému horšie fotky? Nie.
Bude mať lepší JPG asi áno. A o to mu ide tak načo ho odhovárať.

Vybral si dobrý systém ak mu zrkadlovka neprináša radosť z fotenia možno bezrkadlovka ktorá je menšia a ľahšia mu tú radosť prinesie.

Samozrejme porovnávame zrkadlovkový základ so strednou triedou u bezrkadlovky preto to porovnanie tiel je jasné v prospech Fuji.
 
fatality
2018-11-25 13:29:57+01
príspevok od: oldbas
Ne vždy je nutné fotit v režimu plného manuálu. V 90% případů stačí režimu priority clony + korekce expozice a max. auto ISO.
Objektivy, které tazatel používá rozhodně nejsou špatné. Ostří pomaleji, ale opticky jsou velmi dobré. Ta 24 stm patří k těm nejlepším a i za 2-3× tolik peněz lepší nový pořídítíš. A ta 50ka nevím o jakou jde verzi, ale počítám ze novou stm. Ta je od f/2.8 opticky velmi dobrá. Osobně je používám.
Ale problém Canonu je jejich jpeg z těla. Fotky nejsou ostré kvůli silné redukci šumu a způsobu doostření. I když je redukce šumu vypnutá, stále se odšum na fotku aplikuje. Já vše fotím do RAW a vyvolávám v jejich DPP4. Zabere mi to většinou max.1 minutu na fotku a výsledek je úplně jiný. Upravím WB, stáhnu světla, projasním stíny, vypnu redukci jasového šumu(do ISO 1600 u Canonu 70D žádnou redukci jasového šumu nepoužívám), odstraním vady odjektivu a jen lehce doostřím. A v naprosté většině případů mám vyvolání z RAW hotové v takové kvalitě, se kterými se žádný jpeg výstup přímo těla nemůže rovnat. Canon tohle prostě nezvládá.
Jinak Canon 200D je obrazově výborné tělo, ovládáním špatné. A hlavně nemá jako většina těl nižších řad microdoladění ozostření. Tam může být tazatelovo zásadní problém.
Ale fuji je fotograficky lepší systém. Sice o dost dražší, ale pokud nikdo nehodlá pořizovat teleobjektiv, je to při velikosti snímače APSC nejlepší možná volba dneška.
no..a takto vyzera fundovana odpoved bez zbytocnych emocii,animozit a fanboyzmu.. ..respekt..
 
JohnNewton
2018-11-25 13:51:01+01
príspevok od: acton
Mne to pripada odveci zrovnavat auto s objektivom, ibaze by sa nosil pokazeny objektiv do autoservisu.
Z mojej strany napisem bodku za tymto, vsetky fotoaparaty fotia rovnako, tak isto ako mozno ukazat bezvadne jpegy z fuji mozno ukazat tak isto super jpegy z canonu... vo fotografii rozhoduju 2 veci, fotograf a objektiv.
A nakoniec, troska tu poniektorym zdvihnem zlc... najlepsi jpeg robi gopro, skusenosti nepustia, tam je vzdy zaruceny vysledok, ked svieti slnko.... cagobelo
Musím s tebou súhlasiť, ak máš obe ruky ľavé, a máš rád HO od nevidím do nevidím, je pre Teba GoPro upevnené na čele najlepšia možnosť teda okrem Tvojho kávovaru....
 
acton
2018-11-25 13:58:35+01
príspevok od: Paladin25
jj všetky fotoaparáty fotia rovnako ešte pridaj tú o tom že sa aj rovnako ovládajú

Nikto nespochybňuje dôležitosť fotografa a objektívu ale ak zadávateľovi spraví radosť nové telo a zmena systému tak prečo si to nedopriať? Vyskúšal si ho naživo a vyhovavolo mu to viacej tak kde je problém?

Bude mať z Fuji systému horšie fotky? Nie.
Bude mať lepší JPG asi áno. A o to mu ide tak načo ho odhovárať.

Vybral si dobrý systém ak mu zrkadlovka neprináša radosť z fotenia možno bezrkadlovka ktorá je menšia a ľahšia mu tú radosť prinesie.

Samozrejme porovnávame zrkadlovkový základ so strednou triedou u bezrkadlovky preto to porovnanie tiel je jasné v prospech Fuji.
Vy tu radite cloveku utratit kopec penazi ked aj tak nevie fotografovat, bude na tom istom akurat naozaj radost nebude mat z utratenych penazi.
Tamron 24-70 + lightroom z ebay za 20 eur a bude mat exclusive jpeg, za par minut... skor mi to dava logiku ako to vase menenie systemu.
Ak mu zrkadlovka neprinasa radost z fotenia bezzrkadlovka mu ju prinesie... tento slogan sa hodi na etruhlik, na vas ako usite. Ked ti zrkadlovka nefoti to ako si to predstavujes bezzrkadlovka zarucene bude... chlapci nobelovka vas neminie.
 
marcus_labeo
2018-11-25 14:07:34+01
Fascinuje ma, ako niekto dokáže spoľahlivo obrátiť každú vecnú debatu na flame plný osobných útokov. Nielenže neporadí autorovi témy, ale osočuje a uráža tých, ktorí majú úprimnú snahu pomôcť. Napadá mi niečo o neuspokojivom osobnom živote a frustráciách liečených na nete, ale to by bolo opäť off-topic. Rada je len jedna: ignorovať actona a podobných trollov.
 
JohnNewton
2018-11-25 14:08:38+01
No a nebude to náhodou tak , že ak on po 1/2 roku so zrkadlom nevie čo chce tak ako to máme vedieť my ? Nebudú najlepšie tie korčule ? Ani Tvoje rady mu nepomôžu, musí sa začať chovať svojprávne. Na konci takýchto debát je presne tam ako na začiatku. Možno ešte horšie.
 
acton
2018-11-25 14:12:50+01
príspevok od: marcus_labeo
Fascinuje ma, ako niekto dokáže spoľahlivo obrátiť každú vecnú debatu na flame plný osobných útokov. Nielenže neporadí autorovi témy, ale osočuje a uráža tých, ktorí majú úprimnú snahu pomôcť. Napadá mi niečo o neuspokojivom osobnom živote a frustráciách liečených na nete, ale to by bolo opäť off-topic. Rada je len jedna: ignorovať actona a podobných trollov.
A ty tu neutocis na mna ked si si neprecital co som vyssie pisal? Teba som sa pytal ci je tvoja fotografia kvalitny jpeg, neodpovedal si. Ked si nevies obhajit svoju pracu este k tomu nevies citat venuj sa niecomu inemu.
Co tu vyplakavate? Cudujem sa kolko ministrov financii tu mame, aky ste vsetci bohati na tom Slovensku...
 
fatality
2018-11-25 14:31:23+01
príspevok od: marcus_labeo
Fascinuje ma, ako niekto dokáže spoľahlivo obrátiť každú vecnú debatu na flame plný osobných útokov. Nielenže neporadí autorovi témy, ale osočuje a uráža tých, ktorí majú úprimnú snahu pomôcť. Napadá mi niečo o neuspokojivom osobnom živote a frustráciách liečených na nete, ale to by bolo opäť off-topic. Rada je len jedna: ignorovať actona a podobných trollov.
jj suhlas..+je smutne,ze ho tu redakcia koli klikom navyse trpi..
lebo sice na jednej strane maju viac prispevkov(lenze akych??),navstev a klikov,tym padom viac
prijmov za reklamu,na druhu stranu su fora nepouzitelne na ziskavanie informacii(teda na to,na co maju sluzit) a v konecnom dosledku budu mat menej prispevkov,navstev a klikov..
+nevraviac o tom,ze je to plateny server a teda ich hlad po reklame a trpenie takychto trollov by malo byt omnoho mensie..
 
Paladin25
2018-11-25 14:46:32+01
príspevok od: acton
Vy tu radite cloveku utratit kopec penazi ked aj tak nevie fotografovat, bude na tom istom akurat naozaj radost nebude mat z utratenych penazi.
Tamron 24-70 + lightroom z ebay za 20 eur a bude mat exclusive jpeg, za par minut... skor mi to dava logiku ako to vase menenie systemu.
Ak mu zrkadlovka neprinasa radost z fotenia bezzrkadlovka mu ju prinesie... tento slogan sa hodi na etruhlik, na vas ako usite. Ked ti zrkadlovka nefoti to ako si to predstavujes bezzrkadlovka zarucene bude... chlapci nobelovka vas neminie.
Treba čítať aj názory iných ak by si si prečítal (a pochopil) príspevok od zadávateľa temy tak citujem:

"Lenze vsetko sa zmenilo ked som mal moznost vyskusat Fuji X-T20 s objektivom 18-55mm. Je rychlejsi, kompaktnejsi, je k nemu kvalitny setak ale hlavne ovladanie bolo pre mna navykove a z fotenia je lepsi zazitok."

Ak mal z fotenia z T20 lepšíe zážitok a financie mu dovulujú zmenu prečo si ju nedopriat?

To či bude spokojný aj tak zistí len on sám ani ani ty.

A áno ked ho úprava RAW nebaví určite mu treba radiť kúpu lightroomu.... a najlepšie s pištou pri hlave ho nútiť to upravovať.

 
acton
2018-11-25 14:48:00+01
príspevok od: fatality
jj suhlas..+je smutne,ze ho tu redakcia koli klikom navyse trpi..
lebo sice na jednej strane maju viac prispevkov(lenze akych??),navstev a klikov,tym padom viac
prijmov za reklamu,na druhu stranu su fora nepouzitelne na ziskavanie informacii(teda na to,na co maju sluzit) a v konecnom dosledku budu mat menej prispevkov,navstev a klikov..
+nevraviac o tom,ze je to plateny server a teda ich hlad po reklame a trpenie takychto trollov by malo byt omnoho mensie..
Takze mna tu redakcia trpi napriek tomu, ze tu robim trola? A v zaujme koho trolujem alebo kto ma plati?
 
fatality
2018-11-25 14:55:39+01
príspevok od: acton
Takze mna tu redakcia trpi napriek tomu, ze tu robim trola? A v zaujme koho trolujem alebo kto ma plati?
nikdo..tys ses jen porouchanej..
 
acton
2018-11-25 14:56:44+01
príspevok od: Paladin25
Treba čítať aj názory iných ak by si si prečítal (a pochopil) príspevok od zadávateľa temy tak citujem:

"Lenze vsetko sa zmenilo ked som mal moznost vyskusat Fuji X-T20 s objektivom 18-55mm. Je rychlejsi, kompaktnejsi, je k nemu kvalitny setak ale hlavne ovladanie bolo pre mna navykove a z fotenia je lepsi zazitok."

Ak mal z fotenia z T20 lepšíe zážitok a financie mu dovulujú zmenu prečo si ju nedopriat?

To či bude spokojný aj tak zistí len on sám ani ani ty.

A áno ked ho úprava RAW nebaví určite mu treba radiť kúpu lightroomu.... a najlepšie s pištou pri hlave ho nútiť to upravovať.

No jo, takze v lightroome sa daju uplne super upravovat aj jpegy... tak isto ako rawy a dokonca lightroom to vie aj hromadne upravit, zvelicovat tu nieco robit s pistolou u hlavy to je na vas ako vysite...
A za druhe on nepisal iba o vymene systemu, pripadne kupa noveho objektivu... nemiesal by som sa do toho keby nebola zmienka o objektive.
 
acton
2018-11-25 14:57:38+01
príspevok od: fatality
nikdo..tys ses jen porouchanej..
ok, dam sa na fotenie husenic to mi urcite pomoze.
 
acton
2018-11-25 15:00:56+01
príspevok od: Paladin25
Treba čítať aj názory iných ak by si si prečítal (a pochopil) príspevok od zadávateľa temy tak citujem:

"Lenze vsetko sa zmenilo ked som mal moznost vyskusat Fuji X-T20 s objektivom 18-55mm. Je rychlejsi, kompaktnejsi, je k nemu kvalitny setak ale hlavne ovladanie bolo pre mna navykove a z fotenia je lepsi zazitok."

Ak mal z fotenia z T20 lepšíe zážitok a financie mu dovulujú zmenu prečo si ju nedopriat?

To či bude spokojný aj tak zistí len on sám ani ani ty.

A áno ked ho úprava RAW nebaví určite mu treba radiť kúpu lightroomu.... a najlepšie s pištou pri hlave ho nútiť to upravovať.

A ked sa nad tym normalny clovek zamysli jemu by viac pomohlo naucit sa ten lightroom ako kupovat novy system, lenze to nie je slovenske...
 
Paladin25
2018-11-25 15:47:09+01
príspevok od: acton
A ked sa nad tym normalny clovek zamysli jemu by viac pomohlo naucit sa ten lightroom ako kupovat novy system, lenze to nie je slovenske...
ale však ja sa nehádam že by lepšie fotografie dosiahol ich lepšou úpravou v lightroome... ale holt viem akceptovať že nie každého to baví.... ak ho to nebaví a ide mu o čo najlepšie vyzerajúci jpg z foťáku tak Fuji je lepšia voľba... to môj názor... ak sa mu lepšie ovláda ako canon čo má tak aj to telo je pre neho lepšia volba....

čo sa týka fotiek ako som písal tie mu to pravdepodobne o moc nezlepší...

Čo sa týka mňa fotím zrkadlovkou NIKON a používam LIGHTROOM ale plne chápem že to každému nemusí vyhovovať tak to nebudem každému nútiť.... ak sa mu lepšie ovláda a pracuje s Fuji tak nech si ho kupi... nemá desiatky objektívou, ktoré by musel so stratou predať ...
 
acton
2018-11-25 16:04:21+01
príspevok od: Paladin25
ale však ja sa nehádam že by lepšie fotografie dosiahol ich lepšou úpravou v lightroome... ale holt viem akceptovať že nie každého to baví.... ak ho to nebaví a ide mu o čo najlepšie vyzerajúci jpg z foťáku tak Fuji je lepšia voľba... to môj názor... ak sa mu lepšie ovláda ako canon čo má tak aj to telo je pre neho lepšia volba....

čo sa týka fotiek ako som písal tie mu to pravdepodobne o moc nezlepší...

Čo sa týka mňa fotím zrkadlovkou NIKON a používam LIGHTROOM ale plne chápem že to každému nemusí vyhovovať tak to nebudem každému nútiť.... ak sa mu lepšie ovláda a pracuje s Fuji tak nech si ho kupi... nemá desiatky objektívou, ktoré by musel so stratou predať ...
Naco tvrdit, ze mu fuji vyhovuje viac ked ten tamron ani nevyskusal, taky jpeg fuji nikdy nevyprodukuje ako kombinacia jeho fotaku+tamron+lightroom...
Len tolko som chcel, ze s fuji sa nikam neposunie.
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()