Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

Чайка (Čajka)

CharlieDaemon
2014-12-05 12:07:10+01
Dobrý deň,

som maximálny začiatočník v oblasti fotografovania na film, a preto som si doprial tento ruský fotoaparát Čajka 2M, aby som sa na ňom naučil (neskôr si chcem kúpiť možno lepší). V podstate som ho bral od nás zo starožitníctva za pár eur, takže nemám vôbec istotu, či funguje.
Iba by som chcel vedieť, lebo na internete je toho málo, či s ním nemá niekto skúsenosť. V podstate mi tu zatiaľ nejde o excelentnú kvalitu fotografie, skôr o učenie sa a tak podobne.
Ak to ešte zaváži, na digitálnej zrkadlovke Nikon, ktorú mám, fotím už iba na manuály, takže s nastavovaním hodnôt to nie je so mnou až tak zle (aj keď Čajka má ASA a DINy, ale to sa dá všetko pozrieť).
Má niekto s týmto fotoaparátom skúsenosť?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-12-05 12:14:40+01
Preco foti takymto srotom, ked za par babiek mozes mat slusnu zrkadlovku a tiez za par EUR. Miesto starozitnictva skoc do nejakeho fotoabazarua a Cajku si nechaj ako dekoraciu.
 
misom
2014-12-05 12:25:25+01
príspevok od: CharlieDaemon
Dobrý deň,

som maximálny začiatočník v oblasti fotografovania na film, a preto som si doprial tento ruský fotoaparát Čajka 2M, aby som sa na ňom naučil (neskôr si chcem kúpiť možno lepší). V podstate som ho bral od nás zo starožitníctva za pár eur, takže nemám vôbec istotu, či funguje.
Iba by som chcel vedieť, lebo na internete je toho málo, či s ním nemá niekto skúsenosť. V podstate mi tu zatiaľ nejde o excelentnú kvalitu fotografie, skôr o učenie sa a tak podobne.
Ak to ešte zaváži, na digitálnej zrkadlovke Nikon, ktorú mám, fotím už iba na manuály, takže s nastavovaním hodnôt to nie je so mnou až tak zle (aj keď Čajka má ASA a DINy, ale to sa dá všetko pozrieť).
Má niekto s týmto fotoaparátom skúsenosť?
s tymto sa budes trapit. mal som v ruke Smenu a to je podobne nic jak toto. odporucam pozriet v bazaroch nejaku Prakticu ktora sa da zohnat za par eur
 
CharlieDaemon
2014-12-05 12:33:18+01
Vyberal som náhodne, ako som už spomínal, ide mi o to, naučiť sa fotiť na filmové foťáky, aby som na tých lepších nemusel míňať zbytočne veľa filmov.
Tak teda v januári nejaké pozriem.
Díky za rady.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-12-05 12:36:50+01
Zo zlym fotakom budes produkovat viac odpadu. U filmoveho fotaku to znamena zahadzovat peniaze za filmovy material do kosa. Jedine, co sa naucis je, ze je to fotak nanic.
 
CharlieDaemon
2014-12-05 12:40:05+01
Pravda veru. Čo je na ňom zlé? Či radšej sa nemám ani pýtať?
 
Krtko fotografom
2014-12-05 12:54:29+01
príspevok od: CharlieDaemon
Vyberal som náhodne, ako som už spomínal, ide mi o to, naučiť sa fotiť na filmové foťáky, aby som na tých lepších nemusel míňať zbytočne veľa filmov.
Tak teda v januári nejaké pozriem.
Díky za rady.
Dajme tomu, ze ten fotak je funkcny. Skus porozmyslat, ci bude rozdiel v tom, kolko filmov nafotis na tom starom fotaku, alebo na tych lepsich, ktore spominas? Motiv, ktory budes chciet fotit, ci uz na tom starom, alebo na tych lepsich, bude vzdy rovnaky.
Ked tak na nho pozeram, tak by som urcite do nho film ani nedaval... Skoda penazi.
 
CharlieDaemon
2014-12-05 12:58:35+01
No vidíš, to mi nenapadlo. Asi by som si mal skôr spraviť niečo s mozgovou kôrou.
V januári kúpim lepší.
 
MajoC
2014-12-05 13:29:40+01
Fotenie na film má nepochybne veľké čaro, ale ak sa chceš učiť, tak dig. zrkadlovka je nepochybne to najlepšie, čo si môžeš zaobstarať (samozrejme aj dig. kompakt, to už je na Tvojej voľbe), dôvody boli povedané vyššie. Žiadne výdaje na film a výsledok si pozrieš doma hneď a tiež bez investícii za vyvolanie fotiek, takže ak sa chceš učiť, určite digitál, ak moc túžiš po fotení na film, tak ten by som riešil, keď to zvládneš na digitále.
 
CharlieDaemon
2014-12-05 13:41:11+01
Fotím digitálom, ako som hovoril, na manuály.
Ale myslím, že túto tému môžem pokladať za uzavretú. Proste si občas neviem dať dve a dve dohromady a niektoré veci mi unikajú. Ale určite si kúpim druhý fotoaparát na film.
Ďakujem za všetky rady.
 
Martin Školiak
2014-12-05 13:50:33+01
príspevok od: CharlieDaemon
Fotím digitálom, ako som hovoril, na manuály.
Ale myslím, že túto tému môžem pokladať za uzavretú. Proste si občas neviem dať dve a dve dohromady a niektoré veci mi unikajú. Ale určite si kúpim druhý fotoaparát na film.
Ďakujem za všetky rady.
Kedysi pred sto rokmi som takú Čajku mal. Nekupoval som to len mi to niekto dal. Je to taký zázrak čo robí dva obrázky na jedno kinofilmové políčko. Kvalita fotografií nič moc. Nemá to ani meranie. Radšej ozaj do poličky ak si chceš ušetriť duševné zdravie. Dnes sa dá za pár eur vydražiť slušná dobre fungujúca zrkadlovka Pentax, Nikon, Minolta a pod.
 
zomzom
2014-12-06 16:11:13+01
príspevok od: CharlieDaemon
Fotím digitálom, ako som hovoril, na manuály.
Ale myslím, že túto tému môžem pokladať za uzavretú. Proste si občas neviem dať dve a dve dohromady a niektoré veci mi unikajú. Ale určite si kúpim druhý fotoaparát na film.
Ďakujem za všetky rady.
Chcete fotografovat na film... je to velmi chvalichodne. Nenechajte sa odradit manipulativnymi recami.
Kolegovia digitalisti maju relativne pravdu v tom, ze su aj lepsie fotoaparaty, ako Cajka.
Ale na to, aby ste fotografovali na analogovy material nepotrebujete ani Cajku, staci Vam aj plechovka od
ananasoveho kompotu /dierkova komora/. Oproti k tomu Cajka je hotovy luxus.
Kaslite na pohodlie. Vystupte si z komfortnej zony digitalneho foteckovanie. Aby ste ziskali opravdove vedomosti a
zrucnosti musite brat na seba aj bremeno. Takze nebojte sa od toho.

- kupte si nasledovne veci: 35 mm kinofilm /staci Vam Fomapan 100 Classic 135-36/, negativnu vyvojku /trebars
Fomadon R09 - Rodinal, alebo Fomadon Ecxel/, ustalovac /Fomafix P/, tank na vyvolanie / napr. Paterson Universal
Tank 2x cievka.../ - mozete aj ine znacky napr. Ilford, ale na zaciatok vam bude stacit lacnejsi material od Fomy,
vsetko kupite napr. od firmy Prolaika Blava

- ked budete mat tie veci, tak vlozte si film do fotoaparatu: otvorte zadnu stranu, film pojde na lavu stranu,
a previja sa pri fotografovani na pravu stranu. Ked dofotografujete tak treba previjat naspat do kazety na lavej strane,
samozrejme pred tym, ako fotoaparat otvorite.

- fotografovanie: ISO /ASA, DIN, GOST/ uz mate nastaveny citlivostou filmu, takze citlivost mate stalu a mozete zmenit
len vymenou filmu /Fomapan 100 ma citlivost 10O ISo, 100 ASA, 21 DIN, 90 GOST/, expozicny cas nastavujete hore,
clonove cislo na objetive. Podrobnosti docitate napr. tu http://kluk-tr.blogspot.sk/p/fotoaparaty-cajka.html

- ked Vas fotoaparat nema meranie expozicie, a nemate ani rucny expozimeter, tak ako expozimeter pouzivajte
Vasu digitalnu zrkadlovku /rezim M a ISO nastavite na 100/

- ked vyfotografujete film, tak moze prist na rad vyvolanie filmu.
Podrobnosti najdete napr. tu http://www.paladix.cz/sekce/praxe/v-temne-komore alebo tu http://www.temnakomora.cz

- ked nieco neviete, tak pouzivajte google - na nete najdete velmi vela uzitocnych veci.

- odporucam porozmyslat aj o tom, ako by ste vedeli riesit cely proces vypracovania /zvacsovak, pozitivny fotograficky
papier, chemikalie, rozne pomocky, atd. /.

Lepsi fotoaparat mozete kupit aj vtedy, ked ste uz Cajku vyskusali. Ucte sa stale, ucte sa usilovne. Nezlaknite sa
od tazkosti. V tom je krasa. Pracujte trpezlivo, skromne a pokorou.

Prajem Vam vela uspechov.
 
TROS
2014-12-06 19:47:16+01
zomzom to napisal pekne. tiez si myslim, ze mozes skusit prvych par filmov nafotit na cajku a casom sa popozeras po nejakej filmovej zrkadlovke. Jedina skoda je, ze cajka foti na pol policka (18x24mm) a nie na cele policko (24x36mm).
osobne som sa fotenim na film naucil velmi vela (po tom co som zvladol vacsinu zakladov fotenia na digi zrkadlovku). chce to len cvik a trening a uvidis, ci je to pre teba to prave.
filmy by som na tvojom mieste skusil tiez vyvolat doma, nie je to tazke ale treba davat pozor a mat material, chemiu, tmu a prvych par krat trpezlivost.
ak nema cajka expozimeter, pri foteni v exterieri mozes pouzit pravidlo sunny sixteen:
- bezoblacny slnecny den, slnko je vysoko a intenzivne svieti = clona f/16, cas 1/ASA (cize s fomapan 100 je to 1/100), ASA/ISO/DIN mas dane filmom.
- od tohoto udaja o nastaveni sa mozes pohybovat podla podmienok (napr oblacno,zamracene - otvorim objektov o 2-3-4 clony, co nam da f/8-f/5.6-f/4)
- v interieri sa toto pravidlo velmi pouzit neda, tam mozes cerpat jedine zo skusenosti
- pri foteni na film sa snaz mat prekreslene tiene, svetla zvlada film lepsie ako digi senzor

prajem vela zdaru a analogoveho pozitku!
 
zomzom
2014-12-07 11:30:07+01
príspevok od: CharlieDaemon
Fotím digitálom, ako som hovoril, na manuály.
Ale myslím, že túto tému môžem pokladať za uzavretú. Proste si občas neviem dať dve a dve dohromady a niektoré veci mi unikajú. Ale určite si kúpim druhý fotoaparát na film.
Ďakujem za všetky rady.
Nesrandujte, nebudte babovka. Co by ste nevedeli dat dohromady dve a dve. Ved ste urobili velmi podstatny krok: chcete fotografivat na film. Vyskusajte tu Cajku a referujte, aby kolegovia digitalisti videli, ze existuju aj ine svety.

 
CharlieDaemon
2014-12-11 11:57:26+01
Ďakujem vám za rady, no vyvolať film doma, tak do toho by som sa ešte nepúšťal. Po prvé na to asi nemám vhodný priestor, nebývam sám a nemám nejakú alternatívnu temnú komoru, po druhé nemám príliš veľa času sa s tým nejako hrať a po tretie, nemám žiadne skúsenosti (aj keď sa to dá naučiť, ale radšej sa to budem učiť naozaj v kľude).
čiže by som vyvolávanie nechal asi na druhých. Ja vlastne vyskúšam teda, či vôbec tento fotoaparát fotí, ešte som ho nemal kedy otestovať. Musím kúpiť aj film. Keďže som analógové nemehlo, tak prípadné jednoduhšie otázky budem smerovať na môjho otca, ktorý kedysi fotil klasickou Smenou, myslím, že zložitejšie otázky ste mi už vysvetlili.
Zatiaľ ďakujem a ak sa mi niečo podarí v najbližšej dobe zachytiť, tak určite sem hodím tie najpodarenejšie experimenty.
Ďakujem aj za podporu, ono to je sto ľudí-sto chutí, niekomu stačí aj takáto Čajka v horšej kvalite, ktorá fotí iba na pol formátu (alebo ako to nazvať), iný radšej siaha po lepších modeloch a typoch.
Ja som človek, ktorý rád skúša, otestujem, uvidím.
Raz mi otec takto doniesol tiež Smenu, na ktorú som nafotil celý film a dal som ho vyvolať, tam mi povedali, že je to ale zle, že ten fotoaparát je proste pokazený, tak som ho teda zahodil. Však ale skúsiť som skúsil. Takisto to bude aj s Čajkou.
A zas už príliš rozprávam.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-12-11 12:24:02+01
Nemozem suhlasit z nazorom zomzoma. Nechcem ta odradzat od toho, aby si zacal na film fotit. Je to jednoducho ine, ani lepsie, ani horsie ako digital. Nema ale zmysel to robit polovicato. Fotit na film ma zmysel ak tym dosiahnes nieco ine ako u digitalu. Takze si najprv musime klast otazku, co to je?
1. Pristup k fotografovaniu obmedzeny poctom zaberov na filme a jeho cenou. Obmedzenie jednou citlivostou. Co mas vo fotaku, na to fotis.
2. Caro prekvapenia. Nemoznost okamzitej kontroly, napravy a mazania zaberov.
3. Caro mechaniky.
4. Neopakovatelnost prace v tmavej komore a vysledneho spracovania fotografie.

Ak nehodlas pracovat v komre a to intenzivne a poctivo, nema zmysel fotit na film. Nemusis mat vlastnu komoru. Celkovo ti odporucam pridat sa do nejakeho fotoklubu, kde sa este filmovou fotografiou zaoberaju. Pomoc od inych je tu neocenitelna. Kazdy omyl ta stoji peniaze a cas.

Nema zmysel produkovat fotky horsie ako u digitalu. To by si presne robil s tou Cajkou. Minimum je mechanicka zrkadlovka typu Praktica MTL-4 alebo nejaky jej kvalitnejsi ekvivalent od renomovanych "zapadnych" znaciek. Osobne si myslim, ze konofilm nema dostatocny potencial a neponuka takmer nic, co by digital nemal.

Takze moje odporucanie ak si chces fotenie na film skutocne uzit a dosiahnut nieco ine. Kup si kvalitnu stredoformatovu dvojoku zrkadlovku (Flexaret 6 alebo 7, Minolta Autocord, Yashica MAT 124G...). K dispozicii bude smat velke policko filmu naviac atraktivneho stvorcoveho formatu. Fotenie s takymito fotakmi je roetro, vool, spica, bomba, zabava. Naladuj do fotaku kvalitny CB film, kup si este expozimeter, nech ho pesne naexponujes. No a potom sa zatvoe do komory a zvacsuj poriadne velke fotky, as kym nebudes mat kruhy pod ocami, cerevene oci a nevudes mat hlavybol z vyvojky a ustalovaca.

Ak sa rozhodnes predsa eln fotit na Cajku, ci iny podobny srot,caka ta len frustracia. Je to pre tych, co fotia na film roky a chcu si vyskusat nieco ine. Nie je to pre niekoho, kto chce v sebe objavit lasku k filmu.
 
samophoto
2014-12-11 13:36:18+01
príspevok od: CharlieDaemon
Ďakujem vám za rady, no vyvolať film doma, tak do toho by som sa ešte nepúšťal. Po prvé na to asi nemám vhodný priestor, nebývam sám a nemám nejakú alternatívnu temnú komoru, po druhé nemám príliš veľa času sa s tým nejako hrať a po tretie, nemám žiadne skúsenosti (aj keď sa to dá naučiť, ale radšej sa to budem učiť naozaj v kľude).
čiže by som vyvolávanie nechal asi na druhých. Ja vlastne vyskúšam teda, či vôbec tento fotoaparát fotí, ešte som ho nemal kedy otestovať. Musím kúpiť aj film. Keďže som analógové nemehlo, tak prípadné jednoduhšie otázky budem smerovať na môjho otca, ktorý kedysi fotil klasickou Smenou, myslím, že zložitejšie otázky ste mi už vysvetlili.
Zatiaľ ďakujem a ak sa mi niečo podarí v najbližšej dobe zachytiť, tak určite sem hodím tie najpodarenejšie experimenty.
Ďakujem aj za podporu, ono to je sto ľudí-sto chutí, niekomu stačí aj takáto Čajka v horšej kvalite, ktorá fotí iba na pol formátu (alebo ako to nazvať), iný radšej siaha po lepších modeloch a typoch.
Ja som človek, ktorý rád skúša, otestujem, uvidím.
Raz mi otec takto doniesol tiež Smenu, na ktorú som nafotil celý film a dal som ho vyvolať, tam mi povedali, že je to ale zle, že ten fotoaparát je proste pokazený, tak som ho teda zahodil. Však ale skúsiť som skúsil. Takisto to bude aj s Čajkou.
A zas už príliš rozprávam.
Vyvolať film nieje žiadna veda, vyvolával som filmy už v detstve od 12 r, a úspešne, na cievku som film navíjal v noci pod perinou aby som zabránil nežiadúcemu osvitu, (tm. komoru nepotrebuješ) prajem Ti mnoho úspechov, .....daj vedieť ako ti to vyšlo

Nedá mi to,
Vieš prečo už po železnici nepremávajú tie úžasné dych berúce parné lokomotívy ?.........
 
zomzom
2014-12-11 14:03:35+01
príspevok od: CharlieDaemon
Ďakujem vám za rady, no vyvolať film doma, tak do toho by som sa ešte nepúšťal. Po prvé na to asi nemám vhodný priestor, nebývam sám a nemám nejakú alternatívnu temnú komoru, po druhé nemám príliš veľa času sa s tým nejako hrať a po tretie, nemám žiadne skúsenosti (aj keď sa to dá naučiť, ale radšej sa to budem učiť naozaj v kľude).
čiže by som vyvolávanie nechal asi na druhých. Ja vlastne vyskúšam teda, či vôbec tento fotoaparát fotí, ešte som ho nemal kedy otestovať. Musím kúpiť aj film. Keďže som analógové nemehlo, tak prípadné jednoduhšie otázky budem smerovať na môjho otca, ktorý kedysi fotil klasickou Smenou, myslím, že zložitejšie otázky ste mi už vysvetlili.
Zatiaľ ďakujem a ak sa mi niečo podarí v najbližšej dobe zachytiť, tak určite sem hodím tie najpodarenejšie experimenty.
Ďakujem aj za podporu, ono to je sto ľudí-sto chutí, niekomu stačí aj takáto Čajka v horšej kvalite, ktorá fotí iba na pol formátu (alebo ako to nazvať), iný radšej siaha po lepších modeloch a typoch.
Ja som človek, ktorý rád skúša, otestujem, uvidím.
Raz mi otec takto doniesol tiež Smenu, na ktorú som nafotil celý film a dal som ho vyvolať, tam mi povedali, že je to ale zle, že ten fotoaparát je proste pokazený, tak som ho teda zahodil. Však ale skúsiť som skúsil. Takisto to bude aj s Čajkou.
A zas už príliš rozprávam.
Viete je to tak: ked nieco chcem urobit, tak to urobim. Ked nechcem, tak hladam vyhovorky. Ale robte, resp. nerobte ako myslite. Filmy som zacinal vyvolavat ked som mal 13 rokov, a na to asi rok som uz zvacsoval. Bolo to asi v roku 1978... Vy ste stale taky nesmely? Ved to zvaldne aj dieta...

Pan Srnec, nemusite so mnou suhlasit, ved ani ja nesuhlasim s Vami. Ale mozem Vam prezradit, ze hlava mi viac boli od megapixelov ako od metolu, hydrochinonu ci od tiosiranu sodneho. A to je co povedat, lebo sam robim aj kolodium.







 
mirosz
2014-12-11 14:17:23+01
príspevok od: zomzom
Viete je to tak: ked nieco chcem urobit, tak to urobim. Ked nechcem, tak hladam vyhovorky. Ale robte, resp. nerobte ako myslite. Filmy som zacinal vyvolavat ked som mal 13 rokov, a na to asi rok som uz zvacsoval. Bolo to asi v roku 1978... Vy ste stale taky nesmely? Ved to zvaldne aj dieta...

Pan Srnec, nemusite so mnou suhlasit, ved ani ja nesuhlasim s Vami. Ale mozem Vam prezradit, ze hlava mi viac boli od megapixelov ako od metolu, hydrochinonu ci od tiosiranu sodneho. A to je co povedat, lebo sam robim aj kolodium.







Neda mi nereagovat, pretoze argument "Viete je to tak: ked nieco chcem urobit, tak to urobim. Ked nechcem, tak hladam vyhovorky." je, podla mna, cisty nonsense.
V tom pripade to znamena, ze vy hladate vyhovorky preco nefotit digitalom.
Ak niekto nieco nechce robit, niekedy to nebyva z lenivosti alebo z dostatku najdenych vyhovoriek.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()