Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

artefakty na fotkách

Tuckik
2015-03-18 16:26:01+01
Ahojte,
fotím si už nejaký ten rok na staršie foťáky a občas sa mi na fotkách z labu objavujú zvláštne veci - oranžové (niekedy chytajú odtieň magenty) pravidelné pásy. Pravdepodobne je to spôsobené preexponovaným filmom, neviete mi niekto poradiť ako sa týchto vecí zbaviť?
Pripájam ukážku týchto pásov, na oskenovaných foto to vidno len pri špecifickom zaškúlení, ale na papieri ma to ruší.
Ďakujem za návrhy
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-03-18 17:13:58+01
1. Urcite to nie je preexponovanym filmom, to by boli prepalene fotky, alebo by vyrazne narastlo zrno pri pokuse fotky vyvolat spravne
2. Vzor, rozostup nezodpoveda ziadnemu mne znamemu problemu, ako pokazena uzavierka, "fucanie" svetla cez zadnu stenu, ci so kazety.
3. Problem je najskor pri skenovani negativu.
 
jozef84
2015-03-18 18:13:04+01
Tipujem tiež na scaner. Mne robilo pásy pri stolnom scaneri, keď som očistil sklo prípravkom na plasty. Polarizovalo potom svetlo do fialova. Robilo ale hustejšie tie pásy, asi som mal nastavené vyššie rozlíšenie.
Čo sa týka bodov(fľakov), tak si myslím, že je nastavené malé rozlíšenie scanera, alebo je biedna predloha.

 
Martin8101
2015-03-19 06:01:15+01
príspevok od: jozef84
Tipujem tiež na scaner. Mne robilo pásy pri stolnom scaneri, keď som očistil sklo prípravkom na plasty. Polarizovalo potom svetlo do fialova. Robilo ale hustejšie tie pásy, asi som mal nastavené vyššie rozlíšenie.
Čo sa týka bodov(fľakov), tak si myslím, že je nastavené malé rozlíšenie scanera, alebo je biedna predloha.

Ale ved on pise, ze na skenoch to az tak nevidiet, ako na papieri - takze skenovanim to asi nebude, ci hej?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-03-19 06:35:01+01
príspevok od: Martin8101
Ale ved on pise, ze na skenoch to az tak nevidiet, ako na papieri - takze skenovanim to asi nebude, ci hej?
DNes su bezne digitalne minilaby. Aj ked das do nich film, oni ho odskenuju/zdigitalizuju a z toho vytlacia fotku.
 
Tuckik
2015-03-19 10:20:11+01
Tak som to trochu preskúmala, a bude to asi naozaj skenovaním. Na negatíve tieto pásy nie sú, a áno vo fotolabe ten film skenujú... niektoré fotky sú naozaj preexponované, ale zámerne. Tieto pásy sú ale aj na tých, ktoré sú podľa mňa OK. Keď som skúsila naskenovať negatív doma (nemám na to síce skener), pásy sa objavili tiež, aj keď trochu iné... Že by to nevedeli v labe správne naskenovať?
 
Tuckik
2015-03-19 10:23:02+01
príspevok od: Martin8101
Ale ved on pise, ze na skenoch to az tak nevidiet, ako na papieri - takze skenovanim to asi nebude, ci hej?
Martin, myslela som to tak, že na papieri = vytlačená fotka z labu, a oni ten film naskenujú a vytlačia na papier. Normálnym procesom si nie som schopná doma sama preniesť farebnú fotografiu na fotopapier, takže sa obraciam s tým na fotolab, aj keď s tým že polka procesu je digitálna.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-03-19 11:07:10+01
Teraz trochu od veci, ae ak ma byt prezentovany vysledok ukazkou fotenia na film, tak nechapem preco to robis? Je to 10x horsie ako digital, ci dokonca mobil. Nevidim v tom zmysel, len plytvanie peniazmi.
 
Tuckik
2015-03-19 12:59:48+01
príspevok od: Karol Srnec
Teraz trochu od veci, ae ak ma byt prezentovany vysledok ukazkou fotenia na film, tak nechapem preco to robis? Je to 10x horsie ako digital, ci dokonca mobil. Nevidim v tom zmysel, len plytvanie peniazmi.
Lebo zatiaľ nemám vybavenie na to, aby som si robila farebné fotky doma. Ale všetko bude
A lebo ma to baví.
 
Cepoon
2015-03-19 15:18:31+01
Ak na negatíve žiadne pásy nie sú - chyba je v scanovaní a v spracovaní. Prvé čo bolo treba urobiť, je poriadne popozerať negatív proti svetlu v labe a následne celú službu labu reklamovať - či už scan a o vytlačení fotografií s chybou ktorá nie je na negatíve ani nehovoriac. Poprípade sa podeliť o skúsenosti ako s reklamáciou postupovali. Nech aj ostatní vedia, ktorému labu sa v budúcnosti vyhnúť (v prípade neúspechu). Zo skúsenosti viem, že scany v laboch za 2 ečka za veľa nestoja - pochopiteľne - ale takýto paskvil som naozaj ešte nevidel.
 
Ľuboš Capcara
2015-03-19 17:48:18+01
Síce to nieje artefakt, ale zvláštny farebný posun. Na prvej foto je jemný posun do žltých farieb, na druhej zas extrémny posun v pravej časti. Neviete čo to mohlo spôsobiť? Fotené s D7100 na priorite clony.
 
z80
2015-03-19 18:45:17+01
príspevok od: Ľuboš Capcara
Síce to nieje artefakt, ale zvláštny farebný posun. Na prvej foto je jemný posun do žltých farieb, na druhej zas extrémny posun v pravej časti. Neviete čo to mohlo spôsobiť? Fotené s D7100 na priorite clony.
To vyzera ako dva svetelne zdroje s rozlicnou farbou - napriklad svetlo z okna z lavej strany a ziarovka z prava.
 
Ľuboš Capcara
2015-03-19 19:00:13+01
príspevok od: z80
To vyzera ako dva svetelne zdroje s rozlicnou farbou - napriklad svetlo z okna z lavej strany a ziarovka z prava.
Áno ale nikto v izbe nepobehoval s lampou a fotené to bol v nočnej hodine takže ani svetlo z okna nijak nezasahovalo :/
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-03-19 19:03:57+01
príspevok od: Tuckik
Lebo zatiaľ nemám vybavenie na to, aby som si robila farebné fotky doma. Ale všetko bude
A lebo ma to baví.
Farebne fotky doma je jedna z najtazsich disciplina nertrufali si na to ani profesionali, v zlatych casoch filmovej fotografie. Je to velmi narocny proces, kde je velmi obtiazne dosiahnut verne farby. Vyvojky musia mat presnu teplotu, preto sa pouzivaju temperovane mysky. Odporucam si najprv o tom nieco nastudovat a potom sa do toho vobec nepustat. Tu je lepsia cesta nechat to vsetko na minilab. Potom to technicky nedopadne tak katastrofalne, ako teraz u teba.
Fotit na film a sam si vsetko spracovat sa da ako tak jednoducho len u CB fotografie.
Ak sa pustis do farby, minies kopec prachov, casu a vysledok bude ovela horsi, nez z digitalu. Vlastne bude asi nepouzitelny.
Vzdy sa treba pytat, preco to robim. Fotit na film ma zmysel, ak to prinesie nieco insie, a tym nemyslim horsie, ako digital. Tym myslim specificky vystup, digitalom tazko napodobnitelny. Ak je vysledkom odpad, co u tema zatial je, niet sa z coho radovat a neguje to tvoju odpoved "Mna to bavi".
Ja svojim casom a peniazmi takto neplytvam a to ze to robis ty... Hlavne, ze ta to bavi.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-03-19 19:05:44+01
príspevok od: Ľuboš Capcara
Síce to nieje artefakt, ale zvláštny farebný posun. Na prvej foto je jemný posun do žltých farieb, na druhej zas extrémny posun v pravej časti. Neviete čo to mohlo spôsobiť? Fotené s D7100 na priorite clony.
Predpokladm, ze ide o ziarivkove osvetlenie, ktore blika. Uzavierka sa ptvara ako strbina, co aj zodpoveda vysledku. Fotka jednoducho nie je rovnomerne exponovana. Pocas expozicie neonka blikla. Tento javy byva vyraznejsi, ked sa foti do JPG.
 
Ľuboš Capcara
2015-03-19 20:00:46+01
príspevok od: Karol Srnec
Predpokladm, ze ide o ziarivkove osvetlenie, ktore blika. Uzavierka sa ptvara ako strbina, co aj zodpoveda vysledku. Fotka jednoducho nie je rovnomerne exponovana. Pocas expozicie neonka blikla. Tento javy byva vyraznejsi, ked sa foti do JPG.
To by ma ani vo sne nenapadlo, že to bude tým. Vďaka, už som sa zľakol, že niečo môže byť so senzorom.
 
jozef84
2015-03-20 09:59:36+01
príspevok od: Ľuboš Capcara
Síce to nieje artefakt, ale zvláštny farebný posun. Na prvej foto je jemný posun do žltých farieb, na druhej zas extrémny posun v pravej časti. Neviete čo to mohlo spôsobiť? Fotené s D7100 na priorite clony.
Nastavenie bielej. Stačí v interiéri malý odklon foťáku a máš to posunuté do modra, alebo žlta.(žiarivky prevládajúce spektrum zelené, žiarovky a halogénky žltá, led do modra). Foť do RAWU a tam si to za pár sekúnd opravíš.
 
Tuckik
2015-03-20 19:16:52+01
príspevok od: Karol Srnec
Farebne fotky doma je jedna z najtazsich disciplina nertrufali si na to ani profesionali, v zlatych casoch filmovej fotografie. Je to velmi narocny proces, kde je velmi obtiazne dosiahnut verne farby. Vyvojky musia mat presnu teplotu, preto sa pouzivaju temperovane mysky. Odporucam si najprv o tom nieco nastudovat a potom sa do toho vobec nepustat. Tu je lepsia cesta nechat to vsetko na minilab. Potom to technicky nedopadne tak katastrofalne, ako teraz u teba.
Fotit na film a sam si vsetko spracovat sa da ako tak jednoducho len u CB fotografie.
Ak sa pustis do farby, minies kopec prachov, casu a vysledok bude ovela horsi, nez z digitalu. Vlastne bude asi nepouzitelny.
Vzdy sa treba pytat, preco to robim. Fotit na film ma zmysel, ak to prinesie nieco insie, a tym nemyslim horsie, ako digital. Tym myslim specificky vystup, digitalom tazko napodobnitelny. Ak je vysledkom odpad, co u tema zatial je, niet sa z coho radovat a neguje to tvoju odpoved "Mna to bavi".
Ja svojim casom a peniazmi takto neplytvam a to ze to robis ty... Hlavne, ze ta to bavi.
Taký bezcitný prístup
 
Tuckik
2015-03-20 19:19:06+01
príspevok od: Cepoon
Ak na negatíve žiadne pásy nie sú - chyba je v scanovaní a v spracovaní. Prvé čo bolo treba urobiť, je poriadne popozerať negatív proti svetlu v labe a následne celú službu labu reklamovať - či už scan a o vytlačení fotografií s chybou ktorá nie je na negatíve ani nehovoriac. Poprípade sa podeliť o skúsenosti ako s reklamáciou postupovali. Nech aj ostatní vedia, ktorému labu sa v budúcnosti vyhnúť (v prípade neúspechu). Zo skúsenosti viem, že scany v laboch za 2 ečka za veľa nestoja - pochopiteľne - ale takýto paskvil som naozaj ešte nevidel.
Bolo mi povedané, že proste to lampa nedokáže presvietiť lebo je film preexponovaný. No čo ti poviem Jeden z mála fotolabov, ak vôbec nie jediný, ktorý vyvoláva filmy. Zatiaľ som im nechcela nič reklamovať lebo som sa doma až presvedčila, že v negatívne to nie je.
 
Cepoon
2015-03-20 22:47:44+01
V malých mestách je dnes už vzácnosť nájsť aspoň dva funkčné laby kde film vyvolávajú. V mojom boli dva aj z toho jeden už filmy nevyvoláva. To čo ti povedali .... na 85% si myslím že je hlúposť. Ak náhodou budeš niekde v inom meste - nechaj si to naskenovať v inom labe a schválne im ukáž výsledok a odkáž im, že ak niečo nevedia robiť tak nech to radšej nerobia. Nie je veľa ľudí, ktorí dnes začínajú fotiť na film ale myslím si, že takýto prístup by mohol kdekoho odradiť.

K tomu čo ti poradil p. Srnec - naozaj sa ti neoplatí púšťať sa do niečoho takého, ako je negatívny a pozitívny proces vo farbe v domácich podmienkach. Ver mi, rýchlo by ťa to prešlo. Ak máš záujem fotiť vo farbe na film - potrebuješ obstojný minilab - na ktorý sa môžeš spoľahnúť.
Ak ČB - tak tam môžeš aj v domácich podmienkach - ale tiež sa treba pripraviť na poriadnu dávku štúdia - aby to obstojne vyzeralo.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()