Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

Vyvolávanie B/W filmu

Tomas_Scigulinsky
2012-01-21 23:42:16+01
Dobrý deň,
aké chemikálie potrebujem na vyvolanie čierno-bieleho filmu? Vo video-návode chlapík používal štyri: vývojka, niečo na zastavenie procesu vyvolávania, ustaľovač a niečo od Kodaku, ak som správne pochopil, aby sa pri vysúšaní filmu na ňom nerobili "mapy". Čo ale pozerám po e-shopoch tak sa dostávam len k dvom druhom: vývojka a ustaľovač. Tak isto sety na vyvolávanie sa predávajú s dvoma nádobami na chémiu. Ako to teda je?
 
Paulie
2012-01-22 00:03:11+01
príspevok od: b.a.f.o.a.r.t.
nebud zly na cloveka
ja? ale kdeže
 
jakubcaprnka.sk
2012-01-22 13:40:38+01
Vyvolaj, prerus proces hoci aj cistou vodou a ustal. Poriadne povyplachuj pod tecucou vodou (5-10min). Nalej si do nejakej nadoby destilovanu vodu do nej kvapni zmacadlo (predpokladam ze to bude ta 4. chemikalia), stiahni prstom a nechaj susit

To len tak v skratke bez detailov.
 
Tomas_Scigulinsky
2012-01-25 11:22:14+01
Ma to nejaky vplyv na film ked je preruseny nie chemikaliou na to ale napr. vodou, alebo roztokom kyseliny octovej? alebo len ide o cas ako dlho pri nich trva prerusenie? Este jedna otazka, nasiel som vyvojky a ten zvysok pri ktorych je v popise ze pre filmy Ilford xxx (napr.) da sa tie filmy vyvolat aj s inymi chemikaliami alebo treba prave tie? Tak od ruky som navyberal toto:
-vyvojka:
http://prolaika.inshop.sk/inshop/filmy-a-fotokomora/chemia/vyvojky-negativne/foma/fomadon-excel-1l.html

-prerusovac:
http://prolaika.inshop.sk/inshop/filmy-a-fotokomora/chemia/ostatna-chemia/foma-citro-250ml.html

-ustalovac:
http://prolaika.inshop.sk/inshop/filmy-a-fotokomora/chemia/ostatna-chemia/fomafix-0-5l.html

-zmacadlo:
http://prolaika.inshop.sk/inshop/filmy-a-fotokomora/chemia/ostatna-chemia/fotonal-zmacadlo-250ml.html

Mohlo by to tak byt alebo to treba nejak zvlast kombinovat?
 
panpriatel
2012-01-25 11:49:09+01
príspevok od: Tomas_Scigulinsky
Ma to nejaky vplyv na film ked je preruseny nie chemikaliou na to ale napr. vodou, alebo roztokom kyseliny octovej? alebo len ide o cas ako dlho pri nich trva prerusenie? Este jedna otazka, nasiel som vyvojky a ten zvysok pri ktorych je v popise ze pre filmy Ilford xxx (napr.) da sa tie filmy vyvolat aj s inymi chemikaliami alebo treba prave tie? Tak od ruky som navyberal toto:
-vyvojka:
http://prolaika.inshop.sk/inshop/filmy-a-fotokomora/chemia/vyvojky-negativne/foma/fomadon-excel-1l.html

-prerusovac:
http://prolaika.inshop.sk/inshop/filmy-a-fotokomora/chemia/ostatna-chemia/foma-citro-250ml.html

-ustalovac:
http://prolaika.inshop.sk/inshop/filmy-a-fotokomora/chemia/ostatna-chemia/fomafix-0-5l.html

-zmacadlo:
http://prolaika.inshop.sk/inshop/filmy-a-fotokomora/chemia/ostatna-chemia/fotonal-zmacadlo-250ml.html

Mohlo by to tak byt alebo to treba nejak zvlast kombinovat?
cav.
v prvom rade mozes kludne prerusit vodou alebo najlepsie kyselinou citronovou z drogerky...
Ja prerusujem vodou ale je znama vec ze pri tom nedochadza k uplnemu preruseniu vyvolavanialen ho to velmi spomaly... nasledne sa prerusi uplne vyvolavanie az v ustalovaci.
Kludne mozes kombinovat ako chces... foma ustalovac ilford zmacadlo.... doma miesana vyvojka...
Ak ti mam doporucit tak si zainvestuj do ilford zmacadla... vydrzi dlho a ludia s nim maju dobre skusenostil...
Na fomacke vyvojky sa vykasli prosimta... nestoji to za to podla mna... mozno este tak fomadon R09.... ako nahrazka rodinalu... Ja by som siel do id11/d-76 alebo ak trvas na tekutych vyvojkach tak dd-x....
 
Big Lebowski
2012-01-25 11:51:03+01
vývojku si vyberáš podľa filmu ktorý sa chystáš vyvolávať a tiež podľa toho čo chceš dosiahnuť
 
keko
2012-01-25 19:12:59+01
K zivotu ti staci iba 5 druhov vyvojiek. Kodak ich vsetky vyraba
Prerusenie ma hlavne vplyv na zivotnost ustalovaca. Dobry a drahy ustalovac musi mat preto predradenu slabu kyselinu. Ak ustalovac miesas z navazenych surovin, potom mozes liat ustalovac do tanku bez toho, aby si pred tym vylial vyvojku. Existuju dokonca ustalujuce vyvojky, vyvolanie a ustalenie sa deje radovo v zlomkoch sekundy.
Pozname vsak postupy, kedy je nevyhnutne naozaj kvalitne prerusit. Napriklad ked sa pouzivaju zavojujuce vyvojky na baze pyrogallolu. Odporuca sa potom neutralny ustalovac, a potom este raz vyvojka - ta z prveho vyvolavania.
Myslim, ze nic nepokazis, ked uz konecene nieco vyvolas
 
Cago
2012-01-25 22:02:06+01
...neviem, či to tu už niekto písal, ale doporučujem riediť tieto chcemikálie s destilovanou, resp. demineralizovanou vodou. K tomu poslednému bodu asi len toľko, že keď použiješ dobré zmáčadlo + "demi" vodu nešahaj na ten film, nechaj ho len volne zavesený ztiecť. Samozrejme všetko je vec názoru, dvaja Slováci tri názory.
 
Tomas_Scigulinsky
2012-01-26 12:10:03+01
myslim ze uz mam docela jasno vdaka za rady. uz len jedna otazka, z doma vyvolaneho filmu mi fotky spravia aj vo fotolabe dufam, nemusim to na papier prenasat sam dufam? Ci? Osobne v tom nevidim problem akurat ze vsetko k comu som sa dostal tak vsetci co si film vyvolaju si sami robia aj fotografie na papier. Tento krok by som uz doma chcel vypustit.
 
Big Lebowski
2012-01-26 12:27:32+01
príspevok od: Tomas_Scigulinsky
myslim ze uz mam docela jasno vdaka za rady. uz len jedna otazka, z doma vyvolaneho filmu mi fotky spravia aj vo fotolabe dufam, nemusim to na papier prenasat sam dufam? Ci? Osobne v tom nevidim problem akurat ze vsetko k comu som sa dostal tak vsetci co si film vyvolaju si sami robia aj fotografie na papier. Tento krok by som uz doma chcel vypustit.
Čiernobielu fotku ti v labe nenazväčšujú na papier. Preto to tí ľudia robia sami doma. Jedine čo v labe môžu urobiť je, že fotku naskenujú a vytlačia. Ale to môžeš urobiť aj ty doma.
 
zdq
2012-01-26 12:51:46+01
K vyvolavaniu, na zaciatku su chemikalie ta najmensia veda, ja som mal kriterium nech je to vsetko tekute a tak som zobral R09/fomacitro/ilford rapid fixer.
Ide o to vediet film navynut do cievky a vlozit do tanku za tmy, ak to zvladnes zbytok sa da pokazit asi len nedbanlivostou. Treba nacvicit za svetla s pokazenym filmom. Ja som svoje prve dva filmy pokazil kym som zistil ze robim nieco nespravne. :/
No a ked je vyvolane film neposkrabat prachom a necistotami.


B&W foto co som si nechal robit v labe na papier je vsetko len nie cierne a biele. Ked som si tie iste negativy neskor robil doma bolo to o niecom uplne inom.
No a na domacom zvacsovani je naobtiaznejsie zohnat priestor a cas, k akceptovatelnym vysledkom sa dopracujes dost rychlo a zacne ta to bavit a zacnes sa zlepsovat.. Je to hobby samo o sebe.
 
Tomas_Scigulinsky
2012-01-26 14:06:31+01
Este najlepsie mi vychadza ten sposob s vyvolanim a naskenovanim do PC. Islo mi o to aby mi v labe zbytocne netlacili aj pokazene zabery a tak isto tie peniaze co sa da usetrit vyvolavanim doma (2 € lacnejsi nakup Ilford filmu a dalsie 2 € dole za vyvolanie). Na ten skener som zo zaciatku aj myslel neviem preco mi to vypadlo ked som pisal posledny komentar Takze idem zhanat vyvojnicu a zacina domace experimentovanie... vdaka za vsetky rady
 
Big Lebowski
2012-01-26 14:22:37+01
príspevok od: Tomas_Scigulinsky
Este najlepsie mi vychadza ten sposob s vyvolanim a naskenovanim do PC. Islo mi o to aby mi v labe zbytocne netlacili aj pokazene zabery a tak isto tie peniaze co sa da usetrit vyvolavanim doma (2 € lacnejsi nakup Ilford filmu a dalsie 2 € dole za vyvolanie). Na ten skener som zo zaciatku aj myslel neviem preco mi to vypadlo ked som pisal posledny komentar Takze idem zhanat vyvojnicu a zacina domace experimentovanie... vdaka za vsetky rady
Ako skenovať film rýchlo a lacno nájdeš tu. Zaujímavá je aj diskusia.
www.ephoto.sk/uzivatel/uzivatel-61591452385164/blog/75/digitalizacia-negativov/
Podobný "skener" používam už dlhšie. Je to fajn vec a je to veľmi rýchle. Mám aj postarší Canon skener, ale ten už vôbec nepoužívam. Skenujem na tom B/W aj farebný negatív. Pre mňa sú výsledky dostačujúce.
 
sn00zer
2012-02-15 01:27:01+01
ak si vyvolam film, da sa naskenovat aj normalnym skenerom alebo nato treba este nejake speci naradicko ?
 
dfoto
2012-02-15 08:20:08+01
Ešte k tomu vyvolávaniu. Keďže otázka je evidentne od amatéra bez zjavných skúseností s vyvolávaním filmu, doplním niekoľko dôležitých poznámok . Dôležité je nepracovať s čerstvo zarobenou vývojkou, hlavne pri vyvlávaní negatívu. Najlepšie až 24 hodín po zarobení, pretože je " ostrá" ( kto má skúsenosti s vyvolávaním vie o čo je reč). Pri miešaní negatívnej vývojky Kodak D-76 a použití inej ako destilovanej vody nezabudnúť v nej rozpustiť najskôr hexametafosforečnan sodný.
 
Corvus
2012-02-15 09:34:14+01
príspevok od: dfoto
Ešte k tomu vyvolávaniu. Keďže otázka je evidentne od amatéra bez zjavných skúseností s vyvolávaním filmu, doplním niekoľko dôležitých poznámok . Dôležité je nepracovať s čerstvo zarobenou vývojkou, hlavne pri vyvlávaní negatívu. Najlepšie až 24 hodín po zarobení, pretože je " ostrá" ( kto má skúsenosti s vyvolávaním vie o čo je reč). Pri miešaní negatívnej vývojky Kodak D-76 a použití inej ako destilovanej vody nezabudnúť v nej rozpustiť najskôr hexametafosforečnan sodný.
urcite neplati vseobecne. napr. Kodak d76 1+1, Xtol 1+1, Rodinal 1+XX sa maju zarobit tesne pred vyvolavanim, pretoze rychlo degraduju.
a nic ine ako destilku by som na negativnu chemiu nepouzival...
 
keko
2012-02-15 10:20:09+01
príspevok od: dfoto
Ešte k tomu vyvolávaniu. Keďže otázka je evidentne od amatéra bez zjavných skúseností s vyvolávaním filmu, doplním niekoľko dôležitých poznámok . Dôležité je nepracovať s čerstvo zarobenou vývojkou, hlavne pri vyvlávaní negatívu. Najlepšie až 24 hodín po zarobení, pretože je " ostrá" ( kto má skúsenosti s vyvolávaním vie o čo je reč). Pri miešaní negatívnej vývojky Kodak D-76 a použití inej ako destilovanej vody nezabudnúť v nej rozpustiť najskôr hexametafosforečnan sodný.
Kodak D-76 je namiesany tak, aby sa uz nic nepridavalo a pouzila sa voda z vodovodu, ktora je (napr. V Bratislave) dostatocne kvalitna. D-76 sa pripravuje z konzervycky, pripadne z dokonaleho sascku a pi zarobeni a vychladnuti je okamzite k pouzitiu. Pre paranoikov sa este odporuca prefiltrovat cez filtracny papier.
HC-110 je koncentrat, ktory aj farbou aj viskozitou pripomina skor mad. Po zarobeni pracovneho roztoku sa pouzije do niekolkych hodin, po pouziti sa vyleje. HC-110 vyborne vyuziva citlivost, neohlodava zrno - nie je zrovna jemnozrnna, poskytuje estremnu ostrost. Aj ked je 1 liter koncetratu hodne drahy, vyvolanie jedneho filmu sacenovo blizi k 5-tim korunam. Mimoriadne vhodna je pre ludi, ktori si sporadicky vyvolavaju male mnozstvo filmov, pretoze je k pouzitiu temer okamzite, je vzdy cerstava po desatrocia a nesklame neuveritelne peknym vysledkom. Obzvlast je vhodna pre plochofilmistov, kde je ekonomika este vyraznejsia.
 
Strana 1 z 6
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()