Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Ako správne ostriť?

dramatiq
2008-09-30 10:32:36+02
Dobry den páni.. Asi je to dost elementarna vec ale chcel by som sa predsalen spytat ako vy v praxi ostrite - - Ja "zazoomojem" na objekt, zaostrim, "odzoomojem" a stlacim do plna. Vacsinou to funguje spravne ale niekedy sa stane najma ak fotim do 3 metrov ze rovina ostrosti je posunuta o par cm dozadu/dopredu (samozrejme cim mensia clona tym viac je to vidno). Asi je to aj vec konkretneho objektivu - opravte ma ak sa mylim vdaka!
 
Duny
2008-09-30 10:47:04+02
O tvojom sposobe som nepocul. Pokial som si vsimol ked zazoomujem a zaostrim a potom ked odzoomujem a zaostrim tak sa mi ostriaci motor pootoci, cize to znamena ze ostrena vzdialenost nieje stale rovnaka k danemu ohnisku. Takze to nemozes mat ostre ked zazoomujes zaostris a odzoomujes a uz nezaostris (samozrejme zalezi tam aj na pouzitej clone)
Ja prote nastavim zoom ako treba, zaostrim kde chcem, stlacim nahlad hlbky ostrosti aby som videl co bude ostre a dotlacim spust.
 
dramatiq
2008-09-30 10:57:23+02
ked zazoomojem a zaostrim tak ostrenie je ukoncene kedze drzim spust v polovici
 
Duny
2008-09-30 11:04:37+02
No to mi je jasne ale ked medzi tym odzoomujes tak sa ti posunie ostrena vzdialenost.
 
zdenoxl
2008-09-30 11:20:44+02
Tak ako napisal Duny. Ked zaostris pri urcitej ohniskovej vzdialenosti, tak uz by si nemal dalej zoomovat, pretoze potom musis znova preostrit. Ked prezoomujes so stlacenou spustou, tak zaostrenie nebude presne.
 
2008-09-30 11:49:43+02
zazoomuj, zaostri a exponuj. Čokoľvek iné je kontraproduktívne ( nahovno ) .-)
 
slavmiro
2008-09-30 12:14:49+02
niektori tu viditelne este neovladaju fotoabecedu, ale nie je chybou sa opytat.

Ja doplnim jednu podstatnu vec. Ak zazoomojem a predostrim, najme zo sklom s vysokou svetelnostou na nizkej clone (teda s malou hlbkou ostrosti) a vyckavam na moment zo spustou stlacenou do polovice musim dat velkeho bacha aby som nezmenil vzialenost medzi objektom a mnou pohybom mojho tela. Pri makre, v zaberoch zblizka je to markantne. To je obcas opominany dovod preco pri makre sa hodi stativ. Ale ak je objekt zivi v pohybe, stativ je trochu neprakticky a tak treba ostrit kontinualne alebo vypustit spust a znova zamacknut. Preto je dolezity kratky reaikcny cas zrkaldovky a jej ostrenia.

Dramatiq, to co si opisal sa robi umyselne len pre efekt, teda skor vinimocne, zoomovanie pocas expozicie.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-09-30 12:17:40+02
príspevok od: dramatiq
ked zazoomojem a zaostrim tak ostrenie je ukoncene kedze drzim spust v polovici
To robis paradnu hovadinu, len minimum najspickovejsich zoom objektivov si udrzi aj po prezoomovani zaostrenu vzdialenost. Pri kazdom prezoomovani musis!!! znovu zaostrit a pri kratsich vzdialenostiach si kontroluj ostrost neustale. Pri portrete sa ti objekt pohne o 1 cm a uz to nemas spravne zaostrene.
 
dramatiq
2008-09-30 16:55:13+02
príspevok od: Karol Srnec
To robis paradnu hovadinu, len minimum najspickovejsich zoom objektivov si udrzi aj po prezoomovani zaostrenu vzdialenost. Pri kazdom prezoomovani musis!!! znovu zaostrit a pri kratsich vzdialenostiach si kontroluj ostrost neustale. Pri portrete sa ti objekt pohne o 1 cm a uz to nemas spravne zaostrene.
a vedel by si mi povedat o ktore objektivy sa jedna? ja mam sigmu (DC 18-50 1:2.8 EX MACRO) ktora nie je zrovna najlacnejsia ale nepredpokladam ze by mohla do tejto kategorie patrit.. najviac zavadzajuce je ze priamo na objektive je na ostriacom kruzku presna hodnota vzdialenosti a tym padom by vlastne klamali?!
 
slavmiro
2008-09-30 17:10:28+02
príspevok od: dramatiq
a vedel by si mi povedat o ktore objektivy sa jedna? ja mam sigmu (DC 18-50 1:2.8 EX MACRO) ktora nie je zrovna najlacnejsia ale nepredpokladam ze by mohla do tejto kategorie patrit.. najviac zavadzajuce je ze priamo na objektive je na ostriacom kruzku presna hodnota vzdialenosti a tym padom by vlastne klamali?!
prosim ta neries hovadiny a nespoliehaj na nieco co nefunguje. Je zvlastne nazomovat, predostrit a prezoomovat. Ked chces kontinualne ostrit, tak si prepni AF na continual/servo. Ja tvrdim a uplatnujem to na mojom 10r.synovi, ze fotografovat treba zacat s pevnym ohniskom. Pekne postupne, potom clovek pochopi co je na co. Moznost zoomu vnasa ovladaci prvok navyse, ktorym sa da scena pre neskusenu obsluhu pokazit. :)
 
dramatiq
2008-09-30 17:11:09+02
zase ma zotieras? :D ale ok mimochodom na mail si neodpisal..neva

dalsia vec preco to riesim: ak chcem v ramci sceny zaostrit na jeden konkretny objekt tak stredovy kriz niekedy bere do uvahy aj objekty ktore su nielen tesne vedla a zazoomovanim to viem lepsie odlisit na co chcem zaostrit.. (na D300 je to tusim vyriesene stvorcom co je podla mna uplne naj ale na mojom olym to tak nie je a neviem ci neberie do uvahy nejaku vertikalu okolo stredu)

zoomovanie pocas expozicie ako panning som vobec nemyslel to mi je jasne..

ale dovod preco som otvoril tuto diskusiu je ze vacsinou mam lepsie vysledky ked to robim ako som hore popisal ako ked to nerobim.. a zaujimaju ma vase skusenosti..
 
Jozef Krajčo
externý redaktor
- moderator
2008-09-30 17:27:59+02
Ak ti nezaostri tam kde by malo, tak je mozne ze objektiv ti vykazuje Back/Front focus..
Popozeraj net o tom a sprav si nejaky testovaci obrazec..
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-09-30 17:32:22+02
príspevok od: dramatiq
a vedel by si mi povedat o ktore objektivy sa jedna? ja mam sigmu (DC 18-50 1:2.8 EX MACRO) ktora nie je zrovna najlacnejsia ale nepredpokladam ze by mohla do tejto kategorie patrit.. najviac zavadzajuce je ze priamo na objektive je na ostriacom kruzku presna hodnota vzdialenosti a tym padom by vlastne klamali?!
No pozri sa s aku presnostou je robena mierka na objektive, je to len orientacne. Neries to, nemaju to ani L-kove skla od Canonu, tych objektivov je par, napr. nejake od Leica a pod.
 
Condor
2008-09-30 18:48:54+02
Principiálne nemá zoom vplyv na zaostrovaciu vzdialenosť.
Nad týmto som sa zamýšľal pred rokmi ešte na analogu keď som si to nemal ako na mieste overiť a nebolo sa ani koho fundovaneho opýtať a internet bol v plienkach. Musel som si to overiť a skúsiť sám tak že som na robustnom (vtedy drevenom) statíve zaostril a skúšal zoomovať a sledovať a počuvať AF. Zistil som že ticho a nič :-) Neskôr keď som sa zacal venovať foteniu viac som a čítať o tom som sa to aj dočítal že to tak je. To isté si môžeš skúsiť aj Ty na konkrétnom skle. (neviem aký vplyv má na to kvalita skla) Ale podľa mňa menší ako zaostrenie na priemer viacerých bodov v rôznej vzdialenosti ktoré pokryje senzor AF pri menšom zoome. Túto metódu sem tam použijem ak si to scéna vyžaduje. Treba si ale uvedomiť že je nevyhnutné dodržať tu istú vzdialenosť! Motorika, podvedomie a mozok človeka totiž pri takýchto zmenách reaguje náklonom vpred alebo vzad automaticky často bez uvedomenia si tejto činnosti. Príklad bežných ľudí s kompaktom v rukách keď naťahujú ruky dopredu alebo sa nakláňajú dozadu ale neuvedomujú si to.
 
dmedia
2008-09-30 23:05:43+02
Rob to ako Ti napisal root a nebudes mat problem, podla mna stratis vela casu tym zoomovanim a momentka je prec. Okrem toho ked si urobis zoomom uz finalny vyrez aky ches dostat a potom zaostris na rovinu ktoru chces mat ostru, podrzis spust, nastavis si kompo a dotlacis, nemozes to mat zle, ved o tom je predsa zrkadlovka ze to zaotrenie vidis v hladaciku, ci nie?
 
miroslavkormos.com
2008-10-01 00:35:05+02
ako pise Condor... zoom s ostrenim nic nema, pri transfokacii by zaostrovacia rovina mala byt ta ista... a muselo by to byt fest shitsklo aby sa to posuvalo (canonacky 17-85 o par cm posuval, aspon ten co som s nim mal tu ´cest´ robit)...ale zmysel v pouzivani takejto metody ako pomocke ostrenia fakt nevidim. Ako pise slavmiro, skor to vyuzivam ked sa chcem pohrat so ´zoom efektom´ pocas expozicie, nie aby som stracal cas predostrovnim so zazoomovanym sklom... a ked to je 18-50, tak duplom nie, vzhladom na rozsah ohniska to fakt nema zmysel... ake mas telo?? To chces povedat, ze AF system cez 2.8ckovu svetelnost nevidi zaostrit na 18mm?
 
quintes
2008-10-01 08:25:23+02
ak som to správne pochopil, dá sa urobiť efekt rozmazania okolo určitého predmetu? Napr zaostrim na osobu, použijem 2s expozíciu a pri expozícii prezoomujem? Af nechám napr len na tvár. Asi je to blbosť,ale zaujíma ma ten výsledok.musím vyskúšať. Som ešte premýšľal že počas tej expozície by som ešte okrem zoomovania šiel foťakom k danému predmetu tak, aby ostal ostrý ale pozadie by sa matrixovsky natiahlo.. Asi pijem veľa kávy.. No skôr je to efekt pre kamery.. Idem si dať čaj.. Alebo čistú vodu
 
boby
2008-10-01 11:08:29+02
Kedze fyziku som studoval davno a teoriu o zmene ohniska a zaostreni presne neovladam, pridam len skusenost z praxe.
Prisiel som na to nahodou, ze som nastavil ohnisko potlacil spust a AF zaostrilo, zablikali cervene body ostrenia v hladaciku, potom sa mi ten zoom nezdal tak som pustil spust prezoomoval a znova pritlacil spust az zaostri - ziadny AF nic ticho - iba znova zablikali tie cervene body ze je zaostrene. Nespravilo to ale ulne vzdy - netvrdim ze to je pravidlo.
Z toho usudzujem ze su situacie ked aj po zmene ohniska ostava ostriaca rovina tam kde bola - respektive zaostrovany objekt sa nachadza stale dostatocne blizko tejto roviny a AF nepovazuje za potrebne preostrit.
 
slavmiro
2008-10-01 11:11:56+02
treba si uvedomit ze zoom objektivy je komplikovana sustava velkeho mnozstva sosoviek a roptyliek. Ich vzajomne polohy sa menia a tak nemozno ocakavat ze to co je zoastrene v jednej sustave bude 100% ostre v inej.
 
Condor
2008-10-01 11:31:04+02
príspevok od: slavmiro
treba si uvedomit ze zoom objektivy je komplikovana sustava velkeho mnozstva sosoviek a roptyliek. Ich vzajomne polohy sa menia a tak nemozno ocakavat ze to co je zoastrene v jednej sustave bude 100% ostre v inej.
No podla Tvojej teorie by nemohli fungovat a existovat fofoaparaty s aktivnym AF ;-)
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()