Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Vyváženie bielej

mash
mash 2008-10-15 21:57:11+02
Ako je to s vyvážením bielej? Myslím, že rozumiem prečo to treba, ale nechápem prečo sa to robí so šedou tabuľkou. Niektoré zdroje na internete udávajú, že je treba nastaviť vyváženie bielej podľa bieleho papiera - to by som chápal. Inde zas uvádzajú tú šedú. Prečo? Veď šedá nie je biela. Prosím o nakopnutie správnym smerom...
 
gintonik
2009-05-26 18:59:51+02
Ak nie je po ruke šedá tabuľka dá sa vyvažovať aj na biely papier, ale musíš počítať s tým, že nie je farebne neutrálny, niektorý ide do modra, alebo inej ferby.
 
Big Lebowski
2009-05-26 20:52:42+02
príspevok od: gintonik
Ak nie je po ruke šedá tabuľka dá sa vyvažovať aj na biely papier, ale musíš počítať s tým, že nie je farebne neutrálny, niektorý ide do modra, alebo inej ferby.
S papierom som mal v posledných rokoch dosť skúseností, ale ešte som nevidel jeden hárok ktorý išiel do modra. Papiere, resp. celulóza a vláknina má skôr tendenciu žltnúť a to podľa toho aké bielidlo sa použije na konkrétny druh papiera. Papier je totiž veľmi všeobecný pojem, teda môžeš vyvažovať aj na toaleťák, alebo bezdrevý ofset ktorý sa najčastejšie používa v kanceláriách do kopíriek a má aspoň nejakú tú belosť. Ale to je na dlhé rozprávanie ;)
 
SalvadorD
2009-05-30 11:37:22+02
ZDRAVIM VSETKYCH vlastnikov 5D MarkII potrebujem malu radu ako korektne nadstavit´Korekcia vyvazenia bielej v MENU fotoaparatu Posun WB/BKT´alebo je to jedna so zbytocnych FUNKCI fotaka?Ak nie je tak kde a ako ju vyuzijem?AK je to na experimentaxiu HM dakujem za taku funkciu neprosim.Podla mna najlepsie farby ako mozem dosiahnut je pomocou WB na 18% sedu tabulku.Ak tu niekto pozna nieco este lepsie DAJTE mi prosim vediet.DAKUJEM
 
matoo176
2011-06-01 12:06:53+02
Ahojte.
Chcem sa opytat, ci ma niekto skusenost s pouzitim niecoho takehoto : http://www.photonet.sk/shop/vyvazenie-bielej/biela-krytka-58mm/p_115.html
Co je podla vas lepsie pouzivat? Tuto krytku alebo sedu tabulku? Mate s tym skusenosti? Dakujem!
 
ASTRALEK
2011-06-01 14:34:50+02
Pri tejto prilezitosti by som sa chcel opytat, ci je potrebne manualne vyvazovat bielu aj pri pouziti polarizacneho filtra, alebo ci je vhodnejsie pouzit rezim AUTO WB?
 
KESKOSENI
2011-06-01 14:49:48+02
ja fotim do raw a bielu vyvazujem v PC....
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2011-06-01 14:54:51+02
príspevok od: KESKOSENI
ja fotim do raw a bielu vyvazujem v PC....
cez co konkretne a ako , diky
 
KESKOSENI
2011-06-01 18:26:45+02
príspevok od: DEVOTEE
cez co konkretne a ako , diky
pri vyvolavani rawu v PS
 
misík
2011-06-01 20:25:13+02
príspevok od: viking81
ale ked uz je tu to vlakno....tak by som mohol poprosit o radu aj ja ? ze kde by som ju kupil ? :) v tn som obehol snad vsetky fotolaby a vsade na mna kukali skoro ako na debila :D tak ci niekto nema skusenost ze kde konkretne...bud v TN alebo na okoli :)
Mám podobnú skúsenosť v Žiline.Vo fotopredajnach sa na mna pozerali ako na mimozemšťana,keď som ju pýtal.Predavači(až na 1 výnimku)ani nevedeli,na čo sa to používa.
 
Strhak
2011-06-01 20:48:57+02
príspevok od: Big Lebowski
S papierom som mal v posledných rokoch dosť skúseností, ale ešte som nevidel jeden hárok ktorý išiel do modra. Papiere, resp. celulóza a vláknina má skôr tendenciu žltnúť a to podľa toho aké bielidlo sa použije na konkrétny druh papiera. Papier je totiž veľmi všeobecný pojem, teda môžeš vyvažovať aj na toaleťák, alebo bezdrevý ofset ktorý sa najčastejšie používa v kanceláriách do kopíriek a má aspoň nejakú tú belosť. Ale to je na dlhé rozprávanie ;)
ofsetový papier sa nepoužíva do kopírok a ak hej tak len na to špeciálne určených teda ak pod pojmom ofset myslíš natieraný alebo tzv kriedový. Natieraný papier má problém s fixáciou v kopírke lebo pri vysokých teplotách sa robia na ňom bubliny. Ale to je na dlhé rozprávanie
 
Big Lebowski
2011-06-01 20:58:49+02
príspevok od: Strhak
ofsetový papier sa nepoužíva do kopírok a ak hej tak len na to špeciálne určených teda ak pod pojmom ofset myslíš natieraný alebo tzv kriedový. Natieraný papier má problém s fixáciou v kopírke lebo pri vysokých teplotách sa robia na ňom bubliny. Ale to je na dlhé rozprávanie
Naštuduj si čo je to bezdrevný offset a potom sa vyjadruj k niekoľkoročnému komentu. To že robíš v kancelárskych potrebách s teba polygrafa nespraví.
 
drummer54
2011-06-01 21:14:22+02
V praxi tazko uplne presne nastavit vyvazenie bielej. Hadam najpresnejsia metoda je podla 18% sedej, treba vsak zo sebou nosit sedu tabulku, ta musi byt ale presna. Ak ju nemame dobre je mat nastavenie na slnecno, automatika vacsinou nie je presna. Kazdemu vyhovuje ine farebne podanie, niekto ma rad teplejsie farby, osobne zimne fotky taham viacej do modra - podciarne to viac tu zimnu naladu, ktora z nich ide. Snazim sa o co najpresnejsie vyvazenie bielej pri foteni, aj tak ale doladujem v RAW konventore.
 
Big Lebowski
2011-06-01 21:21:29+02
Niekedy som zvykol vyvažovať bielu priamo vo foťáku (neustále fotím do rawu, jpg môj foťák ani nepozná) ale teraz tam mám skoro stále auto a doladím to v PC.
Alebo potom druhý prípad, nastavujem teplotu v kelvinoch.
 
garyfisher
2011-06-01 23:10:22+02
No jo .... vyvazovat ale rad by som vedel preco su vsetky tie tabulky tak drahe
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()