Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

hyperfokálna vzdialenost a hlbka ostrosti

kaso35
kaso35 2016-02-06 12:03:43+01
Ahojte. možno budem vyzerat ako debil,ale vedel by mi niekto vysvetlit,pripadne aj nazorne ukazat? pri zaostreni na objekt v istej vzdialenosti pri pouziti clony,ohniskovej vzdialenosti atd je hlbka ostrosti priblizne tretinu pred a dve tretiny za objektom. to vsetci vieme. ale ako je to potom s hyperfokalnou vzdialenostou? ako moze byt od tej vzdialenosti vsetko ostre az po nekonecno? ked hranica ostrosti konci niekde a nie v nekonecne?neviem ci som to spravne formuloval,ci ma chapete.dakujem
 
Luboss7
2016-02-08 09:32:43+01
príspevok od: kaso35
Ahojte. možno budem vyzerat ako debil,ale vedel by mi niekto vysvetlit,pripadne aj nazorne ukazat? pri zaostreni na objekt v istej vzdialenosti pri pouziti clony,ohniskovej vzdialenosti atd je hlbka ostrosti priblizne tretinu pred a dve tretiny za objektom. to vsetci vieme. ale ako je to potom s hyperfokalnou vzdialenostou? ako moze byt od tej vzdialenosti vsetko ostre az po nekonecno? ked hranica ostrosti konci niekde a nie v nekonecne?neviem ci som to spravne formuloval,ci ma chapete.dakujem
Mýliš si dva pojmy- ostré (=úplne ostré, samozrejme tiež len v rámci optických možností) a "primerane ostré" = neostré maximálne do veľkosti rozptylového krúžku. Pri určovaní hĺbky ostrosti, hyperfokálnej vzdialenosti a pod. používame druhý výraz. Prakticky keď použiješ zaostrenie na hyperfokálnu vzdialenosť, máš to "úplne ostré" v tejto vzdialenosti, všetko čo je bližšie aj ďalej je rozostrené a práve v nekonečne je to rozostrené na veľkosť rozptylového krúžku. Lepšie ti to popísať neviem, ale snáď je to jasné.
Teda odpoveď na tvoju otázku znie: nemôže byť ostré všetko od nejakej vzdialenosti po nekonečno, ale môže to byť ostré dostatočne - podľa určeného rozptylového krúžku. Ak napr. pri výpočte použiješ veľkosť rozptyl. krúžku 0,02 mm a zaostríš si na hyperfokálnu vzdialenosť, bod v nekonečne bude zobrazený ako takýto 0,02 mm krúžok (čo je určite niekoľko pixelov). Ak to chceš ostrejšie, musíš jednoducho počítať s menším rozptylovým krúžkom, alebo jednoducho zaostriť trochu ďalej.
 
kaso35
2016-02-08 11:07:53+01
príspevok od: Luboss7
Mýliš si dva pojmy- ostré (=úplne ostré, samozrejme tiež len v rámci optických možností) a "primerane ostré" = neostré maximálne do veľkosti rozptylového krúžku. Pri určovaní hĺbky ostrosti, hyperfokálnej vzdialenosti a pod. používame druhý výraz. Prakticky keď použiješ zaostrenie na hyperfokálnu vzdialenosť, máš to "úplne ostré" v tejto vzdialenosti, všetko čo je bližšie aj ďalej je rozostrené a práve v nekonečne je to rozostrené na veľkosť rozptylového krúžku. Lepšie ti to popísať neviem, ale snáď je to jasné.
Teda odpoveď na tvoju otázku znie: nemôže byť ostré všetko od nejakej vzdialenosti po nekonečno, ale môže to byť ostré dostatočne - podľa určeného rozptylového krúžku. Ak napr. pri výpočte použiješ veľkosť rozptyl. krúžku 0,02 mm a zaostríš si na hyperfokálnu vzdialenosť, bod v nekonečne bude zobrazený ako takýto 0,02 mm krúžok (čo je určite niekoľko pixelov). Ak to chceš ostrejšie, musíš jednoducho počítať s menším rozptylovým krúžkom, alebo jednoducho zaostriť trochu ďalej.
no,toto bolo fajn vysvetlene,dakujem
 
JohnNewton
2016-02-08 13:05:21+01
príspevok od: JSP070
No, vplyv rozlíšenia fotografie nie je až taký blud. Je rozdiel, či sa pozerám na monitore 1:1 na 24 mpx fotku alebo na 3 mpx.
DOF závisí od veľkosti fotografie a pozorovacej vzdialenosti.
Tu sa dajú zvoliť rôzne veľkosti snímača aj tlače a pekne vidieť ako sa DOF mení. http://dofsimulator.net/en/
A pre to sa to správne vzťahuje k veľkosti snímača a počtu Mpx, tlačiť môžem totiž s rôznym DPI a iba do toho vnášate chaos, lebo potom do toho vstupuje aj správna pozorovacia vzdialenosť od foto. . Video na ktoré odkazoval Blahoslav je jednoduché a z hľadiska pochopenia problematiky správne. Na koniec hodnota HO a jej rozloženie pred a za rovinou ostrosti bola už dávno znázorňovaná na niektorých objektívoch, aj niektoré CSC ju zobrazuju graficky na LCD v dĺžkových jednotkách.
 
mikkael
2016-02-08 18:47:52+01
Pochvalte sa chlapci, vypocital si uz niekto z vas perfektnu fotografiu zo vzorcov? A nemyslim zlate rezy ci tretinky
 
JohnNewton
2016-02-08 19:36:39+01
príspevok od: mikkael
Pochvalte sa chlapci, vypocital si uz niekto z vas perfektnu fotografiu zo vzorcov? A nemyslim zlate rezy ci tretinky
Ja nie, ale ten čo predal foto zemiaku za 1 mil . USD možno áno Tak si vyber.
 
Luboss7
2016-02-08 21:10:06+01
príspevok od: mikkael
Pochvalte sa chlapci, vypocital si uz niekto z vas perfektnu fotografiu zo vzorcov? A nemyslim zlate rezy ci tretinky
Ja nie.
Ale mám urobenú malú tabuľku pre svoj objektív, takže viem, že pri f 18mm mi stačí zacloniť na clonu 8 a zaostriť na 4 m a mám ostré všetko od 2m do nekonečna. A to mi stačí, počítať nič nemusím.
 
jardodo
2016-02-08 21:46:00+01
Šikovná aplikácia pre Android je HyperFocal Pro
https://play.google.com/store/apps/details?id=in.zendroid.hyperfocal&hl=sk
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()