Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

nastavenia vo fotaku - potrebne ak fotim do RAW

2008-02-06 01:44:33+01
Vie mi niekto, prosim poradit - moj Canon SEO 350D ma iste nastavitelne parametre - kontrast, ostrost, saturacia a ton farby. ma 3 prednastavene a 3 sa daju nastavit podla lubovole... Chcel by som vediet ci sa s tym, oplati zaoberat pri foteni ked fotim do RAW, alebo radsej nastavit hodnoty na neutralne a upravovat to az v pocitaci? Dakujem
 
juraj
2008-02-06 02:36:24+01
ked si to nastavis,budes mat lepsiu predstavu o tom ako fotka s tym nastavenim bude vyzerat uz pri pozerani na displeji fotaku ale samozrejme vsetko mozes potom este zmenit pri ´vyvolavani´ RAW.hodnoty ktore ty nestavi by nemali(podla mna)ovplyvnit foto pokial ides caz RAW.v tom je jeho vyhoda,ze vlastne si mozes vsetko nastavit odznova
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-02-06 07:31:26+01
Este pred samotnym stlacenim spuste by si mal mat v hlave obraz vyslednej fotografie. Cim mas lepsie nastaveny fotoaparat, tym menej stravis casu za pocitacom. V RAWe potom doladis len drobnosti. Podstatne dolezitejsie je vyber farebneho modelu (doporucujem AdobeRGB) a pracovat s manualnym alebo prednastavenym vivazenim bielej, fotografie z tej istej serie budu mat rovnaku atmosferu a lahsie sa ti budu hromadne upravovat.
 
bear
- moderator
2008-02-06 08:24:55+01
V RAW mozes aj na 350D mat vlastnosti novsich zrkadloviek, ako highlight tone priority, alebo dynamic lighting. Tiez je lepsie robit korekcie objektivov (vinetacia, chromaticke chyby...) priamo v RAW konvertore. Ak mas dobry soft, upravy RAW Ta velmi nezdrzia. Ja som si na to kupil BibblePro a som spokojny. White ballance mozem cez thumbnaily nastavit sucastne na vsetky fotky z urciteho prostredia, potom si zotriedim obrazky podla ISO, kazdemu ISO nastavim ine parametre redukcie sumu...
 
2008-02-06 11:47:33+01
ak som spravne pochopil, oplati sa to nastavovat pre predstavu na tvare miesta kde fotim, ale samotny subor RAW to nijako neobmedzi, teda budem ho moct v kompe zmenit rovnako ked bol nastaveny ako aj ked nebol - na datach nic nestratim... (?)
Dakujem
 
rspitt
2008-02-06 12:33:40+01
2ardhjuna: Bingo. RAW neni nic jineho nez elektronicky ´otisk´ chipu v dobe expozice. Veskery postprocessing je pak az na SW v pocitaci.
 
2008-02-06 14:58:08+01
4rspitt - teda to plati aj o vyvazeni bielej? A vlastne, ked si pri foteni do RAW nastavim cierno-bielu snimku, aj tak bude farebna a na ciernobielo ju upravim az so SW?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-02-06 15:07:02+01
príspevok od:
4rspitt - teda to plati aj o vyvazeni bielej? A vlastne, ked si pri foteni do RAW nastavim cierno-bielu snimku, aj tak bude farebna a na ciernobielo ju upravim az so SW?
Fotografuj vzdy farebne, prevod do CB v pocitaci ma sirsie moznosti. Vyvazenie bielsej je tiez parameter, ktory mozes upravit v RAW convertore. Co nikdy neupravis je pouzity cas a clona. Kedze o digitalnej CB fotografii tu odznelo viac otazok, pripravim do rubriky Fotoskola nejaky clanocek. Dufam, ze tak do 2 tyzdnov.
 
2008-02-06 15:18:17+01
dakujem
 
MichalN
2008-02-07 16:04:07+01
Ja mám tých skúseností menej, ako tuto títo predo mnou, no jedna skúsenosť s vyvážením bielej sa mi potvrdila: nie je totožné nastavenie napr. denného svetla vo foťáku a softe. Z foťáku je podstatne lepšie. Samozrejme, že sa v softe môžem vyhrať s plynulým vyvažovaním, ale to trvá oveľa viac, ako keď správne nastavím WB hneď pri snímaní. Je rozdiel, keď aj fotku s WB na ´denné svetlo´ z foťáku prestavím softe na WB ´denné svetlo´. Možno niečo robím zle, ale tak mi to vychádza...
 
bear
- moderator
2008-02-07 16:57:22+01
príspevok od: MichalN
Ja mám tých skúseností menej, ako tuto títo predo mnou, no jedna skúsenosť s vyvážením bielej sa mi potvrdila: nie je totožné nastavenie napr. denného svetla vo foťáku a softe. Z foťáku je podstatne lepšie. Samozrejme, že sa v softe môžem vyhrať s plynulým vyvažovaním, ale to trvá oveľa viac, ako keď správne nastavím WB hneď pri snímaní. Je rozdiel, keď aj fotku s WB na ´denné svetlo´ z foťáku prestavím softe na WB ´denné svetlo´. Možno niečo robím zle, ale tak mi to vychádza...
Michal: To, ze tvoj fotak ma lepsie farby pri nastaveni WB na denne svetlo ako tvoj SW je velmi individualna vec a pre iny fotak/objektiv/soft/monitor to nemusi platit. Fotak a soft moze mat ´denne svetlo´ nastavene na inu teplotu farieb (realne sa farba svetla meni v zavislosti od zemepisnej polohy a rocneho obdobia). O tom, ze kazdy soft:fotoaparat moze mat inu maticu na transformaciu farieb (pre kazdy senzor su to specificke cisla. Kazdy objektiv ma ine podanie farieb. Je tam jednoducho prilis vela parametrov, aby som sa spolahol na automatiku a radsej fotim vsetko do RAW.
 
MichalN
2008-02-07 17:05:03+01
Bear: Aha, ok. Ďakujem za vysvetlenie. Tiež sa snažím fotiť do RAW a veru neviem, ako by WB spravila automatika, to ma ešte nenapadlo vyskúšať, moc jej asi neverím. Takže sa snažím nastaviť WB pri fotení ako viem. Občas to zbabrem a sedím pri počítači o kus dlhšie. :)
 
rspitt
2008-02-07 19:02:31+01
príspevok od:
4rspitt - teda to plati aj o vyvazeni bielej? A vlastne, ked si pri foteni do RAW nastavim cierno-bielu snimku, aj tak bude farebna a na ciernobielo ju upravim az so SW?
Platí to na naprosto všechny parametry, tzn. vážení bílé, saturaci, kontrast, doostření, všechny parametry které se v menu dají nastavit.
RAW je opravdu čistě jen elektronický otisk (něco jako negativ, pro představu), který se pak následně zpracovává v počítači.
 
2008-02-07 19:09:12+01
decka, kto vie, ako je to teda? je nastavenie WB vo fotaku proces (softwarovy proces fotaka) ktory pri foteni do RAW odpada (podobne ako kompresia, nastavenie tonov farieb) a teda nema zmysel sa s nim zaoberat, alebo to ovplyvni ten takzvany ´odtlacok snimaca´ a teda sa oplati to nastavovat?
 
2008-02-07 19:10:20+01
ooops... ani som nevyslovil otazku a uz tu bola odpoved... :)
 
MichalN
2008-02-07 20:40:50+01
Takže, ak tomu dobre rozumiem, čo nastavíš pred fotením, nemusíš už v počítači. Ale ak sa sekneš, dá sa to bez straty kvality ´doladiť´ v softe (času a clony)
 
smate
2008-02-07 22:30:09+01
cas a clonu uz asi nie..
 
MichalN
2008-02-07 22:53:10+01
jasné, vypadlo mi z toho ´mimo´ času a clony. To sa písalo vyššie :)))
 
bear
- moderator
2008-02-08 08:19:43+01
netreba zabudat aj na ISO, to tiez v RAW uz zmenit nejde
 
rspitt
2008-02-08 11:28:20+01
2bear: Jojo, jak to máš jednou ´šumák´, tak ti ani RAW nepomlže :)
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()