Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

rada s úpravou

de Sade
2009-03-25 13:05:35+01
Ako prosím vás upravujete fotky pred pridaním na ephoto alebo aj na iné weby? Zaujímal by ma postup či priostriť, koľko bod/palec zvolíte atď. Vychádzajme z toho, že sa fotí na raw a upravujeme vo Photoshope. ďakujem za radu
 
javelin
2009-03-25 13:10:05+01
No my ti poradíme a ty budeš mat lepšie fotky ako my ....to určite...:)))
 
wayne
2009-03-25 13:12:31+01
ja sa pri poslednych fotkach snazim drzat necoho takehoto: http://www.digimanie.cz/art_doc-8723D06AA1BE4C24C125743A002FF5C4.html

viac na http://fotoroman.cz/techniques2.htm
 
zeppelin
2009-03-25 13:12:45+01
no uplny zaklad je tu... http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-skola/editacia-fotografii/priprava-foto-na-web/
 
duroslav
2009-03-25 13:19:54+01
Hlavne DPI je dôležité. Minimálne tak ako EXIF :-)))
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-03-25 13:24:03+01
DPI je nepodsatatne, nema ziade vplyv. Podstatna je len velkost fotografie v pixeloch, farebny priestorby mal byt sRGB, a kompresiu JPG riadit tak, aby sa max, vyuzil datovy limit. Odporucam trosku preostrit.
 
xerion
2009-03-29 11:56:21+02
mal by som otázku už sa to tu asi aj riešilo ale neviem to nájsť.
fotky čo mám v raw a bez akejkoľvek úpravy ich prekonvertujem do jpeg farby na fotke sú úplne iné. robím to v camera raw. ako postupovať aby farby zostali čo najviac zachované? ďakujem
 
TermiT
2009-03-29 12:34:17+02
príspevok od: xerion
mal by som otázku už sa to tu asi aj riešilo ale neviem to nájsť.
fotky čo mám v raw a bez akejkoľvek úpravy ich prekonvertujem do jpeg farby na fotke sú úplne iné. robím to v camera raw. ako postupovať aby farby zostali čo najviac zachované? ďakujem
Treba si nastavit v camera rawe vystup v sRGB, nie AdobeRGB nakolko tvoj prehliadac fotiek v jpegu pravdepodobne nepodporuje fareb. profily a predpoklada, ze foto je v sRGB a vysledkom su potom rozhadzane farby..
 
xerion
2009-03-29 14:46:14+02
príspevok od: TermiT
Treba si nastavit v camera rawe vystup v sRGB, nie AdobeRGB nakolko tvoj prehliadac fotiek v jpegu pravdepodobne nepodporuje fareb. profily a predpoklada, ze foto je v sRGB a vysledkom su potom rozhadzane farby..
to ma teda nenapadlo idem to skúsiť uvidíme čo to spraví
 
xerion
2009-03-29 15:05:44+02
príspevok od: xerion
to ma teda nenapadlo idem to skúsiť uvidíme čo to spraví
no skúšal som ale nejaký rozdiel som v tom nevidel čo by tam ešte mohlo byť?
 
shoki
2009-03-29 15:56:24+02
príspevok od: xerion
no skúšal som ale nejaký rozdiel som v tom nevidel čo by tam ešte mohlo byť?
je hlupe a trapne z lenivosti sa pytat na otazku ktora uz bola 1000000x zodpovedana na kazdom fore zaoberajucom sa fotografovanim. takisto v kazdej knihe pre zaciatocnikov je kapitola venovana sprave farieb a samozrejme existuju aj knihy ktore sa zaoberaju len touto problematikou napr.sprava barev ISBN 80-7226-943-7 takze utfg.
 
xerion
2009-03-29 16:00:29+02
príspevok od: shoki
je hlupe a trapne z lenivosti sa pytat na otazku ktora uz bola 1000000x zodpovedana na kazdom fore zaoberajucom sa fotografovanim. takisto v kazdej knihe pre zaciatocnikov je kapitola venovana sprave farieb a samozrejme existuju aj knihy ktore sa zaoberaju len touto problematikou napr.sprava barev ISBN 80-7226-943-7 takze utfg.
ja ťa nenútim keď nechceš nemusíš. ked potrebujem radu niečo sa spýtam niečo si prečítam to už je moja vec a teba to trápiť nemusí
 
xerion
2009-03-29 16:04:27+02
fotka ktorá je v ľavo tak je fotená v raw len prekonvertovaná. fotka na pravo originál jpeg farby sú na nej krajšie a je aj ostrejšia čím to može byť? výstom bol sRGB. ďakujem
 
shoki
2009-03-29 16:06:44+02
príspevok od: xerion
ja ťa nenútim keď nechceš nemusíš. ked potrebujem radu niečo sa spýtam niečo si prečítam to už je moja vec a teba to trápiť nemusí
svet je plny exotov co sa nedokazu zorientovat ani v trivialne jednoduchych situaciach. ak sa k nim chces priradit nech sa paci ale naco si si kupoval fotoaparat ked o nom nechces nic vediet - to ze ti niekto v 4 krokoch povie co mas urobit neznamena ze veci pochopis prave naopak zuzujes si obzor a ako som uz povedal povazujem za vrchol nevychovanosti neobtazovat sa ani pouzit vyhladavanie a hnojit akekolvek forum otazkami co uz boli zodpovedane.
 
xerion
2009-03-29 16:13:14+02
príspevok od: shoki
svet je plny exotov co sa nedokazu zorientovat ani v trivialne jednoduchych situaciach. ak sa k nim chces priradit nech sa paci ale naco si si kupoval fotoaparat ked o nom nechces nic vediet - to ze ti niekto v 4 krokoch povie co mas urobit neznamena ze veci pochopis prave naopak zuzujes si obzor a ako som uz povedal povazujem za vrchol nevychovanosti neobtazovat sa ani pouzit vyhladavanie a hnojit akekolvek forum otazkami co uz boli zodpovedane.
no nie každý je dokonalý ako ty.. neviem čo je na tom nevychované niekoho poprosiť o radu na fóre tomu určenom ďalšia vec ako vieš že si len tu niečo prečítam a to je všetko dnes celý deň skúšam pracovať z týmto problémom a neuveríš aj som si niečo hľadal v googli o tom. ty si sa určite nikoho nikdy nič nepýtal všetko si si prečítal a hneď vedel.
 
shoki
2009-03-29 16:17:48+02
niekto nevie citat? nepisal som ze je nevychovane sa spytat ale ze je nevychovane sa spytat na otazku ktora uz bola zodpovedana tolkokrat ze to ani nema zmysel pocitat.
a ak sa ku kazdej reakcii stavias tak ako k mojej -teda ze si ju ani neprecitas tak preco by sa mal niekto vobec obtazovat ti skusat radit - aj tak si to neprecitas alebo nepochopis.
 
xerion
2009-03-29 16:21:56+02
dobre nebudem sem radšej písať nič aby som ti tu nevadil. ospravedlňujem sa tým ktorím som touto milión krát zodpovedanou otázkou pokazil deň. už si spokojný týmto by sme to mohli uzavreť. prajem ti pekný deň
 
wilson
2009-03-29 16:23:58+02
nehnevaj sa shoki ale tvoje vystupovanie tuna je smiesne. je pravda ze to moze byt pisane v kazdom fore X krat ale tuna xerion sa slusne opytal a ked nechces poradit tak zbytocne nepis. kazdy nejako zaciname a ked mu vies odpovedat tak mu odpovedz a nie tu na neto ´kydat´ ako sa len da.
 
shoki
2009-03-29 16:33:44+02
príspevok od: wilson
nehnevaj sa shoki ale tvoje vystupovanie tuna je smiesne. je pravda ze to moze byt pisane v kazdom fore X krat ale tuna xerion sa slusne opytal a ked nechces poradit tak zbytocne nepis. kazdy nejako zaciname a ked mu vies odpovedat tak mu odpovedz a nie tu na neto ´kydat´ ako sa len da.
1.odpoved uz dostal od termit - to ze ju nezvladol neznamena ze nebola spravna ale ze mu chybali dalsie informacie ktore moze ziskat len studiom nemal zaujem sa problematikou zaoberat a cakal na 4 bodovy instantny navod ktory by samozrejme -ako uz to s takymito navodmi byva- pri najblizsej prilezitosti nefungoval pretoze by sa mierne zmenil workflow
2.z mojho pohladu je zasa smiesne vystupovanie vacsiny uzivatelov tohto portalu -nemyslim tych co sa na nieco pytaju ale skor tych co si pred 2 tyzdnami kupili zrkadlovku a namiesto fundovanych rad hnoja vlakna dojmami
 
TermiT
2009-03-29 16:37:11+02
príspevok od: xerion
fotka ktorá je v ľavo tak je fotená v raw len prekonvertovaná. fotka na pravo originál jpeg farby sú na nej krajšie a je aj ostrejšia čím to može byť? výstom bol sRGB. ďakujem
No podla tej fotky a exifu by som povedal, ze ´problem´ je len v tom, ze vo fotaku mas nastavenu vyssiu saturaciu, ostrost, kontrast cize jpeg ktory z toho priamo vypadne je ´krajsi´ nez ten prekonvertovany raw do jpegu, nakolko raw je bez uprav a teda to tvoje nastavenie saturacie, kontrastu etc vo fotaku sa neprejavi v rawe a Camera Raw ´nevie´ ze si mal nastavene vyssie hodnoty vo fotaku a teda ich ani neaplikuje pri konverte toho rawu do jpegu..
Cize teoreticky riesenim by malo byt, ze ked si vo fotaku nastavis defaultne hodnoty pre saturaciu, ostrost a kontrast, jpeg priamo z fotaku by mal byt rovnaky ako skonvertovany raw bez uprav..
No snad, som to napisal zrozumitelne :-))
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()