Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Dlhší expozičný čas

mirec183
mirec183 2009-04-23 15:41:28+02
Nedávno som skúšal rôzne foto typu: rozmazaná tečúca voda. Použil som pri tom dlhšiu časovú úzavierku. Výsledok bol taký, že voda bola síce rozmazaná, ale okolie bolo oproti povodnej fotografii (krátky čas), o dosť svetlé... Ako to riešite? Manuálnym nastavením časovej uzávierky, clony a hodnotu EV znížite napr. na -1 ? nech je foto trosku podexponovaná ? Ďakujem za cenné rady :)
 
sachmo
2012-08-19 20:43:03+02
Troska mi teraz nie je jasne, preco kombinovat manualny rezim a kompenzaciu expozicie. Manual pouzivam predsa preto, ze sam chcem urcit cas aj clonu. Kompenzacia ma v tomto zmysle zmysel pri poloautomatickych/automatickych rezimoch. Navyse, ked nastavujem parametre expozicie v manualnom rezime, na stupnici sa mi zobrazuje, kolko som mimo spravnej expozicie.
 
misík
2012-08-19 20:49:06+02
príspevok od: transporti686
môže ho použiť aj cez deň, keď bude mať vhodný filter resp. vhodné filtre na veľmi dlhú expozíciu, ale 10min. je už fakt dosť dlho.
No jasné,s dobrým filtrom,alebo s viacerými na sebe sa to dá,ale celkom by ma zaujímalo na aký objekt by cez deň potreboval 10 minutovú expozíciu.
 
misík
2012-08-19 20:59:58+02
príspevok od: sachmo
Troska mi teraz nie je jasne, preco kombinovat manualny rezim a kompenzaciu expozicie. Manual pouzivam predsa preto, ze sam chcem urcit cas aj clonu. Kompenzacia ma v tomto zmysle zmysel pri poloautomatickych/automatickych rezimoch. Navyse, ked nastavujem parametre expozicie v manualnom rezime, na stupnici sa mi zobrazuje, kolko som mimo spravnej expozicie.
Ja to robím tak,že v režime predvolby clony mi foťák vyráta čas a to je údaj od ktorého sa možem v maanualnom režime odpichnúť.Takže napr pri tom vodopáde by som nastavil clonu F16,foťák by mi dal čas 1 sek a potom by som ten nameraný čas v manualnom režime upravil o tú hodnotu -0,7 EV.Možno je to blbý systém,ale ja som si už na to takto zvykol.Samozrejme to používam iba vtedy,ked sú zložité svetelné podmienky,alebo pri fotení tých vodopádov.Keď sú podmienky dobré,tak fotím v režime A alebo S podla toho,čo chcem od fotky dosiahnuť.
 
vojtech
2012-08-19 21:38:13+02
príspevok od: WildSammy
Pre zaujimavost doplnim informaciu pre majitelov zrkadloviek Pentax. Zrkadlovky tejto znacky obsahuju funkciu MultiExposure. Prave s touto funkciou sa fotka s tecucou vodou da dobre exponovat a to bez pouzitia akych kolvek filtrov. Viac info najdete na tychto linkoch 1) http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1036&thread=24542712&page=1 2) http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1036&thread=25336609&page=1
Tuto funkciu som nepoznal, je super /hned som vyskusal/, dakujem za informaciu...+++
 
WildSammy
2012-08-21 11:38:31+02
príspevok od: vojtech
Tuto funkciu som nepoznal, je super /hned som vyskusal/, dakujem za informaciu...+++
da sa s tym robit vselico.. je to dobre na vodu, na oblaky a na nocnu dlhu expoziciu(mozes vypnut aj long exposure noise removal), kedze multiexposure pekne vypriemeruje sum prec a mozes s tym robit aj experimenty. Napr. odfotis otvorenu kapotu auta a potom zatvorenu a dosiahnes zaujimavu fotku s polo priehladnou zvaretootvorenou kapotou alebo dvaja ludia na stolicke sedia najprv pri sebe a potom od seba a je to spojene hned v jednej foto takze super funkcia mna teda kazdopadne fasinovala na tie nocne expozicie
 
polal
2012-08-21 12:07:07+02
Kúp film 50, sprav si maličkú pinholu (f100) a máš to v minútach aj cez deň.
 
transporti686
2012-08-21 13:06:01+02
príspevok od: polal
Kúp film 50, sprav si maličkú pinholu (f100) a máš to v minútach aj cez deň.
to mu stačí aj ilford delta 100 alebo ilford pan f+ 50, k tomu jeden ND 1000x clona f8 a vyššie a s reciprocitou to má na minúty.......

ale bude fotiť čiernobielo
 
atheysm
2012-09-01 14:38:31+02
Prepáčte nebol som tu dlhšie, mal som na mysli nočnú fotografiu..takže jedine na režíme BULB. ale v tom prípade budem museť stále držat spúšť..
 
viking81
2012-09-01 15:25:20+02
príspevok od: atheysm
Prepáčte nebol som tu dlhšie, mal som na mysli nočnú fotografiu..takže jedine na režíme BULB. ale v tom prípade budem museť stále držat spúšť..
a co tak kablova alebo IR spust ? z ebay za par EUR a mas po probleme
 
atheysm
2012-09-01 16:27:18+02
super diky za info
 
brdo
2017-05-27 13:38:29+02
Zdravím,
nechcem zakladať nové vlákno, preto sa budem tu pýtať. Pri fotení vody používam samozrejme ND 1000 filter a dlhší čas, ktorý si vypočítam podľa aplikácie. Mám však problém s prepalmi vo vode, pričom som skúšala fotiť s tým, že som počítala expozíciu najprv z najtmavšieho miesta, potom s najsvetlejšieho miesta. S ani jednou možnosťou som ale spokojná nebola. Alebo treba spojiť viac záberov? Myslím tak, že jedna s normálnym časom bez filtra, potom jedna dlhočasovka, ... ale ani to nebolo ono. viete mi prosím poradiť? Tu som rátala čas podľa vody - teda najsvetlejšieho miesta. Alebo je nevyhnutný aj polarizačný filter?
Ďakujem
 
marcel3032
2017-05-27 16:32:15+02
Fotiť do RAW a v počítači stahnuť prepaly ale môžeš fotiť kratším časom, proste aby bola celá fotka trochu tmavšia.. toto je mimo dynamického rozsahu fotoaparátu.. a je jedno či krátky alebo dlhý čas..
 
šereda
2017-05-27 17:13:23+02
príspevok od: brdo
Zdravím,
nechcem zakladať nové vlákno, preto sa budem tu pýtať. Pri fotení vody používam samozrejme ND 1000 filter a dlhší čas, ktorý si vypočítam podľa aplikácie. Mám však problém s prepalmi vo vode, pričom som skúšala fotiť s tým, že som počítala expozíciu najprv z najtmavšieho miesta, potom s najsvetlejšieho miesta. S ani jednou možnosťou som ale spokojná nebola. Alebo treba spojiť viac záberov? Myslím tak, že jedna s normálnym časom bez filtra, potom jedna dlhočasovka, ... ale ani to nebolo ono. viete mi prosím poradiť? Tu som rátala čas podľa vody - teda najsvetlejšieho miesta. Alebo je nevyhnutný aj polarizačný filter?
Ďakujem
možeš spájat aj viac záberov ak sa ti chce a potom to v shope premaskovať, možeš fotit ked je menej slnka to kôli prepalom, niekto doporučuje fotit vodu počas zatiahnutej oblohy ... doporučujem však fotit do raw a w editore stiahnut highlight niekedy to pomože " viac či menej" asi ale záleží aj od fotáku a jeho ospevomanom DR
 
šereda
2017-05-27 17:19:30+02
príspevok od: brdo
Zdravím,
nechcem zakladať nové vlákno, preto sa budem tu pýtať. Pri fotení vody používam samozrejme ND 1000 filter a dlhší čas, ktorý si vypočítam podľa aplikácie. Mám však problém s prepalmi vo vode, pričom som skúšala fotiť s tým, že som počítala expozíciu najprv z najtmavšieho miesta, potom s najsvetlejšieho miesta. S ani jednou možnosťou som ale spokojná nebola. Alebo treba spojiť viac záberov? Myslím tak, že jedna s normálnym časom bez filtra, potom jedna dlhočasovka, ... ale ani to nebolo ono. viete mi prosím poradiť? Tu som rátala čas podľa vody - teda najsvetlejšieho miesta. Alebo je nevyhnutný aj polarizačný filter?
Ďakujem
jo a kludne možeš skúsit prioritu clony napr F 8 čas nechat skôr na filter ako na matematiku a hrať sa s korekciou expozície a ak ani to nezabere tak manuál, potom už len použit dialkovú spúšt kôli rozostreniu phybom čiže aj pevný statív ....
 
Robson65
2017-05-28 13:11:10+02
v prvom rade sa vyhýbaj scénam kde ti na vodu svieti slnko, potokovky a vodopádovky sa najlepsie fotia ked je obloha zatiahnutá alebo ked do rokliny nepreniká svetlo, ktoré ti dopadá na vodu, potom ti zákonite vznikajú prepaly a je jedno aký cas zvolís...ani korekcia v tomto smere velmi nepomôze, dynamický rozsah scény je vtedy velmi vyoský a najlepsie je vtedy fotku skladat...ale ako som napísal, úplne najlepsie je vyhnút sa slnku dopadajúcemu na vodu v zábere
 
Robson65
2017-05-28 13:11:47+02
príspevok od: brdo
Zdravím,
nechcem zakladať nové vlákno, preto sa budem tu pýtať. Pri fotení vody používam samozrejme ND 1000 filter a dlhší čas, ktorý si vypočítam podľa aplikácie. Mám však problém s prepalmi vo vode, pričom som skúšala fotiť s tým, že som počítala expozíciu najprv z najtmavšieho miesta, potom s najsvetlejšieho miesta. S ani jednou možnosťou som ale spokojná nebola. Alebo treba spojiť viac záberov? Myslím tak, že jedna s normálnym časom bez filtra, potom jedna dlhočasovka, ... ale ani to nebolo ono. viete mi prosím poradiť? Tu som rátala čas podľa vody - teda najsvetlejšieho miesta. Alebo je nevyhnutný aj polarizačný filter?
Ďakujem
v prvom rade sa vyhýbaj scénam kde ti na vodu svieti slnko, potokovky a vodopádovky sa najlepsie fotia ked je obloha zatiahnutá alebo ked do rokliny nepreniká svetlo, ktoré ti dopadá na vodu, potom ti zákonite vznikajú prepaly a je jedno aký cas zvolís...ani korekcia v tomto smere velmi nepomôze, dynamický rozsah scény je vtedy velmi vyoský a najlepsie je vtedy fotku skladat...ale ako som napísal, úplne najlepsie je vyhnút sa slnku dopadajúcemu na vodu v zábere
 
brdo
2017-05-28 17:26:03+02
príspevok od: Robson65
v prvom rade sa vyhýbaj scénam kde ti na vodu svieti slnko, potokovky a vodopádovky sa najlepsie fotia ked je obloha zatiahnutá alebo ked do rokliny nepreniká svetlo, ktoré ti dopadá na vodu, potom ti zákonite vznikajú prepaly a je jedno aký cas zvolís...ani korekcia v tomto smere velmi nepomôze, dynamický rozsah scény je vtedy velmi vyoský a najlepsie je vtedy fotku skladat...ale ako som napísal, úplne najlepsie je vyhnút sa slnku dopadajúcemu na vodu v zábere
Ďakujem za odpoveď. Slnku sa snažím viac-menej vyhýbať pri podobných fotkách, nie vždy to ide. Keď som s turistickým oddielom na dohodnutej turistike, tak počasie nevyberiem, ale nájdem zaujímavé miesta. Odporúčam chodník zbojníka Surovca, tam boli celkom pekné vodopády.
 
brdo
2017-05-28 17:27:24+02
príspevok od: šereda
jo a kludne možeš skúsit prioritu clony napr F 8 čas nechat skôr na filter ako na matematiku a hrať sa s korekciou expozície a ak ani to nezabere tak manuál, potom už len použit dialkovú spúšt kôli rozostreniu phybom čiže aj pevný statív ....
Vďaka za odpoveď. Diaľková spúšť a aj statív používam, ... inak by sa nedalo fotiť s ND fitrom.
 
šereda
2017-05-28 18:06:25+02
príspevok od: brdo
Ďakujem za odpoveď. Slnku sa snažím viac-menej vyhýbať pri podobných fotkách, nie vždy to ide. Keď som s turistickým oddielom na dohodnutej turistike, tak počasie nevyberiem, ale nájdem zaujímavé miesta. Odporúčam chodník zbojníka Surovca, tam boli celkom pekné vodopády.
jo tak s turistami je to bieda tam si moc nevyberes
 
Robson65
2017-05-28 19:18:38+02
príspevok od: brdo
Ďakujem za odpoveď. Slnku sa snažím viac-menej vyhýbať pri podobných fotkách, nie vždy to ide. Keď som s turistickým oddielom na dohodnutej turistike, tak počasie nevyberiem, ale nájdem zaujímavé miesta. Odporúčam chodník zbojníka Surovca, tam boli celkom pekné vodopády.
Tak to je pravda, s turistami je to o kompromise, ale aj tak obdivujem turistov a v podstate aj teba, ze mate vzajomnu trpezlivost. Ja ked idem fotit potokovky a vodopady, tak by so mnou strpenie nikto nemal iba iny fotograf...takze ked na turistiku, tak na turistiku a ked fotit, tak fotit tak je to aspon u mna a dalsia brzda su moja povinna vybava na potoky a vodopady, a to su gumaky
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()