Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Hamletovská otázka!

Nathan
2009-05-20 00:22:03+02
Kúpiť, či nekúpiť? Zdravím, aby som vysvetlil, o čo vlastne ide... Mám na vás, skúsenejších fotografov, jednu faktickú otázku. Pomerne aktívne sa venujem cestovaniu a samozrejme pritom aj fotím. Momentálne mám Sony DSC-H9 a rozmýšľam, či nevymeniť za nejakú zrkadlovku, no keďže som študent si môžem dovoliť investovať maximálne 400-450 euro. Ide mi o to, zvečniť si nejakú peknú katedrálu, hrad, ulicu, alebo prírodnú scenériu, nie byť profesionálny fotograf. A práve tu je moja otázka: Oplatí sa mi investovať do zrkadlovky, ak by som väčšinu času aj tak fotil na automate? Je rozdiel vo fotkách taký markantný? Pred týmto sony som mal pár rokov klasický malý kompakt od olympusu a už medzi týmito dvomi bol priepastný rozdiel. Dá sa očakávať podobný pokrok aj pri prechode na zrkadlovku? Za všetky odpovede k veci vopred ďakujem.
 
zdenoxl
2009-05-20 00:47:19+02
Kazda zrkadlovka Ti prinesie lepsie vysledky, ako kompakt alebo ultrazoom. Poobzeraj sa aj po bazaroch, daju sa zohnat zanovne tela aj s objektivmi za slusne peniaze. A ver tomu, ze ak si kupis zrkadlovku, tak urcite nebudes fotit na automatike:-)
 
2009-05-20 01:00:49+02
na automatiku si zrkadlovku nekupuj. pokial nemas zaujem o ucenie sa fotografovat, tak radsej usetri peniaze a mozno niekedy v buducnosti kupis ;)
 
quintes
2009-05-20 05:09:28+02
ked ja som bol študent, bol som rád že mám na cigarety, v dnešnej dobe sa kupujú zrkadlovky. Z druhej strany, kašli na to, výhovorky že si študent do sféry zrkadloviek nepatria. Pretože ak ozaj ťa fotenie baví, tak ti len zrkadlo nepostačí.
p.s. Som zvedavý kto nabudúce vymyslí ako položiť otázku typu kúpiť to či ono? inak ako Hamletovsky..
 
viator
2009-05-20 06:37:34+02
Ak sa nemieniš zaoberať fotografovaním hlbšie a potrebuješ len ´zvečniť´ časť scény, skús sa poobzerať po kompakte s dobrým dynamickým rozsahom a objektívom, ktorý Ti dovolí robiť širokouhlé, aj detailnejšie zábery a má použiteľmé ISO 1600.
 
Marcel Rebro
2009-05-20 06:47:50+02
Zrkadlovka ´na Acku´ Ti mozno prinesie dost sklamanie. Ak budes zvecnovat napriklad prirodu a Acko sa rozhodne ze clona napr. 5,6 je akurat, vysledok (DOF) oproti kompaktu bude dost iny ... horsi spravidla. Na zvecnovanie fakt radsej dobry kompakt ...
 
Marcel Rebro
2009-05-20 06:49:43+02
Asi mi nieco uniklo ... niekto predstavil (si) kompakt s pouzitelnym ISO 1600?

1600 je hranica realnej pouzitelnosti mojej D300, tak ze by som sa nemusel tahat po svete s nakladom kovu a skla ;-)))
 
viator
2009-05-20 07:31:40+02
príspevok od: Marcel Rebro
Asi mi nieco uniklo ... niekto predstavil (si) kompakt s pouzitelnym ISO 1600?

1600 je hranica realnej pouzitelnosti mojej D300, tak ze by som sa nemusel tahat po svete s nakladom kovu a skla ;-)))
... ´použiteľný´ je relatívny pojem, nepredpokladám od autora témy také nároky ako máš Ty, napísal : ´ Ide mi o to, zvečniť si nejakú peknú katedrálu, hrad, ulicu, alebo prírodnú scenériu, nie byť profesionálny fotograf.´ , z toho som vychádzal... ale možno sa v predpoklade mýlim ..?
 
duroslav
2009-05-20 07:53:10+02
S tým A-čkom opatrne. Ja som to raz napísal do fóra a myslel som tým automatiku a bol som zdrbaný, že A-čko je priorita clony :-)
 
Marcel Rebro
2009-05-20 08:06:15+02
príspevok od: duroslav
S tým A-čkom opatrne. Ja som to raz napísal do fóra a myslel som tým automatiku a bol som zdrbaný, že A-čko je priorita clony :-)
Jasan harmasan ... dufam ze kazdy co videl zrkladlo z blizka vie ze myslim ZELENE Auto. Teda tak to tusim je ... D80 aj D40 si zobrali chalani na skolsle vylety a na D300 take nemam ... vedel som ze mi na tom gerete nieco chyba ;-))))
 
javelin
2009-05-20 08:06:43+02
príspevok od: duroslav
S tým A-čkom opatrne. Ja som to raz napísal do fóra a myslel som tým automatiku a bol som zdrbaný, že A-čko je priorita clony :-)
Pmetám......ale aby som sa venoval téme Hamleta.....jednoznačne piť.....hlavne počas leta...:))))
 
Marcel Rebro
2009-05-20 08:11:01+02
príspevok od: javelin
Pmetám......ale aby som sa venoval téme Hamleta.....jednoznačne piť.....hlavne počas leta...:))))
Piť ako režim ´P´ dúfam myslíš ... ;-)
 
Nathan
2009-05-20 08:13:33+02
Ďakujem všetkým za odpovede.

to quintes:ak to mala byť náhodou narážka, či nemám ´povolanie syn´, tak to tak nie je. koníčky si financujem sám. ak som len zle pochopil, tak peace;) A k tomu náźvu témy, nechcel som použiť niečo ako ´poradte začiatočníkovi´, lebo na to sú ľudia myslím na všetkých fórach alergickí.

To s tou automatikou som nenapísal dobre... Ak by som už investoval, tak by som sa jednoznačne začal učiť aj fotiť na manuále. Fotenie ma naozaj baví a fotím pomerne často. Ide skôr o to, že pri cestovaní človek väčšinou nemá čas komponovať a hrať sa s nastaveniami, ak nejde vyložene s cieľom fotiť. Skôr by bola otázka, či sa človek časom tak ´vyskilluje´, že sa postaví pred objekt a povie si ´hmm,to vyzera na ISO xy,clonu yz a uzávierku vw/s´ a nebudem msieť stáť 20min pred každou pamiatkou. Asi tá otázka znie dosť blbo, ale v živote som v ruke zrkadlovku nedržal;)
Čo hovoríte na Olympus E-520? Podľa testov sa mi celkom pozdáva. Resp, je nejaká lepšia alternatíva v danej cenovej kategórii?
 
duroslav
2009-05-20 08:14:18+02
Takisto ´P´ ako pivo.
 
javelin
2009-05-20 08:14:37+02
Ako inak....rýchlosť konzumácie nápoja je tiež dôležitá.....:))))Inak ja radšej nealko.....po alkoholickom nápoji neviem akosi triezvo uvažovať..:((((
 
duroslav
2009-05-20 08:16:25+02
No inak keď už sme u tej automatiky, tak možno by zrkadlovka sama zvládala krajinky v scénickom režime ´landscape´.

 
javelin
2009-05-20 08:16:59+02
Chcel som ta odporučit na Milana Bališa....ale vravím si , slušne si sa spýtal, tak radšej nie...:))))
 
Marcel Rebro
2009-05-20 08:18:08+02
Myslim ze bezne ´fotenie pamiatok´ nie je o manualnom bastleni ISO, casu, clony EV ... na uvod staci pochopit so prave Acko (prioritu clony) a vyhrat sa s nou + kompenzacia expozicie (EV) ... a na vacsinu standardnych situacii mas vystarano

na Oly(520) tu prilis vela expertov (okrem kozmonauta, ale ten teraz niekde lieta) tusim nie je ...
 
dusan1973
2009-05-20 08:18:32+02
Prechod z ultrazoomu na zrkadlovku bude pre Teba v prvom momente čo sa týka rozsahu objektívu krok späť nakoľko DSC-H9 má rozsah 31-465mm a za tie peniaze čo si napísal kúpiš zrkadlovku so setovým objektívom z bazaru. Je pravda že do budúcna máš možnosť dokúpiť objektívy a vyrovnať sa tomuto rozsahu.
Čo sa týka kvality obrazu tak určite je zrkadlovka oveľa lepšia ako ultrazoom, porovnaj si len velkosť snímacieho čipu v ultrazoome a v zrkadlovke.
Pokial ale mieniš fotiť len na automatiku a nie si ochotný investovať viac ako tých 400-450€ tak ostaň pri svojom ultrazoome a za tie prachy si kúp niečo čo využiješ lepšie.
 
noik
ocenenie redakciou 2009-05-20 08:30:09+02
http://www.warehouseexpress.com/product/default.aspx?sku=1027858
a
http://www.warehouseexpress.com/product/default.aspx?sku=1028303
aj ked sa jedna ´len´ o kompakty, trosku vacsie...cenova relacia a to co ponukaju...ani s jednym by si nestupil vedla...
treti link je asi porsche medzi kompaktami:
http://www.warehouseexpress.com/product/default.aspx?sku=1028301
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()