Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

JPG RAW DNG ?

2009-07-09 22:22:04+02
Formát obrazu: JPG (tri úrovne kompr.), RAW komprimovaný (PEF), RAW nekomprimovaný (DNG). Je RAW nekomprimovany (DNG)najlepsi z tychto troch typov (myslim najlepsia kvalita obrazku, cize z toho vytiahnem maximum) alebo to bude to iste ked prevediem PEF na DNG v Pentax utilitke ? A co znamena komprimovany ? Akoze trochu ubera z kvality obrazku, alebo je to len podobna situacia ako pri RAR, ZIP atd ? Dakujem, btw, prispevok sa uz nachadza pri recenzii Pentax KM ( http://www.ephoto.sk/foto-technika/photokina-2008/pentax-K-m/ ), ale mal by sa nachadzat aj tu. Don't judge me !
 
Daniel.U
2009-07-09 22:35:55+02
otazka je dost zamotana. Tvoj fotak vie ukladat aj PEF aj DNG? Ak budes pouzivat PEF, idealne je ako konvertor pouzit firemny software, ak budes ukladat DNG, bez problemov ho otvori Photoshop a ine.
 
2009-07-09 23:09:43+02
príspevok od: Daniel.U
otazka je dost zamotana. Tvoj fotak vie ukladat aj PEF aj DNG? Ak budes pouzivat PEF, idealne je ako konvertor pouzit firemny software, ak budes ukladat DNG, bez problemov ho otvori Photoshop a ine.
Co je zamotane na tej otazke ? Si ju precitaj este raz a pomaly. V mojej otazke su odpovede na tu tvoju ;-D Sustred sa.
 
Daniel.U
2009-07-09 23:26:37+02
príspevok od:
Co je zamotane na tej otazke ? Si ju precitaj este raz a pomaly. V mojej otazke su odpovede na tu tvoju ;-D Sustred sa.
neviem o co ti konkretne ide, co pouzivas teraz a ci fotak vie fotit do DNG. Potom ako si prisiel na to, ze PEF je komprimovany a DNG nekomprimovany. Neda sa povedat ci je lepsi DNG alebo PEF. Som ti povedal, ak pouzivas fiermny konvertor, tak radsej ten PEF. Proznam sa, ze neviem ci je kompresia rawov podobna jpg alebo raru. Cize stratova alebo bezstratova. Ak je beztratova, zvykne sa udavat comprimation lostless
 
Daniel.U
2009-07-09 23:31:10+02
fakt neviem ci pentaxy fotia do DNG, ale pokial nie, tak potom riesis zbytocne. Dodatocna konverzia do cohokolvek ti data neprida. Ty si to asi predstavujes tak, ze ked PEF prevedes do DNG, tak to je ako ked rozpakujes rar?
 
duroslav
2009-07-09 23:34:09+02
príspevok od: Daniel.U
neviem o co ti konkretne ide, co pouzivas teraz a ci fotak vie fotit do DNG. Potom ako si prisiel na to, ze PEF je komprimovany a DNG nekomprimovany. Neda sa povedat ci je lepsi DNG alebo PEF. Som ti povedal, ak pouzivas fiermny konvertor, tak radsej ten PEF. Proznam sa, ze neviem ci je kompresia rawov podobna jpg alebo raru. Cize stratova alebo bezstratova. Ak je beztratova, zvykne sa udavat comprimation lostless
U Nikonov je to tak, že D90 a nižšie modely majú stratovú kompresiu RAW-u. U vyšších modelov sa to dá nastaviť, či má byť stratová alebo bezstratová.
 
2009-07-09 23:42:00+02
http://forum.mujmac.cz/read.php?114,2227940
 
2009-07-09 23:42:33+02
Takze Pentax KM robi RAW-ka typu PEF aj DNG. Lenze DNG je raz taky velky ako PEF. A ked prevediem PEF na DNG v original softe od Pentaxu, tak DNG je o nieco mensie ako povodne PEF. A potrebujem vediet, ci mam fotit do PEF alebo DNG formatu pokial chcem z obrazku vytazit maximum.
 
2009-07-09 23:48:55+02
príspevok od:
http://forum.mujmac.cz/read.php?114,2227940
Zaujimavy topic, ale odpoved som nenasiel. Kazdopadne dikes ;)
 
Daniel.U
2009-07-09 23:52:24+02
príspevok od:
Takze Pentax KM robi RAW-ka typu PEF aj DNG. Lenze DNG je raz taky velky ako PEF. A ked prevediem PEF na DNG v original softe od Pentaxu, tak DNG je o nieco mensie ako povodne PEF. A potrebujem vediet, ci mam fotit do PEF alebo DNG formatu pokial chcem z obrazku vytazit maximum.
to DNG ma hlavne vyhodu v jeho univerzalnosti. PEF je pentaxacky format. Ak chce uplne maximum, asi bude dobre ulozit DNG a spracovat v PS. Ked na PEF pouzijes pentax software, osobne si myslim, ze tam zavratny rozdiel nebude. V podstate ide o dynamicky rozsah. Kompresne artefakty aj tak zmiznu zmensovanim na produkcny rozmer. U nikonu je to tak, ze raw nese informacie aj o nastaveni fotaku, co vie precitat len firemny software.
 
2009-07-10 08:08:20+02
príspevok od:
Takze Pentax KM robi RAW-ka typu PEF aj DNG. Lenze DNG je raz taky velky ako PEF. A ked prevediem PEF na DNG v original softe od Pentaxu, tak DNG je o nieco mensie ako povodne PEF. A potrebujem vediet, ci mam fotit do PEF alebo DNG formatu pokial chcem z obrazku vytazit maximum.
Niekde som cital, ze nativne DNG je o niecom inom nez konvertovane DNG z ostatnych RAW do DNG pomocou Adobe DNG Convertor http://www.grafika.cz/art/df/dng.html
podstatne je ako vznika u Pentaxu ich DNG ...
a) DNG moze byt nekomprimovany alebo bezstratovo komprimovany
b) moze mat v sebe RAW zachovany alebo prevedeny (spaetny prevod uz nie je mozny do RAW)
c) moze niest v sebe este paralelne pripojeny cely originalny RAW z ktoreho sa konvertoval, samozrejme narast vyslednej velkosti
... odpoved najdes v prilozenom obrazku ... skus si stiahnut DNG konvertor a ak mas obrovsky DNG skus spaetne z neho vyexportovat povodny RAW, ak Ti to pojde mohlo by to indikovat, ako ten DNG vznika ... ale odpoved moze byt uz v ad a) ci je DNG komprimovane (bezstratovo) alebo nie ... u niektorych RAW napr NEF od Nikonu ma prevod do DNG dost velky vyznam na usetrenej vyslednej velkosti (len ho potom otvoris uz len v produktoch Adobe ;-)
vela zdaru
 
2009-07-10 08:11:06+02
Este pridam link na download Adobe DNG Converter
http://www.adobe.com/support/downloads/detail.jsp?ftpID=4220
 
2009-07-10 21:16:24+02
Precital som to cele. Takze DNG je buducnost. Dobre to vymysleli ;o) A asi mas pravdu, ze v tom DNG, ktory spravi fotak je este raz jedno RAW. Len mi je trochu divne, ze z PEF na DNG je to DNG o trochu mensie. Ale skusil som porovnat fotky a ziadny rozdiel som nevidel. Takze zostanem pri PEF conv. DNG. Dakujem pekne za komenty.
 
boras
2011-01-19 19:41:59+01
Ahojte. Vedel by mi niekto poradit s NEF z D7000? Ked som adobe bridge a chcem otvorit NEF v ACR 6.3, vypise mi spravu, ze sa modul ACR v bridge nenachadza. Zaujimave je, ked dam otvorit NEF v CS5, otvori mi ho, lenze nie v CS5, ale v ACR 6.3. Dalej takto otvoreny NEF upravim v ACR, chcem ho ulozit, ale ulozi mi ho ako DNG. Tento DNG otvorim z ACR cez button open image do CS5, tam pokracujem s upravami. Ked ho chcem po skonceni uprav ulozit v CS5, ponuka mi vsetky mozne formaty okrem NEF a DNG. Neviete niekto, co s tym?
 
rbr69
2011-01-19 19:57:03+01
príspevok od: boras
Ahojte. Vedel by mi niekto poradit s NEF z D7000? Ked som adobe bridge a chcem otvorit NEF v ACR 6.3, vypise mi spravu, ze sa modul ACR v bridge nenachadza. Zaujimave je, ked dam otvorit NEF v CS5, otvori mi ho, lenze nie v CS5, ale v ACR 6.3. Dalej takto otvoreny NEF upravim v ACR, chcem ho ulozit, ale ulozi mi ho ako DNG. Tento DNG otvorim z ACR cez button open image do CS5, tam pokracujem s upravami. Ked ho chcem po skonceni uprav ulozit v CS5, ponuka mi vsetky mozne formaty okrem NEF a DNG. Neviete niekto, co s tym?
zakladne vedomosti k PSCS5 a ACR treba pozriet v prirucke / helpe ... PSCS otvara raw vzdy v ACR nie priamo v PSCS ved na to ho aj ma
 
boras
2011-01-19 20:06:59+01
príspevok od: rbr69
zakladne vedomosti k PSCS5 a ACR treba pozriet v prirucke / helpe ... PSCS otvara raw vzdy v ACR nie priamo v PSCS ved na to ho aj ma
Dik. Uz si mi aj minule poradil a slo to Ked to otvara rovno v ACR, tak nech je to tak Co ale tie save as alebo to, ze neotvorim NEF z adobe bridge? S CS4 som nemal ziadny problem.
 
rbr69
2011-01-19 20:15:07+01
príspevok od: rbr69
zakladne vedomosti k PSCS5 a ACR treba pozriet v prirucke / helpe ... PSCS otvara raw vzdy v ACR nie priamo v PSCS ved na to ho aj ma
v ACR mozes ukladat cez volby ...
 
rbr69
2011-01-19 20:18:21+01
príspevok od: boras
Dik. Uz si mi aj minule poradil a slo to Ked to otvara rovno v ACR, tak nech je to tak Co ale tie save as alebo to, ze neotvorim NEF z adobe bridge? S CS4 som nemal ziadny problem.
tam bude problem v komunikacii Bridge a ACR ... mozno chybna instalacia, preinstaluj
 
boras
2011-01-19 20:25:15+01
príspevok od: rbr69
tam bude problem v komunikacii Bridge a ACR ... mozno chybna instalacia, preinstaluj
Momentalne jedina moznost
 
pufko
2011-01-19 21:13:27+01
príspevok od:
Precital som to cele. Takze DNG je buducnost. Dobre to vymysleli ;o) A asi mas pravdu, ze v tom DNG, ktory spravi fotak je este raz jedno RAW. Len mi je trochu divne, ze z PEF na DNG je to DNG o trochu mensie. Ale skusil som porovnat fotky a ziadny rozdiel som nevidel. Takze zostanem pri PEF conv. DNG. Dakujem pekne za komenty.
Bože a načo sa zaťažuješ konverovaním PEF, na DNG, foť do DNG , pretože ten formát pozná každý normálny soft, PEF pozná napríklad Capture One, ale než sa v nom zorientuješ tak to chvílu potrvá. Origo CD od Pentaxu som osobne nemal ani v mechanike, predtým som používal soft, ktorý je na fotografie, dobrý , tak načo sa vôbec zaťažovať skúmaním nového neznámeho softu ?
Ja používam ACD See Photo manager + Photoshop a to mi stačí na všetko
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()