Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Fotografická (ne)etika.

Wiki
2009-10-01 18:47:57+02
Veľa etických otázok v oblasti fotografovania riešia zákony (autorstvo, fotenie na súkromnom pozemku...) Tieto pravidlá by mal aspoň zbežne ovládať každý, kto netrpí úplným právnym bezvedomím :o) Ja hľadám skôr informácie o nepísaných pravidlách medzi fotografmi. Existujú vôbec? Zopár námetov: Ste svedkom nešťastia. Nafotili a zverejnili by ste to? Určite by tie fotky vyjadrovali silné emócie. Fotografujete na mieste, kde sú aj iní fotografi(koncert, preteky...). Sú nejaké pravidlá, ako si nezavadzať, alebo sa rozložíte hocikde a ostatných ignorujete? Fotíte svadbu. Dáte si nejaké spoločenské oblečenie, alebo prídete ako keby ste šli do lesa na huby? :o) Myslím, že osvojenie si nejakých nepísaných pravidiel by nebolo na zahodenie, hlavne pre začínajúcich fotografov. Každý fotograf sa snaží urobiť čo najlepšiu fotku, ale asi by nechcel skončiť s monoklom a zlomeným nosom iba preto, že sa nevedel v danom momente správne zachovať. :o) Budem všetkým veľmi vďačná za každý názor. Ak máte nejakú skúsenosť s fotografom "hulvátom", podeľte sa.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-10-01 19:08:44+02
Na vystave Foto Slovakia bude prednaska prave o tychto veciach. Pravnik rad zodpoveda aj na ine otazky tykajuce sa nielen etiky ale aj obchodnopravnych vstahov, autorskych prav...
 
branislavbuzek
ocenenie redakciou 2009-10-01 20:08:58+02
v zásade by som povedal že platia obdobné pravidlá ako v bežnom živote. Tak ako nechodíš do kina alebo do divadla s obrovským módnym klobúkom, ktorým by si zakrývala výhľad polovici radu za tebou, tak sa nepostavíš pred fotografa, ktorý bol na akcii pred tebou a krvopotne si vybojoval aké také miesto (kto prv príde, ten prv melie). Jedna vec je samozrejme ak to urobíš naschvál a druhá ak nechtiac. Čo sa oblečenia týka, tak sa samozrejme treba obliekať primerane situácii. Ak príde niekto fotiť svadbu v teplákoch, tak si o ňom ľudia pomyslia svoje a budú vedieť, koho na tú svoju určite nezavolajú :D
 
Slavo Jancisin
2009-10-01 20:34:00+02
Braňo to napísal dobre ... treba sa vedieť slušne správať a slušne komunikovať ... v kritických situáciach hľadať riešenia a kompromisi ... ale platí aj to, ak si hlavný fotograf/ka na svadbe (stuškovej, krste ...), tak si tých ´ostatných fotografov´ všímam iba natoľko, aby mi nevliezli pred objektív. A ak mi aj nejaký tam vlezie, tak sa mu rýchlo snažím naznačiť, že miesto pred objektívom patrí niekomu inému a nie jemu (žiaľ nie vždy sa v zhone to dá celkom slušne vydiskutovať ... tu sa musím priznať, že niekedy diplomacia sa dostáva na ´druhé miesto´)
 
Vizionar
2009-10-01 20:34:47+02
príspevok od: Karol Srnec
Na vystave Foto Slovakia bude prednaska prave o tychto veciach. Pravnik rad zodpoveda aj na ine otazky tykajuce sa nielen etiky ale aj obchodnopravnych vstahov, autorskych prav...
Karol, nie každý môžme ísť do BA v čase tej výstavy a hlúpi tiež zomrieť nechcem, tak by si mohol snáď dopísať aj niečo viac.
 
Vizionar
2009-10-01 20:37:35+02
jajč teraz sa mi zadarilo.. hlúpy samozrejme
 
wayne
2009-10-01 20:38:00+02
chcelo by to tie prednasky natacat a davat na web ako video prezentacie :) ale to je len taky vykrik do tmy.. :)
 
Slavo Jancisin
2009-10-01 20:42:31+02
možno by stačil aj prepis + oživiť to nejakými fotkami ... ale na to tuším treba povolenie prednášajúceho ...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-10-01 20:57:03+02
príspevok od: Vizionar
Karol, nie každý môžme ísť do BA v čase tej výstavy a hlúpi tiež zomrieť nechcem, tak by si mohol snáď dopísať aj niečo viac.
V tejto problematike sa nevyznam. Dodrzujem len vlastny moralny kodex. Ten je pomerne prisny, mam problem odfotit 80 rocnu babicku ako prechadza ulicu.
 
Vizionar
2009-10-01 21:00:14+02
príspevok od: Karol Srnec
V tejto problematike sa nevyznam. Dodrzujem len vlastny moralny kodex. Ten je pomerne prisny, mam problem odfotit 80 rocnu babicku ako prechadza ulicu.
OK :) len tak na okraj, čo hovoríš na waynov nápad?
 
Wiki
2009-10-01 21:11:45+02
príspevok od: wayne
chcelo by to tie prednasky natacat a davat na web ako video prezentacie :) ale to je len taky vykrik do tmy.. :)
Prikláňam sa k tomuto nápadu. Tiež mi to napadlo :o)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-10-01 21:14:11+02
príspevok od: Vizionar
OK :) len tak na okraj, čo hovoríš na waynov nápad?
Ze nas napadol skor.
 
wayne
2009-10-01 21:28:28+02
príspevok od: Karol Srnec
Ze nas napadol skor.
videl som nieco podobne o linuxe, z installfestu a roznych akcii, velmi mi pomohli, skoda ze na academicearth nie je nic o fotografovani =(
 
2009-10-01 22:41:57+02
kamos mi hovoril o jeho kamoske - fotoreporterka jedneho znameho dennika, musi casto chodit robit reportaze aj v takych chvilach, v ktorych by sa asi vacsina z nas zvrtla na pate.. priklad, nafotit a spravit reportaz s pozostalymi bannikov v Handlovej, havarie autobusu v Polonke, atd. .. samozrejme ´zacerstva´.. navstevovat, klast otazky, fotit nestastie ludi, aby bol matros na titulku.. Osobne by som na to ´gule´ veru nemal..
 
javelin
2009-10-01 23:10:07+02
príspevok od:
kamos mi hovoril o jeho kamoske - fotoreporterka jedneho znameho dennika, musi casto chodit robit reportaze aj v takych chvilach, v ktorych by sa asi vacsina z nas zvrtla na pate.. priklad, nafotit a spravit reportaz s pozostalymi bannikov v Handlovej, havarie autobusu v Polonke, atd. .. samozrejme ´zacerstva´.. navstevovat, klast otazky, fotit nestastie ludi, aby bol matros na titulku.. Osobne by som na to ´gule´ veru nemal..
No spravit reportáž o životnej urovni na Luníku , keď meškajú socialne dávky , to je odvaha...:))))
 
Strhak
2009-10-01 23:15:15+02
príspevok od: javelin
No spravit reportáž o životnej urovni na Luníku , keď meškajú socialne dávky , to je odvaha...:))))
Hlavne ak ti na krku visí nápis ´´Okradni ma´´ , po rómsky: Canon alebo Nikon ;-)))
 
2009-10-01 23:29:01+02
príspevok od: javelin
No spravit reportáž o životnej urovni na Luníku , keď meškajú socialne dávky , to je odvaha...:))))
to by bol ozajstny fotomaraton :)
 
Wiki
2009-10-02 00:07:11+02
príspevok od:
to by bol ozajstny fotomaraton :)
Temy: 1. Dyk; 2. Dylino; 3. Dykobraz; 4. Dyparpl; 5. Dyvydendy; 6. Dytriot; 7. Majchel Dzekson 8. Dyferenciacia 9. Dyskrymynacia 10. Dypresia 11. Socyalka 12. Praca (fotka roka na e-photo pochadzajuca z LIX :o)))
Fuj, ale som hnusna...
 
Nephizis
2009-12-16 22:45:01+01
Nuž ja si myslím,že aj tie klasické práva a nepráva by mali byť uverejnené na každej lepšej stránke o fotení,navštevujem page deviantArt.com, kde som už zopár krát našla Jurnal s obsahom,že dotyčnú niekto vykradol a aj daľších zo stránky,založil si profi stránku s cudzími fotkami a existuje asi dodnes....čo má potom taká osoba vlastne robiť?
Dokonca aj mne raz niekto povedal,že moje fotografie už niekde videl, u nejakého chalapa,myslela som,že vyskočím z kože-existuje rozdiel v treste či prečine medzi krádežou fotografií amatéra a profíka?

II.Ja dodržujem aj troška iné pravidlá ako iba základnú etiku.V rámci svojej viery a životného presvedčenia. (Nie cirkev alebo niečo podobné).
Oblečenie mám v rámci akcie.( Na svadbe som bola v šatách,veď som predsa dáma)
 
immortal20
2009-12-17 13:48:52+01
na dacku som aj ja niekolko rokov tam sa chodi vo velkom kradnut ... preto treba davat vsade vodoznaky aj ked to poskodi ´kvalitu´ fotky
ono etika je jedna vec ale realita je druha neviem ci si bola niekedy na npr nejakom podujati alebo niekde kde je velka koncentracia fotografov ... ja som bol raz na takom riadnom kde sme sa tlacili a na zaciatku som aj ja sa spraval podla etiky ale za par minut som pochopil ze kto sa nepretlaci nema tak som sa pretlacil uplne dopredu postrkal stativy zaclanal v zabere kameramanovi z TA3 a fotil ... etika neetika biznis je biznis ...
co sa tyka oblecenia videl som profi fotografov na svadbe v rifloch a hawai kosele ... fotky mali genialne techniku best co sa da kupit ...
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()