Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Dlhy cas - maximum

lukas318
lukas318 2010-08-12 22:56:02+02
Ako je to s DSLR a dlhym casom? Standard je 30 sekund a vie mi niekto povedat akym najdlhsim casom je schopna fotit zrkadlovka? Myslim ze sa nato pouziva nastavenie bulb /ziarovka/. Konkretne mam na mysli fotky hviezd kde pisu ze to fotia takym dlhym casom ze vytvaraju casti kruznic.Napr http://photo.net/photodb/photo?photo_id=9600559 je to orig alebo je to dorobene? Alebo:http://photo.net/photodb/photo?photo_id=11204650 Diky
 
attiii
2010-08-23 01:02:46+02
diky za odpoved.. teraz som to odskusal, a fakt o tak je,.. so si myslel ze clona je otvorena taky cas, kolko drzim spust.. ale tak to je o nieco zaujimavejsie :D a baterka sa mi nevybije ked to bude cca hodinova expozicia? alebo mozem skusit aj dvojhodinovu? a aky film odporucas? ten s isom 64 by mal stacit nie? a clonu co najmensiu mam nastavit? diky este raz za odpovede :)
 
viator
2010-08-23 07:12:13+02
S filmom Ti už asi neporadím - dávnejšie už fotím digitálom a nemám prehľad o vlastnostiach dnes dostupných filmov :(
Ťažko však niečo odporučiť, keď nevedno na čo /aký zámer/. Skús popísať, čo by si chcel fotiť - možno potom niekto poradí aj s výberom filmu...
Peter
 
attiii
2010-08-23 19:16:43+02
tak keby sa dalo, tak by som rad vyskusal tie startrail fotky nejake.. :) take ´dlhsie´ expozicne casy jak 30 sekund to je v pohode :D take nocne fotky.. ale to je trocha ina
 
NemesiS
2010-08-23 19:20:22+02
pri 30 sekundách sa ti spomínané javy neprejavia, dokonca aj pohyb hviezd bude veľmi maličký.
 
NemesiS
2010-08-23 19:22:46+02
a ak porovnám hodnoty s digitálom, ja snímam hviezdy na ISO 100/200 pri clone 8-10 a čase pol hodiny a viac.

ak nastavíš na 30 sekúnd, malé iso ti nezachytí nič resp. minimum hoci bude clona aj plne otvorená.
pri 30 sekundách ja dávam najvyššie možné ISO no to už je nepomer s analógom.

no pri analógu by som sa nebál exponovať pol hodiny-hodinu, parametre pri jasnej noci budú IS0 100-200, clona 9
 
attiii
2010-08-23 19:22:48+02
no ved ja viem.. preto hovorim, ze zatial mam len take skusenosti.. maximalne 30 sekund.. a ja by som chcel tak cca hodinu exponova..
 
NemesiS
2010-08-23 19:26:56+02
veď preto ti hovorím

pri hodinovej expozícii kúp film (nemám šajnu of filmoch, ale parametrovo sa to hádam porovnávať dá) o citlivosti 100-200
clonu nastavíš ako som písal, zálží to od noci, či bude hviezdy vidieť dobre alebo slabšie, ja používam F/9 s ISO 100

treba skúšať, po prvej skúške uvidíš či nižšiu clonu alebo nie...
a hlavne mimo mesta totálne.
 
hall
2010-08-23 19:28:05+02
napriklad káblová diaľková spúšť (Canon TC-80N3 Timer Remote Control) pre digitálne zrkadlovky umoznuje nastavit dlzku expozicie az 99 hodín
 
attiii
2010-08-23 19:43:34+02
hall: to zo spustou sme uz vyriesili, a nemam digital, a ani ta ´diera´ pre cable release tam neni ako som spominal

Nemesis: nemam dat clonu nejaku vacsiu? to mi neosviei velmi? a mimo mesta, to znamena, ze take nocne mesto v pozadi mam zabudnut?
 
hall
2010-08-23 19:54:27+02
Dlzka stopy hviezdy je 15 stupnov za hodinu.
Stopy su najkratsie pri Polarke a najdlhsie pri ´nebeskom rovniku´
 
viator
2010-08-23 19:58:17+02
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-galeria/?action=showPhoto&id=62011

tak tu je foto i s popisom (digitál). Na star-trail by som skúsil film aspoň 400. Tú clonu by bolo voliť najmä s ohľadom na jeho kresbu/kvalitu, hviezdy oproti tmavej oblohe majú veľký kontrast... A zas aby si z toho mesta na pozadí nemal jeden prepal. Obloha v meste je presvetlená pouličným osvetlením, ktoré odrazené od drobných čiastočiek v atmosfére vytvárajú akýsi svetelný smog /pre ktorý nevidieť slabšie hviezdy a preto je lepšie ísť mimo mesto/. Link v úvode je práve typickou ukážkou tohoto smogu.
Sú tu však aj iné fotky /neviem však či aj s EXIF-om/ - skús filter fotografií vo fotgalérii. Alebo google ?
 
NemesiS
2010-08-23 20:26:01+02
skoč do mojej galérie.
mám tam aj exif.

myslel som, že zabudni na exponovanie na balkóne bytovky v meste...
mesto do pozadia prásknuť môžeš, ja mám tiež presne takú fotku v galérii.

a clonu nezvyšuj.
mesto bude vysvietené ako v linku čo postol viator alebo ako uvidíš na mojej fotke. ide ti predsa o hviezdy a nie o mesto. a mesto prepálené nebude neboj sa :)

treba len skúšať. no skús moje nastavenia, mám ich overené na digitále, hádam pomôžu na analógu.
 
attiii
2010-08-23 23:28:19+02
iso 400 neni velmi vela? okej tak skusim nieco poexperimentovat.. a som pozeral howto video na youtube, a tam pouziva film64ku, zalepi si hladacik, a dava vreco na stativ, abo to neodfuklo.. co z toho mam spravit aj ja? :D a baterka mi vydrzi?
 
tibiko12
2010-11-02 16:57:17+01
ja fotografujem hviezdy už asi 2 roky najednoduchším spôsobom (účinným) je teda podľa mňa fotografovanie viacerých fotografií ak niekto chcete fotografovať len tak oblohu stačí si stiahnuť program Deep Sky Stacker. Oplatí sa spraviť okolo 200 fotografií pri ISO - 800-1600 a expozíciou zhruba 15 sekúnd. Ak máte hodinový stroj a paralaktickú montáž môžete použiť aj expozície v čase 2min. maximalne doporučujem 4min. Ja mam teda viacej skúseností s fotografovaním cez astronomický dalekohlad kedže sa venujem astrofotgrafií. Pri fotografovaní cez dalekohlad slabé objekty na oblohe sa fotografujú s dlhými exp. 4 - 6 min. a spravý sa napr 10 2 min. exp, 5 4min. exp, 2 6min. exp, a ktomu dark frame (tmavý obrázok) ktorý exponujeme v rovnakom čase a rovnakej teplote ku každej snímke 1 dark frame.
 
djpali
2010-11-04 21:49:57+01
ja som takto fotil a tuto kruznicu som povazoval za neziaduci efekt. Necakal som ze po asi 5 minutach fotenia uz sa zacina kruznica kreslit. Maximum som fotil asi 20 minut s tym ze fotim cez kablovy ovladac, na nom zaseknes spust a mozes si dat pivecko tak aby si netriasol fotakom alebo nerobil vibracie v jeho okoli, potom sa vratis na natiahnutom kabli cim dalej od fotaku vypnes a vsjo, mas kruznice z hviezd.
 
dodo_bb
2010-11-04 22:13:25+01
príspevok od: viking81
niektore dslr maju limit 30 min..mozno niektore 1 hod neviem...napr moj starsi canon 450d isiel v poho na hodinu...takze casu mas dost...a ono ta redukcia sumu je dobre...len odstrani sum inak ako plasicka pocitacova redukcia...takze nechal by som ju zapnutu :)
To nie je limit DSLR, ale diaľkového ovládania. Pokiaľ použiješ režim BULB a IR ovládanie na otvorenie spúšte, tak Ti ukončí expozíciu po druhom stlačení, avšak najneskôr do 30 minút. Ale ak pokiaľ použiješ režim BULB a mechanicky stlačíš spúšť - máš neobmedzenú dobu expozície až do uvoľnenia spúšte. Na vyšších typoch je len tá výhoda, že majú konektor na drátenú spúšť a tú nemusíš celý čas ako blbec držať, lebo má aretáciu...
 
rbr69
2010-11-04 22:41:02+01
príspevok od: dodo_bb
To nie je limit DSLR, ale diaľkového ovládania. Pokiaľ použiješ režim BULB a IR ovládanie na otvorenie spúšte, tak Ti ukončí expozíciu po druhom stlačení, avšak najneskôr do 30 minút. Ale ak pokiaľ použiješ režim BULB a mechanicky stlačíš spúšť - máš neobmedzenú dobu expozície až do uvoľnenia spúšte. Na vyšších typoch je len tá výhoda, že majú konektor na drátenú spúšť a tú nemusíš celý čas ako blbec držať, lebo má aretáciu...
pouzivam canon 400d, BULB, IR spust zatial som obmedzenie nemal ... mam aj o nieco viac nez hodinovu expoziciu
 
viking81
2010-11-05 21:22:07+01
príspevok od: dodo_bb
To nie je limit DSLR, ale diaľkového ovládania. Pokiaľ použiješ režim BULB a IR ovládanie na otvorenie spúšte, tak Ti ukončí expozíciu po druhom stlačení, avšak najneskôr do 30 minút. Ale ak pokiaľ použiješ režim BULB a mechanicky stlačíš spúšť - máš neobmedzenú dobu expozície až do uvoľnenia spúšte. Na vyšších typoch je len tá výhoda, že majú konektor na drátenú spúšť a tú nemusíš celý čas ako blbec držať, lebo má aretáciu...
ja sa nejdem hadat ze nie :) ale niektore entry level modely vraj mali aj limit na bulb....proste ze tak ci onak dlshie ako cez 30min nesli...osobne som tento limit ani ja nenasiel a ani neskusal...takze ja len vravim nieco co niekto hovoril a pytal sa ze ako je to na 450-ke...ak si dobre pametam toto vlakno :)
 
dodo_bb
2010-11-05 21:27:21+01
príspevok od: viking81
ja sa nejdem hadat ze nie :) ale niektore entry level modely vraj mali aj limit na bulb....proste ze tak ci onak dlshie ako cez 30min nesli...osobne som tento limit ani ja nenasiel a ani neskusal...takze ja len vravim nieco co niekto hovoril a pytal sa ze ako je to na 450-ke...ak si dobre pametam toto vlakno :)
BULB je BULB. Ak by mal limit, tak to nie je BULB, ale čas 1800 sekúnd. Zabudol som dodať, že hovorím o NIKON produktoch, o Canone viem len že sa to píše s C na začiatku :-))
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()