Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Triedenie fotografii

Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-08-19 22:58:46+02
Milí ePhoťáci, aký systém používate pri triedení svojich fotografii? Triedite ich pomocou softvéru (Lightroom, Aperture, atď.), alebo ručne v zložkách? Ako si značíte jednotlivé zložky? Ako sa snažíte uľahčiť si vyhľadávanie? Používate kľúčové slová v metadátach? Oddeľujete si fotografie rodiny a priateľov od ostatných, prípadne profesionálnych fotografii? Riešite nejako pomenúvanie samotných súborov?
 
AnnoMally13
2010-08-19 23:08:07+02
Ja sam za seba mozem povedat ze v tom mam taky bordel, ze uz vazne zacinam stracat prehlad...takze aj ja som zvedavy ako sa toto vlakno bude dalej vyvijat :)
 
jozef.balara
2010-08-19 23:16:29+02
Hlavny adresar FOTOGRAFIE
V nom zlozky rokov 2008, 2009, 2010
V nich zlozky v tvare YYYY-MM-DD-Nazov (2010-08-19-Chata s kamaratmi)
V nich subory v tvare YYYY-MM-DD-HHh-MMm-SSs.nef (2010-08-19-20h31m18s.nef)

Mam v tom poriadok, staci nazov fotky a viem kedy presne bola fotena, do metadat davam iba mena osob ktore tam su, takze viem napr.vyhladat fotky na ktorych je v roku 2008 brat spolu s mamou ;-)
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-08-19 23:18:30+02
príspevok od: AnnoMally13
Ja sam za seba mozem povedat ze v tom mam taky bordel, ze uz vazne zacinam stracat prehlad...takze aj ja som zvedavy ako sa toto vlakno bude dalej vyvijat :)
Po asi roku fotenia som sa dostal k systémuu, pri ktorom si fotografie ukladám pomocou softvéru zoradené podľa dátumov, pričom názvy píšem ako moje priezvisko + foto + dátum + originálny názov. Predtým som okrem dátumu písal do názvu adresára aj názov, ale časom som od toho upustil, čo mi teraz spôsobuje problémy, lebo neviem veci nájsť. Tak isto som fotografie netagoval, čo by mohla byť teraz užitočná pomôcka.

Neviem sa ale hlavne rozhodnúť, či úplne oddeliť osobné fotografie od ostatných, keďže plánujem sa viac venovať aj zákazkám a keď sa to bude miešať, tak to môže byť tak isto neprehľadné. Spracovávať ich ale budem tom istom programe, takže vždy to tam istým spôsobom bude.

Najradšej by som mal oddelené osobné foto (rodina, priatelia) od ´umeleckých´ a tie od pracovných, neviem ale ako to realizovať ak pri jednom importe budem mať napr. aj osobné aj ´umelecké´, napr. dovolenka.

Tak isto je potrebné vymyslieť si, ak budem tagovať, aký systém v tom bude. Čo budem na fotke tagovať tak, aby každá fotografia bola tak isto ´objektívne´ otagovaná? Žáner, objekt, prostredie, podmienky, farba, prípadne čo ešte?

Keď nechcem aby mi fotografie, ktoré to nepotrebujú (napr. tie osobné) ležaliv RAW-e, treba ich exportovať. Kam ich exportovať? Do tej istej zložky a iba zameniť súbory, alebo inde tak, aby som ich mohol takto zmenšené dať na DVD, keďže sa k nim budem iba málo vracať na rozdiel od tých čo publikujem?

Je tu určite mnoho otázok :)
 
drepe
2010-08-19 23:18:45+02
Ja mam rawka potriedene na disku po adresaroch rok/kategoria/konkretne miesto & datum - a potom to vsetko mam naimportovane do Lightroomu. Pouzivam tagovanie a oddelujem cvaky od mojich amaterskych veldiel :) ... system mi vyhovuje, mam v katalogu cca 5000 fotiek a nemam problem behom par minut najst tu spravnu fotku. Meno suborov nechavam, vobec to neriesim (su v oddelenych adresaroch, takze nevznikaju konflikty pri pridavani novych fotiek).
 
Hegi
2010-08-19 23:42:25+02
1. zložka = 01_Fotky

2. podzložky = 01_Canon EOS 450D
02_Canon EOS 40D

3. podzložky delím na JPEG, RAW

4. v JPEG a RAW sú už iba fotky zadelené podľa názvov toho čo som fotil :) (tiež zložky)

Samozrejme všetko mám na pevnom disku a zároveň na externom..

 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-08-19 23:43:11+02
príspevok od: drepe
Ja mam rawka potriedene na disku po adresaroch rok/kategoria/konkretne miesto & datum - a potom to vsetko mam naimportovane do Lightroomu. Pouzivam tagovanie a oddelujem cvaky od mojich amaterskych veldiel :) ... system mi vyhovuje, mam v katalogu cca 5000 fotiek a nemam problem behom par minut najst tu spravnu fotku. Meno suborov nechavam, vobec to neriesim (su v oddelenych adresaroch, takze nevznikaju konflikty pri pridavani novych fotiek).
Aké sú napríklad tvoje kategórie?
 
Mexx
2010-08-20 02:20:45+02
mne sa celkom tento system paci, nieco podobne je popisane aj na tomto webe
http://www.naturephoto.cz/fototechnika/168-mazani-archivace-a-zalohovani-fotografii.html
 
haplo602
2010-08-20 08:05:40+02
filmy zakladam do sanonov a na kazdy si napisem kedy a kde bol foteny :-)
 
JakubCibik
2010-08-20 08:20:03+02
Ja mám hlavný adresár Fotografie, potom adresáre Biele Karpaty, Akcie a rôzne. V zložke rôzne mám bordel, sú tam viac menej nepotrebné foto. Sekciu akcie rozdelenú na roky a tam zložky v tvare Mesiac - Názov akcie (December - Silvester). Krajiny, makrá a dedinský život mám v zložke Biele Karpaty, tam opäť roky a Mesiac - Miesto nafotenia (August - Vršatec) Rawy v hlavnej zložke, zvyšok v podzložke Vyvolané. Samozrejme všetko na externom aj inernom disku.
 
Kenino
2010-08-20 08:57:07+02
Tiez tento system pouzivam par rokov a este sa mi nestalo ze som nieco nenasiel. V zlozkach YYYY-MM-DD-Nazov mam ulozene finalne JPG a dalej v strukture vytvaram podadresare podla potreby ´RAW´, ´WebSize´, ´Upravene´, ´Video´, ´BW´...
 
Miro Bartánus
2010-08-20 10:30:32+02
RAW originály mám:

.../Foto/Originaly/2010/08/2010-08-20 Nazov akcie/20100820.1015.D300.23456.NEF

- záber číslo 23456 fotené D300-kou 20.8.2010 o 10:15
- v meta info mám miesto fotenia (plánujem synchronizáciu s GPS logerom)
- tagovanie je veľmi individuálna záležitosť, u mňa ja základ členenia odpoveď na otázku ´Prečo som to nafotil?´, ale to neriešim v súbrovom systéme ale cez hierarchiu kľúčových slov...

1. úroveň členenia: ´Prečo som to nafotil?´
- Rodina a priatelia (70%)
- Kreatíva (20%)
- Report (5%)
- Test (
 
Miro Bartánus
2010-08-20 10:32:24+02
Nezávisle na tomto mám pomocou kľúčových slov zachytený stav každej fotografie
z pohľadu workflow od stavu ´Práve naimportovaná´ až po výsledný stav ´Uložená do archívu´

Ďalšie zdroje:

Google: Digital Asset Management for Photographers
Odporúčam preštudovať http://thedambook.com
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-08-20 10:53:15+02
Výhodou Lightroomu je, že môžeš používať ľubovoľnú adresárovu štrukturu, či už podľa dátumov, udalosti, žánrov a pod. Tá zostane zachovaná, aj keď sa rozhodneš Lightroom ďalej nepoužívať.
Zároveň si ale môžeš vytvoriť kolekcie fotografii, ručne alebo automatizovane, napr. na základe kľúčových slov, hodnotenia, označenia alebo metadát.
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-08-20 10:59:01+02
Vidím, že napríklad ePhoto, alebo dovolenky máš ako Smart Collection. To si si nastavil podľa metadát, alebo ako?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-08-20 11:05:25+02
príspevok od: Michal Matloň
Vidím, že napríklad ePhoto, alebo dovolenky máš ako Smart Collection. To si si nastavil podľa metadát, alebo ako?
Presne tak, uz pri importe zadavam klucove slova. Napr. fotografujem Infra Canonom G9, tak tam pridam klucove slovo Infra a zaroven necham vykonat automaticku upravu na zaklade presetu, ktory som pre infra vytvoril. Importovane infrafotky sa automaticky objavia v kolekcii Infra a zaroven su uz aj upravene a uz ich len pretriedim a doladim upravy.
 
lu_boss
2010-08-20 11:19:45+02
Triedim ich zasadne rucne, bez softu. Strukturne velmi podobne ako jozef.balara.
Ale nie vzdy najdem rychlo co hladam. Ak napriklad na oslave ujovej 70-ky odfotim pekny zahon ruzi a o rok ho hladam, tazko ma napadne, ze je v adresari RRRR_MM_DD_70_ka_ujo_xy :-)
 
tomatito
ocenenie redakciou 2010-08-20 11:43:56+02
fotky za 7 rokov mam perfektne roztriedene na externom disku podla kategorii,

napr
kamosi
makro hmyz
makro ostatne
rodina
ostatne
dovolenky
priroda
skakavky
frajerka
cvaky zvonka
portrety
atd atd
mam to aj potriedene podla fotakov ze v ktorom obdobi som akym fotakom fotil, popripade to mam roztriedene este aj ze raw a jpeg, starsie fotky ktore mam iba ako spomienkove som z 5 mega prekonvertoval na 400 kilobajtove...usetril som tym premnoho giga priestoru, ked nieco nove nafotim, nepotrebny raw prekonvertujem na jpeg, nepodstatny jpeg prekonvertujem na 400 kilobajtove subory a roztriedim vsetko pekne rucne, balast pomazem, a az potom to ide do priecinkov na externom disku. Takyto styl triedenie je uplne nadhera pretoze vsetky moje fotky za 7 rokov aj rawy aj seriozna praca aj spomienkove fotky maju dokopy asi 80 GIGA co sa 7 rokov fotenia nie je nic strasne najme ked clovek vela foti do rawu. Co som to minule pozeral tak tam mam nejak 25 tisic fotiek. Takyto dokladny styl manualneho triedenia a setrenia miesta ma nuti fotit premyslenejsie lebo potom viem ze z tych 1000 fotiek co nafotim budem museit dokladne vsetky prettriedit. Dalsia vec je ze sa dokazem velmi rychlo dostat k hocijakej fotke akej potrebujem pretoze su perfektne potriedene, toto dokladne upratovanie som zacal vyse pred pol rokom a niekedy pred dvoma tyzdnami som to dokoncil, niekedy som na tom pracoval aj 4 hodiny denne...a odteraz uz na externy disk nedam nijaky balast pretoze tam uz to mam roztriedene, cize predtym to pekne urobim v pocitaci. Samozrejme pre istotu mam tuto zlozitu robotu nahratu asi na 4 externych diskoch, kazdy ulozeny niekde inde v byte na bezpecnom mieste..ono nie je sranda stratit vsetky svoje fotky..no trocha som sa rozpisal :D
 
AnnoMally13
2010-08-20 11:53:38+02
prides mi roztriedit fotky ked pekne poprosim? :P
 
tomatito
ocenenie redakciou 2010-08-20 11:55:05+02
akoze davat do kazdej fotky mena osob ktore su na fotke no fuuuuuuuuuha..kebyze mam 20 fotiek denne tak mozno take stiham, mne staci dat priecinok kamosi, alebo chaty, alebo rodina a tam nahodim vsetky fotky z toho cvakania a potom iba otvorim v zoneri a vidim priamo vsetky fotky a tam nepotrebujem mena kto je na fotke vsak to hromadne vidim..podla mna zbytocna robota..
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()