Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Blesk alebo svetlejší objektív

Shooter
Shooter 2010-09-29 11:06:40+02
Zdravím. Minulý víkend som bol na rodinnej oslave, kde som sa zhostil úlohy fotografa. Bolo to v relatívne tmavej miestnosti, kde mi so setovým objektívom 18-55/f3,5-5,6 vychádzali časy pri 800 ISO okolo 1/30sek, čo bolo príliš veľa, tak som sa rozhodol použiť blesk. Na moje veľké prekvapenie boli fotky strašne tmavé (výrazne podexponované). Aj keď som zvýšil výkon blesku na maximum tak účinok bol len minimálny. Niektorí, čo fotili kompaktami mali fotky oveľa svetlejšie. Neviem, kde som spravil chybu,ale určite nechcem, aby sa viac opakovala, preto potrebujem radu, čo by tento problém vyriešilo. Rozhodujem sa medzi externým bleskom alebo svetlejším objektívom. Viem, že najlepšie by bolo oboje, ale zatiaľ chýbajú euráče :( Rozmyšľal som nad Nikonom SB-600 alebo potom nad Tamronom 17-50/2,8. Ktoré riešenie prinesie väčší úžitok? Na predstavu pripájem fotky. Nikon D40, AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55mm F3.5-5.6G ED II, F5.3, 1/60", ISO 800, meranie exp. Multi segment, Blesk auto mod, vzdialenosť od objektu cca 2m
 
Pospo
2010-09-29 13:50:48+02
Inac si myslim, ze za ten cas co sa tu mudruje o stotinach sekunky mohol autor vlanka zobrat fotak a manual a zistit co tam je blbo nastavene.
 
dmedia
2010-09-29 13:55:06+02
Urob jednoduchy pokus, daj fotak do P alebo ´zelenej´ automatiky a cvakni par fotiek s bleskom pri 0EV na blesku i merani, ked bude expozicne ok, tak to mas zle nastavene v tom A-rezime, pravdepodobne rezim blesku. A ked uz sa budes hrat prepni si vo fotaku saturation-high na normal, nerobi to dobrotu , aspon nie pri kontrastnych scenach, to mimo temu trosku. Fotky co si pripojil su fotene bleskom tam niet pochyb, ale su doslova iba liznute bleskom.
 
Shooter
2010-09-29 13:58:32+02
príspevok od: Pospo
Inac si myslim, ze za ten cas co sa tu mudruje o stotinach sekunky mohol autor vlanka zobrat fotak a manual a zistit co tam je blbo nastavene.
Všetko spravím tak ako hovoríte, len nezvyknem nosiť foťák so sebou do roboty, preto som napísal, že pozriem, zresetujem, vyskúšam... a zajtra dám vedieť ;)
 
Shooter
2010-09-29 14:02:29+02
Mám nastavený režim Vivid, preto je saturation a sharpen na high. Na bežné cvaky, môj osobný, to postačuje a farby sú potom lúbivejšie, a keď mi na niečom vyslovene záleží tak fotím do RAW-ka.
 
slavmiro
2010-09-29 14:18:44+02
príspevok od: Shooter
Mám nastavený režim Vivid, preto je saturation a sharpen na high. Na bežné cvaky, môj osobný, to postačuje a farby sú potom lúbivejšie, a keď mi na niečom vyslovene záleží tak fotím do RAW-ka.
na ISO800 s Vivid opciou Ti zvyrazni akurat tak sum v R kanaly.. Ak fotis RAW, tak to samozrejme nie je fatalne a da sa to zmenit..
 
Marcel Rebro
2010-09-29 14:34:05+02
príspevok od: Shooter
Mám nastavený režim Vivid, preto je saturation a sharpen na high. Na bežné cvaky, môj osobný, to postačuje a farby sú potom lúbivejšie, a keď mi na niečom vyslovene záleží tak fotím do RAW-ka.
Podla mna ludia pri pouziti VIVID vyzeraju ako prislusnici Winetuovho kmena. Na krajinky (ala Ken Rokwel) OK, ale na ludi nie - NORMAL.

O cervenom sume pri vyssom ISO uz pisal slavmiro.
 
Marcel Rebro
2010-09-29 14:36:33+02
príspevok od: Shooter
Všetko spravím tak ako hovoríte, len nezvyknem nosiť foťák so sebou do roboty, preto som napísal, že pozriem, zresetujem, vyskúšam... a zajtra dám vedieť ;)
OT ...
pravidlo cislo 0 : najlepsi fotak je ten co mas so sebou
pravidlo cislo 1 (po vcerajsom testovani ineho tela s BF) : vzdy si po foteni fotak nastav do ´neutralnych´ parametrov (zresetuj)
 
dmedia
2010-09-29 14:38:18+02
príspevok od: Shooter
Mám nastavený režim Vivid, preto je saturation a sharpen na high. Na bežné cvaky, môj osobný, to postačuje a farby sú potom lúbivejšie, a keď mi na niečom vyslovene záleží tak fotím do RAW-ka.
To bolo iba na okraj, ja vo VIVID mode by som necvakal, su neprirodzene, minule tu bol o tom clanok, ale to je vec kazdeho. Mna zaujima ci si robil ten pokus s bleskom v inych rezimoch.
 
Shooter
2010-09-29 14:48:32+02
príspevok od: dmedia
To bolo iba na okraj, ja vo VIVID mode by som necvakal, su neprirodzene, minule tu bol o tom clanok, ale to je vec kazdeho. Mna zaujima ci si robil ten pokus s bleskom v inych rezimoch.
Na oslave som skúšal fotil v A mode (priorita clony) a na Manuál, keď som mal nasadenú 70-200-vku, kedy 1/60sek pri f2,8 nestračil tak som mal 1/100 - 1/200sek, výsledok bol ale viacmenej rovnaký. Ten čas som volil tak, aby som udržal 200mm
 
Shooter
2010-09-29 14:49:29+02
pre všetky nepredvídateľné prípady nosím so sebou Nokiu 3500 :D
 
Shooter
2010-09-29 16:59:50+02
Tak problém vyriešený, skontroloval som na stavenia a zistil som, že blesk bol prepnutý v Manuálnom režime a výkon blesku bol nastavený na 1/32 výkonu. Skoro ma dziglo. Vôbec mi nenapadlo to kontrolovať. Blesk je teraz prepnutý na TTL a funguje tak ako má. Ďakujem za ochotu poradiť a za vyriešenie problému. Ak môžem iným odporučiť, že ak sa im fotky nebudú pozdávať, tak nech neváhajú a resetnú všetky nastavenia na default. Mnoho sa tým dá vyriešiť. Ešte raz vďaka.
 
tomis.ales
2010-09-30 15:52:51+02
kruci ja to tu cele citam az ma oci bolia a ty potom zadres ze si to mal v M mode?!!!
:)
 
tomis.ales
2010-09-30 16:03:43+02
Ako inac podla teba vypocitava silu blesku Nikon D40? Aj nablbsi kompakt to tak robi. Predblesk nemas iba v manualnom mode. i-TTL ma predblesk. Blesk slahne predblesky, tie sa odrazia spat cez objektiv na expozimeter a tym sa vypocita potrebna sila blesku.
 
Matúš Koprda
2010-09-30 17:47:13+02
príspevok od: tomis.ales
Ako inac podla teba vypocitava silu blesku Nikon D40? Aj nablbsi kompakt to tak robi. Predblesk nemas iba v manualnom mode. i-TTL ma predblesk. Blesk slahne predblesky, tie sa odrazia spat cez objektiv na expozimeter a tym sa vypocita potrebna sila blesku.
ech, jasné, zadrel som blbosť, samozrejme máš pravdu.
 
tomis.ales
2010-09-30 19:08:58+02
príspevok od: Shooter
Tak problém vyriešený, skontroloval som na stavenia a zistil som, že blesk bol prepnutý v Manuálnom režime a výkon blesku bol nastavený na 1/32 výkonu. Skoro ma dziglo. Vôbec mi nenapadlo to kontrolovať. Blesk je teraz prepnutý na TTL a funguje tak ako má. Ďakujem za ochotu poradiť a za vyriešenie problému. Ak môžem iným odporučiť, že ak sa im fotky nebudú pozdávať, tak nech neváhajú a resetnú všetky nastavenia na default. Mnoho sa tým dá vyriešiť. Ešte raz vďaka.
No mne sa tiez taketo somariny stavaju. Tiez sa dlho cudujem co to nefoti, prepaluje, podpaluje. Raz som ani za slaka nevedel preco mam niektore fotky OK, niektore tmave a niektore zase svetle. Az doma som zistil ze som mal bracketing. Preto vzdy po foteni nastavujem standard ISO 400, clona 5,6, kompenzacie na nule a prioritu clony. Ale niekedy sa zabudne a potom prve fotky tak aj vyzeraju :)
 
Seto
2010-09-30 20:05:15+02
mne ak nieco nesedi, resetnem nastavenia. nastavim si co treba a je to ok ;)))
 
dodo_bb
2010-09-30 20:16:47+02
Stane sa to každému :-))) Ja to robím naopak, pred ostrým fotením vždy vycvakám dva, tri aj desať záberov, kým to nie je to, čo chcem - expozícia, WB atď. Ak sa mi niečo nepáči, nastavujem, prestavujem, kým to nie je ono. Je to lepšie ako po fotení, nikdy nevieš, kam ideš nabudúce. A vždy sa snažím byť na placi aspoň pol hodinu pred fotením.
 
conan7
2010-09-30 20:57:34+02
ale víš čo? :) kúp ten externý blesk. zatial :)
 
Shooter
2010-10-01 08:10:20+02
Najbližšia investicia bude asi Nikkor 35/f1,8 alebo 50/f1,4. Clona 1,4 síce láka, ale ten cenový rozdiel nie je zanedbateľný, tak ešte uvidím. A ak to nebude stačiť tak potom nové telo a ak ani to nepomôže tak potom asi už len ten blesk :)
 
juven
2010-10-01 09:24:34+02
ja som mal podobné problémy so sony, nemôže byť chyba v tom že na zaostrnie je potrebné určité svetlo, tak je potrebné určité svetlo aj na meranie intenzity blesku?!
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()