Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Postprodukcia v PS

Pitju
2010-10-23 09:32:39+02
Dobrý deň Nie som v PS-ku úplný začiatočník. Pomerne slušne ovládam pracovné prostredie a mám aké také základné znalosti....Prišiel však moment, kde si už neviem rady a toto fórum mi snáď pomôže. Ide zatiaľ konkrétne len o manipuláciu s farbami (neskôr chcem vyskúšať niečo s matte paintingom). No a hneď na začiatku tu mám problém so spomínanou korekciu presnejšie s tónovaním farieb. Priložený obrázok by som rozdelil do troch vrstiev (tak mám vo vrstvách rozdelený aj obrázok). 1. Lúka v popredí 2. Hora-y 3. Obloha (pôvodnú som nahradil novou oblačnejšou) Mojim cieľom je scénu zatemniť ( nie \\\"zmordorovať\\\"). Samozrejme môžte si povedať, že je tam výrazne slnkom osvetlená časť hory a bude problém to eliminovať. Ale s tým si zatiaľ nelámme hlavu. Takže konečne k problému. Nedokážem jednoducho horu nejak korektne zatónovať podľa novovloženej oblohy. Skúšal som v adjustments layeroch krivky (samostatné kanály), chanell mixer, color balance, hsl....Samozrejme najjednoduhšie je použiť hsl a kolorizovať do modrej, ale to nieje ono a v žiadnom prípade nechcem úplne zrušiť farebný kontrast úplne. Samozrejme všetky vaše postrehy môžu skĺznuť do subjektívnej roviny. Ale ja bez dostatku rutiny potrebujem na začiatok popísať, alebo nakopnúť pre nejaký sofistikovaný postup. Ako na to? Nikdy by som nepovedal, že budem mať takýto problém. Pomôžte prosím.PS CS4
 
Cako
ocenenie redakciou 2010-10-23 09:42:29+02
Velmi nepodarena montaz. Hlavne teda tie oblaky. Na to musis mat proste cit, inak to nejde. Musis vediet aku tonalitu dat farbam aby vyzerali rovnako. Da sa nieco naucit ale nie vsetko.
Ja napriklad podobne veci robim v color balance.
A nemozes tam dat taku oblohu, tkau tmavu, ked dokelu vidis ze na kopec svieti slnko a je vidiet ze obloha nad nim, bola jasna :) Hadam vies co chcem povedat
 
Pitju
2010-10-23 10:37:25+02
heh.....súhlasím. Ale ja som ani nikde nenapísal, že je to hotové a beriem to ako cvičenie s farbami. V zásade mi ide len o manipuláciu s farbami a je možné, že som si vybral nesprávne prvky, ale to práve neriešim (ale to sa už skoro opakujem). Samozrejme to aj tak vyzerá. Či mám cit alebo nie? ...Nedokážem to odhadnúť, ale obávam sa, že aj keby som to vedel, nikdy by som niekoho nevedel odsudzovať či má na to cit alebo nie na základe rozrobeného obrázku.
´A nemozes tam dat taku oblohu, tkau tmavu, ked dokelu vidis ze na kopec svieti slnko a je vidiet ze obloha nad nim, bola jasna :) Hadam vies co chcem povedat ´
Viem, ale dovolím si nesúhlasiť. Ak si vtom dobrý, tak to musíš uznať, že to možné je. Samozrejme za cenu výraznej zmeny charakteru osvetlenia scény. pravdou je, že to zatiaľ nedokážem. Ale naozaj len zatiaľ. Obloha je tam len capnutá bez perpektívy atd., ale naozaj neriešme. Takže kolorbalanc
Ďakujem
 
tomatito
ocenenie redakciou 2010-10-23 10:47:08+02
kedze si menil oblohu ci ak som dobre cital, tak ti nepasuje kontrast na horach..lava je moc cierna a mraky slabe prava slabucko kontrastna a mraky silno tmave..najprv by som poriesil kontrast a potom sa hral s farbami..ked si mal za ciel napodobnit nieco v style ze smerom od teba sa znizuje kontrast akoze to je daleko tak to iste musis urobit s oblohou aby tam vobec pasovala, tieto prisposobovania su najhorsie a treba to robit velmi s citom, ono ked si vsimnes tak ani farba oblohy ti nepasuje do fotky aj to by som najprv upravil a az potom niekam dalej postupoval, ci podla teba sa hodi ta cudna modra k tej zelenej? kedze to nemas podchytene preto nevies ani hory prisposobit lebo to nijako farebne nepasuje..ja som inak kedysi tieto veci riesil tak ze som nakoniec na celu foto aplikoval nejaky styl bud photofiltra alebo som celkovo na celej foto zmenil colour balance alebo som cez nejaku vrstvu ktoru som odfarbil a nasledne dal iba do nejakeho odtiena (napriklad oranzoveho alebo hnedeho) a cez nejaky slaby softlight prekryl..hocijaky filter samozrejme mozes pouzit nie iba softlight, tieto veci to potom trocha zjednotia foto do jednotnej toniny aj ked cela foto chyti jemne iny farebny nadych..podla mna na prvom mieste by som zmenil tu oblohu lebo ta tam vobec nepasuje...
 
Pitju
2010-10-23 11:08:03+02
Beriem....s tým softlajtom som to zatiaľ riešil aj ja (resp to bol jeden z pokusov. Posla som obrázok bez úrovňových úprav, keďže som si zrušil všetky adjustment layery pre lepšiu čitateľnosť originálu a to bola zrejme moja chyba. Farba oblohy nepasuje do fotky. Ano ja viem. Chcel som však práve upraviť farby scény smerom k oblohe aj za cenu selektívneho zníženia intenzity svetlých častí. Obloha vyzerá ´zabitá´ aj v tom že nie je ´naklopená´ akoby mala byť a ak by som túto scénu chcel niekedy dokončiť (čo som nemal v úmysle), tak by som vytiahol spodné časti oblohy pred hory, čím by som získal výrazný posun smerom k hĺbke, ale to som chcel riešiť na koniec. Je možné, že idem na to zle. Ďakujem Vám za pripomienky.
 
Sd108
2010-10-23 19:26:09+02
je to teraz take divne. akokeby si nastavil inu wb pre oblohu a inu pre popredie - co sa samozrejme neda :) Ja by som to tiez poriesil s filtrami a vrstvami. pouzij teply alebo studeny filter, daj napr. na 30% + daj masku a stetcom trosku pobehaj kade-tade podla vkusu. hraj sa a skusaj a uvidis.
 
kecal
2010-10-23 19:26:12+02
určite ideš na to zle. čo tak radšej naučiť sa to fotiť?! použiť filtre a techniy fotenia? nesnažiť sa ´vyrobiť´ niečo ´pekné´ za každú cenu v softe, ale nájsť si na to čas, svetlo a ´prežiť´ si fotografovanie?! ... ak chceš o tom premýšlať, odfoť si krajinku s členitým horizontom kde do oblohy prerastajú konáre stromov, veľa stromov a prídeš na to prečo tvrdím že toto je zlá cesta .-)
 
Sd108
2010-10-23 19:30:46+02
a tie kontrasty - hmm, no hruza.
kecal ma inak pravdu, no niekedy sa neda velmi manipulovat s casom, svetlom a pod. - tak aspon skus nafotit do raw (ak si to tak uz neurobil) a zacni odtial
 
Sd108
2010-10-23 19:33:06+02
inak dobre vysledky sa daju dosiahnut pouzitim HDR techniky - ja som proti omalovankam typu ´mordor´ (ako Ty vravis :D) - ale na dosiahnutie dostatocneho dynamickeho rozsahu si takto vypomoct dobre mozes
 
Pitju
2010-10-24 12:26:57+02
Aha.....no chlapci, ak by som sa začal venovať foteniu do takej miery, akú si tento kumšt zaslúži (a klobúk dole pred Vami), tak by som už asi skolaboval. Venujem sa 3D grafike a okrajovo 2D grafike niekoľko hodín denne síce ako koníčku, ale ´zožerie mi to´ skoro všetok voľný čas...na fotenie už nieje miesto. Poviete si: Tak čo tu robím?! No ale úprava hotových fotiek je pomerne blízko spätá s fotomontážami, matte paintingom a následným camera mappingom v nejakej 3D aplikácii.
Včera som tú vec už zrušil, ale pred tým som si pomohol skoro do takej miery ako som chcel. Dúfam, že niečo neopomeniem:
Oblohu som málinko priblížil farbám popredia a znížil kontrast. Na druhej vrstve(ďalej už len kopce) som kontrast znížil a upravil som farby pomocou colorbalance. Čo však posunulo farby výrazne k mojej spokojnosti bola novovytvorená vrstva, ktorú som vyplnil priemernou farbou oblohy, vložil ju nad vrstvu s kopcami, dal jej blending Hue alebo Color (myslím že to bol Color) a znížil čiastočne jej opacity. Tým som dostal to čo som chcel, avšak pomohol som si maskou a machlením jemne šedou, kde som chcel dosiahnuť čiastočné priznanie pôvodnej farby. To bol zásadný úkon, ktorý scénu posunul o level vyššie a myslím, že ak by som bol ješitný, tak by som scénu aj dokončil a prilepil sem, ale to nie myslím potrebné. Bol to pre mňa len modelový príklad....celkovo Vám ďakujem za nápady a aj kritiku. Čo je smola (pre mňa samozrejme), tak niektorým Vaším výrazom nerozumiem, ale ono to môže byť obojstranné....Snáď na budúce s novou prosbou o pomoc Vás pochopím lepšie. Majte sa
 
majster333
2010-10-24 15:42:28+02
príspevok od: Pitju
Aha.....no chlapci, ak by som sa začal venovať foteniu do takej miery, akú si tento kumšt zaslúži (a klobúk dole pred Vami), tak by som už asi skolaboval. Venujem sa 3D grafike a okrajovo 2D grafike niekoľko hodín denne síce ako koníčku, ale ´zožerie mi to´ skoro všetok voľný čas...na fotenie už nieje miesto. Poviete si: Tak čo tu robím?! No ale úprava hotových fotiek je pomerne blízko spätá s fotomontážami, matte paintingom a následným camera mappingom v nejakej 3D aplikácii.
Včera som tú vec už zrušil, ale pred tým som si pomohol skoro do takej miery ako som chcel. Dúfam, že niečo neopomeniem:
Oblohu som málinko priblížil farbám popredia a znížil kontrast. Na druhej vrstve(ďalej už len kopce) som kontrast znížil a upravil som farby pomocou colorbalance. Čo však posunulo farby výrazne k mojej spokojnosti bola novovytvorená vrstva, ktorú som vyplnil priemernou farbou oblohy, vložil ju nad vrstvu s kopcami, dal jej blending Hue alebo Color (myslím že to bol Color) a znížil čiastočne jej opacity. Tým som dostal to čo som chcel, avšak pomohol som si maskou a machlením jemne šedou, kde som chcel dosiahnuť čiastočné priznanie pôvodnej farby. To bol zásadný úkon, ktorý scénu posunul o level vyššie a myslím, že ak by som bol ješitný, tak by som scénu aj dokončil a prilepil sem, ale to nie myslím potrebné. Bol to pre mňa len modelový príklad....celkovo Vám ďakujem za nápady a aj kritiku. Čo je smola (pre mňa samozrejme), tak niektorým Vaším výrazom nerozumiem, ale ono to môže byť obojstranné....Snáď na budúce s novou prosbou o pomoc Vás pochopím lepšie. Majte sa
ja by som rád videl výsledok tvojho pokusu. tiež sa o to zaujímam a nedarilo sa mi.
 
Cyril
2010-10-24 16:45:09+02
Cela obyvacka buraca: Ukazka, ukazka, ukazka !
Zvedaví sme :)
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-10-24 17:00:24+02
Takáto výmena oblohy bije do očí aj preto, lebo je prísne oddelená zadná časť (obloha) od strednej časti (hory). Prirodzenejšie to vyzerá, keď oblaky aspoň kde-tu prekrývajú vrcholce kopcov ako prepojenie oboch častí, resp. vrstiev...
 
FaFSn
2010-10-24 20:39:12+02
Som toho názoru, že kto chce byť maliarom nech si kúpi paletu ,plátno a farby, pretože takýmto surovým postprocesom dehonestuje práce poctivých fotografov. Sorry.
 
Pitju
2010-10-25 01:01:36+02
A Tebe je už čo?! Mám Ti to nakresliť, aby si to pochopil?! Veď som to už vyššie písal že je to obrázok na testovanie tónovania farby a mojím úmyslom nebolo dokončiť scénu a v žiadnom prípade som to sem nelepil pre Tvoju Vašu kritiku. Celá táto diskusia sa posunula niekde do ----! Ak naozaj budem potrebovať kritiku na scénu, tak o ňu požiadam, alebo nejakým iným spôsobom dám do ´placu´. Je mi srdečne jedno či postproces je surový alebo uvarený, lebo môj záujem nebol momentálne dávať pozor na niekoho ego, ale konkrétne o manipuláciu s farbami. Nehnevajte sa, ale niektoré príspevky sú tu od veci, ale samozrejme s dobrým úmyslom, lenže niektoré ´´trefné prirovnania´´ nedokážem neprehliadnuť.
bru noc
 
Pospo
2010-10-25 01:26:04+02
Ja skusim na rozdiel od kolegu hore k veci. Ak to tu zaznlo tak sorry, textu je tu za tri stohy a chem ist chrapat :) Obcas pomoze (ak sa clovek nedokaze odprostit od farieb) jednoducha B/W konverzia. Proste to drbni do CB, lokalne poupravuj svetelnost (stmavovanim a zosvetlovanim neutralne sedej softlight vrstvz, alebo krivecky a masky). Urci si zdroj svetla a podla neho ´dotienovat´ krajinku. Vratit farbu (cez color), alebo aj rucne dokolorovat nebude problem, v prvom rade to musi ladit svetelne, potom proporcne a az nakoniec farebne.
 
Pitju
2010-11-01 11:16:03+01
Dobrý deň
Ak pracujem vo vrstve ovplyvňovanej niekoľkými vrstvami úprav a v ktorej chcem dolaďovať nejaké časti napr. brushom, musím vždy tieto vrstvy úprav vypnúť, pretože nanášaná farba je priamo ovplyvňovaná (násobená?) vrstvami úprav. Napr. ak si vyberiem kvapátkom farbu z vrstvy a nanášam na ňu, je farba posunutá niekde inde na základe použitých aktívnych vrstiev úprav. Je možné nejak túto skutočnosť eliminovať, bez toho aby som musel furt tieto vrstvy úprav vypínať a zapínať? Ďakujem
 
duroslav
2010-11-01 11:27:11+01
Pri kvapátku si môžeš vybrať hore v nástrojovej lište, či sa vyberá farba z aktívnej vrstvy alebo tá ktorú vidíš - t.j. po aplikovaní všetkých nad ňou ležiacich vrstiev úprav.
 
theoriginalmoody
2010-11-01 13:16:26+01
Najlepšie by si to dosiahol cez LAB farby. Upravením kriviek svetlosti a A/B kanálov samostatne. Občas to dokáže zázraky..
 
Kveto
2010-11-01 15:37:05+01
Bože tolko pindania aby sa tu kolega dozvedel až skoro na konci čo v takomto prípade robiť. Som rád že to nemusím opakovať, osobne by som na to šiel cez BW z následným colorovaním, ale to je teraz jedno. Pobavilo ma ak sa tu ´fotografovia´ na smrť urážajú a vytáčajú, len preto že niekto sa chce niečo naučiť :)))
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()