Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

fotenie so samospušťou

DonLa
2008-06-21 06:24:09+02
pri fotení samospúšťou je nutné zakryť hľadáčik pokiaľ sa doňho nepozerám?Aký spôsob používate?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-06-21 07:20:46+02
Je to preto, ze by ti pri zadnom svetle zle nameralo expoziciu. Ja tam proste peidrzim ruku. Robim to, aj ked fotim z nadhldu a a aparat drzim vo vystretych rukach nad hlavou.
 
imtman
2008-06-21 13:18:12+02
na niektorych popruhoch na zrkadlovky je taka vec z gumy ktora sa da nasunut na hladacik a tak zabrani svetlu dostat sa dnu. Gumeny okraj z hladacika sa musi dat najprv dolu. Tomas
 
2008-06-21 23:48:10+02
príspevok od: imtman
na niektorych popruhoch na zrkadlovky je taka vec z gumy ktora sa da nasunut na hladacik a tak zabrani svetlu dostat sa dnu. Gumeny okraj z hladacika sa musi dat najprv dolu. Tomas
no robit to pri kazdom foteni tak sa zastrelim :)

ja nezakryvam nic, fotim na manual takze expoziciu nameriam predtym...
 
imtman
2008-06-22 10:05:17+02
ja som to este nikdy nepouzil, tiez sa mi nekce :) ktovie. mozno v tom je rozdiel ale este som to nezistil. aj ked by to mozno stalo za to. hlave ked sa foti so samospustou alebo kablovou spustou a za mnou je slnko... Tomas
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-06-22 11:01:56+02
Parkrat som si vonku nedal pozor, fotil som ponad hlavu a pozeram, prepalene. Slniecko pekne posunulo expoziciu.
 
imtman
2008-06-22 14:10:13+02
tak asi sa to oplati pouzivat, aspon niekedy, aby to cloveka potom nemrzelo :)
 
marianz
2008-06-23 07:30:20+02
to Karol Srnec: mne sa nezda ze by nezakryty hladacik sposobil prepaly. Ved logicky uvaz ze ked by tam aj slnko svietilo tak by automatika logicky stiahla expoziciu a bolo by to skor podexponovane. Co by to skor urobilo by bol hmlovy zavoj na celej fotke z rozptyleneho svetla ktore by tam preniklo a to vadi skor astronomom.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-06-23 07:55:15+02
Prtoste tak to je, toto mi D80 parkrat urobila. Vo westernovom mestecku som to dal za slnecneho dna nad hlavu a pozeram na LCD, foto prepalene. Tak som tam hned dval pred hladacik dlan.
 
bear
- moderator
2008-06-23 08:09:03+02
zalezi na uhle svetla pod ktorym dopada slnko do hladacika, ak osvetli expozicne senzrory, zaber bude podexponovany, ak svetlo dopadne na senzor, zaber bude preexponovany, kedze sa svetlo na hranole a zrkadlach moze poodrazat vselijako, vysledok je dost nepredvidatelny. Zakryt hladacik sa urcite oplati, najma ak do neho svieti priame slnko.
 
2008-06-23 10:35:09+02
no ahha, kde je encyklopedia malo, pride Bear a je vymalovane :)))
Super, uz je to asi vyriesene :)
 
darklord
2008-07-05 16:12:25+02
mylsim ze radsej majte oko na hladaciku a secko bude ok :) a nedrzat zrkadlofku nad hlavou :)..ja som fotil dedinku s expozicnym casom 511,2sekundy a nemal som zakryty hladacik a je to ok..co by som si bol myslel ze nieco by mohlo nastat aj pri takejto dlhej expozicii..ale vyslo to dobre :)
 
IR_photo
2008-07-05 16:36:06+02
darklord: ak fotite zo stativu, je blbost mat stale oko na hladaciku...
pokial ide o infracervenu fotografiu, krytka hladacika je nutnostou, hlavne z dovodu vzniku nezelanych odleskov na fotografii...ak sa da ´zakryjem´ cely fotoaparat :)
 
darklord
2008-07-05 17:01:07+02
IR_photo:IR fotku som este nerobil..cize neviem ako je to pri tomtoprocese..jedine co viem je ze cas ide rapidne dole aj za slnecneho pocasia.Opravte ma ak sa mylim..ale IR fotka sa foti zvacsa pri dennom svetle alebo ked je svetla este dostatok, ta dedinka co som spominal je nocna fotka kde svetlo uz takmer nie hje..zalezi to od stanoviska..no za mnou nebol ziaden svetelny zdroj..jedine tak svetielko z cigarety a hviezdy na nebi..takze svetlo sa nemalo ako velmi dostat na cip...Inak to vazne zakryjete pri IR fotke cely fotoaparat??
 
quintes
2008-07-06 17:32:50+02
príspevok od: darklord
IR_photo:IR fotku som este nerobil..cize neviem ako je to pri tomtoprocese..jedine co viem je ze cas ide rapidne dole aj za slnecneho pocasia.Opravte ma ak sa mylim..ale IR fotka sa foti zvacsa pri dennom svetle alebo ked je svetla este dostatok, ta dedinka co som spominal je nocna fotka kde svetlo uz takmer nie hje..zalezi to od stanoviska..no za mnou nebol ziaden svetelny zdroj..jedine tak svetielko z cigarety a hviezdy na nebi..takze svetlo sa nemalo ako velmi dostat na cip...Inak to vazne zakryjete pri IR fotke cely fotoaparat??
ir photo je zvlast kategoria,kde je fakt najlepsie asi mat zakryte vsetko,okrem objektivu,samozrejme. Ir spektum je nieco ine ako bezne svetlo,a pri dlhodobejsej expozicii je dolezite,aby ani kusok neziaduceho svetla slo na senzor,samozrejme okrem toho na ir filter.ja som kupil ir filter od cokinu,nie kruhovy,a lutujem to,lebo je problem uplne odizolovat bocne diery od objektivu,jedine ze ho prilepim na setovy objektiv priamo,a hotovo.
 
opalBB
2008-07-25 10:11:39+02
ja som v navode cital ze ked fotis samospustou a fotis na manualny rezim netreba pouzit krytku hladacika je to pravda??
 
Duny
2008-07-25 17:22:12+02
príspevok od: quintes
ir photo je zvlast kategoria,kde je fakt najlepsie asi mat zakryte vsetko,okrem objektivu,samozrejme. Ir spektum je nieco ine ako bezne svetlo,a pri dlhodobejsej expozicii je dolezite,aby ani kusok neziaduceho svetla slo na senzor,samozrejme okrem toho na ir filter.ja som kupil ir filter od cokinu,nie kruhovy,a lutujem to,lebo je problem uplne odizolovat bocne diery od objektivu,jedine ze ho prilepim na setovy objektiv priamo,a hotovo.
Dobre vediet, takze IR Cokin si nekupujem.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()