Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Push proces

hato
2010-11-09 17:57:08+01
chcel by som vedieť o koľko minút mám predlžiť vyvolávanie ak film ISO 100 naexponujem ako ISO 400
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-11-09 18:05:03+01
To zalezi od filmu, vyvojky, jej teploty, koncentracie... Takze na zaklade tvojich informacii ti nikto neporadi.
 
hato
2010-11-09 19:25:20+01
príspevok od: Karol Srnec
To zalezi od filmu, vyvojky, jej teploty, koncentracie... Takze na zaklade tvojich informacii ti nikto neporadi.
mam film ilford delta 100 a čo sa týka vývojek v tom veľmi prehlad nemám takže by sa mi zišla rada aj ohľadom vývojek a ich teploty
 
karloss
2010-11-09 19:31:35+01
príspevok od: hato
mam film ilford delta 100 a čo sa týka vývojek v tom veľmi prehlad nemám takže by sa mi zišla rada aj ohľadom vývojek a ich teploty
http://www.ilfordphoto.com/Webfiles/201062894918374.pdf
 
hato
2010-11-09 19:35:13+01
raz som fotil na ilford delta 3200 vyvolal som ho v univerzálnej vývojke od fomi a vyšiel mi úplne čistý film. Film som exponoval určite správne vo vývojke som vyvolal jeden film a približne 20 fotiek
 
hato
2010-11-09 19:39:25+01
príspevok od: karloss
http://www.ilfordphoto.com/Webfiles/201062894918374.pdf
na tejto stranke som uz parkrat bol ale anglicky nerozumiem tak preto som stým prišiel sem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-11-09 19:49:46+01
príspevok od: hato
raz som fotil na ilford delta 3200 vyvolal som ho v univerzálnej vývojke od fomi a vyšiel mi úplne čistý film. Film som exponoval určite správne vo vývojke som vyvolal jeden film a približne 20 fotiek
Ak boli na filme pismenka, ale ziadne fotky, tak si nic nenafotil. Ak tam neboli ani pismenka, zle si ho vyvolal. Odporucam spojit sa s niekym, kto v komore pracuje dlhsie, aby ti to poukazoval.
 
hato
2010-11-09 20:00:58+01
príspevok od: Karol Srnec
Ak boli na filme pismenka, ale ziadne fotky, tak si nic nenafotil. Ak tam neboli ani pismenka, zle si ho vyvolal. Odporucam spojit sa s niekym, kto v komore pracuje dlhsie, aby ti to poukazoval.
na filme nebolo absolutne nič a vyvolaval som to tak ako som sa to naucil v skole a nikdy predtým ani potom sa mi nestalo aby som mal úplne čistý negatív a vždi som mal presne ten istý postup (vývojku z ustaľovačom som si určite nezmýlil)
 
paldixy
2010-11-09 20:56:10+01
príspevok od: hato
mam film ilford delta 100 a čo sa týka vývojek v tom veľmi prehlad nemám takže by sa mi zišla rada aj ohľadom vývojek a ich teploty
Ak máš Ilford film,zožen si vývojku Ilford ID 11,prípadne neviem či sa dá zohnať Perceptol.Skús vyvolať 1 film pri teplote vývojky 20 st.C a predĺž vyvolávanie asi o 3 minúty.Uvidíš.Musíš to risknúť.
 
ericek174
2012-09-19 21:35:42+02
Zdravím, nechcel som zkaldať nové vlákno, a kedže som nenašiel musím sa spýtať,
Nemá niekto skúsenosti z vyvolávaním Ilford Delta 100 exponovaný ako ISO 50 vo vývojke microphen 1:0? totiž nikde neviem nájsť čas ako dlho a teda zvažoval som nad časom 4min(totiž pri 100 je to 6 a pol a pri 200 je to 8, teda min a pol rozdiel) ale niesom si istý ako to vyjde, preto sa pýtam.
 
transporti686
2012-09-19 21:50:01+02
príspevok od: ericek174
Zdravím, nechcel som zkaldať nové vlákno, a kedže som nenašiel musím sa spýtať,
Nemá niekto skúsenosti z vyvolávaním Ilford Delta 100 exponovaný ako ISO 50 vo vývojke microphen 1:0? totiž nikde neviem nájsť čas ako dlho a teda zvažoval som nad časom 4min(totiž pri 100 je to 6 a pol a pri 200 je to 8, teda min a pol rozdiel) ale niesom si istý ako to vyjde, preto sa pýtam.
nenašiel si ho preto, lebo keď nafotíš deltu 100 ako EI 50 tak nie je zrovna vhodné vyvolávať to v microphne, ty si vlastne film o 1EV preexponoval (ak si správne meral, ale to teraz neriešime, riešime, že si fotil proste dlhším časom), microphen je vývojka, ktorá zvyšuje citlivosť filmu o +1/2 až 1EV podľa filmu, čiže by si vlastne film preexponoval oproti box speed o 1,5 až 2EV, čas vyvolávania by už vychádzal veľmi krátky aj to by bol problém, mohlo by dôjsť k nerovnomernému vyvolaniu

ak si fotil ako iso 50, tak si zožeň ID-11 alebo Perceptol alebo tekutú DDX a vyvolaj to v tom

treba sa naučiť ako podľa EI voliť správnu vývojku alebo prečo ju volím, alebo či chcem robiť push alebo pull a prečo to chcem robiť
 
transporti686
2012-09-19 21:54:44+02
ja napr. často fotím ISO 100 ako EI 50, lebo volám v Perceptole a Perceptol nevyužíva dobre citlivosť filmu a je vhodné film preexponovať, aby tiene boli dostatočne vyvolané

rôzne vývojky dokážu rôzne využívať citlivosť filmu aj to si treba objasniť
 
transporti686
2012-09-19 22:11:52+02
ten krátky čas vyvolávania sa dá predĺžiť nariedením vývojky, čiže spraviť 1+1 alebo 1+3 a odhadnúť čas podľa tabuľky pre EI 100, ale bude to iba odhad, čiže pokus

no ale ja by som to proste vyvolával inou vývojkou a hlavne, ak to nemáš už vyskúšané, že to urobí efekt presne taký ako chceš......
 
ericek174
2012-09-19 22:12:30+02
ak som film ešte v podstate podexponovával (teraz bude vyzerať ako idiot ale neviem to ináč vysvetliť.) meral som to cez Canon eos 50, takže som tam mal takú tú stupnicu, na ktorej je + 0 -. vždy som to dával o stupienok pod 0 alebo na nulu. Takže pre lepší kontrast Preceptol ale vyvolávate to tam ako 100ISO alebo 50?
 
transporti686
2012-09-19 22:21:05+02
príspevok od: ericek174
ak som film ešte v podstate podexponovával (teraz bude vyzerať ako idiot ale neviem to ináč vysvetliť.) meral som to cez Canon eos 50, takže som tam mal takú tú stupnicu, na ktorej je + 0 -. vždy som to dával o stupienok pod 0 alebo na nulu. Takže pre lepší kontrast Preceptol ale vyvolávate to tam ako 100ISO alebo 50?
ak budeme brať, že si správne meral a máš dobrý expozimeter, čo budeme brať, že áno, tak:

- film je box speed ISO 100, ty si písal, že si exponoval film ako ISO 50
- ak by si mal film ISO 50, tak potrebuješ 2x dlhší čas na rovnakú expozíciu políčka ako na filme ISO 100, čiže film ISO 50 musíš exponovať dlhšie ako ISO 100, ISO 50 je menej citlivý film na svetlo ako ISO 100
- to znamená, že ak si exponoval film ISO 100 ako ISO 50, tak si naň poslal o 1EV viac svetla ako požaduje podľa box speed určeného výrobcom, čiže film si preexponoval o 1EV

neviem, čo je o stupeň pod nulu, ak o celý stupeň pod nulu do mínusu, tak si podexponoval o 1EV a film si fotil ako ISO 200, toto platí ak si mal nastavené ako základ merania ISO 100
 
ericek174
2012-09-19 22:33:34+02
všetko som to pochopil (konečne) základ merania bol 50, o jeden stupeň pod nulu si nebudeme všímať, je to asi o 0,1EV. Teda nič čo by teraz bolo zaujímavé ku filmu ako celku (nieje to na každej fotke a je to tak aby tam neboli prepali ktoré by vadili, pri portrétoch, krajine..)

Takže na film som pustil o 1EV viac, ak to chcem správne vyvolať tak buď preceptol alebo ID-11, s tým, že ak preceptol tak to musí byť preexponované (preto aj otázka či to vyvolať ako 100 alebo 50 ale už chápem) a ak sú tam fotky ktoré si vyslovene neželajú aby boli príliš kontrastné tak ID11? Či to je viac menej jedno?
 
PeterMarek
2012-09-19 22:39:12+02
príspevok od: ericek174
všetko som to pochopil (konečne) základ merania bol 50, o jeden stupeň pod nulu si nebudeme všímať, je to asi o 0,1EV. Teda nič čo by teraz bolo zaujímavé ku filmu ako celku (nieje to na každej fotke a je to tak aby tam neboli prepali ktoré by vadili, pri portrétoch, krajine..)

Takže na film som pustil o 1EV viac, ak to chcem správne vyvolať tak buď preceptol alebo ID-11, s tým, že ak preceptol tak to musí byť preexponované (preto aj otázka či to vyvolať ako 100 alebo 50 ale už chápem) a ak sú tam fotky ktoré si vyslovene neželajú aby boli príliš kontrastné tak ID11? Či to je viac menej jedno?
zbytočne prekombinované špekulácie
v slovenčine to neznie tak úderne ako v angličtine, takže IMHO stačí použiť toto pravidlo:

"shoot any film on any iso = use rodinal 1:100 stand develop 60min"


 
keko
2012-09-19 22:39:37+02
príspevok od: ericek174
ak som film ešte v podstate podexponovával (teraz bude vyzerať ako idiot ale neviem to ináč vysvetliť.) meral som to cez Canon eos 50, takže som tam mal takú tú stupnicu, na ktorej je + 0 -. vždy som to dával o stupienok pod 0 alebo na nulu. Takže pre lepší kontrast Preceptol ale vyvolávate to tam ako 100ISO alebo 50?
Pocuj, asi budes mat problemy so zakladnymi fotografickymi dovednostami. Dovod, preco si chcel podexponovat film nepozname, ale ak si minuskoval, tak si vlastne exponoval ako na 200-ku, nie 50-ku. To je asi prva vec, co si treba uvedomit.
Druhu vec a na to vezmi jed, ak prexponujes film o 1 clonove cislo - teda vraciam sa k povodnej otazke, vyvolavaj podla predpisu a nic neries, nic sa nestane. 1 az 3 expozcne stupne moderne cb filmy zvaldaju uspokojivivo.
Dalsia vec je, ze treba zo zaciatku menej experimentovat a pouzivat standartne vyvojky - od ilfordu ID 11. Microfen je pre ludi, co nekladu podobne otazky. Vacsibna kombinacii fil - vyvojka - sposob exponovania - sposob vyvolavania je otazka skusenosti, teda nie jedneho, alebo prveho filmu. Teda fotenie na cb filmy nie je iba si to tak vyskusat. Na to je B&W mod v digitalnom aparete.
Vyvolavacie casy najdes tu:
http://www.digitaltruth.com/devchart.php?Film=&Developer=HC-110&mdc=Search
Tak vela zdaru a vyskusaj to, nebehaj okolo toho ako macka okolo horucej kase
 
transporti686
2012-09-19 22:44:34+02
príspevok od: ericek174
všetko som to pochopil (konečne) základ merania bol 50, o jeden stupeň pod nulu si nebudeme všímať, je to asi o 0,1EV. Teda nič čo by teraz bolo zaujímavé ku filmu ako celku (nieje to na každej fotke a je to tak aby tam neboli prepali ktoré by vadili, pri portrétoch, krajine..)

Takže na film som pustil o 1EV viac, ak to chcem správne vyvolať tak buď preceptol alebo ID-11, s tým, že ak preceptol tak to musí byť preexponované (preto aj otázka či to vyvolať ako 100 alebo 50 ale už chápem) a ak sú tam fotky ktoré si vyslovene neželajú aby boli príliš kontrastné tak ID11? Či to je viac menej jedno?
takže platí čo som písal vyššie, fotil si na nižšom ISO ako je box speed, čo znamená, že si preexponoval film (ak si správne meral), môžeš to kľudne šupnúť do ID-11 alebo perceptolu, vyvolávacie časy pri ISO 50 nájdeš na vývojke alebo na internete, obe vývojky vyvolávajú trošku inak, perceptol obsahuje iba metol, vyvoláva pomalšie a viac poltónovo ako ID-11, aspoň ja osobne mám také skúsenosti, ale myslím, že s oboma dosiahneš slušný výsledok, ak si správne exponoval.....
 
transporti686
2012-09-19 22:55:54+02
príspevok od: PeterMarek
zbytočne prekombinované špekulácie
v slovenčine to neznie tak úderne ako v angličtine, takže IMHO stačí použiť toto pravidlo:

"shoot any film on any iso = use rodinal 1:100 stand develop 60min"


yesss ale toto je už pre pokročilejších na pochopenie, ale keby vedeli, že to vždy funguje musím sa to naučiť, aj špekulujem ako debil a riešim tu časy a pritom stačí stand 60 min, kurňa toto
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()