Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

NIKON D90 Problem z ostrenim

Milano1
2010-11-11 18:00:40+01
Mam problem zo zaostrenim tvare cloveka pri foteni,skusal som menit objektivy..Nikor 50mm,Nikor 18-105,SIGMA 18-50.....SIGMU som bol dnes nastavit v servise a hned potom som ju vyskusal,napisem presny postup co si myslim ze je bezny pri foteni....Zasotrim na tvar dorovnam,alebo zakomponujem a cvaknem,fotka ma vzdy problem ze nieje ostra tvar aj ked som zaostril na oci,skusal som fotit na f8 1/320 zo stredovym zaostrovacim bodom ale aj tak ze som bod presunul na tvar a cvakol som....vysledok ten isty,tvar neostra,vzdy je ostrejsia cast cloveka niekde dole na prsiach a tak...Fotil som na AF-S
 
kralik_j
2010-11-11 18:11:39+01
asi mas vyrazny Front focus, neviem ci to ma D90, ale skus si to pozriet v menu, alebo v manuale, ci sa ti to da prestavit. Resp. ho daj reklamovat ak este mozes
 
imajtan
2010-11-11 18:24:52+01
dolaďovanie ff bf má až D300
 
wayne
2010-11-11 18:52:55+01
ale keby si fotil s live view tak pohoda :) aj ked to je znacne nepohodlne :) asi len reklamovat alebo predat...
 
PeCh
2010-11-11 21:45:42+01
Fotíš to na otvorenú clonu, prípadne dosť zblízka? Podľa mňa by mohol byť problém v hĺbke ostrosti. Pri malej hĺbke ostrosti, ak zaostríš na oči a následne prekomponuješ, tak máš oči v inej vzdialenosti ako pri zaostrení! Skús to cvaknúť bez prekomponovania.

Pozri si aj http://www.fotografovani.cz/art/fozak_df/rom_focus4.html
 
Milano1
2010-11-11 22:30:11+01
Bez prekomponovania nieje problem na tom istom nastaveni,ale ako nahle komponujem je tvar rozmazana....Fotil som asi z 1,5metra,ci fotim na 2,8 alebo na f8 stale je tvar stejna rozmazana,akurat na 2,8 je poznat mensiu hlbku ostrosti co ma az tak neprekvapuje....Musim povedat ze vo foteni niesom ziadny novacik a veci okolo hlbky ostrosti a aj ostatne su mi viac nez jasne
 
pysta
2010-11-12 08:19:59+01
Ak bez prekomponovania nemas problem, tak to nebude telom si myslim ... skus si spravit tento test a budes mat istotu - http://focustestchart.com/chart.html
 
trizzo
2010-11-12 09:03:43+01
príspevok od: pysta
Ak bez prekomponovania nemas problem, tak to nebude telom si myslim ... skus si spravit tento test a budes mat istotu - http://focustestchart.com/chart.html
Tu je manual: goo.gl/3NY8N
 
Robino
2010-11-12 09:33:00+01
Keď som kupoval D90-ku, bol som upozorňovaný na slabšie ostrenie. A práve s tým problém nemám. Práve som odtialto vymazal jednu fotku ktorá sa mi zdala málo ostrá a tak som ju v softe preostril, až som ju dodr..l. Pri portrétoch mám zaostrené presne tam, kde chcem. Takže asi bude vadný kus...alebo zlé nastavenie...
 
kralik_j
2010-11-12 11:49:11+01
ved si daj fotak na stativ, zober si tercik, alebo noviny pod 45stup. uhlom a vyskusaj. Ak ti neostri na pismenko ako si chce - reklamacia..!!
 
KESKOSENI
2010-11-12 13:39:47+01
aky mod ostrenia mas nastaveny?
 
KESKOSENI
2010-11-12 13:41:55+01
aby ti pri prekomponovani aj nepreostrilo..
 
Milano1
2010-11-12 14:26:48+01
príspevok od: KESKOSENI
aby ti pri prekomponovani aj nepreostrilo..
Aha myslis asi AF-C----no to ma napadlo ako prve
 
Milano1
2010-11-12 14:43:01+01
príspevok od: kralik_j
ved si daj fotak na stativ, zober si tercik, alebo noviny pod 45stup. uhlom a vyskusaj. Ak ti neostri na pismenko ako si chce - reklamacia..!!
Skusal som vsetky zaotrovacie body a ostri to podla mna ok....Problem bude asi rovina ostrosti,aj ked mi to nieje celkom jasne pretoze pri f8 by to nemal byt problem,lebo tvar je od roviny vzdialena asi 10cm a uz je znacne neostra....A tak ma napada ako vlastne odfotit cloveka tak aby mal ostru tvar a nie brucho,ako riesenie mi pride presunut AF bod na tvar,to som skusal len tak z ruky na f8 1/320 a vysledok bol len o nieco lepsi ako pri zaostreni a prekomponovani,t.z tvar bola neostra....Skusim este to iste zo stativu,ale pri tomto case by nemal byt ziadny problem si myslim a to nehovorim o f8.....
 
kralik_j
2010-11-12 14:52:50+01
Preco si neskusis to co som napisal pred tym?

Ale mam taky pocit, ze sam nevies ako co nastavit a pozriet

a 10cm je sakra dost, ked pouzijes dlhe ohnisko, velky snimac

Nastav si len stredovy ostriaci bod, daj to na stativ, nakomponuj na bod co chces, samospustou to exponuj a potom pozri foto..

Nic ine netreba spekulovat
 
Milano1
2010-11-12 14:58:28+01
Tak ja nemam ten pocit ze neviem nieco nastavit len nechapem ako ty myslis s tym pismenkom....
 
murkom
2010-11-12 15:19:59+01
Nechapem rady na urovni \´skriabat sa lavou rukou na pravom uchu\´.



D90 ma obcas problem s front/backfocusom. Treba to poslat do servisu, kde ti to nakalibruju. Absolvoval som podobnu skusenost, viem, o com hovorim. Na preverenie, ci je to mu tak, skus:

1. nastavit AF na single AF-S, clonove cislo nastav najnizsie (tj. napr. 1.8, 2.8 - ako ti dovoluje objektiv)

2. nastav cas/iso tak, aby si to udrzal z ruky, popripade pouzi stativ a dialkovu spust. Nizsie iso, lepsia moznost skotrolovanie detailov.

3. postav si na svetle miesto (popripade miesto osviet spredu lampickou) 3 knihy. Prva bude vpredu, v strede bude druha a na konec tretiu. Vyber knihy, kde je text na zadnej strane. Neukladaj ich za sebou, ale akoby vedla sebe, ale aby postupne isli smerom dozadu(spravil som ti nakres, lebo to neviem popisat. som v praci, takze uroven ZS, snad to pochopis).

4. zaostri stredovym AF bodom na strednu knihu, sprav fotku. Dodrz minumalnu ostriacu vzdialenost pre objektiv!

5. nasledne hned prepni do LV modu a sprav z tej istej pozicie fotku

6. sprav viacero fotiek, medzi fotkami preostri.

7. nasledne sporovnaj fotky, ktore si robil s AF a ktore si robil v LV. Nalepsie v Adobe Bridge, kde je mozny rychle rychle priblizenie nahladu. Ak je rozdiel v hlbke ostrosti medzi AF a LV, fotak treba dat zostelovat v servise - nastavit spravne zrkadlo. Vela ludi si mysli, ze chyba je v objektive, avsak zvacsa byva chyba v samotnom tele. Snad to pomoze.
 
murkom
2010-11-12 15:31:55+01
A hlave este jedna vec. Ak budes takto testovat zoomovy objektiv, tak si vykusat na roznych ohniskach a fotografuj tiez z roznej vzdialenosti (nezabudni dodrziavat minimalnu zaostrovaciu dlzku). Mne napr. bacfocus robila d90 iba na ohnisku nizsom ako 35 mm. Treba brat do uvahy, ze ostriace body su velke a AF d90 tiez nie je neviem ako dokonaly. To je napr. dovod, preco som presiel na d300 - uz som nemal na to nervy.
 
Milano1
2010-11-12 15:33:35+01
Tak som to skusal fotak som dal do 45stupnou na stative a noviny som polozil na rovnu plochu,zaostril som na nejake slovo ale to na co som zaostril stredovym bodom bolo rozmazane,ostre pismo je asi o dva cm smerom k fotaku....
 
markato1
2010-11-12 15:55:15+01
tak je to jasne, front focus
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()