Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Free HDR program s korekciou posunutia

Šimon Hochla
2010-11-19 12:32:19+01
Existuje nejaký free HDR program schopný spojiť snímky fotené bez statívu.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-11-19 12:39:18+01
HDR znamená viac záberov naukladať na seba. Fotiť to bez statívu - neviem, ja fotím HDR zásadne so statívom...
Potom jedine použiť DynamicPhotoHDR a urobiť HDR-ko len z jedného záberu, foteného do raw súboru...
 
Šimon Hochla
2010-11-19 12:48:15+01
Jasné, fotiť HDR bez statívu som uviedol len ako úplný extrém. Ide o to, že fotoaparát stačí pohnúť o pár pixelov a už sa výsledná HDR fotografia javí neostrá a to sa človeku častokrát stane aj keď fotí zo statívu, hlavne keď robí mnohosnímkové HDR panorámy a vlastní nie práve najstabilnejší statív.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-11-19 13:04:02+01
príspevok od: Šimon Hochla
Jasné, fotiť HDR bez statívu som uviedol len ako úplný extrém. Ide o to, že fotoaparát stačí pohnúť o pár pixelov a už sa výsledná HDR fotografia javí neostrá a to sa človeku častokrát stane aj keď fotí zo statívu, hlavne keď robí mnohosnímkové HDR panorámy a vlastní nie práve najstabilnejší statív.
Na to free program nepoznám, ja používam Autodesk Stitcher, ale je to platené a navyše je potrebný hardvérový kľúč...
 
atti
2010-11-19 13:21:15+01
Mnohosnímkové HDR panorámy pre vlastné potreby?
 
bonifacko
2010-11-19 14:00:11+01
alebo urobiť z jedneho raw suboru viac jpg suborov s roznou expoziciou. Je to to iste, ako nacvakat exp.bracketingom tie zabery.
 
Šimon Hochla
2010-11-19 14:03:33+01
príspevok od: atti
Mnohosnímkové HDR panorámy pre vlastné potreby?
Mal som na mysli napríklad situáciu keď človek fotí neskorý západ slnka, kedy sa neuveriteľne rýchlo menia svetelné podmienky a človeku nezostáva na vytvorenie panorámy viac ako niekoľko sekúnd, ak chce aby bola celá panoráma exponovaná rovnako. A keď sa k tomu ešte pridá HDR, tak sa dá považovať za ozajstný úspech keď sa človeku ani raz nestane, že by nechtiac pohol so statívom. Budem sa musieť zmieriť s tým, že free program s touto funkciou nenájdem, ale aj tak ďakujem za rady.
 
kecal
2010-11-19 14:05:47+01
príspevok od: bonifacko
alebo urobiť z jedneho raw suboru viac jpg suborov s roznou expoziciou. Je to to iste, ako nacvakat exp.bracketingom tie zabery.
žiaden RAW nepokryje 6EV od -3 do +3 , teda spraví, ale je sakra rozdiel exponovať to na mieste a patlať v softe. Iste, pre web obrázky to je fuk. Skús to ale pustiť von na A3 a zbadáš .-)

Ono totiž akékoľvek software ´zosvetlovanie´ ťahá exponenciálne šum..

teda určite nie je to isté to naťahovať v softe ako to odfotiť .-D
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-11-19 14:06:28+01
príspevok od: Šimon Hochla
Mal som na mysli napríklad situáciu keď človek fotí neskorý západ slnka, kedy sa neuveriteľne rýchlo menia svetelné podmienky a človeku nezostáva na vytvorenie panorámy viac ako niekoľko sekúnd, ak chce aby bola celá panoráma exponovaná rovnako. A keď sa k tomu ešte pridá HDR, tak sa dá považovať za ozajstný úspech keď sa človeku ani raz nestane, že by nechtiac pohol so statívom. Budem sa musieť zmieriť s tým, že free program s touto funkciou nenájdem, ale aj tak ďakujem za rady.
Riesenim nie je software ale hardware, konkretne panoramaticka hlava Nodal Ninja s rotatorom.
 
kecal
2010-11-19 14:09:40+01
príspevok od: Šimon Hochla
Mal som na mysli napríklad situáciu keď človek fotí neskorý západ slnka, kedy sa neuveriteľne rýchlo menia svetelné podmienky a človeku nezostáva na vytvorenie panorámy viac ako niekoľko sekúnd, ak chce aby bola celá panoráma exponovaná rovnako. A keď sa k tomu ešte pridá HDR, tak sa dá považovať za ozajstný úspech keď sa človeku ani raz nestane, že by nechtiac pohol so statívom. Budem sa musieť zmieriť s tým, že free program s touto funkciou nenájdem, ale aj tak ďakujem za rady.
chce to aj poriadny statívm 3 cestnú hlavu s videotrackingom, nastaviť si to vopred a s prehľadom snipera exponovať. Ten videotracking funguje tak, že lockneš 2 cesty a použiješ jemne dotiahnutú horizontálu. Je to dobré aj pri panningu najmä pomalšie sa posúvajúcich objektov. Osobne som skúšal s takto nastaveným foťákom aj 2s časy a nie je problém. Pre zmenu kompozície potom stačí mierny tlak ...
 
atti
2010-11-19 14:35:48+01
príspevok od: Šimon Hochla
Mal som na mysli napríklad situáciu keď človek fotí neskorý západ slnka, kedy sa neuveriteľne rýchlo menia svetelné podmienky a človeku nezostáva na vytvorenie panorámy viac ako niekoľko sekúnd, ak chce aby bola celá panoráma exponovaná rovnako. A keď sa k tomu ešte pridá HDR, tak sa dá považovať za ozajstný úspech keď sa človeku ani raz nestane, že by nechtiac pohol so statívom. Budem sa musieť zmieriť s tým, že free program s touto funkciou nenájdem, ale aj tak ďakujem za rady.
Čiste teoreticky: chcel by si mať výstup o akých rozmerov? Tiež by ma zaujímalo, či sa bavíme o čiastočnej alebo kruhovej panoráme.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-11-19 15:24:24+01
príspevok od: bonifacko
alebo urobiť z jedneho raw suboru viac jpg suborov s roznou expoziciou. Je to to iste, ako nacvakat exp.bracketingom tie zabery.
Teórii veľmi nerozumiem, ale v praxi to vôbec nie je to isté. Skúšal si už? Ja áno a výsledok je poriadne rozdielny...
 
bonifacko
2010-11-19 15:33:10+01
príspevok od: Stratený Stano
Teórii veľmi nerozumiem, ale v praxi to vôbec nie je to isté. Skúšal si už? Ja áno a výsledok je poriadne rozdielny...
Možno som nemal uspokojive vysledky pri jpg exp.bracketingu. Preto uprednostnujem 1 RAW zaber a patričný soft (Dynamic Photo HDR 4) a ako šimon píše, je to hadam jedine riešenie na kratko trvajucu scenu.
 
mato167
2010-11-19 15:38:39+01
napr. Luminance HDR (http://luminance.sourceforge.net), je to free pod gpl licenciou. mam tu jednu fotku z toho:
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-galeria/?action=showPhoto&id=142258
 
Marcel Rebro
2010-11-19 18:09:04+01
... a si spokojný?
 
Marcel Rebro
2010-11-19 18:09:25+01


... a si spokojný?
 
mato167
2010-11-19 19:06:02+01
ano som, zatial ine som nepouzil.
 
Marcel Rebro
2010-11-19 19:17:16+01
príspevok od: mato167
ano som, zatial ine som nepouzil.
;-)

myslel som s fotkou ...
 
mato167
2010-11-19 19:25:01+01
asi hej, inak by som ju nevyvesil ;)
 
AnakanSkywalker
2010-12-01 11:14:11+01
ja pouzivam Photomatix Pro. stacilo trochu pogooglit predsa :) v Photomatixe je funkcia Align ci ako sa to...zarovna ti fotky bud podla osi x a osi y, alebo najde suhlasne body ktore vyhodnoti za spolocne a pomocou nich potom prelozi fotky.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()