Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

ako na fotenie malieb

jimmy_rs
2010-11-23 17:48:39+01
máte niekto skúsenosť alebo dobru radu ako najlepsie nafotit maľbu ?dnes som to skusal pre jedneho znameho maliara koli jeho archivacii diel a popripade nasledna XL tlac kôli výstave - diela maluje na zákazku a potom by nemal čo vystaviť problem vznikol pri zachyteni čiernej farby,povrch obrazu je dost leský takže čierna nebola čiernou, skusil som to cvaknut do NEF a nasledne to potahovanim bezcov upravit, vysledky by mozno aj boli ale mozno to nie je ono, myslite že by pri foteni bolo potrebne radsej pouzit polarizacny filter ? alebo ? fotili sme cez den v tieni lava cast obrazku fotka z fotaku napravo vyvolane po uprave z rawka diki za rady
 
Plyšiak
2010-11-23 17:54:59+01
radil by som polarizák, určite by to bolo lepšie a aj by sa ti zachovaly detajly ktoré sa softovo stratia :)
 
conan7
2010-11-23 18:08:36+01
ja nechápem tomu polarizáku. to eliminuje len odrazy na kovových predmetoch, alebo na vodnej hladine, stmaví oblohu, vytiahne zelenú farbu, ale v tomto prípade ako si to presne predstavujete? pýtam sa.

ináč ja by som sa o to snažil pod úplne ovládanými svetelnými podmienkami niekde v ateliéri, nie len tak v tieni. a použil by som nejaký digitálny stredoformát, potom z toho môže dať na XL tlač a bude to super detailné :))))))))))
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-11-23 18:08:53+01
Fotka z foťáku ti vyšlá taká ako vyšla, lebo si nepoužil kompenzáciu expozície a je to preexponované
 
Plyšiak
2010-11-23 18:18:00+01
mne sa zdá že som čítal na nekovových predmetoch :) zober si polarizák a otoč si ho proti odlesku na drevenom stole, akorát som to skúšal a takisto to funguje aj na sklo - niekde som aj videl fotku tuna na ephoto, kde sa fotilo akvárko a použil sa polarizák na odstránenie odleskov a vytiahnutie farieb
 
jimmy_rs
2010-11-23 18:18:53+01
príspevok od: Michal Matloň
Fotka z foťáku ti vyšlá taká ako vyšla, lebo si nepoužil kompenzáciu expozície a je to preexponované
mozno sa to zna preexponovane ale ono ten obraz sa tak leskol ze aj nazivo vyzeral tak isto,cierna nebola ciernov, je pravda ze som mohol skusat rozne nastavenia ale nebolo cas sa tomu venovat to bola len prva skuska co to spravi
 
jimmy_rs
2010-11-23 18:22:19+01
neni to tak ze z akehokolvek materialu znizuje odlesky ? nie len z vody a skla
este na ma tych fotkach stve ze sa zvyraznuje textura materialu ci by to ten polarizak neodstranil
 
conan7
2010-11-23 18:28:00+01
príspevok od: Plyšiak
mne sa zdá že som čítal na nekovových predmetoch :) zober si polarizák a otoč si ho proti odlesku na drevenom stole, akorát som to skúšal a takisto to funguje aj na sklo - niekde som aj videl fotku tuna na ephoto, kde sa fotilo akvárko a použil sa polarizák na odstránenie odleskov a vytiahnutie farieb
tak ja neviem, nechám sa bez problémov doučiť, polarizák som reálne v praxi nepoužil, hoci mám k tomu prístup (cez kamoša) preto sa pýtam :)
ale zariaď si svetelný park došetri na PhaseOne a môžeš produkovať detailné fotky :)))))
 
jimmy_rs
2010-11-23 18:35:13+01
koli par obrazom by to asi nemalo vyznam
 
maTTo_corp
2010-11-23 18:36:23+01
príspevok od: conan7
tak ja neviem, nechám sa bez problémov doučiť, polarizák som reálne v praxi nepoužil, hoci mám k tomu prístup (cez kamoša) preto sa pýtam :)
ale zariaď si svetelný park došetri na PhaseOne a môžeš produkovať detailné fotky :)))))
je to tak ako ti písal Plyšiak....na kovových predmetoch polarizák nemá účinok :)...ale to nevadí, že si sa sekol, to sa stane, nie je sa prečo hanbiť ani plakať, tak prosím ťa zváž svoj odchod z portálu, máš horúcu hlavičku ešte ;)))))))))))
 
duroslav
2010-11-23 18:36:30+01
Sa teraz ako chváliš, že máš prístup k polarizáku? :-)))
 
soulfly
2010-11-23 18:39:11+01
Nie z akehokolvek materialu. Napriklad na kov to nema vpodstate ziaden efekt. Ide len o odlesky NEkovovych predmetov, teda vratane vody, ci skla..
 
conan7
2010-11-23 18:39:51+01
príspevok od: maTTo_corp
je to tak ako ti písal Plyšiak....na kovových predmetoch polarizák nemá účinok :)...ale to nevadí, že si sa sekol, to sa stane, nie je sa prečo hanbiť ani plakať, tak prosím ťa zváž svoj odchod z portálu, máš horúcu hlavičku ešte ;)))))))))))
to je kvôli tomu lebo vkuse rozmýšlam či nemám vypálený pixel na senzore a totál som bez seba ...
ako Karola by som nemusel dvakrát prosiť aby ma vymazal :))))))))))
 
conan7
2010-11-23 18:42:29+01
príspevok od: duroslav
Sa teraz ako chváliš, že máš prístup k polarizáku? :-)))
vidím že ste sa objavili ako supy :))))))))
prečítal som si po sebe a tiež :)))))))))))) toto ma napadlo. myslel som tak, že keby som chcel mohol by som študírovať polarizák 24 hodín denne, že ako sa to chová ale nejak ma to neťahá. ja som taký anti-filterový vieš :)
zatial ani raz sme nevyužili tú srandu :)))))))
 
Plyšiak
2010-11-23 18:42:37+01
Pohodka, mne to len vŕtalo hlavou pretože polarizák som častou používal na odstránenie odleskov na skle :D Stáva sa :) Skús si ten polarizák pozrieť a skúšať ho, naozaj niekedy je to super vec :)
 
conan7
2010-11-23 18:47:12+01
príspevok od: Plyšiak
Pohodka, mne to len vŕtalo hlavou pretože polarizák som častou používal na odstránenie odleskov na skle :D Stáva sa :) Skús si ten polarizák pozrieť a skúšať ho, naozaj niekedy je to super vec :)
aj by som využil, ale asi do vianoc neostane mi ani jeden objektív s filtrovou obrubou 77mm, tak ja si s tým asi vela vody nenamútim :)))))) videl som fotky kde sa to vyslovene hodilo (svadobné albumy) robí to pekné veci s oblohou...
 
jimmy_rs
2010-11-23 18:47:42+01
príspevok od: soulfly
Nie z akehokolvek materialu. Napriklad na kov to nema vpodstate ziaden efekt. Ide len o odlesky NEkovovych predmetov, teda vratane vody, ci skla..
takze aj z farby resp. laku ?
ale asi budem spekulovat nad inym nasvietenim
alebo sa dockam serioznej rady,riesenia
 
lu_boss
2010-11-23 19:11:50+01
...no caka ma nieco podobne a uz teraz mam z toho hrozu. V mudrej knihe o svieteni som cital, ze olejomalba sa nasvieti a.) rozptylenym svetlom, aby neboli odlesky, b.)polarizovanym svetlom (na zdroj svetla sa da polarizacny filter), polarizacny filter sa da aj na objektiv a ´zosteluju´ sa tak, aby odlesky zmizli. To b.) autori velmi neodporucaju, ale ako krajne riesenie to funguje. (Fil Hubter, Steven Biver, Paul Fuqua: fotografie a svetlo, Zoner 2007, strana 60 az 63)
 
NIKON D666
2010-11-23 19:25:18+01
Ludia nemôže byť problém v tom že či je snímač CCD alebo CMOS?
Prípadne Foveon /SIGMA/ a ine
 
karloss
2010-11-23 19:36:13+01
uz som toto zopar krat riesil, zakaznik si donesie obraz 50x100cm a povie ze by to chcel 1:1 vytlacit ako fotku. Fotim to ako panoramu vacinou okolo 50Mpix aby to bolo dostatocne detailne. Polarizer je absolutna nutnost, olej sa ale aj tak vzdy v urcitej rovine odleskovat bude. Dolezite je zvolit smer osvetlenia tak aby to vyzdvihlo strukturu obrazu/tahy stetcom, ale nie zas na ukor detailu. Najlepsie nezaramovane, hruby ram hadze hovadsky tien pri osvetleni zhora. So spajanim vo photoshope alebo autopano je to tiez zazitok, jeden z nich to ale vacsinou bez pomoci spoji. Urcite do raw a vsetky obrazky nastavit na jednu teplotu, v programe na pano vypnut vsetky auto upravy.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()