Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

polarizačný filter

2008-07-08 11:03:02+02
vedeli by ste mi poradiť ohľadom polarizačného filtra 55mm? viem,že cenový rozdiel súvisi s vrstvami,ale v obchode mi povedali,že filtre do tisícky sa neoplatí ani kupovať. tak teda aku značku a v akej cenovej relácii pre začiatočníka?
 
sony123
2008-12-13 14:52:11+01
Čo poviete na tento filter?Kupujem ho na setový objektív Canon 18-55IS
http://www.photonet.sk/shop/polarizacne-filtre-hoya/polarizacny-filter-hoya-cpl-58mm/p_6.html
Oplatí sa mi ho kúpiť?
 
duroslav
2008-12-13 16:28:58+01
Pri výbere pol. filtra podľa mňa nie je primárne rozhodujúce, či sa jedná o digi foťák alebo film. To, prečo sa musí používať cirkulárny pol. filter je dané senzormi autofokusu, a tie môžu byť teoreticky rovnaké pri filmovom aj digitálnom foťáku. Senzoru to môže byť srdečne jedno. Najlepšie je overiť si to v manuáli foťáku. Ja mám v manuáli písané, že sa nemá používať lineárny pol. filter.
A označenie filtrov, že sú ´digitálne´, tak to je skôr marketing.
 
duroslav
2008-12-13 16:29:47+01
Doplnok k predch. príspevku. Tam kde som písal, že senzoru to môže byť úplne jedno, som myslel obrazový snímač a nie senzor autofokusu.
 
mago
2008-12-13 20:43:43+01
oba filtre ktore som uvadzal su CPL a o Lin. PL som sa nezmienoval. Nuz nevadi :)

to duroslav:
suhlasim, ze je to marketing, ale isty rozdiel medzi digitalom a filmom urcite existuje. Predpokladam, ze to moze byt sposobene inou citlivostou v roznych oblastiach spektra teda obrazovy snimac v digitale bude reagovat citlivejsie na isty druh svetla, zatial co u filmu to je v inej oblasti.

to je moj cisto amatersky nazor. Takze budem rad ked ma opravite.
 
TermiT
2008-12-13 21:26:23+01
Zdravim, potrebujem poradit, nechcem zakladat dalsie vlakno, tak to hodim sem.

Pred necelym tyzdnom som si kupil polarizak Hama HTMC (to je ten drahsi s 8 antirefl. vrstvami)na canonacky setak.. Vecer po prvom dni fotenia s nim som nasiel nejaky bordel na nom, prach a tak.. Jemne som najskor ofukol vacsie zrnka prachu, potom jemnym stetcom no a nakoniec som ho poutieral mikrovlaknovou handrickou urcenou na objektivy.. No a teraz ten problem - povodne z jednej aj z druhej strany mal taky fialovy odtien, no po tejto procedure zostal fialovy len po okrajoch a v strede je do zelena. Je mozne, aby som takymto cistenim nejakym sposobom zosuchal tu antireflex. vrstvu ??
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-12-13 21:33:12+01
Vrstvy su v poriadku, vypucovat polarizak stoji vela usilia, furt nejake flaky, hlavne pri obrube, kde sa to tazsie cisti.
 
TTFun
2008-12-14 19:39:06+01
mago:

pisal si ´CPL je projektovany na klasicne filmove zrkadlovky a druhy na digitalne´ s cim velmi nesuhlasim, tak som Ta chcel len upozornit aby si sa pri kupe neoj.... :-)
 
mago
2008-12-15 00:59:02+01
:) aha, tak to sme sa velmi neporozumeli, niekde skor som uvadzal dve adresy na CPL ktore vizeraju rovnako, ale cena je rozna a to poriadne a len som uviedol moj nazor, ze mozno jeden z tych filtorv je pre film a druhy pre digital... keby si bol taky dobry a mrkol na tie linky niekde hore mozno mi budes vediet pomoct a vysvetlit ten rozdiel v cenach... dakujem
 
TTFun
2008-12-15 11:40:16+01
príspevok od: mago
este jedna vec ma napadla... o co je iny tento ( http://www.megafoto.sk/Hoya/hmc-super-cpl-67 ) filter odo tohto ( http://www.novafoto.cz/index.php?main_page=product_info&cPath=1000_1100&products_id=12060167 )

dakujem
ak si myslel tieto linky, tak podla mna sa v obidvoch pripadoch jedna o ten isty filter. Co sa tyka jeho kvality, urcite budes spokojny. Samozrejme je vhodny na digitalnu zrkadlovku.
 
mago
2008-12-15 14:59:55+01
ano myslel som tie linky. myslis, ze je to normalne mat taky rozdiel v cene? A dakujem velmi pekne za ochotu a pomoc.
 
xerion
2008-12-15 18:49:11+01
keď robím fotky že slnko mám rovno za chrbtom a ide mi hlavne o zvýraznenie oblohy nie je lepšie použiť šedý prechodový filter ako cpl ??? za odpoveď díkes
 
quintes
2008-12-15 18:59:59+01
príspevok od: xerion
keď robím fotky že slnko mám rovno za chrbtom a ide mi hlavne o zvýraznenie oblohy nie je lepšie použiť šedý prechodový filter ako cpl ??? za odpoveď díkes
vsetko je to o hre so svetlom... polarizacny filter je najefektivnejsi len pri urcitom uhle odrazu svetla slnka, ja pouzivam aj polarizacny aj sedy prechodovy
 
xerion
2008-12-15 19:05:56+01
príspevok od: quintes
vsetko je to o hre so svetlom... polarizacny filter je najefektivnejsi len pri urcitom uhle odrazu svetla slnka, ja pouzivam aj polarizacny aj sedy prechodovy
a aké sú skúsenosti s tým šedým prechodovým?? a je to cokin systém?
 
duroslav
2008-12-15 19:07:19+01
príspevok od: xerion
keď robím fotky že slnko mám rovno za chrbtom a ide mi hlavne o zvýraznenie oblohy nie je lepšie použiť šedý prechodový filter ako cpl ??? za odpoveď díkes
Neviem či niečo zvýrazníš tým, že to ztmavíš. Leda že by si ten prechodový filter natočil tak, že tmavá časť bude dole :-)
Pol. filter má najväčší efekt každopádne keď slnko svieti zboku. Inak všetko ostatné záleží od konkrétnej situácie. Aké je popredie, ako silno svieti slnko, či je jasno alebo pod mrakom. Skrátka príliš veľa možností na to, aby sa dala dať jednoznačná univerzálne platná odpoveď. Najlepšie je vyskúšať si to a hlavne, ako tu pred časom niekto správne podotkol, treba pri fotení používať hlavu :-)
 
quintes
2008-12-15 19:07:59+01
no ja pouzivam tieto filtre len cokin, okrem cpl, ten mam cokin ale sroubovaci. vyhoda cokinu je v regulovani efektu posuvanim sklicka hore ci dole
 
xerion
2008-12-15 19:09:24+01
príspevok od: quintes
no ja pouzivam tieto filtre len cokin, okrem cpl, ten mam cokin ale sroubovaci. vyhoda cokinu je v regulovani efektu posuvanim sklicka hore ci dole
takže jednoznačne treba ísť do štvorcového systému?
 
quintes
2008-12-15 19:12:29+01
co sa tyka prechodovych filtrov, jednoznacne. regulacia efektu je na nezaplatenie. a predavaju aj vyhodne balenia napr. krajinarkse, kde mas viac filtrov za nizsiu cenu ako samotne.
 
maciakba
2008-12-15 21:04:40+01
tusim ze nemas o prechodovych filtroch, a ani nemas predstavu co to urobi predsta ked chces exponovat tak aby boli detaily na zemy tak obloha bude preexponovana preto ju ztmavis prechodovym a bude vidiet kde su mraky, nebude z toho len jedno biele nic....

nechces mi predat zrkadlo radsej a kupit si kompakt odomna? =)
 
duroslav
2008-12-15 21:13:49+01
No vidíš, keď ztmavíš oblohu polar. filtrom, tak zvýrazníš oblaky a nie oblohu :-) Podobne to je aj s prechoďákom. Avšak s tým rozdielom, že oblohu ztmavíš a tým pádom znížiš DR a vynikne ti na fotke všetko ostatné. A obloha nemusí nutne byť vždy prepálená - záleží na tom ako exponuješ.
Ale ako som písal v predchádzajúcom príspevku, existuje strašne veľa situácií a v každej je treba zaujať indiviaduálny prístup, ale si to zrejme neprečítal do konca.

Kompakt nepotrebujem, nakoľko nejaké už mám. Ak chceš zrkadlovku, kúp si v obchode. Ale podľa toho, ako dlho už píšeš o tom, že si ju ideš kúpiť a stále ju ešte nemáš, tak ťa zrejme viacej baví o tom písaž, než si ju naozaj kúpiť :-)
 
xerion
2008-12-15 22:07:14+01
jjj súhlasím z názorom ale ja som sa konkrétne pýtal na prípad keď mám slnko za chrbtom vtedy cpl fungovať nebude a asi najlepšia možnosť bude ten šedý prechodový filter....
 
Strana 3 z 8
1 2 3 4 5 ... 7 8
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()