Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Fotografická VŠ

martinkoegres
2011-04-10 10:04:47+02
Zdravím vás všetkých,

už dlhšiu dobu zvažujem štúdium fotografie na nejakej VŠ (o rok). Najradšej fotografujem portréty. Avšak na Slovensku nie je škola, ktorá by ma osobne lákala, fotografia na masmediálnej komunikácií je vraj slába, v BB tiež, VŠMU len okrajovo. Zaujali ma školy v Česku, Zlín, Praha (FAMU) a non-sensový ITF. Viem, že sedením pri počítači sa nikam nedostanem, tak by som sa chcel spýtať, či tu je niekto kto sa na túto školu dostal, či by mi mohol trošku poradiť, že akú literatúru si naštudovať, ako sa pripraviť na prijímačky, prípadne pomôcť pri výbere školy. Alebo či radšej robiť asistenta nejakému profíkovi.
Ďakujem
 
inkubbus
2011-04-10 10:09:07+02
literatura asi nebude az tak dolezita na prijatie na skolu. hovorit za teba na prijimackach bude hlavne tvoje portfolio, talent, vytvarne citenie a poddobne veci.
 
martinkoegres
2011-04-10 10:14:25+02
príspevok od: inkubbus
literatura asi nebude az tak dolezita na prijatie na skolu. hovorit za teba na prijimackach bude hlavne tvoje portfolio, talent, vytvarne citenie a poddobne veci.
a všetky tie písomné testy, ktorými strašia až tak dôležité nie sú?
 
seifi
2011-04-10 10:15:50+02
a nechceš začať na strednej ?
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-04-10 10:21:03+02
prihlás sa do poriadnej ZUŠ - ano dobre čítaš ZUŠ, kde ta naučia aspon základy fotografického videnia a myslenia urobíš si tam portfolio a chod potom na prijímačky.

Širokým oblúkom sa vyhni tomu čo sa fotí o fotokluboch a prezentuje na portáloch lebo česť výnimkám je to strašný balast a riešia sa tu len techniké kraviny... ak si Z nitry viem odporučiť jednu dobru ZUŠ.
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2011-04-10 10:46:46+02
Záleží od toho čo chceš robiť. Pokiaľ chceš profesionálne fotiť, tak je podľa môjho názoru fotografická VŠ strata času. Začni intenzívne samoštúdium a cvič a pokiaľ ťa to baví a máš nejaké vlohy, tak pokročíš omnoho rýchlejšie a aspoň postupne sa môžeš dostávať aj do biznisovej stránky veci.

Dá sa ísť mnohými cestami, ale ja vnímam tú s VŠ ako jednu z tých menej efektívnych. Zahltia ťa zbytočnými vecami, často ťa nenaučia nič o podnikateľskej stránke veci a keďže je to škola a máš tam skúšky a neviem čo ešte, tak ťa to môže okrem toho aj znechutiť.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-04-10 10:58:23+02
tazko povedat ale FAMU aj VSVU ti dá vela co sa tyka kreativity a myslenia, tecnniku ta profi fotograf naucí za pol roka mysliet samostatne a výtvarne iba skola.
 
veronikaS
2011-04-10 10:58:59+02
príspevok od: martinkoegres
a všetky tie písomné testy, ktorými strašia až tak dôležité nie sú?
Na primackach na VS je dolezite vsetko aj samotny osobny pohovor moze byt rozhodujuci, takze odpoved na otazku je ze urcite su dolezite aj testy !! Každy bod ktory ziskas je dolezity, pri tom pocte ktorom tam primaju studentov. A casto tam stretnes aj takych ktory to uz skusaju po 4 krat, takze treba sa poriadne pripravit.

A urcite chod na tu ZUSku !!
 
martinkoegres
2011-04-10 11:15:09+02
príspevok od: Jozef Peniak
prihlás sa do poriadnej ZUŠ - ano dobre čítaš ZUŠ, kde ta naučia aspon základy fotografického videnia a myslenia urobíš si tam portfolio a chod potom na prijímačky.

Širokým oblúkom sa vyhni tomu čo sa fotí o fotokluboch a prezentuje na portáloch lebo česť výnimkám je to strašný balast a riešia sa tu len techniké kraviny... ak si Z nitry viem odporučiť jednu dobru ZUŠ.
Som z Martina, do ZUŠ som chodil keď som mal asi 8 rokov, mal by som sa tam vrátiť podľa teba a nechať si poradiť od niekoho kto kreslí?

Takže fotky v portfóliu by mali byť skôr umelecké ako technické?
 
martinkoegres
2011-04-10 11:22:30+02
príspevok od: Michal Matloň
Záleží od toho čo chceš robiť. Pokiaľ chceš profesionálne fotiť, tak je podľa môjho názoru fotografická VŠ strata času. Začni intenzívne samoštúdium a cvič a pokiaľ ťa to baví a máš nejaké vlohy, tak pokročíš omnoho rýchlejšie a aspoň postupne sa môžeš dostávať aj do biznisovej stránky veci.

Dá sa ísť mnohými cestami, ale ja vnímam tú s VŠ ako jednu z tých menej efektívnych. Zahltia ťa zbytočnými vecami, často ťa nenaučia nič o podnikateľskej stránke veci a keďže je to škola a máš tam skúšky a neviem čo ešte, tak ťa to môže okrem toho aj znechutiť.
Skúšal som už robiť kadečo, grafiky, weby, robiť manuálne v robote ale zo všetkého ma proste baví fotiť a vidím v tom niečo do budúcnosti, niečo čo by ma celý život napĺňalo a čo by som chcel robiť. Začal som čítať knihy, estetiku, čítam na nete všakovaké "fotoškoly" všeličo.

No to je pravda, netvrdím že dejiny sú zlé, ale tváriť polku štúdia nad študovaním počiatkov fotografie, tak by som si to nepredstavoval. Skôr niečo praktické
 
Tomáš Muška
2011-04-10 11:43:47+02
ked som sa pytal veduceho svojej bakalarky asi pred tyzdnom, ze ci nemam skusit magisterske studium napr. na FAMU alebo ITF, tak mi povedal ze sa mam na to vykaslat... pretoze to, co chces fotit ty sam je len mala cast z toho co sa od teba bude vyzadovat a co sa ti zide v dalsej fotopraxi...

pokial mas trosku umeleckeho talentu, vidis svetlo a mas napad, tak sa na to vykasli... roky zivota zabite, ked si mohol radsej fotit a budovat karieru?...
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2011-04-10 11:50:03+02
príspevok od: martinkoegres
Skúšal som už robiť kadečo, grafiky, weby, robiť manuálne v robote ale zo všetkého ma proste baví fotiť a vidím v tom niečo do budúcnosti, niečo čo by ma celý život napĺňalo a čo by som chcel robiť. Začal som čítať knihy, estetiku, čítam na nete všakovaké "fotoškoly" všeličo.

No to je pravda, netvrdím že dejiny sú zlé, ale tváriť polku štúdia nad študovaním počiatkov fotografie, tak by som si to nepredstavoval. Skôr niečo praktické
Vysoká škola ti nezaručí úspech, často ti ani výrazne nezvýši vyhliadky. Si to iba ty sám, ktorý rozhoduje o svojom úspechu, alebo neúspechu. Pokiaľ máš nadanie, tak sa veci naučíš rýchlo, samozrejme záleží aj od toho do akej miery si kreatívny, do akej miery technický, ale každý je iný a preto má aj každý iné fotky a iný štýl.

Najlepší štart je podľa mňa už od začiatku fotiť to, čo ťa baví v praxi často a vždy si uvedomiť čo treba zlepšiť, internet poskytuje tisíce zdrojov pre samoštúdium, ani ťa to nič nebude stáť. Pokiaľ tomu budeš venovať toľko času koľko by si venoval VŠ, tak pokročíš omnoho rýchlejšie.
 
ZoliPics
2011-04-10 12:12:11+02
Aj tu:

http://www.graphische.at/abteilungen/absolventen/f_absolventen.php?cat=fotografie

http://www1.uni-ak.ac.at/fotografie/foto/foto_aktuell.php

... vystudovalo niekolko Slovakov a Sloveniek ....

 
FaFSn
2011-04-10 12:18:03+02
Kým som ešte pracoval na minilabe chodil k nám jeden chalan, čo študoval tuším na nejakom konzervatóriu v KE a poviem Ti bolo to zaujímavé. Robili rôzne cvičenia a projekty, ktoré by si sám nikdy nerobil, tlačili ich do kreativity a niektoré práce boli fakt "umelecké ". Finančne to bolo dosť náročné, pretože všetko si hradil sám ( rodičia ) - výbavu, aj materiál. Na druhej strane už v druhom ročníku mal také kontakty, že robil na zakázkach, ktoré by nejaký poloprofesionál nikdy nedostal, takže z toho si hradil projekty. Neskôr sa na túto školu dostala jedna talentovaná baba, ktorej som predával prvú zrkadlovku a tá tiež rýchlo rástla. Je len na tebe, čomu sa chceš venovať- komercii (svadby, stužkové, nejaká tá reklama ) - vtedy školu nepotrebuješ, alebo nejaký umelecký vlastný štýl ( do najdrahšej reklamy neobjednajú niekoho bez mena a životopisu ) - na to už školu potrebuješ. Všetko je to beh na dlhú trať a hlavne treba fotiť a fotiť a prezentovať sa.
 
martinkoegres
2011-04-10 12:37:04+02
príspevok od: Tomáš Muška
ked som sa pytal veduceho svojej bakalarky asi pred tyzdnom, ze ci nemam skusit magisterske studium napr. na FAMU alebo ITF, tak mi povedal ze sa mam na to vykaslat... pretoze to, co chces fotit ty sam je len mala cast z toho co sa od teba bude vyzadovat a co sa ti zide v dalsej fotopraxi...

pokial mas trosku umeleckeho talentu, vidis svetlo a mas napad, tak sa na to vykasli... roky zivota zabite, ked si mohol radsej fotit a budovat karieru?...
To je pravda, radšej mať nejaký malý ateliérik na okraji nejakého malého mesta a každý deň tam fofiť a budovať si meno a kariéru je lepšie ako niečo, čo človeka nezaujíma, ale čo keď sa človek dostane do úrovne, kedy ho predbehne ten, kto má pred menom MrgA?
 
martinkoegres
2011-04-10 12:37:47+02
príspevok od: ZoliPics
Aj tu:

http://www.graphische.at/abteilungen/absolventen/f_absolventen.php?cat=fotografie

http://www1.uni-ak.ac.at/fotografie/foto/foto_aktuell.php

... vystudovalo niekolko Slovakov a Sloveniek ....

Ďakujem, ale ja a namčinato nejde do kopy
 
martinkoegres
2011-04-10 12:42:22+02
príspevok od: FaFSn
Kým som ešte pracoval na minilabe chodil k nám jeden chalan, čo študoval tuším na nejakom konzervatóriu v KE a poviem Ti bolo to zaujímavé. Robili rôzne cvičenia a projekty, ktoré by si sám nikdy nerobil, tlačili ich do kreativity a niektoré práce boli fakt "umelecké ". Finančne to bolo dosť náročné, pretože všetko si hradil sám ( rodičia ) - výbavu, aj materiál. Na druhej strane už v druhom ročníku mal také kontakty, že robil na zakázkach, ktoré by nejaký poloprofesionál nikdy nedostal, takže z toho si hradil projekty. Neskôr sa na túto školu dostala jedna talentovaná baba, ktorej som predával prvú zrkadlovku a tá tiež rýchlo rástla. Je len na tebe, čomu sa chceš venovať- komercii (svadby, stužkové, nejaká tá reklama ) - vtedy školu nepotrebuješ, alebo nejaký umelecký vlastný štýl ( do najdrahšej reklamy neobjednajú niekoho bez mena a životopisu ) - na to už školu potrebuješ. Všetko je to beh na dlhú trať a hlavne treba fotiť a fotiť a prezentovať sa.
Hej v KE je nejaká súkromná SŠ filmová spojená trochu s fotkami, chodia tam dvaja známi. Fakt neviem sa rozhodnúť či ísť študovať fotku, kolega s ktorým robíme projekty (aj biznisové) ide na informatiku a ja neviem čo ďalej. či tiež nečo praktickejšie do života a fotku si robiť samoštúdiom alebo ako.
 
martinkoegres
2011-04-10 12:44:23+02
príspevok od: Michal Matloň
Vysoká škola ti nezaručí úspech, často ti ani výrazne nezvýši vyhliadky. Si to iba ty sám, ktorý rozhoduje o svojom úspechu, alebo neúspechu. Pokiaľ máš nadanie, tak sa veci naučíš rýchlo, samozrejme záleží aj od toho do akej miery si kreatívny, do akej miery technický, ale každý je iný a preto má aj každý iné fotky a iný štýl.

Najlepší štart je podľa mňa už od začiatku fotiť to, čo ťa baví v praxi často a vždy si uvedomiť čo treba zlepšiť, internet poskytuje tisíce zdrojov pre samoštúdium, ani ťa to nič nebude stáť. Pokiaľ tomu budeš venovať toľko času koľko by si venoval VŠ, tak pokročíš omnoho rýchlejšie.
To je veľká pravda, človek môže slobodne fotiť a popritom sa po večeroch venovať čítaniu a "učeniu", ale čo teraz v tejto dobe, keď sa z každej strany vyžaduje titul, všade je teraz dôležitejšie to či má človek pred menom pár písmenok, ako to čo najozaj vie.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-04-10 13:37:55+02
príspevok od: martinkoegres
Som z Martina, do ZUŠ som chodil keď som mal asi 8 rokov, mal by som sa tam vrátiť podľa teba a nechať si poradiť od niekoho kto kreslí?

Takže fotky v portfóliu by mali byť skôr umelecké ako technické?
presne a v dobrej ZUŠ je foto ako samostatny kružok tak ako aj priprava na VŠVU ( nebudeš tam kresliť...
 
martinkoegres
2011-04-10 13:39:53+02
Ďakujem za radu hneď zajtra sa tam pôjdem opýtať
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()