Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Tlacidlo DOF

fotox3
2011-09-21 12:00:29+02
Na dig. zrkadlovke mam tlacidlo DOF ktore je urcene na kontrolu hlbky ostoristi..
Zaostrim na objekt stlacim DOF tlacidlo a jedine co sa stane ze sa clona stiahne a obraz v hladaciku stmavne (pri vyssich clonovych cislach alebo zo sveltom sa nestane nic pri nizkych f, ale aby som spozoroval hlbku ostrosit ? Absolutne nie.. Ziadna kontrola hlbky ostrosti.. Preco mi ju neukazuje - nieje chyba v tele dig. zrkadlovky ?
 
miki33
2011-09-21 12:13:49+02
skus si najskor pustit Live View a potom stlacit DOF (ak to tvoja zrkadlovka podporuje) a potom uvudis rozdiel na display
 
wlad
2011-09-21 12:15:28+02
príspevok od: fotox3
Na dig. zrkadlovke mam tlacidlo DOF ktore je urcene na kontrolu hlbky ostoristi..
Zaostrim na objekt stlacim DOF tlacidlo a jedine co sa stane ze sa clona stiahne a obraz v hladaciku stmavne (pri vyssich clonovych cislach alebo zo sveltom sa nestane nic pri nizkych f, ale aby som spozoroval hlbku ostrosit ? Absolutne nie.. Ziadna kontrola hlbky ostrosti.. Preco mi ju neukazuje - nieje chyba v tele dig. zrkadlovky ?
Pri komponovani mas objektiv obvykle uplne odcloneny a DOF preview sluzi na to, aby si v pripade ze fotis na vyssich clonovych cislach, mohol skontrolovat DOF predtym, ako spravis zaber.
Sprav jednoduchy pokus - zaclon objektiv na f11, zaostri na nejaky predmet co najblizsie pri tebe.
Stlac DOF preview a vsimaj si hlavne ako sa zmeni POZADIE - rozdiel urcite zbadas.

 
fotox3
2011-09-21 12:26:15+02
Aaa.. jasne, rozostrene pozadie sa pri napr. tej f11 vyostiri ako (po stlaceni dof tlacidla) pri nestlacenom je v hladaciku rozostrene..
Diky
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-09-21 12:33:18+02
Hlbku ostrosti mozes opticky posudit pri nastavenej clone. S fotoaparatom bezne pracujes pri otvorenej clone, aby si mal obraz v hladaciku najjasnejsi a aby mohlo pracovat AF. Takto ale nevidis hlbku ostrosti pri vyssich clonovych cislach. Preto musis mechanicky priclonit stlacenim tlacidla DOF. Clona sa privie na velkost, ktoru si nastavil a ktora bude pouzita pri expozicii. To so sebou prinasa jeden neprijemny fakt. Cez mensi dieru prechadza menej svetla. Preto sa ti obraz v hladaciku stmavy. Pri vysokych clonovych cislach a horsich svetelnych podmienkach neuvidis prakticky nic.
Osobne na kontrolu DOF nepouzivam tlacidlo ani LV. Skontrolujem nasnimany zaber a pripadne expoziciu opakujem s inym nastavenim. Vacsinou ale ani to. Za tie roky, co fotim viem, kedy je priclonenie ucinne a kedy nie. Mam to jednoducho "v oku".
 
calven
2011-09-21 12:33:32+02
príspevok od: fotox3
Aaa.. jasne, rozostrene pozadie sa pri napr. tej f11 vyostiri ako (po stlaceni dof tlacidla) pri nestlacenom je v hladaciku rozostrene..
Diky
Výborne. A presne na toto by si prišiel aj z manuálu...
 
PeCh
2011-09-21 13:14:29+02
Funguje to tak ako má. Jediné, čo uvidíš je stmavnutie obrazu. Zmení sa ti síce aj hĺbka ostrosti, ale pri veľkosti hľadáčika amatérskych zrkadloviek a matnice, ktorá slúži na zostrenie a presvetlenie obrazu ti to zabráni účinne skontrolovať hĺbku ostrosti (matnica a malosť hľadáčika pracujú proti tomu). Pokiaľ nemáš stredoformát alebo aspoň fullframe s matnicou pre manuálne ostrenie, tak na to zabudni (môžeš to použiť nanajvýš na náhľad osvetlenia externým zábleskom).
 
javelin
2011-09-21 23:18:01+02
ďalšia ovečka vlastní zrkadlovku...... ))))))))))))))
 
duroslav
2011-09-22 07:36:41+02
príspevok od: javelin
ďalšia ovečka vlastní zrkadlovku...... ))))))))))))))
Nehovor, že nemáš radosť
 
Robino
2011-09-22 12:11:50+02
príspevok od: javelin
ďalšia ovečka vlastní zrkadlovku...... ))))))))))))))
Prečo ten posmech? Amatérsku zrkadlovku si kupuje amatér a nechápem načo ho výrobca mätie s nejakým tlačidlom DOF, keď je aj tak prakticky nepoužiteľné.... Namiesto neho tam mohlo byť ďalšie programovateľné tlačidlo...či?
 
calven
2011-09-22 12:20:10+02
príspevok od: Robino
Prečo ten posmech? Amatérsku zrkadlovku si kupuje amatér a nechápem načo ho výrobca mätie s nejakým tlačidlom DOF, keď je aj tak prakticky nepoužiteľné.... Namiesto neho tam mohlo byť ďalšie programovateľné tlačidlo...či?
Plne súhlasím. A ešte by aj mohol softvérovo zakázať plný manuál (M) až pokiaľ fotograf nezašle potvrdenie o tom, že ho veľa možnosti nemätie. Potom by mu poslal link na nový FW, ktorý by musel nahrať do zrkladlovky a ktorý mu pokročilé možnosti odblokuje....
 
calven
2011-09-22 12:25:01+02
Dúfam, že to všetci pochopia ako iróniu.
Ja som rád, pokiaľ je na tele čo najviac tlačidiel s priamym prístupom k funkciám. Pravda je, že kontrolu DOF použijem tak 10× za rok, ale ak by som sa k tejto funkcii mal doberať 2 minúty v 9 zanorenom menu, tak by ma asi šľahlo o zem.
Všetky takéto otázky vyplývajú z lenivosti užívateľa prečítať si manuál (v rámci hesla - manuál čítam až keď zlyhajú všetko ostatné možnosti) a veľmi malej snahy učiť sa. Načo aj - vždy sa nájde niekto, kto to polopate naleje do hlavy...
 
Robino
2011-09-22 12:29:02+02
príspevok od: calven
Plne súhlasím. A ešte by aj mohol softvérovo zakázať plný manuál (M) až pokiaľ fotograf nezašle potvrdenie o tom, že ho veľa možnosti nemätie. Potom by mu poslal link na nový FW, ktorý by musel nahrať do zrkladlovky a ktorý mu pokročilé možnosti odblokuje....
Nie. Takto blbo som to nemyslel. Čo je využiteľné pre amatéra skôr či neskôr, nech tam je.
Ale podľa reakcií fotografov, vrátane šéfredaktora, je toto tlačidlo na tejto rade zrkadloviek naozaj zbytočné.
 
PeCh
2011-09-22 12:29:30+02
príspevok od: Robino
Prečo ten posmech? Amatérsku zrkadlovku si kupuje amatér a nechápem načo ho výrobca mätie s nejakým tlačidlom DOF, keď je aj tak prakticky nepoužiteľné.... Namiesto neho tam mohlo byť ďalšie programovateľné tlačidlo...či?
Mňa napríklad neudivuje, že toto začiatočníka zmätie. Veľké plus je záujem, bez toho sa nezlepší. Skôr ma udivuje (a veľa takých tém tu je), keď sa začiatočník pýta, akú amatérsku zrkadlovku s akým amatérskym objektívom kúpiť a potom sú rozčarovaní, že síce niečo vedia pekne odvotiť, ale nie všetko. Však je to zrkadlovka, tak z toho musia liezť superplagátovéfotky(tm). Pokiaľ pochopia, že s nejakým objektívom a nejakou zrkadlovkou toto odfotia a toto nie, tak to trvá.
 
wikislav
2011-09-22 12:33:45+02
príspevok od: calven
Dúfam, že to všetci pochopia ako iróniu.
Ja som rád, pokiaľ je na tele čo najviac tlačidiel s priamym prístupom k funkciám. Pravda je, že kontrolu DOF použijem tak 10× za rok, ale ak by som sa k tejto funkcii mal doberať 2 minúty v 9 zanorenom menu, tak by ma asi šľahlo o zem.
Všetky takéto otázky vyplývajú z lenivosti užívateľa prečítať si manuál (v rámci hesla - manuál čítam až keď zlyhajú všetko ostatné možnosti) a veľmi malej snahy učiť sa. Načo aj - vždy sa nájde niekto, kto to polopate naleje do hlavy...
Posledna rada je vždy RTFM : Read The Fucking Manual
 
wlad
2011-09-22 12:33:56+02
príspevok od: Robino
Prečo ten posmech? Amatérsku zrkadlovku si kupuje amatér a nechápem načo ho výrobca mätie s nejakým tlačidlom DOF, keď je aj tak prakticky nepoužiteľné.... Namiesto neho tam mohlo byť ďalšie programovateľné tlačidlo...či?
DOF preview je programovatelne tlacidlo rovnako ako Fn. Aspon na nikonoch.
 
calven
2011-09-22 12:34:18+02
príspevok od: Robino
Nie. Takto blbo som to nemyslel. Čo je využiteľné pre amatéra skôr či neskôr, nech tam je.
Ale podľa reakcií fotografov, vrátane šéfredaktora, je toto tlačidlo na tejto rade zrkadloviek naozaj zbytočné.
Žiaden strach, viem ako si to myslel. Len mi to príde ako keď si niekto kúpi 1000 ks puzzle s názvom "žitné pole" a potom sa rozčuľuje, že ho veľa možností mätie, veľa častí je podobných a nie je to také jednoduché ako 20 ks puzzle Macko Poo (či ako sa topíše) ktoré videl u kamaráta...
 
calven
2011-09-22 12:37:07+02
príspevok od: wikislav
Posledna rada je vždy RTFM : Read The Fucking Manual
Áno, ale to až keď všetkým ostatným tečú nervy...
Ani ja nemám rád manuály, ale keď som si kúpil zrkadlovku, tak som si ho prečítal ešte v ten deň a na druhý deň knihu o tom, ako exponovať kreatívne. Nevravím, že je to najideálnejší prístup, ale aspoň zo mňa nevypadávali otázky okolo základov fotografovania a obsluhy foťáku...
 
calven
2011-09-22 12:37:54+02
príspevok od: wlad
DOF preview je programovatelne tlacidlo rovnako ako Fn. Aspon na nikonoch.
Nie som si istý, ale na Canonoch (teda u mňa 20D a 40D myslím že nie...). Nemám po ruke manuál, aby som si to overil.
 
wlad
2011-09-22 12:42:41+02
príspevok od: calven
Nie som si istý, ale na Canonoch (teda u mňa 20D a 40D myslím že nie...). Nemám po ruke manuál, aby som si to overil.
na Nikonoch ano:

f4: Assign Preview Button
Choose the role played by the depth-of-field preview button.
The options available are the same as for Assign Fn button (230); the default setting is Preview.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()