Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Kto fotil este pred nastupom digitalu???

2008-09-13 09:20:12+02
Nakolko zacinam dostavat same dobre rady do mailu, pozeram diskusie a vidim ako ste tu skritizovali prof. fotografku, chlapikovi co 30 rokov foti architekturu zacali davat rozum ako sa vyrovnavaju linky atd atd. - zaujimalo by ma ci tu je vobec niekdo, kto fotil aj na klas.film este pred nastupom digitalu, a ci tu je niekdo kdo sa tomu venuje seriozne. Takze hlaste sa. (jules, karol, jokub1...) dakujem
 
2008-09-13 09:21:27+02
sorry, ak som na niekoho zabudol. azaziel :-)
 
ZoVa
2008-09-14 00:05:53+02
Dávam len zriedka komenty podľa môjho osobného názoru. Foteniu sa venujem cca 30 rokov, poznám proces nie len ČB ale aj farebný. Vyvolával som tak farebné filmy ako aj pod zväčšovákom farebné fotky do rozmerov 40x60 cm. Pravidelne sa venujem fotke aj technike spracovávania. Moje názory nemusia byť vždy v zhode s inými názormi na kvalitu fotky, ale to je vždy subjektívny názor. Ak niekomu poradím, myslím to vždy v dobrom. Ak sa to niekomu nepáči, môžeme si to vydiskutovať aj súkromnými správami.
Dobré svetlo, Zolo
 
Albedo
2008-09-14 00:52:44+02
Tiez som fotil na film, este pred nastupom digitalov, kinofilm aj 6x6. ale nemyslim si, ze to ma nieco spolocne s fotografickou odbornostou. poznam osobne ludi, ktori fotia uz aj 30 rokov, ale ich fotky nic ´nevravia´, nicim neoslovuju, kompozicia skoro ziadna, technicka kvalita slaba... takych ´fotografov´ su na Slovensku plne fotokluby. povedal by som, ze skor maju vztah k fotografii ako takej, maju radi ´vonu´ vyvolavania a sero tmavej komory, vsetko to pritazlive okolo fotky, ale fotit vediet nemusia. cest vynimkam. ono, musi to mat clovek ´v krvi´, mat pre to cit, talent a ci fotil predtym na film a ci fotil 30 rokov, to nijak neovplyvni.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-09-14 11:54:45+02
Ja fotila dlhe roky na film. Spomeniem moje fotaciky: Lomo, Praktica BMS, Canon EOS 100, Olympus Mju II Limited, Minolty Dynax 9xi/700si/7 a X-700/XE-1/Autocord. Velmi davno som mal este rusky spionsky fotoaparat Kiev Vega a Certo 35.
 
paoravec
2008-09-14 12:32:01+02
Nuž k fotoaparátu som dostal ako 14 ročný , (písal sa rok 1948, CONTAX Ia, 1/25 - 1/1000 sec, objektív Tessar a Sonnar ), otec ma naučil vyvolávť v Atomal F vývojke, dlho predlho to bolo, fotografie boli aj rozmerov 50/60, zlatý film bol ORWO NP15, farebnú foto už som finančne nezvládal a fotoaparát som stratil pri kúpe Škodovky 1100 MB (to som už bol ženatý) . Potom bol Prakisix IIa, Prakica EE3, (tú používam občas doteraz), nejaka Minolta AL_F, NikonF80. Tak si tu pripadám ako matuzalém medzi Vami. Dnes ked´ robím korekcie v PC, prekrývanie vrstiev a iné a porovnám čas vo fotokomore je to šok. Fotografia sa stala dostupná mnohým, je to záluba i prostriedok pre mnoho kontaktov, debát, i zaujimvých posúdení, kritík, ( len tie nervy treba mať niekedy viac pohromade ). Tak prajem všetkým dobré svetlo a veľa podarených záberov !
 
Jozef Krajčo
externý redaktor
- moderator
2008-09-14 16:23:26+02
príspevok od: Albedo
Tiez som fotil na film, este pred nastupom digitalov, kinofilm aj 6x6. ale nemyslim si, ze to ma nieco spolocne s fotografickou odbornostou. poznam osobne ludi, ktori fotia uz aj 30 rokov, ale ich fotky nic ´nevravia´, nicim neoslovuju, kompozicia skoro ziadna, technicka kvalita slaba... takych ´fotografov´ su na Slovensku plne fotokluby. povedal by som, ze skor maju vztah k fotografii ako takej, maju radi ´vonu´ vyvolavania a sero tmavej komory, vsetko to pritazlive okolo fotky, ale fotit vediet nemusia. cest vynimkam. ono, musi to mat clovek ´v krvi´, mat pre to cit, talent a ci fotil predtym na film a ci fotil 30 rokov, to nijak neovplyvni.
No to je jasne, ak parafrazujem klasika: KVALITA UCITELA SA NEMERIA DLZKOU JEHO PEDAGOGICKEJ PRAXE. a prisposobim si to na fotografou..

Samozrejme starsi skusenejsi argumentuju dlzkou praxe, mladsi bez skusenosti argumentuju tym co som pisal vyssie.. :)

Neviem ci sa sem mozem zapisat a rata sa aj tajne upijanie ustalovaca otcovi a zopar filmov spravenych na smene :)
 
Jozef Krajčo
externý redaktor
- moderator
2008-09-14 16:24:07+02
ouuu..fotografou :))
 
2008-09-14 20:33:15+02
:-) som rad ze sa rozbehla diskusia na tuto temu.
 
paoravec
2008-09-14 20:57:17+02
TO DAENIS : taktiež si myslím že roky nie sú samozrejme úroveň, ja len tak že niekto sa pýta a niekto odpovedá že boli časy....
 
Ultra TXF
2008-09-14 22:26:41+02
No ja som pred cca 20-25 rokmi fotil ešte s otcom na Ljubiteľ,neviem teraz presné označenie,ale pozeralo sa do neho zvrchu a myslím ,že ešte nemal expozimeter...mali sme kompletne vybavenú
komoru a fotky sme si robili sami....čiernobiele.
Neskôr som mal už sám Zenit...ten mal externý expozimeter,čo už bolo celkom fajn.....inak oba fotoaparáty stále máme a sú plne funkčné.No a v pomerne nedávnej minulosti som mal posledný analógový Canon 300..teda ešte aj mám.
No a teraz mám Canon 450D...tiež si myslím,že boli časy keď to bola ešte romantika...myslím tú tmavú komoru...teraz je to PC a to ma moc nebaví.....
 
Ultra TXF
2008-09-14 22:28:28+02
Jaj a ešte sme mali Prakticu XB alkebo tak nejako sa volala :)
 
IR_photo
2008-09-14 22:33:34+02
nieco malo rokov som cvakal aj na kinofilm, teraz opat nachadzam krasu klasickej fotografie...
 
2008-09-21 23:26:03+02
príspevok od:
sorry, ak som na niekoho zabudol. azaziel :-)
Dobry vecer, ja som zacinal kinofilmom pred 7 rokmi, potom dva roky vylucne len digital a posledny rok a pol fotim hlavne stredny format na film.Klasika nuti rozmyslat a ked clovek rozmysla, pridu aj vysledky.
 
slavmiro
2008-09-21 23:37:41+02
Doteraz nafotenych cca 200 negativov a cca 60.000 digitalnych zaberov.
 
2008-09-22 08:34:10+02
16 rokov fotim z toho rok len digital ale nie je to moc vidiet :D a aj po 16 rokoch objavujem stale nieco nove takze rad si vypocujem opravnenu kritiku robil som aj BW do 30x40 doma, fotil som 6x4,5 , 6x6 aj kinofilm
 
Duny
2008-09-22 14:06:37+02
petop: cudujes sa, ze tu bol skritizovany profik a chlapik co 30 rokov foti architekturu bol poucovany o narovnavani linii? Taka je doba, taky je trend. Ked s nou nekracaju su kritizovany, co narobis. A fotograf architektury by podla mna mal mat tie linie rovne a pouzivat rovnanie alebo tilt/shift skla, robi predsa dokumentaciu a ked krive linie ma schvalne nech do popisu uvedie ze to tak chcel. A aka je definicia profi fotografa(ky)? Je to clovek co 100% prijmu zarobi fotenim resp. je vystudovany fotograf, nie? Mozno skritizovana profi fotografka len zaraba fotenim a fotenie jej akosi nejde a jej tvorba nesmakuje kazdemu ;). Hod link na tu kritizovanu fotku.
A tiez sa hlasim k tym co fotili a stale fotia na film. Akica(kompakt), prve zrkadlo Chinon CEII Memotron, Praktica B100, Nikon F60, Nikon 80(v sucasnoti), Nikon D40x(v sucasnosti)
PS: predavam 40xku aj s objektivmi keby niekto chcel ;), od soboty je plynie zaruka.
 
zdenoxl
2008-09-22 23:43:58+02
príspevok od: Duny
petop: cudujes sa, ze tu bol skritizovany profik a chlapik co 30 rokov foti architekturu bol poucovany o narovnavani linii? Taka je doba, taky je trend. Ked s nou nekracaju su kritizovany, co narobis. A fotograf architektury by podla mna mal mat tie linie rovne a pouzivat rovnanie alebo tilt/shift skla, robi predsa dokumentaciu a ked krive linie ma schvalne nech do popisu uvedie ze to tak chcel. A aka je definicia profi fotografa(ky)? Je to clovek co 100% prijmu zarobi fotenim resp. je vystudovany fotograf, nie? Mozno skritizovana profi fotografka len zaraba fotenim a fotenie jej akosi nejde a jej tvorba nesmakuje kazdemu ;). Hod link na tu kritizovanu fotku.
A tiez sa hlasim k tym co fotili a stale fotia na film. Akica(kompakt), prve zrkadlo Chinon CEII Memotron, Praktica B100, Nikon F60, Nikon 80(v sucasnoti), Nikon D40x(v sucasnosti)
PS: predavam 40xku aj s objektivmi keby niekto chcel ;), od soboty je plynie zaruka.
Hej Duny, co si sa tak rozhodol predat D40x? :-)
 
Duny
2008-09-23 10:19:33+02
príspevok od: zdenoxl
Hej Duny, co si sa tak rozhodol predat D40x? :-)
Treba mi telo s motorom, kupujem jazdenu D80. A medzicasom som nakupil aj lepsie skla takze setaky su mi na nic.
 
2008-09-23 10:42:06+02
a cena ?
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()