Hore
Fórum » Servis fototechniky
 

špinavý snímač

afir
2012-09-12 05:56:03+02
Zdravím, dnes som si všimol, že na všetkých fotkách mám v doľnom ľavom rohu nejaký zvláštny obrazec vytvorený najskôr špinkou na snímači. Tak som odkrútil objektív a na snímači je v ľavom hornom rohu niečo zrejme nalepene. Len problem je v tom, že aj ked som to skúšal odfuknuť alebo utreť paličkou na čistenie uši (za to sa hanbim) tak to tam ostalo a mám pocit, že je to pod tým sklom čo chráni snímač. Neviete niekto nejaký spôsob ako sa to tam mohlo dostať a hlavne ako sa to dá odstrániť? Fotoaparat Canon 350D. (predtým to tam nebolo, dlhšie som foťák nepoužíval a ked som pozrel posledne fotky tak to tam nebolo...) Vdaka za každú radu. Ešte taká zaujimava vec... keď odfotim niečo bez objektívu tak to tam nevidno(tá biela fotka)
 
bonifacko
2012-09-12 06:06:22+02
No chlapče, to vyzera na byť na pleseň medzi snímačom a low pass filtrom. Tak už jedine otvoriť.
 
MajoC
2012-09-12 06:13:23+02
Špinu vidím v strede snímača v hornej polovici, také dve škvrny a aj v spodnej polovici. To v tom rohu je dobabrané poriadne, vyzerá to, že tam z tej vatovej tyčinky zostalo poriadne vláskov. Ako sa to tam dostalo a ako to vyčistiť?
Použil si to okienko s lupou? Napr.:
www.ephoto.sk/forum/48/9328/cistenie-snimaca/strana-1/
www.ephoto.sk/forum/48/10500/je-treba-cistenie-senzora/strana-1/
www.ephoto.sk/forum/21/7554/cistenie-obrazoveho-snimaca/
www.ephoto.sk/forum/1/184/skvrna-na-fotke-odkial/
a veľa ďalších vlákien.
 
bonifacko
2012-09-12 06:17:12+02
príspevok od: MajoC
Špinu vidím v strede snímača v hornej polovici, také dve škvrny a aj v spodnej polovici. To v tom rohu je dobabrané poriadne, vyzerá to, že tam z tej vatovej tyčinky zostalo poriadne vláskov. Ako sa to tam dostalo a ako to vyčistiť?
Použil si to okienko s lupou? Napr.:
www.ephoto.sk/forum/48/9328/cistenie-snimaca/strana-1/
www.ephoto.sk/forum/48/10500/je-treba-cistenie-senzora/strana-1/
www.ephoto.sk/forum/21/7554/cistenie-obrazoveho-snimaca/
www.ephoto.sk/forum/1/184/skvrna-na-fotke-odkial/
a veľa ďalších vlákien.
Tiež som myslel na vatu, ale spravidla sa to tam nema ako dostať. Tenka vrstva medzi povrchom snímača a low pass filtrom je chranena mäkkou paskou proti vnikaniu prachu.
 
MajoC
2012-09-12 06:22:16+02
príspevok od: bonifacko
Tiež som myslel na vatu, ale spravidla sa to tam nema ako dostať. Tenka vrstva medzi povrchom snímača a low pass filtrom je chranena mäkkou paskou proti vnikaniu prachu.
Je to možné, píše, že foťák dlhšie nepoužíval. Tak do servisu, nech sa vyjadria
 
bonifacko
2012-09-12 06:28:01+02
Takto to vyzera, snimač je lemovany obojstrannou mäkkou páskou a na tom je položeny a pritlačeny low pass filter (nadvihnute zelenkave sklíčko). Cele je to potom zakryte plechovou klietkou, priskrutkovanbou, aby to priliehalo. Teda takto to ma pentax a zrejme aj ine systemy.
 
sachmo
2012-09-12 09:04:07+02
Ak je to plesen, tak to vycisti savom
 
afir
2012-09-12 15:18:43+02
Díky za rady... tie príspevky som čítal ale všade je písane ako len ofúknuť prach a potom vyčistiť mokrou cestou senzor... ale ako hovorím u mna je tá špinka pod ochrannym sklíčkom tak neviem či sa to dá vôbec vyčistiť alebo mi budu musieť v servise vymeniť cely snímač... Koľko asi taká sranda stojí?? Sorry za blbe otázky ale som momentálne mimo SVK a nemam možnosť íst sa informovať do servisu a cez google som zatiaľ nič rozumne o cenách nenašiel. Vdaka
 
Paulie
2012-09-12 15:23:56+02
príspevok od: afir
Díky za rady... tie príspevky som čítal ale všade je písane ako len ofúknuť prach a potom vyčistiť mokrou cestou senzor... ale ako hovorím u mna je tá špinka pod ochrannym sklíčkom tak neviem či sa to dá vôbec vyčistiť alebo mi budu musieť v servise vymeniť cely snímač... Koľko asi taká sranda stojí?? Sorry za blbe otázky ale som momentálne mimo SVK a nemam možnosť íst sa informovať do servisu a cez google som zatiaľ nič rozumne o cenách nenašiel. Vdaka
Myslím si že pri tak starom aparáte sa ti to neoplatí, radšej kúp nejaký novší z bazáru.
 
bonifacko
2012-09-12 15:26:06+02
príspevok od: afir
Díky za rady... tie príspevky som čítal ale všade je písane ako len ofúknuť prach a potom vyčistiť mokrou cestou senzor... ale ako hovorím u mna je tá špinka pod ochrannym sklíčkom tak neviem či sa to dá vôbec vyčistiť alebo mi budu musieť v servise vymeniť cely snímač... Koľko asi taká sranda stojí?? Sorry za blbe otázky ale som momentálne mimo SVK a nemam možnosť íst sa informovať do servisu a cez google som zatiaľ nič rozumne o cenách nenašiel. Vdaka
Robím upravy na infra, neuvažuješ nad prerabkou?
Vyčistenie cez sukromnu spravu, alebo napíš na duves1@gmail.com
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2012-09-12 16:32:57+02
príspevok od: bonifacko
Takto to vyzera, snimač je lemovany obojstrannou mäkkou páskou a na tom je položeny a pritlačeny low pass filter (nadvihnute zelenkave sklíčko). Cele je to potom zakryte plechovou klietkou, priskrutkovanbou, aby to priliehalo. Teda takto to ma pentax a zrejme aj ine systemy.
snímač náš kazdodenný
 
NightFish
2013-02-03 11:00:19+01
PROSIM VAS! mam spinavy snimac na canone , skusala som to balonikom odfuknut sama no takmer neuspesne...mate este nejaky typ ako to odstranit? alebo mam radsej navstivit servis a nechat to na odbornikov? ak ano kde v ziline by som ho nasla?
 
Džema
2014-02-05 15:38:28+01
oplati sa dat cistic snimac?Fotene na F22....Sorry za blby dotaz,Fotak mam nieco cez rok a zatial som ho necistil....
 
Mikon
2014-02-05 15:58:09+01
príspevok od: Džema
oplati sa dat cistic snimac?Fotene na F22....Sorry za blby dotaz,Fotak mam nieco cez rok a zatial som ho necistil....
Ako často fotiš na f22? Ja osobne viac ako 16 nejdem. A či čistit snimač? No je to na tebe, ak ti to neprekaža tak načo ak to vidiš na každej foto tak čisti
 
Džema
2014-02-05 16:27:05+01
Praveze na f22 tak max ked fotim macro s tamronom..ale tam to nevidno.aj to je len zriedka tak velka clona..Praveze to nieje vidiet vobec na foto,,Mozno z ked odfotim oblohu na tak velku clonu..Len ma zaujimal Vas nazor...Asi ide len o dobry pocit, nic viac...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-02-05 16:28:43+01
príspevok od: Džema
oplati sa dat cistic snimac?Fotene na F22....Sorry za blby dotaz,Fotak mam nieco cez rok a zatial som ho necistil....
Tvoj snimac je priam vzorovo cisty. Skus ho ofuknut balonikom. Sniamc nikdy dokonale nevycistis. Zmysel to ma, ak aj do f/16 vidis vacsie necistoty.
 
Džema
2014-02-05 16:37:28+01
príspevok od: Karol Srnec
Tvoj snimac je priam vzorovo cisty. Skus ho ofuknut balonikom. Sniamc nikdy dokonale nevycistis. Zmysel to ma, ak aj do f/16 vidis vacsie necistoty.
No skusal som to aj balonikom..Ale ked to pocujem od Vas tak to neriesim.Dakujem..
 
landov
2014-02-06 17:59:08+01
príspevok od: Džema
No skusal som to aj balonikom..Ale ked to pocujem od Vas tak to neriesim.Dakujem..
No tak balonikom ofukovat snimac znamena, ze vsetok "bordel" z utrob fotajku sa ti akurát dostane na snimac
 
Džema
2014-02-06 18:07:29+01
príspevok od: landov
No tak balonikom ofukovat snimac znamena, ze vsetok "bordel" z utrob fotajku sa ti akurát dostane na snimac
Nie je pravda..Ked mas fotak natoceny nadol..tak je to velmi ucine...Uz som si par krat takto odfukol nejaku vacsiu spinku..
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()