Hore
Fórum » Servis fototechniky
 

Čip poškrabaný pri čistení.

Misoo79
2013-03-08 21:14:51+01
Zdravím ePhoťáci, ako už názov témy naznačuje, dostal som sa do nemilej situácie. Zhruba pred rokom som si nechal vyčistiť čip v autorizovanom stredisku a od vtedy som do neho nijako nezasahoval. Časom sa mi na fotkách začal objavovať rôzny humus, a tak som sa rozhodol, že čip ofúknem balónikom. Keď som sklopil zrkadlo, našiel som na čipe škrabanec viditeľný aj voľným okom. Moja otázka znie, dá sa s tým niečo robiť aj po takto dlhej dobe, alebo sa s tým musím zmieriť resp. nechať vymeniť na vlastné náklady?
 
Marcel Rebro
2013-03-08 21:50:07+01
príspevok od: Misoo79
Zdravím ePhoťáci, ako už názov témy naznačuje, dostal som sa do nemilej situácie. Zhruba pred rokom som si nechal vyčistiť čip v autorizovanom stredisku a od vtedy som do neho nijako nezasahoval. Časom sa mi na fotkách začal objavovať rôzny humus, a tak som sa rozhodol, že čip ofúknem balónikom. Keď som sklopil zrkadlo, našiel som na čipe škrabanec viditeľný aj voľným okom. Moja otázka znie, dá sa s tým niečo robiť aj po takto dlhej dobe, alebo sa s tým musím zmieriť resp. nechať vymeniť na vlastné náklady?
A za ten rok si ho na fotkach nespozoroval?
 
Misoo79
2013-03-08 22:00:55+01
príspevok od: Marcel Rebro
A za ten rok si ho na fotkach nespozoroval?
Pravda je, že na fotkách ho vidno len veľmi ťažko. Ak vôbec. Ale predsa, čip je poškrabaný a nie mojou vinou. Preto by ma potešilo, ak by sa s tým niečo robiť dalo. Každopádne ten škrabanec vadí viac mne, ako fotkám. Za opýtanie (vraj) nebijú, tak som to skúsil.
 
jan.zitniak
2013-03-08 22:11:59+01
príspevok od: Misoo79
Pravda je, že na fotkách ho vidno len veľmi ťažko. Ak vôbec. Ale predsa, čip je poškrabaný a nie mojou vinou. Preto by ma potešilo, ak by sa s tým niečo robiť dalo. Každopádne ten škrabanec vadí viac mne, ako fotkám. Za opýtanie (vraj) nebijú, tak som to skúsil.
Jasné, že to človeka štve, ale ak na fotkách nič nevidno, tak to už po roku nerieš ...
 
Separovany_Odpad
2013-03-08 22:29:09+01
Mne ho tiež poškriabali pri čistení mojej D100-ky. Nie je to veľké, vidno to už od f4, od f8 to už celkom ruší...Ja som si na to za dva roky už nejak zvykol, ale viac som si telo im nedal už čistiť...
 
seifi
2013-03-08 22:36:04+01
no, to bohvieako ružovo nevyzerá, keď hrozia takéto štrapácie po čistení v odbornom servise; zatiaľ som ani nepočul,
 
kuk
2013-03-08 22:56:27+01
ja by som povedal ze to bude skôr IR filter na cipe mozno ze sa da vymenit
 
tomatito
ocenenie redakciou 2013-03-08 23:03:05+01
podla mna to ani skrabanec nie je...pretriet niecim a zmizne to..a ak si to doteraz nevidel na fotkach neplakal by som...
 
rick01
2013-03-08 23:09:37+01
Ono to celkom určite nebol poškriabaný samotný senzor. Ten má pred sebou ešte UV/IR cut a low pass filter a úplne navrchu, to čo čistíš je ochranné sklíčko. Ak si s tým vedel žiť doteraz, nerieš to. Ak ti to nedá spávať, vyhľadaj odborníka, čo ti to ochranné sklo, prípadne celú tu sadu filtrov vymení (bývajú stmelené dohromady).
 
Martin Piňák
2013-03-09 09:17:59+01
keď už je otvorená táto téma... chcel by som sa spýtať... mám sadu na čistenie APS-C snimačov...lenže teraz mam FF čiže väčší má zmysel kupovať priamo na FF alebo stačí len pracne vyčistiť aj s menšou stierkou postupne?
 
markato1
2013-03-09 09:31:27+01
príspevok od: Martin Piňák
keď už je otvorená táto téma... chcel by som sa spýtať... mám sadu na čistenie APS-C snimačov...lenže teraz mam FF čiže väčší má zmysel kupovať priamo na FF alebo stačí len pracne vyčistiť aj s menšou stierkou postupne?
pokial uz mas sadu na cistenie aps-c,tak to skus vycistit tou,nic nepokazis,zbavis sa uz nepotrebneju sady a mozno budes mat aj snimac dobre vycisteny ..pokial to nebude stacit,tak cistenie na FF kupis hocikedy
 
Martin Piňák
2013-03-09 09:34:31+01
príspevok od: markato1
pokial uz mas sadu na cistenie aps-c,tak to skus vycistit tou,nic nepokazis,zbavis sa uz nepotrebneju sady a mozno budes mat aj snimac dobre vycisteny ..pokial to nebude stacit,tak cistenie na FF kupis hocikedy
veď toto... ja len či neni viac rizikovejšie taketo čistenie keď musim viac krat behať po snimači už aj s tým sajrajtom čo sa tam stihol nachytať . samozrejme vždy to robim opatrne ale dodrbať snímač, po tom moc netúžim
 
rick01
2013-03-09 12:14:22+01
Prosím vás, neriešte to tak. Sklíčko pred senzorom je optika ako každá iná. Senzor čistím odjakživa handričkou na optiku a všetko je ok
 
bonifacko
2013-03-09 13:26:46+01
príspevok od: Misoo79
Zdravím ePhoťáci, ako už názov témy naznačuje, dostal som sa do nemilej situácie. Zhruba pred rokom som si nechal vyčistiť čip v autorizovanom stredisku a od vtedy som do neho nijako nezasahoval. Časom sa mi na fotkách začal objavovať rôzny humus, a tak som sa rozhodol, že čip ofúknem balónikom. Keď som sklopil zrkadlo, našiel som na čipe škrabanec viditeľný aj voľným okom. Moja otázka znie, dá sa s tým niečo robiť aj po takto dlhej dobe, alebo sa s tým musím zmieriť resp. nechať vymeniť na vlastné náklady?
Mam nenake low-pass filtre. A inak, prave tieto low pass filtre su dost nachylne na poškrabanie naparenej vrstvy. A aky model DSLR sa jedna? Teda viem riešiť iba APS-C.
Inak, takto bol poškrabany low-pass filter na pentax k-x a takto to bolo vidno
 
Martin Piňák
2013-03-09 14:06:24+01
príspevok od: bonifacko
Mam nenake low-pass filtre. A inak, prave tieto low pass filtre su dost nachylne na poškrabanie naparenej vrstvy. A aky model DSLR sa jedna? Teda viem riešiť iba APS-C.
Inak, takto bol poškrabany low-pass filter na pentax k-x a takto to bolo vidno
tak to by ma nasralo :/
 
bonifacko
2013-03-09 18:33:05+01
Komplet senzory sa daju zohnat na ebay, napr.: http://www.ebay.com/itm/Nikon-D5000-CCD-Sensor-Replacement-Parts-/170997442311?pt=Digital_Camera_Accessories&hash=item27d03de707

Ja to viem urobiť za 100€
 
Fuser
2013-03-09 19:35:25+01
Reklamovat servisne prace mozes do 6 mesiacov.

Pri prevzati zo servisu podpisujes papier, ze si zariadenie prevzal neposkodene.
 
bonifacko
2013-03-09 19:55:44+01
príspevok od: Misoo79
Zdravím ePhoťáci, ako už názov témy naznačuje, dostal som sa do nemilej situácie. Zhruba pred rokom som si nechal vyčistiť čip v autorizovanom stredisku a od vtedy som do neho nijako nezasahoval. Časom sa mi na fotkách začal objavovať rôzny humus, a tak som sa rozhodol, že čip ofúknem balónikom. Keď som sklopil zrkadlo, našiel som na čipe škrabanec viditeľný aj voľným okom. Moja otázka znie, dá sa s tým niečo robiť aj po takto dlhej dobe, alebo sa s tým musím zmieriť resp. nechať vymeniť na vlastné náklady?
Inka, nie si sam. Jeden z čiech sa mi ozval koli Pentax k-30, citujem " Ahoj,
stalo se mi to v Mexiku, kam jsem jel na dva tydny (jsem tu na pul roku na vymenym pobytu ze skoly), drapali jsme se na Popocatepetl, menil jsem 35 na 15 a dostal se mi tam ten jemnej sopecnej popilek co hrozne lepi."
Následne čistil snímač a povrch low-pass filtru ma poškriabany.
 
bonifacko
2013-03-09 20:05:50+01
Čo je vlastne pred senzorom:
http://www.sensor-film.com/filter.html
Posledna vrstva je prave hot mirror coating a da sa to poškriabať napr. drievkom (hrot zapalky, šapjgle a pod.) A samozrejme pri neopatrnom manipulovaní s tyčinkou na čistenie.
 
bonifacko
2013-03-09 20:08:25+01
Toto je uplne prevratna novinka na čistenie snímača
http://www.sensor-film.com/cleaning.html
Ak by mal niekto záujem, tak 25 ml viem ponuknuť a vydrží to na asi 15 čistení.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()