Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Vačky/vrásky pod očami

WildSammy
2012-10-02 14:02:57+02
Zdravím ePhoťáci,

Chcem sa spýtať ako riešite vačky, resp. vrásky pod očami? Keď si prechádzam moje fotografie, tak často mi to na nich bije do očí. Pôvodne som bol v omyle, že sú to vlastne kruhy pod očami, napr. ak je niekto nevyspatý, ale ono to vzniká hlavne, keď sa ľudia smejú.

Ak si pozerám fotky niekoho iného tak tieto vačky/vrásky na nich nevidím, resp. len málokedy aj to v nerušivej forme. Ak to správne chápem, tak sa to retušuje? Čiže niekto to dajme tomu vyretušuje na 100-300 fotkách alebo je v tom iný háčik? Totiž to retušovanie si neviem predstaviť, veď to musia byt dlhé hodiny a navyše to doladiť tak, aby to nebolo neprirodzené.

Všimol som si, že ak sa ľudia nesmejú a majú len pootvorené napr. pery a pozerajú sa akože niekam inam, tak to nevidno, ale zas fotky bez úsmevu mi prídu také sterilné. Jedná sa mi hlavne o portrétovky vonku. Dá sa to nejak zminimalizovať správnym nasvietením(odrazka/blesk)?

Takže rád so vypočujem Vaše postrehy a názory vopred ďakujem.
 
keko
2012-10-02 14:10:58+02
Hlavne svetlo trosku nizsie a plochejsie, vedlajsie svetlo intenzivnejsie a este plochsie.
Vrasky potom svetlym praskovym pudrom a mozno trosku v PS, ak mas objektiv Defocus control, potom si ho treba nastavit tak, aby podaval maksi vysledok.
Od cias mojho portetovania ale urcite vzniklo mnozstvo pluginov.
 
wlad
2012-10-02 14:16:34+02
nebude nahodou na vine taka trivialna vec, ako zdroj svetla nad hlavou fotenej osoby ?


 
Marek Janicko
2012-10-02 14:19:08+02
Vizazistka ti moze byt napomocna, pri odstranovani vackov a od urciteho bodu nastupuje Photoshop. Odstranovanie vackov nieje nic extra, no kedze retus ma v poslednej dobe vo velkom bavi momentalne nieje premna nic zdhlave.
Apropo hra so svetlom rovnako pomaha ale opat iba do urciteho bodu. Ak skombinujes vizazistku a pracu so svetlom tak PSko mozes obist, pokial nie tak PSko nastupi.
 
marcus_labeo
2012-10-02 14:33:10+02
Ak môžem trochu zasiahnuť do debaty, tiež sa so Sammyho problémom potýkam a rád by som podobné nedokonalosti trochu retušoval. Mám ale len Zoner (ZPS14, na Photoshop origo nemám a nelegálny nechcem) a tam je tých nástrojov málo; ako je známe, Zoner pracovať s vrstvami nevie (resp. len obmedzene s jedinou vrstvou) reálne viem použiť iba klonovacie razítko a žehličku. Vie niekto dať tip?
 
Napster050
2012-10-02 14:45:11+02
príspevok od: marcus_labeo
Ak môžem trochu zasiahnuť do debaty, tiež sa so Sammyho problémom potýkam a rád by som podobné nedokonalosti trochu retušoval. Mám ale len Zoner (ZPS14, na Photoshop origo nemám a nelegálny nechcem) a tam je tých nástrojov málo; ako je známe, Zoner pracovať s vrstvami nevie (resp. len obmedzene s jedinou vrstvou) reálne viem použiť iba klonovacie razítko a žehličku. Vie niekto dať tip?
gimp je zadarmo a ma mnoho funkcii... pre bežného užívateľa ho možno aj plne nahradzuje..
 
wlad
2012-10-02 14:45:47+02
príspevok od: marcus_labeo
Ak môžem trochu zasiahnuť do debaty, tiež sa so Sammyho problémom potýkam a rád by som podobné nedokonalosti trochu retušoval. Mám ale len Zoner (ZPS14, na Photoshop origo nemám a nelegálny nechcem) a tam je tých nástrojov málo; ako je známe, Zoner pracovať s vrstvami nevie (resp. len obmedzene s jedinou vrstvou) reálne viem použiť iba klonovacie razítko a žehličku. Vie niekto dať tip?
http://talkive.sk/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=94380&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcchk=1
 
keko
2012-10-02 14:54:55+02
príspevok od: wlad
http://talkive.sk/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=94380&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcchk=1
To asi radsej ten GIMP
 
WildSammy
2012-10-02 15:00:09+02
troska retusujem aj ja, ale chcel by som ten retus zminimalizovat, aby ho az tak vela nebolo.. mne to zabera dlhe hodiny a nakoniec s vysledkom aj tak nie som spokojny a ano, vacsinou je na vine zdroj svetla z hora, cize slnko.. preto ma napadlo nejak odrazkou/difuzorom alebo bleskom doblisnus do tvare a zminimalizovat tie vacky a tiez jasne, ze dobry makeup pomoze kazdopadne ten retus mi z toho pride najzlozitejsi a ked ma niekto spravit 100+ foto a takychto foteni ma vacsie mnozstvo, tak sa mi nezda, ze by to riesil retusom, lebo to by sa ten dotycny podla mna z toho mohol aj zblaznit jedine, ze by mal na to nejaky super sposob, ze mu retus vackou pod ocami zaberie tak minutu(a aby to vyzeralo aj prirodzene)
 
marcus_labeo
2012-10-02 15:03:11+02
príspevok od: wlad
http://talkive.sk/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=94380&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcchk=1
To je nejaká light verzia? Dajú sa v tom vyvolať RAWy? Priznám sa, neorientujem sa v týchto adobáckych softvéroch, mal som trial verziu Photoshopu CS6 a za plnú verziu chceli cez 1000 eur.
 
wlad
2012-10-02 15:13:46+02
príspevok od: keko
To asi radsej ten GIMP
to uz radsej paint.net.
Ten tiez nic nevie, ale aspon lepsie vyzera
 
wlad
2012-10-02 15:16:28+02
príspevok od: marcus_labeo
To je nejaká light verzia? Dajú sa v tom vyvolať RAWy? Priznám sa, neorientujem sa v týchto adobáckych softvéroch, mal som trial verziu Photoshopu CS6 a za plnú verziu chceli cez 1000 eur.
stiahni si trial verziu a vyskusaj, ci ti to staci, alebo nie. Uz je vlastne vonku verzia 11.

http://www.adobe.com/cfusion/tdrc/index.cfm?product=photoshop_elements&loc=us
 
WildSammy
2012-10-02 15:18:24+02
príspevok od: marcus_labeo
To je nejaká light verzia? Dajú sa v tom vyvolať RAWy? Priznám sa, neorientujem sa v týchto adobáckych softvéroch, mal som trial verziu Photoshopu CS6 a za plnú verziu chceli cez 1000 eur.
Mozes skusit napr aj PhotoFiltre Studio da sa v tom tiez celkom dost spravit
 
WildSammy
2012-10-02 15:21:29+02
príspevok od: marcus_labeo
To je nejaká light verzia? Dajú sa v tom vyvolať RAWy? Priznám sa, neorientujem sa v týchto adobáckych softvéroch, mal som trial verziu Photoshopu CS6 a za plnú verziu chceli cez 1000 eur.
prip. PaintShop Pro
 
marcus_labeo
2012-10-02 17:12:16+02
Snažím sa zorientovať: Photoshop Elements je nejaká basic verzia pre úpravu fotiek, Adobe Camera Raw je na vyvolávanie Rawov, Photoshop Lightroom je na vyvolanie Rawov. Teda PS Elements neobsahuje možnosť vyvolania rawov?
Ja totiž v Zoneri vyvolám raw (urobím základné úpravy: expozícia, kontrast, farby, krivky...) a následne robím úpravy (ak treba) v samotnom editore (retuš, vyrovnanie horizontu a pod.). Ak už nejaký Photoshop, tak jeden program na vyvolanie rawov i úpravu jpegov.
 
wlad
2012-10-02 18:00:40+02
príspevok od: marcus_labeo
Snažím sa zorientovať: Photoshop Elements je nejaká basic verzia pre úpravu fotiek, Adobe Camera Raw je na vyvolávanie Rawov, Photoshop Lightroom je na vyvolanie Rawov. Teda PS Elements neobsahuje možnosť vyvolania rawov?
Ja totiž v Zoneri vyvolám raw (urobím základné úpravy: expozícia, kontrast, farby, krivky...) a následne robím úpravy (ak treba) v samotnom editore (retuš, vyrovnanie horizontu a pod.). Ak už nejaký Photoshop, tak jeden program na vyvolanie rawov i úpravu jpegov.
Samozrejme aj PSE obsahuje ACR, akurat nemas k dispozicii tolko moznosti uprav pri importe ako pri velkom photoshope.

Stiahni trial, nainstaluj a vyskusaj. Nikto ti nepovie co ti staci a co nie - to si musis zistit sam.
 
Photograph33
2012-10-02 18:37:12+02
príspevok od: WildSammy
Zdravím ePhoťáci,

Chcem sa spýtať ako riešite vačky, resp. vrásky pod očami? Keď si prechádzam moje fotografie, tak často mi to na nich bije do očí. Pôvodne som bol v omyle, že sú to vlastne kruhy pod očami, napr. ak je niekto nevyspatý, ale ono to vzniká hlavne, keď sa ľudia smejú.

Ak si pozerám fotky niekoho iného tak tieto vačky/vrásky na nich nevidím, resp. len málokedy aj to v nerušivej forme. Ak to správne chápem, tak sa to retušuje? Čiže niekto to dajme tomu vyretušuje na 100-300 fotkách alebo je v tom iný háčik? Totiž to retušovanie si neviem predstaviť, veď to musia byt dlhé hodiny a navyše to doladiť tak, aby to nebolo neprirodzené.

Všimol som si, že ak sa ľudia nesmejú a majú len pootvorené napr. pery a pozerajú sa akože niekam inam, tak to nevidno, ale zas fotky bez úsmevu mi prídu také sterilné. Jedná sa mi hlavne o portrétovky vonku. Dá sa to nejak zminimalizovať správnym nasvietením(odrazka/blesk)?

Takže rád so vypočujem Vaše postrehy a názory vopred ďakujem.
Kedze fotim len slecny, samozrejme kazda potrebuje osobitu retus....pri kazdem modelke je to min. 20 foto, max nie je urceny, zalezi podla fotogenickosti......ale 100-300 foto to som za 12 rokov fotenia, neurobil ani jednej slecne...... , jedna foto asi tak 50 minut retuse....hlavne klonovanie pokozky trva naozaj dost dlho ked to clovek chce urobit aby to nebolo umele, kopec tutorialov je aj na nete, plus DVD Stanislav Petera , inak vela pomoze dobre nasvietenie modelky, softboxy.....
 
Marek Janicko
2012-10-02 18:50:09+02
Ak by niekto potreboval tak mam na predaj DVDcka od stanislava peteru: Profesinalni postrpodukce V2 a Svetlo 1+2
 
WildSammy
2012-10-02 19:08:39+02
príspevok od: Photograph33
Kedze fotim len slecny, samozrejme kazda potrebuje osobitu retus....pri kazdem modelke je to min. 20 foto, max nie je urceny, zalezi podla fotogenickosti......ale 100-300 foto to som za 12 rokov fotenia, neurobil ani jednej slecne...... , jedna foto asi tak 50 minut retuse....hlavne klonovanie pokozky trva naozaj dost dlho ked to clovek chce urobit aby to nebolo umele, kopec tutorialov je aj na nete, plus DVD Stanislav Petera , inak vela pomoze dobre nasvietenie modelky, softboxy.....
mne sa skor jedna o svadby ani nie tak o baby pri babach napr v atelieri alebo vonku je to celkom v poho, lebo tam nie je taky pocet fotiek a da sa venovat jednej fotke viacej casu a to nie len na upravach, ale napr. aj na vizazi a svieteni vonku, ci v atasi kazdopadne si mi potvrdil aspon, ze to klonovanie pokozky nie je len tak a ze to trva dlhsie lebo som mal uz pocit, ze ma na to niekto nejaky carovny sposob ako to spravit rychlo
 
keko
2012-10-02 19:12:34+02
príspevok od: wlad
to uz radsej paint.net.
Ten tiez nic nevie, ale aspon lepsie vyzera
GIMP 2,8 uz ma paletky v okne programu a nie su roztrusene po vsetkych obrazovkach
Asi radsej ten Photoshop.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()