Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

RAW

NightFish
2012-11-16 20:32:57+01
stiahla som tisic patsto programov na upravu raw formatu (CR2) v ani jednom mi raw neotvori!!!! mozte mi povedat kde moze byt chyba pripadne poslat link na stiahnutie nejakeho programu? (najlepsie adobe camera raw)
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2012-11-16 20:39:48+01
príspevok od: NightFish
stiahla som tisic patsto programov na upravu raw formatu (CR2) v ani jednom mi raw neotvori!!!! mozte mi povedat kde moze byt chyba pripadne poslat link na stiahnutie nejakeho programu? (najlepsie adobe camera raw)
jasné, tu je ho možné zakúpiť, alebo stiahnuť skúšobnú verziu:
http://www.adobe.com/cz/
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-11-16 20:42:37+01
ACR nie je program, je to modul, ktory je sucastou Photoshopu, Lightroomu, Bridge. CR2 je len koncovka suboru. Zalezi ale na konkretnom modele fotoaparatu. Ak aj program CR2 podporuje, ale nepozna novy typ fotaku, RAW neotvori.
Najjednoduchsim riesenim, je to najblizsie. K fotoaparatom Canon je pribalene CD a na nom je plnohodnotny RAW konvertor.
U inych programov treba pockat na aktualizacie.
Samozrejme je tu aj moznost, ze mas nieco v pocitaci dobabrane.
Mozes si stiahnut napr. trial verziu Lightroom z www.adobe.com, v sekcii download. K dispozicii je uz aj RC verzia 4.3, ktora podporuje najnovsie modely.
 
markato1
2012-11-16 20:53:24+01
príspevok od: NightFish
stiahla som tisic patsto programov na upravu raw formatu (CR2) v ani jednom mi raw neotvori!!!! mozte mi povedat kde moze byt chyba pripadne poslat link na stiahnutie nejakeho programu? (najlepsie adobe camera raw)
mozes skusit aj zoner 15,je to plnohodnotna skusobna verzia a CR2 otvara..
 
NightFish
2012-11-16 21:00:49+01
ale ved original pribalene cd -konvertor iba zmeni raw na jpg,nie? ja som chcela mat vacsiu kvalitu fotiek. upravovat raw ako napr menit expoziciu a vyvazenie bielej v postprocese. v cdckach original k fotaku som takuto moznost nenasla. len menit kontrast a podobne.mam 7Dcko. a to vy vsetci mate podstivo zakupene verzie?? alebo si stale stahujete skusobne? ja som sa doteraz len pokusala postahovat nelegalne verzie z uloz to a pod. no nikde mi to neotvara,
 
ASTRALEK
2012-11-16 21:12:06+01
skus v pribalenom konvertore upravit iba expoziciu a potom vyexportuj do 48bit tif formatu . ten potom mozes upravovat v lubovonom programe
 
Rastibor
2012-11-16 21:32:12+01
Digital Photo Professional je ten soft ktory hladas a je na CDcku pribalenom k tvojej 7-cke.
Tu najdes zopar tutorialov ako ho pouzivat

http://www.learn.usa.canon.com/galleries/galleries/tutorials/dpp_tutorials.shtml

podla mnohych jeden z najlepsich softov na spracovanie CR2 aj ked napr lightroom zoner alebo dalsie su na pouzivanie komfortnejsie...
 
Tono
2012-11-16 21:42:54+01
príspevok od: NightFish
ale ved original pribalene cd -konvertor iba zmeni raw na jpg,nie? ja som chcela mat vacsiu kvalitu fotiek. upravovat raw ako napr menit expoziciu a vyvazenie bielej v postprocese. v cdckach original k fotaku som takuto moznost nenasla. len menit kontrast a podobne.mam 7Dcko. a to vy vsetci mate podstivo zakupene verzie?? alebo si stale stahujete skusobne? ja som sa doteraz len pokusala postahovat nelegalne verzie z uloz to a pod. no nikde mi to neotvara,
aky je problem si poctivo kupit Lightroom ? jeho cena je 135€ , student /ucitel verzia 79€ . kolko si dala za fotak ?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-11-16 22:04:10+01
príspevok od: NightFish
ale ved original pribalene cd -konvertor iba zmeni raw na jpg,nie? ja som chcela mat vacsiu kvalitu fotiek. upravovat raw ako napr menit expoziciu a vyvazenie bielej v postprocese. v cdckach original k fotaku som takuto moznost nenasla. len menit kontrast a podobne.mam 7Dcko. a to vy vsetci mate podstivo zakupene verzie?? alebo si stale stahujete skusobne? ja som sa doteraz len pokusala postahovat nelegalne verzie z uloz to a pod. no nikde mi to neotvara,
Preto sa to vola convertor. RAW nie je fotka, su to data zo snimaca. Fotku z toho spravi RAW konvertor, na zaklade tebou nastavenych instrukcii o vyvolani e exportovani do niektoreho z bitmapovch formatov (JPG, TIFF...).
Vysiu kvalitu nedosahujes formatom, ale tym, ze ho upravis ty a nie hlupy fotoapart (prepac fotacik, ja viem, ze nie si az taky hlupy, ale na RAW konvertor nemas).
 
zino
2012-11-16 22:52:30+01
Ak ti tvoj konvertor nepodporuje formát tvojho fotoaparátu, tak riešením by mohla byť aj konverzia do formátu DNG (lightroom to bez problémov dokáže pri importe) alebo do TIFF. Ja osobne pri importe všetko rovno konvertujem do DNG.
 
sachmo
2012-11-16 23:42:52+01
príspevok od: Karol Srnec
Preto sa to vola convertor. RAW nie je fotka, su to data zo snimaca. Fotku z toho spravi RAW konvertor, na zaklade tebou nastavenych instrukcii o vyvolani e exportovani do niektoreho z bitmapovch formatov (JPG, TIFF...).
Vysiu kvalitu nedosahujes formatom, ale tym, ze ho upravis ty a nie hlupy fotoapart (prepac fotacik, ja viem, ze nie si az taky hlupy, ale na RAW konvertor nemas).
Nie celkom presne. Povedal by som, ze raw je cela paleta dat, z ktorej si niektore data vyberiem a tie ulozim ako jpg, pri ukladani nie celkom potrebne zahodim, kvoli velkosti suboru. Cize aj jpg su len data v tomto duchu.
A ze vyssiu kvalitu nedosahujes formatom tiez nie je celkom pravda - 8bit jpeg a 16bit tiff snad nie je to iste.
 
sachmo
2012-11-17 01:28:46+01
príspevok od: zino
Ak ti tvoj konvertor nepodporuje formát tvojho fotoaparátu, tak riešením by mohla byť aj konverzia do formátu DNG (lightroom to bez problémov dokáže pri importe) alebo do TIFF. Ja osobne pri importe všetko rovno konvertujem do DNG.
a preco nefotis rovno do dng?
 
zino
2012-11-17 10:47:38+01
príspevok od: sachmo
a preco nefotis rovno do dng?
Neviem o tom, že by na mojom foťáku bolo niečo také možné... A vôbec mám pocit, že do DNG dokážu fotiť tuším len niektoré Pentaxy?
 
MarianDLL
2012-11-17 10:56:31+01
Az teraz som si uvedomil, ze RAW odzadu je vlastne WAR.
 
sachmo
2012-11-17 12:54:15+01
príspevok od: zino
Neviem o tom, že by na mojom foťáku bolo niečo také možné... A vôbec mám pocit, že do DNG dokážu fotiť tuším len niektoré Pentaxy?
Pentaxy to dokazu, mam pocit ze vsetky. Aj pre takuto politiku mam rad Pentax
 
bonifacko
2012-11-17 13:00:51+01
príspevok od: sachmo
Pentaxy to dokazu, mam pocit ze vsetky. Aj pre takuto politiku mam rad Pentax
Všetky nie, tie staršie to nevedeli.
 
Mesi
2012-11-17 13:01:34+01
Vsetky urcite nie, asi len tie novsie, alebo tie, ktore nie su entry-level. Moja prva K100D Super fotila len do PEF.

A ano, co som pozeral niektore Nikon fotaky, tak tie fotili len do NEF RAWu, u Canonu, Sony atp. netusim. Je to vsak jedno, myslim, ze otazka uz bola zodpovedana
 
sachmo
2012-11-17 13:02:18+01
príspevok od: bonifacko
Všetky nie, tie staršie to nevedeli.
Myslel som tie aktualne dostupne.
 
bonifacko
2012-11-17 13:07:02+01
príspevok od: sachmo
Myslel som tie aktualne dostupne.
OK, v lete som prerabal k100D na infra, vedela iba PEF format. Akurat mam k10D na prerabku a ta ma volbu DNG.
 
bonifacko
2012-11-17 13:09:39+01
príspevok od: NightFish
stiahla som tisic patsto programov na upravu raw formatu (CR2) v ani jednom mi raw neotvori!!!! mozte mi povedat kde moze byt chyba pripadne poslat link na stiahnutie nejakeho programu? (najlepsie adobe camera raw)
Napr. Zoner PS to vie. Tak isto Adobe PS. Robíš niečo nespravne.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()