Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

tlacove pdf

cupo
2012-12-18 13:50:45+01
ahoj, potreboval by som poradit, musim vytlacit A3 kalendar, potrebujem vytvorit tlacove pdf a robim to prvy krat. Pracoval som v photoshope, zatial mam stiahnuty acrobat distiller a skusam to nejak z toho dostat. Je nejaky vseobecny postup pri tom vytvarani a ako zabezpecim aby mi vektorova grafika a pismo ostali v krivkach ? vdaka
 
inkubbus
2012-12-18 14:01:20+01
adobe illustrator, new file v rozmeroch ako potrebuješ, 3mm spadavky, vlož do neho pripravenú grafiku, save as pdf, v nastaveniach odklikaj orezové značky a aby sa uložili aj spadavky.... a voala... tlačové pdf je na svete.
 
Paladin25
2012-12-18 14:01:42+01
Photoshop vie priamo exportovať do PDF. Tak sa treba potom vyhrať s exportnými nastaveniami aby ti neznížilo kvalitu a podobne. Čo sa týka práce s krivkami uprednostnil by som Adobe Illustrator. Aspoň z osobnej skúsenosti.
 
inkubbus
2012-12-18 14:03:15+01
https://www.youtube.com/watch?v=0nTmYD4RXRM
 
slavmiro
2012-12-18 17:24:00+01
V PS pred ulozenim do PDF nezluc vrstvy kde mas vektorovu grafiku/pismo a pri exporte do PDF zapni opciu photoshop editing capable. Ci si postupoval spravne zistis tak, ze si PDF otvoris v Acrobate a zoomnes napr. na 400%. Hrany pisma musia ostat hladke/ostre.
 
cupo
2012-12-19 16:59:10+01
tak som nakoniec nejako ulozil to pismo vektorovo ale volali mi, ze mam to pisno v CMYK farbach a ze to musim byt jendna farba a ze to musi byt perovka. viete mi v tom niekto poradit ?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-12-19 17:22:41+01
príspevok od: cupo
tak som nakoniec nejako ulozil to pismo vektorovo ale volali mi, ze mam to pisno v CMYK farbach a ze to musim byt jendna farba a ze to musi byt perovka. viete mi v tom niekto poradit ?
Pouzil si CMYK-ovu ciernu, co je zmas vsetkych styroch farieb. Pri tlaci hrozi rozpasovanie farieb. Na text musis pouzit len ciernu 100% black.
 
cupo
2012-12-19 19:09:48+01
na internete som nasiel, ze ak CMYK nastavim na C0 M0 Y0 K100 malo by to byt v poriadku, je to pravda ?,, inak predpokladam ze v photoshope sa to asi inak neda, ci mylim sa ?,,,, potom dajme tomu, ze v tom photoshope to nedokazem , viete mi poradit ako nastavim 100% black ked pouzijem illustrator ? vdaka
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-12-19 19:15:28+01
príspevok od: cupo
na internete som nasiel, ze ak CMYK nastavim na C0 M0 Y0 K100 malo by to byt v poriadku, je to pravda ?,, inak predpokladam ze v photoshope sa to asi inak neda, ci mylim sa ?,,,, potom dajme tomu, ze v tom photoshope to nedokazem , viete mi poradit ako nastavim 100% black ked pouzijem illustrator ? vdaka
To co si napisal funguje, jednoducho si tu farbu namiesaj a pridaj do paletky. Ci nemas pismo v styroch farbach ale len jednej laho skontrolujes v panely Channels. Text musis vidiet len v ciernom kanali, inde musi byt biely.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-12-19 19:22:39+01
Horny text CMYK, dolny Black.
 
cupo
2012-12-19 19:31:42+01
inak asi by som mal mat aj rovnaky farebny profil toho CMYK-u ze ano, vypytat si profil aky pouzivaju, to som mal asi hned na zaciatku spravit, ci je nejaky vseobecny ktory sa pouziva ?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-12-19 19:39:55+01
príspevok od: cupo
inak asi by som mal mat aj rovnaky farebny profil toho CMYK-u ze ano, vypytat si profil aky pouzivaju, to som mal asi hned na zaciatku spravit, ci je nejaky vseobecny ktory sa pouziva ?
Dnes sa vacsinou posiela PDF bez profilu. Ten dodaju az tlaciari.
 
rickshow
2012-12-19 19:41:57+01
Pravdepodobne si mal cely dokument v režime RGB keď máš čiernu v texte vo všetkých kanáloch). Dobrý tlačiar na sušnom stroji to ale napasuje v pohode, hlavne ak je písmo na nejakom podklade a nie na bielom. Do tlače musíš od začiatku robiť v režime CMYK. Dokument vyrobiť 1:1 pri 300 DPI. Nezabudni ho urobiť na každej strane väčší o min. 3 mm spadávky na orez. Z Photoshopu je možné ukladať priamo do PDF. Treba však ukladať v tlačovej kvalite, to je tá najvyššia. Ak náhodou zabudneš zapnúť kompresiu tak to bude velké ako svinka vyžratá. Hlavne ak sa jedná o plagát. Jednoduchšie je to potom celé dať do In Designu a vyexpertovať PDF od tiaľ. Bude zaručene menšie.
 
rickshow
2012-12-19 19:48:17+01
Ak máš kalendár teda nejakú fotografiu a text, nikdy z toho nebude perovka. Perovka to sú len 2 odtiene - čierna a biela. Potom sú stupne šedej a potom farba. Asi taká je laická postupnosť. Keby si robil len z textom vo Photoshope, tak potom treba od začiatku pracovať s dokumentom 1:1 minimálne 600 DPI, optimálne 800-1200. Kôli tomu, že text po prevedení bude vlastne fotografia. Nikdy neposielaj na osvit súbor vo vrstvách. Bude to veľké a môže sa stať, že na danej stanici PC al. MAC nebudú sedieť fonty.
 
keko
2012-12-19 21:25:21+01
A nebolo by vhodne si vypytat vstupne technicke parametre?
Ides s tym na ofset? Potom by ten CMYK sedel, ale inak?
Ta spadavka, co ti tu radili, bude 3 mm stacit? Vacsina strojov ma registraciu skoro centimeter.
A naco 600DPI? Ked sa da text poslat ako kod, alebo vektor? Vsimol si uz niekto, ze distiler ma aj nejake parametre?
 
rickshow
2012-12-20 10:10:26+01
" naco 600DPI? Ked sa da text poslat ako kod, alebo vektor?"

už si videl z Photoshopu text ako vektor? a inak ak by to tlačil digitálne, tak tam je veru fuk či je čierna zložená zo 4 alebo iba black, alebo dokonca že to je v RGB, nie? spadávka 3 mm bohato stačí, a ak by to tlačili digitálne tak tam si zvolia väčšiu šírku média a je to...
 
keko
2012-12-20 10:28:05+01
príspevok od: rickshow
" naco 600DPI? Ked sa da text poslat ako kod, alebo vektor?"

už si videl z Photoshopu text ako vektor? a inak ak by to tlačil digitálne, tak tam je veru fuk či je čierna zložená zo 4 alebo iba black, alebo dokonca že to je v RGB, nie? spadávka 3 mm bohato stačí, a ak by to tlačili digitálne tak tam si zvolia väčšiu šírku média a je to...
Uz si videl robit tlacive pdf z photoshopu?
Co sa tyka spadavky, ta tu nie je kvoli tlaceniu, ale kvoli rezaniu. Vzdy sa tlaci na vacsie medium, ale ked mas rezat v stohu 2-500 harkov, potom hodne zalezi, ako si nachystas spadavku.
Cierna je cierna. Ale kazde zariadenie ju tlaci inak. A tom ako, rozhoduje jednak profil zariadenia na danom mediu a este obsluha, ktora voli parametre v (milionkrat spominanom) RIP-e.
(V PS sa da robit aj vektor, aj text. Ale to su dalsie kapitoly, hned za kapitolami o tom, ako skurvit mozno inak peknu fotografiu
 
rickshow
2012-12-20 11:12:39+01
KEKO, pracujem na CTP a od r. 1987 po skonceni polygrafickej skoly som v polygrafickom priemysle
 
rickshow
2012-12-20 11:25:49+01
Jedine ak text necha vo vrstvach, len to bude potom velky subor...priznam sa este mi nik nedoniesol podobnu vec, lebo ako som spominal, nemusi mi sediet fontova sada...a to mi potom z toho zas nemusi robit PDF, nie?
 
keko
2012-12-20 20:04:22+01
príspevok od: rickshow
KEKO, pracujem na CTP a od r. 1987 po skonceni polygrafickej skoly som v polygrafickom priemysle
Dobre, a to znamena, ze to, ci si napisal vyssie je korektne? Obzvlast s tym pismom s minimalne 600dpi? Alebo, ze spadavka 3mm staci? Komu staci? Na akom stroji, aka technologia? Alebo vy v polygrafickom priemysle to len tak supete od pasa?
Tiez pozadujete CMYK na vasom vstupe? Prepac, ale vydelavas sa vo svojom odbore ? Alebo zijes z fam, ze jedine CMYK - lebo je to tak profesionalne?
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()