Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Capture NX a ostrenie v Unsharp Mask

Akelan
2013-02-19 15:33:24+01
Zdravím, mám trochu problém, ktorý neviem, či je vlastnosťou tohto sotfvéru, alebo je zle niečo iné, prípadne ja robím niečo nesprávne. Pri doostrovaní fotografie postupujem nasledovne: Detail Adjustments - Unsharp Mask - Intensity, tuná kliknem na hodnotu niekde okolo 50 a pozerám, aký to bude mať dopad na fotografiu. V prvom momente sa fotografia naozaj pekne vyostrí, lenže po 2-3 sekundách akoby softvér spravil nejaký korekčný prepočet a skokom sa znova rozostrí, síce nie tak, ako bola pôvodne, ale dosť ďaleko od toho, ako bola v prvom momete po zadaní cca 50 na Intensity. Ďalšie pridávanie Intensity už nič nerieši a postup sa vždy opakuje - fotka sa zaostrí, aby následne znovu rozostrila, bez ohľadu na INtensity sa vždy rozostrí prakticky na tú prvú rozostrenú úroveň. Nedávno som si stiahol na skúšku Lightroom 4 a tam to ostrenie funguje parádne, ale všetko ostatné... . Poprosil by som o koment užívateľov Capture NX, či majú rovnaký problém, resp. či sa to dá nejako odstrániť (možno aktuzalizácia?), mám to nainštalované na OS Windows 7, 64bit, neviem, či aj tu nebude nejaká zrada...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-02-19 15:42:47+01
Je to len na nahlade, alebo aj na vyexportovanej fotografii?
 
Akelan
2013-02-19 15:46:18+01
príspevok od: Karol Srnec
Je to len na nahlade, alebo aj na vyexportovanej fotografii?
Robí to priamo na náhľade, ktorý je otvorený vedľa a na ktorom sledujem účinok úprav. O akom exportovaní je reč? Fotografie si potom ukladám tým, že uložím vykonané zmeny a tam to zostáva v takej podobe, ako na tom náhľade. Upravujem RAW a aj ukladám RAW.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-02-19 15:49:20+01
príspevok od: Akelan
Robí to priamo na náhľade, ktorý je otvorený vedľa a na ktorom sledujem účinok úprav. O akom exportovaní je reč? Fotografie si potom ukladám tým, že uložím vykonané zmeny a tam to zostáva v takej podobe, ako na tom náhľade. Upravujem RAW a aj ukladám RAW.
RAW neukladas, len isnstrukcie. RAW nie je fotka, nikdy ho neuvidis. Vzdy uvidis len nahlad. Takze vyexportuj RAW s upravami do nejakeho formatu foto (JPG, TIFF) a porovnaj ho s fotkou bez uprav. Je mozne, ze kvoli rychlosti, Capture NX generuje "nekvalitne" nahlady.
 
Paulie
2013-02-19 15:49:48+01
Robí ti to iba v náhlade, alebo aj keď máš fotku otvorenú 1:1 ?
 
RoboK
2013-02-19 16:29:51+01
príspevok od: Akelan
Zdravím, mám trochu problém, ktorý neviem, či je vlastnosťou tohto sotfvéru, alebo je zle niečo iné, prípadne ja robím niečo nesprávne. Pri doostrovaní fotografie postupujem nasledovne: Detail Adjustments - Unsharp Mask - Intensity, tuná kliknem na hodnotu niekde okolo 50 a pozerám, aký to bude mať dopad na fotografiu. V prvom momente sa fotografia naozaj pekne vyostrí, lenže po 2-3 sekundách akoby softvér spravil nejaký korekčný prepočet a skokom sa znova rozostrí, síce nie tak, ako bola pôvodne, ale dosť ďaleko od toho, ako bola v prvom momete po zadaní cca 50 na Intensity. Ďalšie pridávanie Intensity už nič nerieši a postup sa vždy opakuje - fotka sa zaostrí, aby následne znovu rozostrila, bez ohľadu na INtensity sa vždy rozostrí prakticky na tú prvú rozostrenú úroveň. Nedávno som si stiahol na skúšku Lightroom 4 a tam to ostrenie funguje parádne, ale všetko ostatné... . Poprosil by som o koment užívateľov Capture NX, či majú rovnaký problém, resp. či sa to dá nejako odstrániť (možno aktuzalizácia?), mám to nainštalované na OS Windows 7, 64bit, neviem, či aj tu nebude nejaká zrada...
Používaš Capture NX alebo Capture NX2 ? Prípadne akú verziu.
Aký máš fotoaparát.
Čo máš zadané, okrem Intensity v kolónkach Radius, Threshold.
 
atariak
2013-02-19 18:29:49+01
posuvas s tym posuvnikom prirychlo, prvy nahlad (ten spravny) sa ti vyrenderuje az vtedy, ked uz je posuvnik davno inde, a po chvili sa ti dorenderuje obrazok s blbymi hodnotami. kup lepsie PCcko alebo nastavuj hodnoty pomalsie, zakazdym pockaj a az tak vyhodnot mieru zaostrenia...
 
JohnNewton
2013-02-19 18:35:25+01
Maš niečo blbo nastavené v základnom chovaní programu, žiadny taký problém som s NXkom nemal, všetky úpravy sa okamžite (v závislosti na výkone pc) premietli do obrazu na monitore.
Skús navoliť default nastavenia.
 
atariak
2013-02-19 18:36:30+01
upresnim sa, neviem, ci je tam posuvnik, alebo len policko, do ktoreho zadavas priamo hodnotu (uz nepouzivam CN, tak neviem 100%), myslim, ze prvy render sa nastartuje po napisani prveho cisla (5) a kym dopises tu nulu, este stale bezi. Ked dobehne, spusti sa druhy render pre hodnotu 50 a ten je uz blby. spominam si, ze CN obcas tak cudne vykresluje obrazky, treba mu len dat trochu, aby dokoncil, na com prave pracuje. Ako mas nastavene tie ostatne hodnoty (radius/threshold)?
 
atariak
2013-02-19 18:47:40+01
príspevok od: JohnNewton
Maš niečo blbo nastavené v základnom chovaní programu, žiadny taký problém som s NXkom nemal, všetky úpravy sa okamžite (v závislosti na výkone pc) premietli do obrazu na monitore.
Skús navoliť default nastavenia.
ktovie co, mozno slaba grafika, malo pamati. nevermind, uz nepouzivam...
 
JohnNewton
2013-02-19 20:08:29+01
príspevok od: atariak
ktovie co, mozno slaba grafika, malo pamati. nevermind, uz nepouzivam...
Zajtra to pozriem v nastaveniach, možno si spomeniem
 
JohnNewton
2013-02-19 20:27:44+01
Skús toto:
choď do-PREFERENCES-CACHE SETINGS - zaškrtni políčko USE IMAGE CACHE a tiež CACHE FILE SAVED

a nastav si dostatočne veľkú cahe posuvníkom
 
JohnNewton
2013-02-19 20:34:14+01
Screenshot Ti môžem poslať mailom, keď to nemáš zaškrtnuté, chová sa to tak ako popisuješ
 
Akelan
2013-02-19 20:40:43+01
príspevok od: Karol Srnec
RAW neukladas, len isnstrukcie. RAW nie je fotka, nikdy ho neuvidis. Vzdy uvidis len nahlad. Takze vyexportuj RAW s upravami do nejakeho formatu foto (JPG, TIFF) a porovnaj ho s fotkou bez uprav. Je mozne, ze kvoli rychlosti, Capture NX generuje "nekvalitne" nahlady.
Tak zas niečo nové s tým RAWom... No ale spravil som podľa inštrukcií, fotku som v NX upravil a následne "vyexportoval" (príkaz "export" som tam akosi nenašiel), tak som dal "Save as..." a v ďalšom okne som nastavil najprv Good Balance a neskôr aj Excelent Quality pre porovnanie. No robil som to prvýkrát a teda výsledkom som nebol dvakrát spokojný... Fotím do nekompimovaného RAWu (veľkosť záberu cca 25MB) a keď si fotku otvoríme v NX a potom to uložené v jpg, tak je to rozdiel vnímateľný bez problémov na prvý pohľad v prospech toho RAWu... Žiadne ďalšie možnosti typu pomeru strán, veľkosti, mi to neponúkalo... Napokon neviem, či to "exportovanie" aj robím správne... Každopádne ak si aj odmyslím tú horšiu kvalitu, tak je vidieť urobené úpravy, ale len v tom rozsahu, ako bolo aj v NX v náhľade, žiadny posun k lepšiemu tam nie je. Takže asi tak...
 
Akelan
2013-02-19 20:41:56+01
príspevok od: Paulie
Robí ti to iba v náhlade, alebo aj keď máš fotku otvorenú 1:1 ?
Aj tam, aj tam, ak fotku uložím s tými zmenami, tak vo View NX si to pozriem zväčšené a je to stále tam.
 
Retko
2013-02-19 20:43:45+01
príspevok od: Akelan
Zdravím, mám trochu problém, ktorý neviem, či je vlastnosťou tohto sotfvéru, alebo je zle niečo iné, prípadne ja robím niečo nesprávne. Pri doostrovaní fotografie postupujem nasledovne: Detail Adjustments - Unsharp Mask - Intensity, tuná kliknem na hodnotu niekde okolo 50 a pozerám, aký to bude mať dopad na fotografiu. V prvom momente sa fotografia naozaj pekne vyostrí, lenže po 2-3 sekundách akoby softvér spravil nejaký korekčný prepočet a skokom sa znova rozostrí, síce nie tak, ako bola pôvodne, ale dosť ďaleko od toho, ako bola v prvom momete po zadaní cca 50 na Intensity. Ďalšie pridávanie Intensity už nič nerieši a postup sa vždy opakuje - fotka sa zaostrí, aby následne znovu rozostrila, bez ohľadu na INtensity sa vždy rozostrí prakticky na tú prvú rozostrenú úroveň. Nedávno som si stiahol na skúšku Lightroom 4 a tam to ostrenie funguje parádne, ale všetko ostatné... . Poprosil by som o koment užívateľov Capture NX, či majú rovnaký problém, resp. či sa to dá nejako odstrániť (možno aktuzalizácia?), mám to nainštalované na OS Windows 7, 64bit, neviem, či aj tu nebude nejaká zrada...
Ja som tiež postrehol takéto chovanie CNX2. Po aplikácii zmeny sa fotka po sekunde - dvoch akokeby ustálila... Ale konkrétne pri doostrovaní sa fotografia stále mení so zmenou hodnoty Intesity. Btw, treba sa pohrať aj s položkou Radius a Trashold. Ja osobne nastavujem hodnotu Intensity tak na 20-30, Radius zhruba na polovičnú hodnotu Intensity. Prípadne doostrujem cez HighPass filter aplikovaný ako Blending mode - Overlay.
 
Akelan
2013-02-19 20:44:05+01
príspevok od: RoboK
Používaš Capture NX alebo Capture NX2 ? Prípadne akú verziu.
Aký máš fotoaparát.
Čo máš zadané, okrem Intensity v kolónkach Radius, Threshold.
Je to Capture NX, nie NX2. Foťák mám Nikon D300. A v kolónkach mám zadanú len Intensity, ostatné nechávam tak. Ale aj keď robím zmeny v hodnotách Radius alebo Threshold, tak posuny k lepšiemu čo sa týka ostrosti nebadám.
 
Akelan
2013-02-19 20:47:24+01
príspevok od: atariak
posuvas s tym posuvnikom prirychlo, prvy nahlad (ten spravny) sa ti vyrenderuje az vtedy, ked uz je posuvnik davno inde, a po chvili sa ti dorenderuje obrazok s blbymi hodnotami. kup lepsie PCcko alebo nastavuj hodnoty pomalsie, zakazdym pockaj a az tak vyhodnot mieru zaostrenia...
Trochu nerozumiem, kliknem v INtensity niekde približne doprostred na cca 50, posuvník tam skočí a spolu s tým skokom aj fotka doostrí. Toto vydrží sekundu-dve (bez toho, aby som čokoľvek iné robil, len sedím a koukám...) a zrazu sa to rozostrí, aj voľným okom je jasne vidieť posun v pixeloch. Potom už nedochádza k žiadnej zmene, môžem čakať aj... dlho.
 
Akelan
2013-02-19 20:50:38+01
príspevok od: JohnNewton
Maš niečo blbo nastavené v základnom chovaní programu, žiadny taký problém som s NXkom nemal, všetky úpravy sa okamžite (v závislosti na výkone pc) premietli do obrazu na monitore.
Skús navoliť default nastavenia.
No nad týmto som sa pred tým nezamýšľal, ale skúsil som pravým kliknúť na ikonu NX a vyhodilo mi malú tabuľku s tuším 6timi záložkami. Mimochodom bol tam aj výber OS, mal som tam XP, tak som to prehodil na Windows 7 a potom som robil tie úpravy, ale chyba v tomto nebola, bohužiaľ... Ako sa nastavujú tie default nastavenia?
 
Akelan
2013-02-19 20:55:14+01
príspevok od: atariak
ktovie co, mozno slaba grafika, malo pamati. nevermind, uz nepouzivam...
Inak nemám nejaký extra počítač na úpravu fotografií, ale myslím, že v tom to nebude. Mám notebook predovšetkým na kancelárske aplikácie a pozeranie - 17 palcová obrazovka HD, RAM myslím 6GB, grafika integrovaná, HDD 1TB... Taká normálka. Ale ako som už písal, pri Lightroome 4 som nemal problém s tým zobrazením zaostreného záberu a zostal natrvalo, žiadny skok naspäť. Takisto ak by to bolo v grafike, ta by mi ani v NX neukázalo tú zaostrenú verziu na ten krátky moment. Chyba bude niekde inde...
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()