Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Koniec Adobe produktov pre nás amatérov?

JanM
2019-05-15 15:09:24+02
Čo je veľa to už je naozaj veľa. My drobní amatéri ich zrejme nezaujímame a ich business model sa pre nás stáva stále menej atraktívny. LR6 mi dožije a je to. Len dúfam, že dovtedy sa nezačnú po nich opičit všetci ostatní.
https://m.dpreview.com/news/7744137117/adobe-informs-users-that-using-old-versions-of-cc-apps-could-lead-to-lawsuits-from-third-parties
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-05-15 16:51:26+02
Na biznis modely sa nic nemeni. Jednoducho je Adobe v sudnom spore s Dolby. Nikomu sa krivda nedeje. Jednoducho vsetci uzivatelia by mali pouzivat najnovsie aktualizacie, pretoze na tie predchadzajuce sa viaze spominany spor. Nikoho to nestoji ani cent. Starych verzii CS sa to netyka. Netreba robit paniku. Tyka sa to uzivatelov CC, ktory nechcu upgradovat, vacsinou zo strachu o stabilitu novsej verzie, ci rychlost.
 
close
2019-05-15 16:53:50+02
Idú tvrdo po pirátoch a tých ktorý nechcú mesačne platiť...niekedy je toto jediné riešenie i keď neviem či je horšie že niekto využíva ich produkty v starších verziách alebo vďaka tomuto postupu ich prestane využívať úplne, lebo podľa môjho názoru aj využívanie starších verzií je pre nich minimálne určitá forma reklamy...kamarát odporučí kamarátovi že photoshop a lightroom su naj a ten už nemá taký problém s predplatným a zaplatí si ho..no možno sa pletiem...
 
JanM
2019-05-16 03:03:55+02
príspevok od: Karol Srnec
Na biznis modely sa nic nemeni. Jednoducho je Adobe v sudnom spore s Dolby. Nikomu sa krivda nedeje. Jednoducho vsetci uzivatelia by mali pouzivat najnovsie aktualizacie, pretoze na tie predchadzajuce sa viaze spominany spor. Nikoho to nestoji ani cent. Starych verzii CS sa to netyka. Netreba robit paniku. Tyka sa to uzivatelov CC, ktory nechcu upgradovat, vacsinou zo strachu o stabilitu novsej verzie, ci rychlost.
Áno, ide o spor s tretími stranami, ktorých chránené produkty Adobe používa a s licenciami u starších verzií to nie je všetko koser. Dolby je jedna z tretích strán o ktorých sa hovorí. Adobe zatiaľ nič nepotvrdili ani nevyvrátil.
Ako hovoríš, starších desktop verzií sa to netýka (zatiaľ?)
Pokiaľ ide o business model, ostáva, ale hovorí sa o zvýšení mesačného poplatku z $10 na $20. Pridaná hodnota má byť väčšia kapacita na ich cloude (1TB).
Nemyslím, že robím paniku, ak poukazem na nové info týkajúce sa súčasnej svetovej jednotky v biznise. Každý sa samozrejme môže zariadiť tak, ako mu to najlepšie vyhovuje.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-05-16 06:37:58+02
príspevok od: JanM
Áno, ide o spor s tretími stranami, ktorých chránené produkty Adobe používa a s licenciami u starších verzií to nie je všetko koser. Dolby je jedna z tretích strán o ktorých sa hovorí. Adobe zatiaľ nič nepotvrdili ani nevyvrátil.
Ako hovoríš, starších desktop verzií sa to netýka (zatiaľ?)
Pokiaľ ide o business model, ostáva, ale hovorí sa o zvýšení mesačného poplatku z $10 na $20. Pridaná hodnota má byť väčšia kapacita na ich cloude (1TB).
Nemyslím, že robím paniku, ak poukazem na nové info týkajúce sa súčasnej svetovej jednotky v biznise. Každý sa samozrejme môže zariadiť tak, ako mu to najlepšie vyhovuje.
Kym Adobe skutocne nepotvrdi zvysenie predplatneho, nema zmysel sa s tym zatial zaoberat. Vo svetovych mediach dostali nepekne ohlasy, snad si to rozmyslia. AK nie, potom to treba individualne riesit. Maloktom zaznamenal,, ze skusaju zvysit cenu balicka LR+CS, ale zaroven pridavaju ponuku samostatneho LR za povodnu cenu. To by vacsine vyhovovalo. Vela uzivatelov pouziva len LR.
 
seifi
2019-05-16 10:59:19+02
Používam LR6 krabicovú za 135,- . Pri mojich foto na web mi hádam zo 4-5 rokov vydrží, to ma potom vyjde mesačne na cca 2,50. Podľa toho, že potrebujem len LR sa mi 10,- / mesačne vidí cez hlavu.
Čo ten DXO Photolab ? Užívatelia, čo poznám, sú s ním spokojní.
 
close
2019-05-16 11:37:07+02
príspevok od: Karol Srnec
Kym Adobe skutocne nepotvrdi zvysenie predplatneho, nema zmysel sa s tym zatial zaoberat. Vo svetovych mediach dostali nepekne ohlasy, snad si to rozmyslia. AK nie, potom to treba individualne riesit. Maloktom zaznamenal,, ze skusaju zvysit cenu balicka LR+CS, ale zaroven pridavaju ponuku samostatneho LR za povodnu cenu. To by vacsine vyhovovalo. Vela uzivatelov pouziva len LR.
A keď sa teraz na to budeš chvíľu pozerať ako používateľ a nie ako obchodník príde ti v poriadku umelo navýšiť cenu aby ti potom za tú istú cenu čo teraz ponúkli polovicu, aby si im ešte ďakoval že vlastne ako super si ušetril keď využívaš iba LR?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-05-16 12:01:49+02
príspevok od: close
A keď sa teraz na to budeš chvíľu pozerať ako používateľ a nie ako obchodník príde ti v poriadku umelo navýšiť cenu aby ti potom za tú istú cenu čo teraz ponúkli polovicu, aby si im ešte ďakoval že vlastne ako super si ušetril keď využívaš iba LR?
Ja som sa davno zmieril s tym, ze nezijeme v idealnom svete, kde ti niekto nieco da zadarmo. Mozes nad tym nariekat, alebo to prijmes. Su to obchodnici, maju akcionarov a hladaju kompromis medzi tym, ako uspokojit zakaznikov a aj akcionarov. To, ze Adobe prislo pred rokmi s prijatelnym preplatnym bolo velke prekvapenie. Vtedy Adobe chcelo dat za 9,90 balicek na urcity, cas, ako uvodnu cenu, ktoru potom zvysi. Nestalo sa tak a LR+PS roky pouzivame vlastne za uvadzaciu cenu. SOm z toho rovnako stastny, ako ostatni. Ak Adobe dospeje k zdrazeniu balicka, tiez tym nebudem nadseny. Ako amatersky fotograf doma prejdem na samostatny LR a pre prilezitostne pouzitie si kupim Affinity Photo. Ako redaktor v praci budem musiet zaplatit viac za LR+PS, lebo ho potrebujem. Stale to nebude tak hrozna sumu, za ktoru sa kedysi kupoval samostatny PS. Kym to budem povazovat za cenovo vyhodne, ostanem pri Adobe. Inak sa poobhliadnem po alterantive.


P.S. Ja len, ze to nie je koniec sveta a este nie je nic iste.
 
blahoslav J B Art
2019-05-16 13:11:45+02
ja to beriem tak, ze Adobe chce donutit fotografov, aby sa naucili lepsie fotit a nie dohanat nedostatky pri foteni sedenim pri pocitaci
 
Guma
2019-05-16 16:36:23+02
Pre tych co hladaju free riesenie je napriklad nativna apka pre OSX Photos, ktora vie tiez pracovat s RAW, avsak neni tak powerfull ako LR. Windows ma myslim tiez nieco take nativne...
 
krispin.pucinko
2019-05-16 23:13:34+02
príspevok od: Karol Srnec
Ja som sa davno zmieril s tym, ze nezijeme v idealnom svete, kde ti niekto nieco da zadarmo. Mozes nad tym nariekat, alebo to prijmes. Su to obchodnici, maju akcionarov a hladaju kompromis medzi tym, ako uspokojit zakaznikov a aj akcionarov. To, ze Adobe prislo pred rokmi s prijatelnym preplatnym bolo velke prekvapenie. Vtedy Adobe chcelo dat za 9,90 balicek na urcity, cas, ako uvodnu cenu, ktoru potom zvysi. Nestalo sa tak a LR+PS roky pouzivame vlastne za uvadzaciu cenu. SOm z toho rovnako stastny, ako ostatni. Ak Adobe dospeje k zdrazeniu balicka, tiez tym nebudem nadseny. Ako amatersky fotograf doma prejdem na samostatny LR a pre prilezitostne pouzitie si kupim Affinity Photo. Ako redaktor v praci budem musiet zaplatit viac za LR+PS, lebo ho potrebujem. Stale to nebude tak hrozna sumu, za ktoru sa kedysi kupoval samostatny PS. Kym to budem povazovat za cenovo vyhodne, ostanem pri Adobe. Inak sa poobhliadnem po alterantive.


P.S. Ja len, ze to nie je koniec sveta a este nie je nic iste.
Myslim ze toto uz nema daleko k definicii monopolu. tym ze adobe je suverejne jednotka na trhu tak si moze robit s cenami doslova co chce. Dovod na paniku je celkom dostatocny.
Najsmutnejsie na tom je ze pouzivatelia na miesto toho aby sa spolu pokusili s tym nieco urobit a podporili iny produkt, ktory mozno tak dobry nie je, tak zavru oci a platia... lebo je vraj najlepsi...
 
kwido
2019-05-17 09:56:43+02
príspevok od: JanM
Áno, ide o spor s tretími stranami, ktorých chránené produkty Adobe používa a s licenciami u starších verzií to nie je všetko koser. Dolby je jedna z tretích strán o ktorých sa hovorí. Adobe zatiaľ nič nepotvrdili ani nevyvrátil.
Ako hovoríš, starších desktop verzií sa to netýka (zatiaľ?)
Pokiaľ ide o business model, ostáva, ale hovorí sa o zvýšení mesačného poplatku z $10 na $20. Pridaná hodnota má byť väčšia kapacita na ich cloude (1TB).
Nemyslím, že robím paniku, ak poukazem na nové info týkajúce sa súčasnej svetovej jednotky v biznise. Každý sa samozrejme môže zariadiť tak, ako mu to najlepšie vyhovuje.
Okolo tohto CC planu 10eur (PS+LR+20GB) vs 20eur (1TB) sa vedu diskusie uz dlho. Oba su stale dostupne len Adobe sa snazi samozrejme pretlacat tu drajhsiu verziu a robi tu lacnejsiu menej dostupnu. Testuju to v roznych regionoch tym ze ak otvoris stranku kde maju predplatne moznosti tak vyskoci na teba ta drahsia ale ta lacnejsia je stale dostupna len sa treba k nej preklikat.
 
kamikzi
2019-05-17 11:05:00+02
príspevok od: krispin.pucinko
Myslim ze toto uz nema daleko k definicii monopolu. tym ze adobe je suverejne jednotka na trhu tak si moze robit s cenami doslova co chce. Dovod na paniku je celkom dostatocny.
Najsmutnejsie na tom je ze pouzivatelia na miesto toho aby sa spolu pokusili s tym nieco urobit a podporili iny produkt, ktory mozno tak dobry nie je, tak zavru oci a platia... lebo je vraj najlepsi...
dovolím si nesúhlasiť že lr/ps sa blíži k monopolu na trhu..pred piatimi rokmi možno, dnes už má konkurenciu a to nie zanedbateľnú
 
PeCh
2019-05-17 14:23:48+02
príspevok od: krispin.pucinko
Myslim ze toto uz nema daleko k definicii monopolu. tym ze adobe je suverejne jednotka na trhu tak si moze robit s cenami doslova co chce. Dovod na paniku je celkom dostatocny.
Najsmutnejsie na tom je ze pouzivatelia na miesto toho aby sa spolu pokusili s tym nieco urobit a podporili iny produkt, ktory mozno tak dobry nie je, tak zavru oci a platia... lebo je vraj najlepsi...
O tom sú cloudové riešenia. Priviazať si k sebe zákazníka tak, že nemá možnosť oddísť (resp. tak aby to vyšlo ešte drahšie). Netreba robiť paniku. Ten kto sa tým živí, pre toho to stále nie je veľa. A amatér si mal dávno nájsť inú alternatívu (alebo si povedať, že mu jeho koníček za to stojí).
 
DenisBede
2019-05-17 19:07:11+02
Nie je to nič nové... svet sa rozhodol už dávno uberať týmto smerom a my na to musíme reflektovať. Adobe sa pridáva dosť neskoro ako podotkol aj Karol. Nie je jediná spoločnosť, ktorá sa uchyľuje k takémuto riešeniu... toto je obdoba skončenej podpory Apple a ďalších X značiek. Mám MacBook Air 2011. Po fyzickej stránke mu nič nie je, len baterka si už odžila testovaný počet cyklov. Skončená podpora znamená, že už ju v autorizovanom servise nevymením... chcú aby som si kúpil nový MacBook. Rovnako už nedokážem nainštalovať ani najnovšiu verziu iOS.
Tak isto máš fotoaparát, ktorý ti vyhovuje, ale jeho uzávierka prežije len 100 000 cyklov. Kým to vycvakáš, už ju za novú nevymeníš, lebo takú prestanú vyrábať tak si musíš kúpiť nový fotoaparát aj keď na tom starom odišla len závierka.
Pamätám si, že kedysi si si kúpil satelit za 80 eur a pozeral si telku. Dnes musíš popri tom satelite ešte platiť aj 10 eur mesačne providerovi.
 
JanM
2019-05-17 22:04:32+02
príspevok od: DenisBede
Nie je to nič nové... svet sa rozhodol už dávno uberať týmto smerom a my na to musíme reflektovať. Adobe sa pridáva dosť neskoro ako podotkol aj Karol. Nie je jediná spoločnosť, ktorá sa uchyľuje k takémuto riešeniu... toto je obdoba skončenej podpory Apple a ďalších X značiek. Mám MacBook Air 2011. Po fyzickej stránke mu nič nie je, len baterka si už odžila testovaný počet cyklov. Skončená podpora znamená, že už ju v autorizovanom servise nevymením... chcú aby som si kúpil nový MacBook. Rovnako už nedokážem nainštalovať ani najnovšiu verziu iOS.
Tak isto máš fotoaparát, ktorý ti vyhovuje, ale jeho uzávierka prežije len 100 000 cyklov. Kým to vycvakáš, už ju za novú nevymeníš, lebo takú prestanú vyrábať tak si musíš kúpiť nový fotoaparát aj keď na tom starom odišla len závierka.
Pamätám si, že kedysi si si kúpil satelit za 80 eur a pozeral si telku. Dnes musíš popri tom satelite ešte platiť aj 10 eur mesačne providerovi.
Máš pravdu, dobre nás majú lapenych. Čo mňa dojalo na tom článku, ktorý som linkol na začiatku je to, že Adobe už podľa mojej mienky zachádza prideleko alebo kráča prirychlo na túto dobu. Nútiť ľudí upgradovať pod hrozbou, že ich môžu súdiť tretie strany v ich produkte, je nehoráznosť. Keď kupujem niečo od firmy X, kontrakt je medzi mnou a firmou X bez ohľadu na to koľko subkontraktov, patentov, licencií a pod má firma X v svojom produkte. Posúvať zodpovednosť na zákazníkov, ktorí nič nemusia tušiť sa mi zdá nefér a neviem ako by to obstálo právne. O to viac, že hospodárske výsledky Adobe sú z roka na rok lepšie a peňazí majú toľko, že môžu nimi tapetovat.
 
Mondos
2019-05-18 01:23:56+02
Photoshop je najlepsi. Je tu uz aspon 25 rokov. Ale nech robia tak, aby to v buducnosti nelutovali. Netreba byt nenazrany. Konkurencia nespi. Nech davaju pozor, aby niekto nenaprogramoval jeho kopiu Prvy pokus, web verzia photopea.com (autor je cech).
 
DenisBede
2019-05-18 12:26:18+02
príspevok od: JanM
Máš pravdu, dobre nás majú lapenych. Čo mňa dojalo na tom článku, ktorý som linkol na začiatku je to, že Adobe už podľa mojej mienky zachádza prideleko alebo kráča prirychlo na túto dobu. Nútiť ľudí upgradovať pod hrozbou, že ich môžu súdiť tretie strany v ich produkte, je nehoráznosť. Keď kupujem niečo od firmy X, kontrakt je medzi mnou a firmou X bez ohľadu na to koľko subkontraktov, patentov, licencií a pod má firma X v svojom produkte. Posúvať zodpovednosť na zákazníkov, ktorí nič nemusia tušiť sa mi zdá nefér a neviem ako by to obstálo právne. O to viac, že hospodárske výsledky Adobe sú z roka na rok lepšie a peňazí majú toľko, že môžu nimi tapetovat.
To áno, je to ohavné správanie a bude zaujímavé sledovať, ako to ovplyvní žiadanosť ich produktov na trhu. Na druhej strane podľa mňa väčšina užívateľov už aj tak má predplatné, tých s krabicovými starými verziami, ktorý nechcú upgradovať je určite minimum - aj vzhľadom na to, že kúpiš po 5 rokoch nový foťák a na to aby si mal podporu portrebuješ aj aktuálny LR a PS, čiže nemôžeš si jednoducho povedať, že mne táto verzia stačí... Celkom ma to ako právnika zaujalo aj po tej právnej stránke, určite budem ten spor sledovať lebo toto je už sila!
 
seifi
2019-05-19 20:24:39+02
príspevok od: krispin.pucinko
Myslim ze toto uz nema daleko k definicii monopolu. tym ze adobe je suverejne jednotka na trhu tak si moze robit s cenami doslova co chce. Dovod na paniku je celkom dostatocny.
Najsmutnejsie na tom je ze pouzivatelia na miesto toho aby sa spolu pokusili s tym nieco urobit a podporili iny produkt, ktory mozno tak dobry nie je, tak zavru oci a platia... lebo je vraj najlepsi...
ešte sú tu takí, ktorí hovoria, že mohlo byť aj horšie ...
 
seifi
2019-05-19 20:35:01+02
príspevok od: DenisBede
Nie je to nič nové... svet sa rozhodol už dávno uberať týmto smerom a my na to musíme reflektovať. Adobe sa pridáva dosť neskoro ako podotkol aj Karol. Nie je jediná spoločnosť, ktorá sa uchyľuje k takémuto riešeniu... toto je obdoba skončenej podpory Apple a ďalších X značiek. Mám MacBook Air 2011. Po fyzickej stránke mu nič nie je, len baterka si už odžila testovaný počet cyklov. Skončená podpora znamená, že už ju v autorizovanom servise nevymením... chcú aby som si kúpil nový MacBook. Rovnako už nedokážem nainštalovať ani najnovšiu verziu iOS.
Tak isto máš fotoaparát, ktorý ti vyhovuje, ale jeho uzávierka prežije len 100 000 cyklov. Kým to vycvakáš, už ju za novú nevymeníš, lebo takú prestanú vyrábať tak si musíš kúpiť nový fotoaparát aj keď na tom starom odišla len závierka.
Pamätám si, že kedysi si si kúpil satelit za 80 eur a pozeral si telku. Dnes musíš popri tom satelite ešte platiť aj 10 eur mesačne providerovi.
fajn; len mi potom povedz, prečo to nariekanie časti, že drancujeme planétu; načo tu nariekajú zelené hlavy nad eko-stavom Zemičky a načo tu ktosi pretláča 16 ročnú pipku, ktorá ide zachrániť svet ? uzávierka 100 tis, pračka 5 a chladička tiež 5 rokov; politici nám sľubujú trvalý rast a blahobyt; tak čo vlastne chceme ? či doobeda kým som v práci tak plán plniť a poobede hromžiť nad zamorením spodných vôd Žitného ostrova ?
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()