Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Capture NX export do jpg

tadzesi
2011-01-14 10:18:52+01
Snazim sa skamaratit s Capture NX a nenachadzam zakladne funkcie ktore mi ponukal Lightroom.

Ako exportnem NEF do JPG vo full rozliseni cez NX? Ide mi o hromadne ulozenie dajme tomu 500 snimkov. Dalsia vec, ako hromadne zmensim 500 snimkov a nasledne ulozim do JPG?

Uz som prekutral asi cely net, ale nic. Nemate niekde niekto tutorial ?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-01-14 10:31:03+01
A preto radsej kazdy od NX zuteka k LR3.
 
kecal
2011-01-14 10:42:12+01
príspevok od: Karol Srnec
A preto radsej kazdy od NX zuteka k LR3.
LOL ...
LR3 sa v kvalite výstupu na NX nechytá. Iste, ak niekto plače že potrebuje naraz skonvertovať 500 foto mňa napadne jedna otázka:
- ak nechcem využiť to čo ponúka RAW konvertor a pohrať sa ( doladiť ) každú foto, na ktorého Boha to fotil do RAW ? ( a potom to naraz našúpať do JPG ) .. Nebolo by jednoduchšie fotiť to do JPG, pokiaľ je to taká masovka kde mi je jedno že to nie je celkom dotiahnuté? A keby niekto oponoval že sa môže podariť extrasuper shot a vtedy je to lepšie mať RAW - stále sa dá predsa fotiť RAW + JPG ....

PS - pokiaľ sa niekomu nezdá že má NX lepší výstup , môžeme spraviť prevod jednej a tej istej fotky - Ja v NX a On v LR3 ....
 
kecal
2011-01-14 10:42:59+01
príspevok od: Karol Srnec
A preto radsej kazdy od NX zuteka k LR3.
apropo, detto otázku môže položiť aj ten čo robí v NX a skúša LR3 ....
 
tadzesi
2011-01-14 10:51:47+01
príspevok od: Karol Srnec
A preto radsej kazdy od NX zuteka k LR3.
Ties som nebol zastancom NX, ale to som si nahovaral ze som lenivec a nechce sa mi daco nove ucit. Tak som sa zacal hrajkat s NX.

Cize to co chcem tak to nejde? Ak nejde, tak LR3 to isti. Najviac mi asi bude chybat D-light a U pointy, ale prezijem.



 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-01-14 10:56:18+01
NX je najlepsi RAW konvertor pre NEF, ale jeho tazkopadnost je neuveritelna. Ja radsej ozeliem trochu kvality, vymenou za to, ze neosediviem a nebudem mat zaludocne vredy.
 
tadzesi
2011-01-14 11:22:33+01
príspevok od: kecal
LOL ...
LR3 sa v kvalite výstupu na NX nechytá. Iste, ak niekto plače že potrebuje naraz skonvertovať 500 foto mňa napadne jedna otázka:
- ak nechcem využiť to čo ponúka RAW konvertor a pohrať sa ( doladiť ) každú foto, na ktorého Boha to fotil do RAW ? ( a potom to naraz našúpať do JPG ) .. Nebolo by jednoduchšie fotiť to do JPG, pokiaľ je to taká masovka kde mi je jedno že to nie je celkom dotiahnuté? A keby niekto oponoval že sa môže podariť extrasuper shot a vtedy je to lepšie mať RAW - stále sa dá predsa fotiť RAW + JPG ....

PS - pokiaľ sa niekomu nezdá že má NX lepší výstup , môžeme spraviť prevod jednej a tej istej fotky - Ja v NX a On v LR3 ....
Naco do RAW? Odpoved je jasna, nemusim vysvetlovat vyhody RAW.

Naco konvertovat 500 zaberov ? Bezne na akcii typu svadba ci promocna zlavnost nacvakam 700-1000 zaberov. Z toho ide rovno do kosa +/- 20%.

RAW + JPG ? To nie. Radsej si doladim RAW pre JPG v PC podla mojho gusta a to mi ziadna autoamatika neda.

Rozhodne NX ma velmi dobry vystup a preto som mal chut na neho prejst. Nevyhoda je pomalost. Aj na mojom 4 jadrovom MACu s 12 GB ram to nechodi bohvieako svizne.


 
trizzo
2011-01-14 11:27:54+01
Ak mas na mysli Nikon Capture NX2, tak je moznost cez Batch menu v programe spustit davkovy proces upravy... (vid foto)
 
karol77
2011-01-14 11:35:14+01
na bohapusty prevod RAW do JPG staci ViewNX
 
trizzo
2011-01-14 11:37:09+01
karol77: Ano mas pravdu, dokonca sa tam daju robit aj zakladne upravy (najnovsia verzia ViewNX 2). Takze to staci.
 
tadzesi
2011-01-14 11:42:29+01
príspevok od: trizzo
Ak mas na mysli Nikon Capture NX2, tak je moznost cez Batch menu v programe spustit davkovy proces upravy... (vid foto)
Ano, toto mi je jasne. Pri full size fotkach to je pouzitelne. Ale ak chcem spravit batch a vyexportovat fotografie do rozmeru 1200x9000, tak tuto akciu uz musim mat v Adjust. A ked to uz je v Adjust, tak to aj fotografiu priamo adjustuje. Resizovanie fotografii na 1200x900 by sa dalo obist cez iny SW ktory to dokaze.

Ako rychlo ti NX vie exportnut dajme tomu 100 fotiek?
 
Retko
2011-01-14 11:47:17+01
Ja používam Nikon Capture NX2. Uprav jednu vzorovú fotku a potom v menu batch si tieto zmeny uložíš. (zapamätaj si cestu kam ich ukladáš). Dá sa uložiť každá úprava (vyváženia bielej, saturácia,aplikácia filtrov, orezanie, retuš...). Potom máš dve možnosti:
1. Cez browser označ všetky fotky, ktoré chceš upravit (vyklikať, funguje shift a ctrl) a stlač pravé tlačítko myšky a vyber Load adjustment, vybereš si svoje uložené nastavenie úprav. Potom sa Ti otvorí okno, kde sa dá vybrať čo s fotkami urobiť, ako ich uložiť, v akom formáte, s akým menom. Potom to spustíš a frčí to.
2. V menu batch vyber Run Batch Process a v okne si nastavíš, ktoré adresáre (prípadne podadresáre ) chceš spracovať, vybereš súbor s uloženými nasteveniami, vyber spôsob uloženia súborov, a vyber cieľový adresár. Potom OK.
 
trizzo
2011-01-14 11:48:50+01
príspevok od: tadzesi
Ano, toto mi je jasne. Pri full size fotkach to je pouzitelne. Ale ak chcem spravit batch a vyexportovat fotografie do rozmeru 1200x9000, tak tuto akciu uz musim mat v Adjust. A ked to uz je v Adjust, tak to aj fotografiu priamo adjustuje. Resizovanie fotografii na 1200x900 by sa dalo obist cez iny SW ktory to dokaze.

Ako rychlo ti NX vie exportnut dajme tomu 100 fotiek?
No, export 100 fotiek trva dlllhoooo.... LR3 je rychlejsi. Ale vzhladom na to, ze taketo veci robim po veceroch, nechavam batche robit v noci a mam vystarane.

Zmensovanie: zoberiem fotku, urobim upravy, pridak adjust - teda resize, nasledne vyexportujem settings a nasledne robim batch, kde loadnem nastavenia podla tejto fotky a vsetko ide samo....
 
Retko
2011-01-14 11:52:43+01
btw, tu je link navideotutorial, priamo zo stránky výrobcu: http://www.capturenx.com/en/lessons/batch/index.html
 
trizzo
2011-01-14 11:53:12+01
Resize fotky cez menu Edit - Size/Resolution. Prida ti to novku akciu v Adjust zozname, nasledne cez menu Batch - Save adjustments vyexportujes tie nastavenia, ktore chces aby sa ti aplikovali v davkovom procese. Nasledne postupujes tak, ze cez menu Batch das Run batch process, vyberies zlozku, loadnes ulozene nastavenia, nastavis fotmat vystupu a ides spat.
 
tadzesi
2011-01-14 12:25:26+01
príspevok od: trizzo
Resize fotky cez menu Edit - Size/Resolution. Prida ti to novku akciu v Adjust zozname, nasledne cez menu Batch - Save adjustments vyexportujes tie nastavenia, ktore chces aby sa ti aplikovali v davkovom procese. Nasledne postupujes tak, ze cez menu Batch das Run batch process, vyberies zlozku, loadnes ulozene nastavenia, nastavis fotmat vystupu a ides spat.
Tak este tomu dam sancu
 
imajtan
2011-01-14 12:27:08+01
Takže export: 1. Batch. S možnosťou append settings ( predtým uložené) alebo označ v browsery všetkých 500 ks ( prvá - shift - posledná - štandartná vec) a daj ctrl+shift+s, tiež štandartná skratka.

Na resize použiješ skôr EDIT-FIT PHOTO a nastavíš rozmery, v tomto prípade dodrží pomer strán a neprekročí rozmery, takže je použiteľná na hor. aj vert. foto.

NX2 mi ťažkopádne nepríde. Je síce pomalšie, ale ergonómia mi nikdy neprišla zlá. Pri skúške LR3 mi to prišlo horšie ale to je len o zvyku.

P.s. hovorím o NX2, otázka bola o NX, ale počítam, že autor skúša práve NX2
 
tadzesi
2011-01-14 12:46:26+01
príspevok od: imajtan
Takže export: 1. Batch. S možnosťou append settings ( predtým uložené) alebo označ v browsery všetkých 500 ks ( prvá - shift - posledná - štandartná vec) a daj ctrl+shift+s, tiež štandartná skratka.

Na resize použiješ skôr EDIT-FIT PHOTO a nastavíš rozmery, v tomto prípade dodrží pomer strán a neprekročí rozmery, takže je použiteľná na hor. aj vert. foto.

NX2 mi ťažkopádne nepríde. Je síce pomalšie, ale ergonómia mi nikdy neprišla zlá. Pri skúške LR3 mi to prišlo horšie ale to je len o zvyku.

P.s. hovorím o NX2, otázka bola o NX, ale počítam, že autor skúša práve NX2
Vdaka, otestujem to. Ano, hram sa na NX2. Rozhodne vyhody vidim v D-light, whilte + black control point a U pointov. Nevyhoda je v tej rychlosti, ale na druhej strane 500 jpg neexportujem denne...

Vdaka este raz.
 
kecal
2011-01-14 13:03:57+01
príspevok od: tadzesi
Naco do RAW? Odpoved je jasna, nemusim vysvetlovat vyhody RAW.

Naco konvertovat 500 zaberov ? Bezne na akcii typu svadba ci promocna zlavnost nacvakam 700-1000 zaberov. Z toho ide rovno do kosa +/- 20%.

RAW + JPG ? To nie. Radsej si doladim RAW pre JPG v PC podla mojho gusta a to mi ziadna autoamatika neda.

Rozhodne NX ma velmi dobry vystup a preto som mal chut na neho prejst. Nevyhoda je pomalost. Aj na mojom 4 jadrovom MACu s 12 GB ram to nechodi bohvieako svizne.


zahoď ten MAC, sprav si poriadne PC ( pri foto , filme a všeobecne 2D grafike ide takt procesora - počet výpočtov s poh, des. čiarkou za sekundu ... )

pstav to PC na poriadnom \"disku\" ( nie nejaké reálne 35-55MB/sec awerage ako má ten mac , ale s niečím čo má viac ako 400MB/sec ) a zistíš že to ide podstatne svižnejšie a ešte si ušetril
 
tadzesi
2011-01-14 13:50:54+01
príspevok od: kecal
zahoď ten MAC, sprav si poriadne PC ( pri foto , filme a všeobecne 2D grafike ide takt procesora - počet výpočtov s poh, des. čiarkou za sekundu ... )

pstav to PC na poriadnom \"disku\" ( nie nejaké reálne 35-55MB/sec awerage ako má ten mac , ale s niečím čo má viac ako 400MB/sec ) a zistíš že to ide podstatne svižnejšie a ešte si ušetril
Neziadal som o radu ohladom PC, ale otazka bola k NX. Mozno raz prides na to ze zivot nieje iba o setreni ale aj o dopriani si veci ktore tak dobre vizeraju ako aj dobre funguju
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()