Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

(ne)viditelny vodoznak vo fotografii

KaluzMan
2011-08-01 14:04:22+02
Ahojte,

ako vetvu temy:
"Ako sa pri sudnom spore preukazuje autor fotografie?"
zakladam tuto.
Ci poznate alebo ste niekedy videli nejaku techniku ako do obrazku (fotografie) vlozit natrvalo nejaky napis, ktory pri beznom zhliadnuti nie je viditelny, ale len nejakymi upravami sa "vynori" z fotografie?

Prave skusam v PS nieco take vymysliet ale nedari sa... bud je to rusive (citatelne) na fotografii alebo sa to neda nasledne nejakym postprocessingom natolko zviditelnit aby to bolo citatelne.
 
PeCh
2011-08-01 14:08:42+02
Sú na to softy, tuším je to aj vo PS. Tuším sa ten vodoznak vkladá ako šum.
 
Mano5
2011-08-01 20:32:52+02
Skus si precitat toto:
http://static.itnews.sk/a542/file/item/sk/0000/8cQ1ga0B.pdf

Pracujem s fotoshopom od verzie 3.5 resp. 4.0, takze z vlasnej skusenosti viem, ze to co vidis na fotke, sa da zaretusovat. Zalezi len na tom, ci ti to staji za ten cas, ak je to nejaky narocny vodoznak. Skor sa priklanam k neviditelnym nahodnym vodoznakom.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-08-01 20:48:35+02
Na ochranu súborov sú špeciálne softy, napr. Nikon Image Authentic.
viď napr.
http://www.kopecny.net/download/nikon/press/nikon_zpr_27_image_auth_sw.pdf
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-08-01 21:05:39+02
Samotny Photoshop ma zabudovany plugin (demo)- Filters/Digimark. Ina, kde je potrebne dokazovat pravos dig. fotografie, sa pouzivaju specialne softvery, napr. spomenuty od NIkonu, Canon ma samozrejme svoju verziu. Ale nie je to lacne!
 
JOK3R
2011-08-01 22:37:25+02
Ja myslím že najlepší dôkaz o autorstve je negatív (RAW), alebo sa mýlim?
V čase analógovej fotografie sa to dokazovalo ako?
 
WildSammy
2011-08-01 23:03:28+02
príspevok od: JOK3R
Ja myslím že najlepší dôkaz o autorstve je negatív (RAW), alebo sa mýlim?
V čase analógovej fotografie sa to dokazovalo ako?
na nete sa da stiahnut soft, ktory Ti spatne vygeneruje rawko z jpegu takze nie je to take jednoznacne
 
Cako
ocenenie redakciou 2011-08-01 23:16:11+02
príspevok od: WildSammy
na nete sa da stiahnut soft, ktory Ti spatne vygeneruje rawko z jpegu takze nie je to take jednoznacne
preto netreba original fotky davas barsde na net
 
dmedia
2011-08-01 23:29:24+02
Standardne mas v exife copyright, ktory si vies prestavit na svoje udaje a bude pridavany ku kazdej fotke, ale sikovny vykradac vie, ze staci urobit ctrl+c a ctrl+v a exif je v prdely...skoda.

Druha moznost ako karol.

Tretia, odkladaj si stale origo +raw ked ho mas a to by malo stacit predpokladam na dokazovanie autorstva. Aj ked po mojich skusenostiach, na sude sa velmi nedava doraz na technicke dokazy, zabudni na amercke filmy, tu to neplati, si na Slovensku...
 
JOK3R
2011-08-01 23:35:58+02
príspevok od: WildSammy
na nete sa da stiahnut soft, ktory Ti spatne vygeneruje rawko z jpegu takze nie je to take jednoznacne
Z jpeg formátu ktorý je stratový, originálny raw nikdy nevygeneruješ.
Možno sa to bude tváriť ako raw, ale pri porovnaní s originálom bude každému jasné čo je originál a čo konverzia z jpegu.
Teda neskúšal som to porovnať z jpeg najvyššou kvalitou a plným rozlíšením, ale predpokladám že len blázon by niečo také dával na web.
 
WildSammy
2011-08-02 00:20:50+02
príspevok od: JOK3R
Z jpeg formátu ktorý je stratový, originálny raw nikdy nevygeneruješ.
Možno sa to bude tváriť ako raw, ale pri porovnaní s originálom bude každému jasné čo je originál a čo konverzia z jpegu.
Teda neskúšal som to porovnať z jpeg najvyššou kvalitou a plným rozlíšením, ale predpokladám že len blázon by niečo také dával na web.
Neznalym to tazko vysvetlis, keby prislo na lamanie chleba, musel by sa zavolat nezaujaty odbornik, aby to vedel posudit ja len na margo toho RAWu, ze existuje vselico a samozrejme to nebude mat parametre RAWu, len sa to tak bude tvarit cize fake raw
 
WildSammy
2011-08-02 00:23:56+02
príspevok od: Cako
preto netreba original fotky davas barsde na net
hej, tak to je fakt dost blbe by bolo, keby ty mas len jpeg, supnes ho na net a niekto si z neho vygeneruje RAW potom by si ako dokazal autorstvo, ked on by mal RAW a ty len jpeg?
 
mavin
2011-08-02 06:31:23+02
podla mna horsie ako stahovat fotky z netu je ked niekto zacne kopirovat tvoje portfolio.... ono celkovo to nedava pre mna moc zmysel, fotku mi moze niekto ukradnut jedine z webu.... a tam je to vacsinou o fotografii o maximalnej sirke / vyske 800 px povedzme.... takze pri takychto fotkach nemama problem povod dokazat - ziadne fotky nevymazavam a fotim iba do rawu. Kupit novy disk je lacnejsie ako stravit hodiny / dni casu nad prehliadanim a spekulovanim co vymazat, co nechat.
 
bobi
2011-08-02 07:53:03+02
Pokial fotis do rawu, tak fotka si vacsinou vyzaduje vacsiu ci mensiu upravu alebo nejaky umelecky zamer no a po prevedeni do tiffu a jpg raw zostane v povodnom stave no a tento povodny stav zlodej nema .
 
Miro Bartánus
2011-08-02 08:53:57+02
A čo ak si niekto kúpi zo stock photo TIFF s vysokým rozlíšením a potom z neho vygeneruje RAW? Alebo dám si fotku vytlačiť do fotolabu a urobí to za mojim chrbtom technik? Dá sa proti tomuto chrániť?
 
blasi
2011-08-02 09:28:38+02
odporucam nastudovat si tematiku "Steganography". do fotky si zasifrujes text aky chces- napr copyrajt a cely tento ukon mozes este aj zaheslovat. Su na to programy -free aj nefree a co je dolezite na fotke nic nieje vidno.
prakticky aj teoreticky takyto vodoznak vyzdri aj vytlacenie na papier a nasledne naskenovanie, vydrzi kopirovanie, a do urcitej miery aj zmensovanie. Ak sa ide kvalitou fotky dole tak aj vodoznak sa nici takze tam to nieje zarucene.
ak najdes svoju fotku niekde. nahodis si ju do stenograph programu a zisits ci tam mas vodoznak.ak ho tam este stale mas tak si vyhral. ale ako som pisal komprimaciami sa moze vodoznak(neviditelny) poskodit
 
Cako
ocenenie redakciou 2011-08-02 10:08:13+02
príspevok od: WildSammy
hej, tak to je fakt dost blbe by bolo, keby ty mas len jpeg, supnes ho na net a niekto si z neho vygeneruje RAW potom by si ako dokazal autorstvo, ked on by mal RAW a ty len jpeg?
ja s tym ale akoze problem nemam. Ked mi niekto ukradne montaz, tak nech mi ukaze original fotky z coho je spravena je jedno ci jpeg alebo raw nema ich s kade zohnat v original velkosti...
 
haplo602
2011-08-02 10:23:09+02
príspevok od: Karol Srnec
Samotny Photoshop ma zabudovany plugin (demo)- Filters/Digimark. Ina, kde je potrebne dokazovat pravos dig. fotografie, sa pouzivaju specialne softvery, napr. spomenuty od NIkonu, Canon ma samozrejme svoju verziu. Ale nie je to lacne!
co sa tyka Nikonu, ich system bol nedavno prelomeny. Takisto nieje overeny nijakou autoritou (napr. v USA by ho sudy neakceptovali).
 
bobi
2011-08-02 10:49:55+02
Co sa tika steganografie resp. vlozenia textu do foto tak kazda uprava tejto foto sifrovany text odstrani.
 
Fatty
2011-08-02 11:12:29+02
treba fotiť adequátne hnusné fotky, tie vám nik neukradne
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()