Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

ostrosť fotografie zo skenu - názor

transporti686
2012-01-04 17:05:56+01
Chcem Vás poprosiť o názor zhodnotenia ostrosti fotografie. Mal som tu fotku na kritike, fotka bola skenovaná z negatívneho filmu a ostrosť sa niekotrým nepozdávala. Fotku som naskenoval inak a doostril, farebné podanie je trošku odlišné, lebo som to upravil celé znova - chcel by som Vás poprosiť o názor, či je to v ostrosti lepšie ako pôvodná a či sa vám to nezdá preostrené alebo tak, doostril som to v PS.

Prvá fotografia je tá nová, druhá tá pôvodná-zdala sa neostrá. Vďaka.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-01-04 17:39:51+01
Zvykli sme si, ze u tohto zanru ma byt fotka technicky bez chyb. Ostra, spravne exponovana, bez sumu, ci zrna. Ak an takto malej-zmensenej fotke to nie je ostre a bez sumu, je niekde chyba.

1. Fotografia bola zle nasnimana
2. Fotografia bola zle naskenovana
3. Fotografia bola zle zmensena a upravena (najmenej pravdepodobne).
Neviem, na com to bolo skenovane a ako. Skenovanie je hotova veda a pokial to robis nejakym plosnym skennerom, tak to bude vzdy bieda. S dobrym skenerom musis naskenovat samotne zrna filmu. Ak vtedy vidis, ze fotka je technicky OK a zmensis ju pre potreby webu, musi byt ostra ako britva a bez zrna.
 
transporti686
2012-01-04 20:01:42+01
príspevok od: Karol Srnec
Zvykli sme si, ze u tohto zanru ma byt fotka technicky bez chyb. Ostra, spravne exponovana, bez sumu, ci zrna. Ak an takto malej-zmensenej fotke to nie je ostre a bez sumu, je niekde chyba.

1. Fotografia bola zle nasnimana
2. Fotografia bola zle naskenovana
3. Fotografia bola zle zmensena a upravena (najmenej pravdepodobne).
Neviem, na com to bolo skenovane a ako. Skenovanie je hotova veda a pokial to robis nejakym plosnym skennerom, tak to bude vzdy bieda. S dobrym skenerom musis naskenovat samotne zrna filmu. Ak vtedy vidis, ze fotka je technicky OK a zmensis ju pre potreby webu, musi byt ostra ako britva a bez zrna.
bolo to skenované na nikon LS2000, ono bohužiaľ s tým zrnom to je asi zložitejšie, prečítal som kvantá článkov na internete a zrno pri skenovaní nie je možné dostať preč pri 35mm formáte je ho vidno aj na takejto veľkosti, vedú sa aj diskusie, že čím vyššie dpi skenera tým výraznejšie sa zviditeľní zrno, pokiaľ sa fotka robí mokrou cestou je zrno takmer nebadateľné.......
 
karloss
2012-01-04 20:19:35+01
príspevok od: transporti686
bolo to skenované na nikon LS2000, ono bohužiaľ s tým zrnom to je asi zložitejšie, prečítal som kvantá článkov na internete a zrno pri skenovaní nie je možné dostať preč pri 35mm formáte je ho vidno aj na takejto veľkosti, vedú sa aj diskusie, že čím vyššie dpi skenera tým výraznejšie sa zviditeľní zrno, pokiaľ sa fotka robí mokrou cestou je zrno takmer nebadateľné.......
Na aky film to bolo fotene? Vyzera ze negativ bol preexponovany. Skus v povodnom rozliseni vyhladit zrno a nasledne zmensit cez nearest neighbour.
 
karloss
2012-01-04 20:23:30+01
sorry bilinear
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-01-04 20:40:49+01
príspevok od: transporti686
bolo to skenované na nikon LS2000, ono bohužiaľ s tým zrnom to je asi zložitejšie, prečítal som kvantá článkov na internete a zrno pri skenovaní nie je možné dostať preč pri 35mm formáte je ho vidno aj na takejto veľkosti, vedú sa aj diskusie, že čím vyššie dpi skenera tým výraznejšie sa zviditeľní zrno, pokiaľ sa fotka robí mokrou cestou je zrno takmer nebadateľné.......
Men zrno nevadi. Prave naopak, znamena to, ze si dosiel na hranicu rozlisenia filmu. K dispozicii mas maximum informacii a mas viac moznosti posprocesingu.
 
transporti686
2012-01-04 21:48:11+01
príspevok od: Karol Srnec
Men zrno nevadi. Prave naopak, znamena to, ze si dosiel na hranicu rozlisenia filmu. K dispozicii mas maximum informacii a mas viac moznosti posprocesingu.
ok Karol a tá fotka hore sa ti zdá ostrá alebo neostrá?
 
inkubbus
2012-01-04 22:23:22+01
neostra. jedna viac ako druha.
 
Martin Školiak
2012-01-04 22:49:10+01
príspevok od: transporti686
ok Karol a tá fotka hore sa ti zdá ostrá alebo neostrá?
Včera sme spolu kecali pod tvojou témou. Chcelo by to trošku 100%ného výrezu, na ukážku. čo sa týka ostrosti. Mohla by byť chyba v nie príliš kvalitnom skle. Bolo to snímané zo statívu? Čo sa týka zrna. Nafotil aj skenoval som zopár Ektarov a môžem potvrdiť že znesie skutočne veľké zvačšeniny, zrno je takmer na úrovni diáku. Pri takto zmenšenej fotografii by zrno vôbec nemalo byť vidno. Mohlo sa stať že pri tejto fotografii zrno vystúpilo viac kvôli podexpozícii. Veľká časť z nej je biela čo mohlo oklamať expozičnú automatiku fotoaparátu ktorá potom následne skrátila čas. Ja by som pri fotení tejto scény použil korekciu +1,5EV Skvelá funkcia na zmenšovanie fotografií je v Zoneri a volá sa supersampling, hlavne pri zmenšovaní veľkých skenov sa tam dajú dosiahnuť lepšie výsledky ako vo Photoshope.
 
b0baz
2012-01-04 23:24:27+01
[i]Podľa mňa si to zle zaostril. Respektíve si pohol foťákom pri fotení. Mrkni sem, fotené z ruky, starou Praktikou MTL3, fotka bola len zmenšená.
www.ephoto.sk/fotogaleria/hodnotit-fotografiu/174650/umlcane-duse/[/i]
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-01-05 06:55:59+01
príspevok od: transporti686
ok Karol a tá fotka hore sa ti zdá ostrá alebo neostrá?
neostra a v mrakoch zasumena (zazrnena)
 
majster333
2012-01-05 10:18:58+01
celý dojem neostrosti robí ten ľavý strom- bud je mimo dof alebo mu len chýba doostrenie na nejaký stredný polomer- skús ho dostriť samostatne
 
majster333
2012-01-05 10:20:50+01
to som písal o tej novej verzií na tej starej vyzerá zasa on ostrý a ostatok rozmazaný - nejak to zosúlaď
 
haplo602
2012-01-05 11:28:36+01
príspevok od: Karol Srnec
Men zrno nevadi. Prave naopak, znamena to, ze si dosiel na hranicu rozlisenia filmu. K dispozicii mas maximum informacii a mas viac moznosti posprocesingu.
dosiel si na hranicu rozlisenia skenera, nie filmu. zly skener na max DPI zrni vzdy. dokonca aj dobry skener na max DPI zrni.
 
haplo602
2012-01-05 11:29:28+01
neostre su obe. vyzera to na zlu expoziciu v tomto pripade.
 
transporti686
2012-01-05 12:24:49+01
fotka bola robená zo statívu, ektar 100 bol exponovaný ako ISO 80, čiže mierna preexpozícia, čo sa týka zrna zlou expozíciou to asi nebude-mám 6 rôznych expozičných variánt tejto fotky, čiže podexpozícia aj preexpozícia po 1 EV hore aj dole, vybral som tu, ktorá bola expozične najlepšia, zaostrované bolo hyperfokálne podľa stupnice na objektíve pri danej clone-toto ešte otestujem či náhodou nie je nejaká odchýlka žeby stupnica nesedela, je pravda že pri tomto ISO tam vychádzali už značné expozičné časy.......presne si nepamätám, ale boli to na úrovni sekunda a tak
 
transporti686
2012-01-05 12:31:16+01
príspevok od: Martin Školiak
Včera sme spolu kecali pod tvojou témou. Chcelo by to trošku 100%ného výrezu, na ukážku. čo sa týka ostrosti. Mohla by byť chyba v nie príliš kvalitnom skle. Bolo to snímané zo statívu? Čo sa týka zrna. Nafotil aj skenoval som zopár Ektarov a môžem potvrdiť že znesie skutočne veľké zvačšeniny, zrno je takmer na úrovni diáku. Pri takto zmenšenej fotografii by zrno vôbec nemalo byť vidno. Mohlo sa stať že pri tejto fotografii zrno vystúpilo viac kvôli podexpozícii. Veľká časť z nej je biela čo mohlo oklamať expozičnú automatiku fotoaparátu ktorá potom následne skrátila čas. Ja by som pri fotení tejto scény použil korekciu +1,5EV Skvelá funkcia na zmenšovanie fotografií je v Zoneri a volá sa supersampling, hlavne pri zmenšovaní veľkých skenov sa tam dajú dosiahnuť lepšie výsledky ako vo Photoshope.
podexponované to nebolo, ako som písal vyššie, bracketoval som a dosť značne, lebo som si chcel na tejto fotke vyskúšať pružnosť ektaru-bola to moja prvá rolka, keď hovoríš, že si skenoval ektar, nemôžeš mi poslať sken z ektaru-povedzme 4000 alebo 3000dpi bez unsharp mask, ICE môže byť pustene, sken samozrejme stačí v jpg, myslím sken z 35mm formátu, nie MF alebo LF, rád by som sa na to zrno mrkol, pošlem ti do správy mail na seba, ak by to šlo ďakujem.
 
transporti686
2012-01-05 12:33:06+01
a bez zapnutia noise reduction
 
transporti686
2012-01-05 12:45:13+01
príspevok od: haplo602
dosiel si na hranicu rozlisenia skenera, nie filmu. zly skener na max DPI zrni vzdy. dokonca aj dobry skener na max DPI zrni.
dosť sa o tom diskutuje, že sa jedná o aliasing, čo samozrejme ovplyvňuje aj kvalita skenera
 
transporti686
2012-01-05 13:20:49+01
zaujímavý článok k tejto problematike je tu
http://www.photoscientia.co.uk/Grain.htm
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()