Hore
Fórum » PC/Windows
 

Problem farieb v Chrome 22 ak fotka nesie profil sRGB !

rbr69
rbr69 2012-09-30 19:48:55+02
Dnes som zistiil na externom monitore (kalibrovany) rozdiel zobrazovania farieb v novom prehliadaci Chrome 22, ktora teraz vysla koncom septembra. Porovnal som ho so zobrazovanim v IE9 a je tam rozdiel, co nema byt, oba boli doteraz rovnake, oba podporuju color management. Na web davam fotky len s prilozenym profilom sRGB. Web prehliadace by mali fotky s profilom sRGB zobrazovat rovnako ako fotky, ktore nenesu ziaden profil, su bez farebneho profilu.
Fotky s sRGB profilom v novom Chrome 22 su zobrazovane presaturovane, hlavne problem s modrou. Skusil som teda tu istu fotku editovat a odobrat jej profil sRGB, ulozit ju bez profilu.
A ajhla, fotka sa zobrazuje tak ako ma!
Rovnako sa mi zle zobrazovali fotky s sRGB profilom v Adobe Bridge 5.0.1, tak som pozrel na Adobe download a je tam zrovna par dni vydany novy update na PS CS6 aj Bridge. Aktualizoval som teda CS6 z 13.0.1 na CS6 13.0.1.1 a Bridge na 5.0.1.1 a vsetko slape OK.

Mate niekto podobny problem v aktualnom Chrome 22 ?
 
mato.draho
2012-09-30 21:35:24+02
príspevok od: rbr69
mam standardne vo win IE9 a ta je ok ...
ono je v podstate rozsirenie prehliadacov o color management len preto, lebo cast pouzivatelov (mensina) ma monitory s sirsim gamutom nez sRGB, a robia fotky v AdobeRGB a ked zabudnu, ze na web maju davat v sRGB, tak na druhej strane clovek, ktory ma aj monitor s sisim gamutom a vie pozerat AdobeRGB, tak v prehliadaci bez CMS ju nevidi dobre ...
sRGB je ale stale standardom na webe, aby vaecsina videla fotky rovnako aj v prehliadacoch bez CMS ...
No nič, ostáva nám len dúfať, že soudruzi to ešte vyladia.
 
rbr69
2012-09-30 21:36:18+02
porovnanie fotky, ktora ma sRGB profil v Chrome 22 a MS IE9
 
rbr69
2012-09-30 21:37:14+02
porovnanie fotky, ktora nema ziaden priradeny profil v Chrome 22 a MS IE9
 
Tomáš Muška
2012-09-30 21:47:58+02
http://photographylife.com/chrome-color-management?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=chrome-color-management
 
rbr69
2012-09-30 22:03:41+02
príspevok od: Tomáš Muška
http://photographylife.com/chrome-color-management?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=chrome-color-management
to som cital, daval som tu vyssie v komentoch uz na stranku toho blogera aj link ... lenze ten robil clanok 16.9.2012 ked mal Chrome 21, a to fungoovalo vsetko ok aj mne ...
25.9.2012 Google uvolnil Chrome 22, ktory sa na pozadi updateuje nejakymi dielcimi releasmi
http://extrawindows.cnews.cz/chrome-22-vysel-oficialne-ke-stazeni-prinasi-priznive-zpravy-pro-hrace
http://chrome.blogspot.cz/2012/09/a-chrome-update-with-side-of-gaming.html

... a dnes mam problem
 
WildSammy
2012-10-01 04:36:54+02
http://photographylife.com/is-your-browser-color-managed

http://www.gballard.net/psd/go_live_page_profile/embeddedJPEGprofiles.html
 
total empty
2012-10-01 09:10:08+02
Ja som sa stretol stým problémom: ak davam fotky v adobeRGB, všetko je OK. Používam IE9 alebo safari5. Ak fotku dám v sRGB na net, je zvýraznená saturácia,trochu pomenené kryvky,a tiež občas jepg artefakty alebo zrno sa zvýrazni.
Takže ak prehliadač má správu farieb,prečo tam dávať sRGB ?
Alebo som zle pochopil problematiku témy?
 
rbr69
2012-10-01 10:06:27+02
príspevok od: total empty
Ja som sa stretol stým problémom: ak davam fotky v adobeRGB, všetko je OK. Používam IE9 alebo safari5. Ak fotku dám v sRGB na net, je zvýraznená saturácia,trochu pomenené kryvky,a tiež občas jepg artefakty alebo zrno sa zvýrazni.
Takže ak prehliadač má správu farieb,prečo tam dávať sRGB ?
Alebo som zle pochopil problematiku témy?
v teme ide o nieco ine, ale ked siteda nacal:
- sRGB je standardom pre we a internet
http://www.w3.org/Graphics/Color/sRGB.html

Ak fotis do RAW, tak mozes si zvolit v RAW konvertore alebo nasledne aj v PS, v akom farebnom priestore budes s fotkou pracovat. Sirsi priestor ti poskytuje ulozit viac farebnych informacii, moznost plynulejsich, prirodzenejsich farebnych prechodov.
Preto niekto upravuje a ma nastavene v Adobe Camera Raw priestor ProPhotoRGB. Ide vsak o to, aby mal prevedeny TIF z RAW co najviac obrazovych (farebnych) informacii pre dalsie spracovanie. Takze si napr. archivujes TIF s ProPhotoRGB. Zobrazit ho ale nezobrazis, lebo nemas taky monitor.
Pri dalsom spracovani TIFu v PS mozes tento farebny priestor previst na AdobeRGB. To je vhodne pre tych co maju monitor so sirsim gammutom blizkym k zobrazeniu AdobeRGB. Ak mas taketo fotky a sucasne mas aj monitor so sirsim gamutom, mozes sa kochat nad farbami a prechodmi fotografii, ktore niekto upravil v AdobeRGB a vidis ich tak, ako ich videl on. Ak vsak das na web AdobeRGB fotku a vaecsina ostatnych ma standardne monitory s sRGB, tak ju tak dobre neuvidi. Preto ju mozes pre web previest z AdobeRGB na sRGB a pozriet si doma, ako ju uvidia v sRGB ostatni, aby Ti nekritizovali farebne prechody a tonalitu, kedze oni nemaju monitory s AdobeRGB gamutom. Preto sa na web davaju foto v sRGB.
Ano, mozes dat v AdobeRGB, ale v prehliadaci s CMS ju uvidi rovnako dobre ako Ty len ten, kto ma monitor so sirokym gamutom.
Otazkou je, ako uvidi fotku ten kto ma doma monitor so sirokym gamutom AdobeRGB, a Ty mas doma len sRGB monitor, ale upravujes prechody a tonalitu v AdobeRGB, teda nemas sancuu vidiet siroky gamut, ale snazis sa ostatnym taku foto ponuknut. Potom ten, kto ma lepsi monitor so sirsim gamutom moze uvidiet nedostatky v prechodoch, ktore si na svojom sRGB monitore nevidel, ale pracujes a davas foto do AdobeRGB.
A to nehovorim o monitoroch, ktore nemaju ani sRGB gamut a su farebne rozhodene (bez kalibracie alebo si pouzivatelia nastavuju posuvnikmi farby v softveroch ku grafickym kartam).

Moja otazka na zaver: aky mas typ monitora?
 
rbr69
2012-10-01 10:12:33+02
V praci som si odkontroloval Chrome 22 vs. IE9 a zobrazovanie sRGB fotografii. Vsetko je ok. Ked som si prepol domaci Win7, je to zle. V praci nemam spravenu kalibraciu, takze sa mi nezavadza po starte loader kalibracneho SW.
Z toho mi vychadza problem Chrome 22 ku loaderu, ktory sa stara o CMS v mojom Win. Rozdiel mi potvrdil zatial len mato.draho a ten ma tiez vo Win natahovany loader, ktory riesi spravnu aplikaciu profilu od kalibracnej sondy do Win.
 
total empty
2012-10-01 10:24:48+02
príspevok od: rbr69
v teme ide o nieco ine, ale ked siteda nacal:
- sRGB je standardom pre we a internet
http://www.w3.org/Graphics/Color/sRGB.html

Ak fotis do RAW, tak mozes si zvolit v RAW konvertore alebo nasledne aj v PS, v akom farebnom priestore budes s fotkou pracovat. Sirsi priestor ti poskytuje ulozit viac farebnych informacii, moznost plynulejsich, prirodzenejsich farebnych prechodov.
Preto niekto upravuje a ma nastavene v Adobe Camera Raw priestor ProPhotoRGB. Ide vsak o to, aby mal prevedeny TIF z RAW co najviac obrazovych (farebnych) informacii pre dalsie spracovanie. Takze si napr. archivujes TIF s ProPhotoRGB. Zobrazit ho ale nezobrazis, lebo nemas taky monitor.
Pri dalsom spracovani TIFu v PS mozes tento farebny priestor previst na AdobeRGB. To je vhodne pre tych co maju monitor so sirsim gammutom blizkym k zobrazeniu AdobeRGB. Ak mas taketo fotky a sucasne mas aj monitor so sirsim gamutom, mozes sa kochat nad farbami a prechodmi fotografii, ktore niekto upravil v AdobeRGB a vidis ich tak, ako ich videl on. Ak vsak das na web AdobeRGB fotku a vaecsina ostatnych ma standardne monitory s sRGB, tak ju tak dobre neuvidi. Preto ju mozes pre web previest z AdobeRGB na sRGB a pozriet si doma, ako ju uvidia v sRGB ostatni, aby Ti nekritizovali farebne prechody a tonalitu, kedze oni nemaju monitory s AdobeRGB gamutom. Preto sa na web davaju foto v sRGB.
Ano, mozes dat v AdobeRGB, ale v prehliadaci s CMS ju uvidi rovnako dobre ako Ty len ten, kto ma monitor so sirokym gamutom.
Otazkou je, ako uvidi fotku ten kto ma doma monitor so sirokym gamutom AdobeRGB, a Ty mas doma len sRGB monitor, ale upravujes prechody a tonalitu v AdobeRGB, teda nemas sancuu vidiet siroky gamut, ale snazis sa ostatnym taku foto ponuknut. Potom ten, kto ma lepsi monitor so sirsim gamutom moze uvidiet nedostatky v prechodoch, ktore si na svojom sRGB monitore nevidel, ale pracujes a davas foto do AdobeRGB.
A to nehovorim o monitoroch, ktore nemaju ani sRGB gamut a su farebne rozhodene (bez kalibracie alebo si pouzivatelia nastavuju posuvnikmi farby v softveroch ku grafickym kartam).

Moja otazka na zaver: aky mas typ monitora?
Toto a oveľa viac som čítal v článkoch ako vlastne vznikla správa farieb, a tie problémy okolo toho a v podtate je môžné že každý uživateľ netu vidí fotku inak.
Ja mám tiež sRGB monitor.
-Ale mňa by zaujímalo prečo po zverejnení na webe sRGB vidím fotku inak-presaturovanu atď . Ak ju dám v adobeRGB vidím ju v IE9 rovnako ako v PC, iní bez správy farieb na inom prehliadači ju môžu vidieť bledšiu,menej farebnú.
-Takže kde je problém,alebo kde ja robím chybu , alebo čo mám zle nastavené?
 
rbr69
2012-10-01 10:30:18+02
príspevok od: total empty
Toto a oveľa viac som čítal v článkoch ako vlastne vznikla správa farieb, a tie problémy okolo toho a v podtate je môžné že každý uživateľ netu vidí fotku inak.
Ja mám tiež sRGB monitor.
-Ale mňa by zaujímalo prečo po zverejnení na webe sRGB vidím fotku inak-presaturovanu atď . Ak ju dám v adobeRGB vidím ju v IE9 rovnako ako v PC, iní bez správy farieb na inom prehliadači ju môžu vidieť bledšiu,menej farebnú.
-Takže kde je problém,alebo kde ja robím chybu , alebo čo mám zle nastavené?
vidis ju inak na webe oproti comu? To "comu" myslim softver napr. Photoshop (alebo iny), ktory ma vlastny nezavisly color management. A ak v PS mas nastavene zle spravu farieb, nesedi Ti to ...
ak je spravne nastaveny CMS v softveroch roznych vyrobcov a tie maju vlastny color management, mal by si ju vidiet vsade rovnako ... a to plati aj pri browseroch, ze ak deklaruju, ze ich browser ma spravu farieb ok, bude fotka v kazdom z prehliadacov rovnako zobrazovana ...
 
total empty
2012-10-01 10:56:33+02
príspevok od: rbr69
vidis ju inak na webe oproti comu? To "comu" myslim softver napr. Photoshop (alebo iny), ktory ma vlastny nezavisly color management. A ak v PS mas nastavene zle spravu farieb, nesedi Ti to ...
ak je spravne nastaveny CMS v softveroch roznych vyrobcov a tie maju vlastny color management, mal by si ju vidiet vsade rovnako ... a to plati aj pri browseroch, ze ak deklaruju, ze ich browser ma spravu farieb ok, bude fotka v kazdom z prehliadacov rovnako zobrazovana ...
OK. prejdem si tie nastavenia v softoch,Vďaka.
 
rbr69
2012-10-01 11:49:36+02
Zatial moje riesenie:
- odinstaloval som Chrome 22
- instaloval Chrome 21 z http://www.oldapps.com/google_chrome.php

Skusil som to 2x, aby som sa uistil, ze verzia 22 mi robi sarapatu a je to tak, robi ... v 21 je to ok
 
dePappa
2012-10-01 12:57:27+02
ja len doplnim ze mne konecne ide spravne sRGB v MAC OS X (chrome 22) na wide gamut monitore... mam aj sondu ale ziadna sarapata sa nekona
 
WildSammy
2012-10-01 13:15:20+02
príspevok od: dePappa
ja len doplnim ze mne konecne ide spravne sRGB v MAC OS X (chrome 22) na wide gamut monitore... mam aj sondu ale ziadna sarapata sa nekona
po instalacii Chrome cca. min tyzden mi CM s chrome nefungovalo a vyssie uvedene linky zobrazovalo teda nespravne.. neviem ci nastal medzicasom update, ale tento vikend mi CM na Chrome uz fungoval a teda vyssie uvedene linky zobrazi spravne.

Co sa tyka Firefoxu v nom som mal nainstalovany CM plugin a s nim mi CM fungovalo vzdy bez problemu.

Kazdopadne po osobnej skusenosti s browsermi Chrome a Firefox vs Safari som sa rozhodol pouzivat Safari a v nom mi CM funguje v poriadku bez nutnosti pluginov. Safari mi pride nieco ako kombinacia Firefoxu+Chrome, je rychle, neberie vela RAM, podporuje CM. Priznam sa, ze som Safari vobec nepouzival az kym mi kamoska nepovedala, ze keby ma ona MAC, urcite by na nom pouzivala Safari a nic ine

CM - Colormanagment(v prehliadaci), mali by to hlavne riesit ludia, co pouzivaju pre monitor iny profil ako sRGB, cize. napr. zo sondy. Potom ak prehliadac nepodporuje CM, farby zobrazuje divne aj na fotkach s sRGB profilom alebo aj bez profilu napr. Vid linky, ktore som vyssie uviedol.
 
dePappa
2012-10-01 14:06:40+02
príspevok od: WildSammy
po instalacii Chrome cca. min tyzden mi CM s chrome nefungovalo a vyssie uvedene linky zobrazovalo teda nespravne.. neviem ci nastal medzicasom update, ale tento vikend mi CM na Chrome uz fungoval a teda vyssie uvedene linky zobrazi spravne.

Co sa tyka Firefoxu v nom som mal nainstalovany CM plugin a s nim mi CM fungovalo vzdy bez problemu.

Kazdopadne po osobnej skusenosti s browsermi Chrome a Firefox vs Safari som sa rozhodol pouzivat Safari a v nom mi CM funguje v poriadku bez nutnosti pluginov. Safari mi pride nieco ako kombinacia Firefoxu+Chrome, je rychle, neberie vela RAM, podporuje CM. Priznam sa, ze som Safari vobec nepouzival az kym mi kamoska nepovedala, ze keby ma ona MAC, urcite by na nom pouzivala Safari a nic ine

CM - Colormanagment(v prehliadaci), mali by to hlavne riesit ludia, co pouzivaju pre monitor iny profil ako sRGB, cize. napr. zo sondy. Potom ak prehliadac nepodporuje CM, farby zobrazuje divne aj na fotkach s sRGB profilom alebo aj bez profilu napr. Vid linky, ktore som vyssie uviedol.
ano updtate bol na 22 (minuly piatok, pripadne sobota), ta riesi konecne po 2 rokoch od vypisania bugu pre mac os x, sRGB na wide gamut monotore... takze mne vyssie uvedene linky uz taktiez idu spravne.

http://code.google.com/p/chromium/issues/detail?id=37028

 
rbr69
2012-10-01 20:51:55+02
príspevok od: brancin
no nie stale maju vsetky prehliadace plnu podporu color management asi ta 22 predsa len niekde este vrzga, nemam nahodene safari teraz, skus ten
inak skusil som dnes stiahnut Safari a porovnat ... Safari 5.1.7 (posledna verzia pre Win) zobrazuje u mna to iste, co robil Chrome 22 ...
Spravil som teda porovnavacku (vid priloha) ...
Schvalne som si foto otvoril v Photoshope, ktoremu skutocne verim a jeho CMS a preklikal som vsetky profily v okne kontrolneho nahladu vo PS, ktore mam v systeme, ci uz standardne normovane alebo doinstalovane od tlaciarni alebo kalibracnou sondou vytvorene ... ani jeden nezobrazuje tak ako ho zobrazi Chrome 22 alebo Safari 5.1.7 ... a to ma dorazilo, ze odkial sa berie take divne zobrazovanie standardneho sRGB (?)
 
rbr69
2012-10-01 21:25:18+02
vyborne na zistenie ci ma browser CMS je tento priklad ...
http://www.petapixel.com/2012/06/25/is-your-browser-color-managed/

testol som si u seba dnes Chrome 21 a 22, Firefox 15, IE9, Safari 5.1.7 a najlepsie z pohladu CMS mi jednoznacne vysiel cuduj sa svete IE9 ... porovnal som ich aj s tym, co zobrazuje Photoshop vo svojom CMS
 
total empty
2012-10-01 22:01:29+02
príspevok od: rbr69
inak skusil som dnes stiahnut Safari a porovnat ... Safari 5.1.7 (posledna verzia pre Win) zobrazuje u mna to iste, co robil Chrome 22 ...
Spravil som teda porovnavacku (vid priloha) ...
Schvalne som si foto otvoril v Photoshope, ktoremu skutocne verim a jeho CMS a preklikal som vsetky profily v okne kontrolneho nahladu vo PS, ktore mam v systeme, ci uz standardne normovane alebo doinstalovane od tlaciarni alebo kalibracnou sondou vytvorene ... ani jeden nezobrazuje tak ako ho zobrazi Chrome 22 alebo Safari 5.1.7 ... a to ma dorazilo, ze odkial sa berie take divne zobrazovanie standardneho sRGB (?)
Nie o tom som ti písal,že sRGB pôsobí na nete presaturovane,tam vyšie ?
Aspoň tak vnímam tvoju ukážku,prekontroloval som si nastavenia v softoch a nič mimoriadné som neobjavil.Tak neviem.
IE9 má však iný problem,nedokaže z netu načítať a zobraziť nahľad celej fotky v 100% veľkosti,vätšinou odsekne polovicu fotky. Ide napr. o hebus.com kde maš fotky veľkosti až 3,5mega a 4tisíc pix na dlhšej strane.
 
rbr69
2012-10-01 22:07:44+02
príspevok od: total empty
Nie o tom som ti písal,že sRGB pôsobí na nete presaturovane,tam vyšie ?
Aspoň tak vnímam tvoju ukážku,prekontroloval som si nastavenia v softoch a nič mimoriadné som neobjavil.Tak neviem.
IE9 má však iný problem,nedokaže z netu načítať a zobraziť nahľad celej fotky v 100% veľkosti,vätšinou odsekne polovicu fotky. Ide napr. o hebus.com kde maš fotky veľkosti až 3,5mega a 4tisíc pix na dlhšej strane.
mne teraz islo o to, ze jediny IE9 mi vie zobrazit fotku tak ako ju zobrazi Photoshop s danym priradenym profilom a sucasne v testoch prehliadacov ma implementovany CMS ... a sRGB nepresaturovava, ako som pisal je to rovnake ako v Photoshope ...
... inak hodim tu na ephoto blog usporiadany clanok o tychto skusenostiach, co som za posledne dva dni zistil ...
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()