Hore
Fórum » Apple/Mac OS
 

Výber správneho SSD disku - reálne skúsenosti

meetU
meetU 2012-09-11 11:57:39+02
Mam 17" MacBook Pro MId 2009 s 500GB 5400ot. diskom a po kupeni D800ky, sa mi pri editacii a prehliadani fotiek v Aperture znacne spomalil cely system. Rozhodol som sa pre vymenu disku za 256GB SSD disk, nakolko verim ze 2,8 dvojjadrovy procesor a 8GB RAMka mi este budu postacovat. Dilemu mam vsak s vyberom znacky. Realne skusenosti by boli najlepsou radou a tiez ma zaujima, ci uz niekto podobnu vymenu diskov urobil a ako je spokojny. Dakujem za vsetky konstruktivne prispevky
 
milos
2012-09-11 23:30:36+02
Ja doporučujem toto:

http://blog.testfreaks.com/review/review-of-kingston-ssdnow-v200-120gb-sata-ii-2-5-ssd/

Aktuálna pultová cena cca 95€ s DPH.Nezabúdajme,že cena je tiež parameter výrobku a dosť podstatný.
Súčasťou SSD je aj migračný soft na dáta.Bez softu cena o 5€ nižšia.
Výkon takmer bezkonkurenčný (na SATAIII),určite by ma ani nenapadlo to pripájať na eSATA. .Keď už ext,tak aspoň USB3...

 
legolas380
2012-09-11 23:34:24+02
pri spracovani grafiky je podla mna dolezita aj graficka karta...nie? nvm urcite ale myslim si ze editor pracuje s udajmi ktore su nahrate v RAMke, ktore tam z HDD nenacitava stale. kedze mas 8GB malo by to byt dost...preto si myslim ze ta spomaluje graficka karta, a nie HDD(ten sa viac pouziva pri sprave zo subormi). a kedze ide a mac, predpokladam ze tam mas slabsiu grafiku...
 
wlad
2012-09-11 23:49:50+02
príspevok od: legolas380
pri spracovani grafiky je podla mna dolezita aj graficka karta...nie? nvm urcite ale myslim si ze editor pracuje s udajmi ktore su nahrate v RAMke, ktore tam z HDD nenacitava stale. kedze mas 8GB malo by to byt dost...preto si myslim ze ta spomaluje graficka karta, a nie HDD(ten sa viac pouziva pri sprave zo subormi). a kedze ide a mac, predpokladam ze tam mas slabsiu grafiku...
Nie.
Vykon grafickej karty je dolezity len pri renderovani.
Staticku 2D grafiku (foto/video) zvladne hocico, aj vacsina integrovanych kariet.
 
giwer1
2012-09-12 07:53:01+02
príspevok od: milos
Ja doporučujem toto:

http://blog.testfreaks.com/review/review-of-kingston-ssdnow-v200-120gb-sata-ii-2-5-ssd/

Aktuálna pultová cena cca 95€ s DPH.Nezabúdajme,že cena je tiež parameter výrobku a dosť podstatný.
Súčasťou SSD je aj migračný soft na dáta.Bez softu cena o 5€ nižšia.
Výkon takmer bezkonkurenčný (na SATAIII),určite by ma ani nenapadlo to pripájať na eSATA. .Keď už ext,tak aspoň USB3...

...tych Kingstonov som uz v praci vymenil aspon 15... diagnoza vzdy rovnaka - necitatelne subory, fs v prdeli. Skusali sme aj OCZ, tie sa kazili trochu menej. Odkedy davame Intel secko je ok.
 
Erazer
2012-09-12 08:25:49+02
V tvojom prípade bude dolezity este jeden parameter na ktory daj bacha a to je hrubka SSD starsie modely mali 7mm novsie (koli ultrabookom a slim bookom) maju 5mm. Ak by si kupil 7mm tak NB pravdepodobne "nezavries"...
 
zmizik
2012-09-12 08:29:33+02
OCZ vertex 4, Intel 520, Samsung 830 - nad inymi by som neuvazoval.
 
lubomirzvolensky
2012-09-12 09:57:18+02
ved rovnako pisem aj ja - je pravda ze tie M4ky Crucial su fakt spolahlive, ale to plati aj o Vertexoch v najnovsich ediciach. Tie horrorove pribehy co mozete citat na internete su dva roky stare s firmware o sest generacii dozadu. Extremne prudko na tom chlapci zapracovali...



>> kedze mas 8GB malo by to byt dost...

podla mna nie. To je take vyjadrenie ako Gatesove zname "640kB should be enough for everybody". Navyse pri dnesnych cenach pamati (ach ano, Apple si necha priplatit ako za vsetko) by som menej ako 16GB na GRAFIKU nedaval ani nahodou (so-dimm ddr3 8GB ma cenovku 30eur). Stratena produktivita prace za prvu hodinu cakania je daleko horsia...

Velmi dolezite pre SSD su uz linkovane optimalizacie pre Windows7. Bez toho na SSD ani nechodte.

Ja pridam este jednu vec : kvoli sprostemu memory managementu Win7 doporucujem navalat do masiny maximalne mnozstvo pamate co si viete dovolit, teda aspon 16GB A UPLNE VYPNUT SWAP. Kompletne uplne nula. Kto nevyskusal, nepochopi ten rozdiel v rychlosti - nie po zapnuti pocitaca ale v hranicnych situaciach ked vsetko musi zostat v RAMke a Windows nema ziadny priestor na "automaticke" narabanie s linearnym adresnym priestorom.

Cely problem spociva v tom ze memory management nerozlisuje realnu a virtualnu pamat a pracuje s nou ako s jednym kontinualnym priestorom. Ze ten priestor nema rovnake vlastnosti z hladiska rychlosti je automaticky jasne nam, ale bohuzial nie tomu priblblemu memory managementu ktory sa zbytocne rozdrapuje aj ked na to nie je absolutne ziadny dovod.

Zaver : pracuj s Fotošopom a pozeraj si Task Manager kolko mas alokovanej pamate. Ak je to menej ako mas fyzickej, normalne vypni swap, rebootni, pracuj znovu a kukaj. Proste si to vyskusaj, stoji ta to tri minuty casu a jeden reboot. Maximalna vec co sa ti moze stat je ze vycerpas celu pamat a padne ti Fotošop. Pozoruj TaskManager pri praci ako sa zvysuje obsadenie pamate. Pre zaujimavost, ja osobne som nemal zapnuty swap na desktopoch od roku asi 2003 a to si nerobim srandu. 4GB RAM mas s prehladom na akykolvek kancelarsky stroj, word, excel, firefox, uctovnictvo, atd atd. 8GB je minimum pre akukolvek grafiku pokial nerobis zrovna v Microsoft Painte, 16GB je daleko lepsich a prudko pouzitelnych aj pre Fotosop a zatazit 32GB je prakticky nemozne (vrstvy, efekty atd). 32GB RAM dnes stoji 120eur. Ked mas na policke objektivy za tisice eur, nepride mi to az take strasne a rozdiel v produktivite je hoooooodne velky.
 
meetU
2012-09-12 13:21:17+02
príspevok od: lubomirzvolensky
ved rovnako pisem aj ja - je pravda ze tie M4ky Crucial su fakt spolahlive, ale to plati aj o Vertexoch v najnovsich ediciach. Tie horrorove pribehy co mozete citat na internete su dva roky stare s firmware o sest generacii dozadu. Extremne prudko na tom chlapci zapracovali...



>> kedze mas 8GB malo by to byt dost...

podla mna nie. To je take vyjadrenie ako Gatesove zname "640kB should be enough for everybody". Navyse pri dnesnych cenach pamati (ach ano, Apple si necha priplatit ako za vsetko) by som menej ako 16GB na GRAFIKU nedaval ani nahodou (so-dimm ddr3 8GB ma cenovku 30eur). Stratena produktivita prace za prvu hodinu cakania je daleko horsia...

Velmi dolezite pre SSD su uz linkovane optimalizacie pre Windows7. Bez toho na SSD ani nechodte.

Ja pridam este jednu vec : kvoli sprostemu memory managementu Win7 doporucujem navalat do masiny maximalne mnozstvo pamate co si viete dovolit, teda aspon 16GB A UPLNE VYPNUT SWAP. Kompletne uplne nula. Kto nevyskusal, nepochopi ten rozdiel v rychlosti - nie po zapnuti pocitaca ale v hranicnych situaciach ked vsetko musi zostat v RAMke a Windows nema ziadny priestor na "automaticke" narabanie s linearnym adresnym priestorom.

Cely problem spociva v tom ze memory management nerozlisuje realnu a virtualnu pamat a pracuje s nou ako s jednym kontinualnym priestorom. Ze ten priestor nema rovnake vlastnosti z hladiska rychlosti je automaticky jasne nam, ale bohuzial nie tomu priblblemu memory managementu ktory sa zbytocne rozdrapuje aj ked na to nie je absolutne ziadny dovod.

Zaver : pracuj s Fotošopom a pozeraj si Task Manager kolko mas alokovanej pamate. Ak je to menej ako mas fyzickej, normalne vypni swap, rebootni, pracuj znovu a kukaj. Proste si to vyskusaj, stoji ta to tri minuty casu a jeden reboot. Maximalna vec co sa ti moze stat je ze vycerpas celu pamat a padne ti Fotošop. Pozoruj TaskManager pri praci ako sa zvysuje obsadenie pamate. Pre zaujimavost, ja osobne som nemal zapnuty swap na desktopoch od roku asi 2003 a to si nerobim srandu. 4GB RAM mas s prehladom na akykolvek kancelarsky stroj, word, excel, firefox, uctovnictvo, atd atd. 8GB je minimum pre akukolvek grafiku pokial nerobis zrovna v Microsoft Painte, 16GB je daleko lepsich a prudko pouzitelnych aj pre Fotosop a zatazit 32GB je prakticky nemozne (vrstvy, efekty atd). 32GB RAM dnes stoji 120eur. Ked mas na policke objektivy za tisice eur, nepride mi to az take strasne a rozdiel v produktivite je hoooooodne velky.
ja mam Mac...
 
wlad
2012-09-12 13:35:12+02
príspevok od: lubomirzvolensky
ved rovnako pisem aj ja - je pravda ze tie M4ky Crucial su fakt spolahlive, ale to plati aj o Vertexoch v najnovsich ediciach. Tie horrorove pribehy co mozete citat na internete su dva roky stare s firmware o sest generacii dozadu. Extremne prudko na tom chlapci zapracovali...



>> kedze mas 8GB malo by to byt dost...

podla mna nie. To je take vyjadrenie ako Gatesove zname "640kB should be enough for everybody". Navyse pri dnesnych cenach pamati (ach ano, Apple si necha priplatit ako za vsetko) by som menej ako 16GB na GRAFIKU nedaval ani nahodou (so-dimm ddr3 8GB ma cenovku 30eur). Stratena produktivita prace za prvu hodinu cakania je daleko horsia...

Velmi dolezite pre SSD su uz linkovane optimalizacie pre Windows7. Bez toho na SSD ani nechodte.

Ja pridam este jednu vec : kvoli sprostemu memory managementu Win7 doporucujem navalat do masiny maximalne mnozstvo pamate co si viete dovolit, teda aspon 16GB A UPLNE VYPNUT SWAP. Kompletne uplne nula. Kto nevyskusal, nepochopi ten rozdiel v rychlosti - nie po zapnuti pocitaca ale v hranicnych situaciach ked vsetko musi zostat v RAMke a Windows nema ziadny priestor na "automaticke" narabanie s linearnym adresnym priestorom.

Cely problem spociva v tom ze memory management nerozlisuje realnu a virtualnu pamat a pracuje s nou ako s jednym kontinualnym priestorom. Ze ten priestor nema rovnake vlastnosti z hladiska rychlosti je automaticky jasne nam, ale bohuzial nie tomu priblblemu memory managementu ktory sa zbytocne rozdrapuje aj ked na to nie je absolutne ziadny dovod.

Zaver : pracuj s Fotošopom a pozeraj si Task Manager kolko mas alokovanej pamate. Ak je to menej ako mas fyzickej, normalne vypni swap, rebootni, pracuj znovu a kukaj. Proste si to vyskusaj, stoji ta to tri minuty casu a jeden reboot. Maximalna vec co sa ti moze stat je ze vycerpas celu pamat a padne ti Fotošop. Pozoruj TaskManager pri praci ako sa zvysuje obsadenie pamate. Pre zaujimavost, ja osobne som nemal zapnuty swap na desktopoch od roku asi 2003 a to si nerobim srandu. 4GB RAM mas s prehladom na akykolvek kancelarsky stroj, word, excel, firefox, uctovnictvo, atd atd. 8GB je minimum pre akukolvek grafiku pokial nerobis zrovna v Microsoft Painte, 16GB je daleko lepsich a prudko pouzitelnych aj pre Fotosop a zatazit 32GB je prakticky nemozne (vrstvy, efekty atd). 32GB RAM dnes stoji 120eur. Ked mas na policke objektivy za tisice eur, nepride mi to az take strasne a rozdiel v produktivite je hoooooodne velky.
Si si isty ze neslo o chybu uzivatela ?
Windows 7 mi bez problemov fungoval skoro 2 roky so 4GB RAM - aj pri totalnom zaplneni pamete s tym nemal absolutne ziadny problem. Ten memory management bol "sprosty" prave v predchadzajucich verziach windoozov - ked volna pamet lezala nevyuzita ladom.
Windows 7 ju dokaze vyuzit na prednahratie castejsie pouzivanych aplikacii, cim podstatne urychluje ich spustanie. A ked nejaka aplikacia potrebuje viacej pamete, tzv "standby" pamet sa okamzite uvolnuje.
 
lubomirzvolensky
2012-09-12 23:58:57+02
o chybu uzivatela neslo - s tym memory managementom urobis uzivatelsky ajtak prd. Prednahravanie aplikacii s tym absolutne nic nema.

Ked si spustis firefox a otvoris 100 okien so swapom, bude ti zrat vacsie mnozstvo pamate ako ked urobis presne to iste bez toho swapu. Dovod? Windows "vidi" ze ma viac pouzitelnej pamate a dovoli si to co by si inak nedovolil. Samozrejme sa tu nebavime o tom ze si spustis notepad, to je nezaujimave - ale ked zacnes tu pamat realne zatazovat, potom sa zacnu diat veci. Myslim ze nebola moja chyba to spravanie windowsu, pretoze s vecami okolo memory managementu sa dennodenne borim na clustrovanych SAP/Oracle masinach so 128GB/256GB fyzickej pamate. Denno-denne, nieze raz som videl taky stroj.
 
lubomirzvolensky
2012-10-03 06:49:46+02
vcera som mal moznost porovnat Kingston V+200 120GB (dovcera stala 59,-eur bez dph a to je ine slovo do bitky !) a OCZ Vertex4. Napriek tomu ze vsade sa hovori ze medzi SSDckami nie je nejaky vyrazny rozdiel, zaver je velmi jednoduchy : po zdrazeni na sucasnych 71e bez dph nema Kingston absolutne ziadnu atraktivitu.

128GB Vertex4 za priblizne 85e to rozbije na šaľáť, ako sa u nás hovorí. Viditelný rozdiel. Polovičný čas nábehu windowsu 7, polovičný štart spúšťania aplikácii (nebavíme sa o notepade samozrejme), dvojnásobná rýchlosť kopírovania súborov (nebavíme sa o trojmegovom jépégéčku), všeobecne svižnejšia práca systému ako takého pri diskových operáciách. Holt niekde ten rozdiel 20.000 IOPS max a 90.000 IOPS max proste musí byť vidieť.

Podla testov je v niecom rychlejsi intel 520, v niecom samsung 830, v niecom vertex4 - cenovky uz padli na velmi prijatelnu uroven. Kto raz vyskusa SSD, uz sa k mechanickemu disku na hlavne pouzivanie bude vracat len velmi tazko - konkretne vobec


Kupujem Vertex4. Par kopejok navrch oproti akymkolvek ekonomickym rieseniam od Kingstonu, Crucialu, Adaty a takychto lacnych vyrobcov sa absolutne oplati. Nie je vela 120/128GB diskov ktore by sa hrdili parametrami

Náhodné čítania (4 KB): až 90 000 IOPS
Náhodný zápis (4 KB): až 85 000 IOPS

a skoro vo vsetkych testoch tato 128GB verzia pobije aj 256GB konkurentov (ktori pouzivaju viac kanalov a radicov pre pristup k pamatiam, takze akokeby "interny RAID"). Na 256GB verziu je mi luto dat prachy, 128 mi staci na system a programy. Swap mam vypnuty.

Navyse z dovodu NEpouzivania Sandforce radica je tento system bezproblemovy s rychlostou aj pri komprimovanych datach a samozrejme sifrovanych datach co je u mna zivotne dolezite kedze vsetky nase data su scramblovane na diskoch.
 
dawajsoft
2012-10-03 08:54:39+02
Ja mam na OS Raptora od WD.a z dôvodu vysie popisanych obav ani neplanujem ssd. pc cko je plne pouzitelne za 28 sekund od zapnutia a ze otvara nieco pomalsie,to pripisujem pamati,.len 2GB co je zalostne malo v dnesnom svete.ale aspon si v klude vypijem kavicku a natriem rozok maslom ))))))...nie, chcem len povedat, ze nestaci mat rýchly len systémový disk, pokial mas súbory s ktorymi pracujes na normalnom HDD. lebo potom prave pri ich nacitavani z tohto disku napr.do LR ci PS je to pomale.potom uz pracuje program rychlo.takze ked chces zrychli celkovo svoj stroj. musis kompletne. nestaci len ze na feliciu nasadit 17" kolesa.
 
zmizik
2012-10-03 09:05:22+02
Raptor je fajn, aj dva v stripe su fajn, ale nieje nad jeden poriadny SSD Lubo nezabudni si flesnut Vertex 4 na novsi FW - aspon 1.4. Rychlost zapisu pri 128G verzii vzrastie na peknych 430MB/s
 
meetU
2012-10-27 12:43:12+02
kupil som a nainstaloval intel 520series 240GB... nie je to sice az tak wow, ale je to lepsie mozem doporucit...
 
lubomirzvolensky
2012-10-27 16:12:26+02
ano vieme, pri OCZku treba flashovat najnovsie firmware... mam ho tam samozrejme.

Kolega vcera nahodil do notebooku intel520, takisto pekna vecicka. Ziadny raptor sa s tym absolutne nemoze porovnavat.
 
Ferdo
2012-10-28 12:00:45+01
príspevok od: lubomirzvolensky
ano vieme, pri OCZku treba flashovat najnovsie firmware... mam ho tam samozrejme.

Kolega vcera nahodil do notebooku intel520, takisto pekna vecicka. Ziadny raptor sa s tym absolutne nemoze porovnavat.
Takze s Vertex 4 spokojny? prave vyberam SSD do mojho PC a neviem sa rozhodnut, Vertex 4 sa mi paci ale ked citam uzivatelske recenzie a fora, BSOD atd.. tak sa mi do neho velmi nechce.

Dalsi kandidati su spolahlivy Crucial M4 ktory ma ale pomalsi write, Samsung 830 a Intel 330, vsetko 128GB verzie. No stale sa neviem rozhodnut Disk pojde do starsieho PC so SATA II radicom, na rozsiahlejsi upgrade financie niesu.
 
lubomirzvolensky
2012-10-28 17:13:52+01
bsod neplati pre vertex4 - jedine starsie generacie OCZ Vertex/Agility 2 a 3 mali s tymto problemy ROVNAKO AKO VSETKY OSTATNE IMPLEMENTACIE SANDFORCE RADICOV U INYCH VYROCOV, teda nielen OCZ je postihnute. Plus boli obrovske problemy aj s inymi radicmi inych vyrobcov, napriklad taky Intel mal tiez starosti.

Detske choroby su uz za nami, sucasna generacia SSD nic taketo nevykazuje. Ako som spokojny ? Po pravde si povieme ze s kazdym SSDckom budes spokojny. Ako v tejto teme zaznelo, intel520, samsung 830, OCZ Vertex IV patria k sucasnej spicke i ked nie kazdy exceluje vo vsetkom (najst SSD ktore je najlepsie v kazdom teste a v kazdej realnej ulohe je proste nemozne), samozrejme prave nastupujuci samsung840 takisto. Ostatne produkty ako Force GT, Plextor M3/M5 a dalsi vyrobcovia su niekde v tabulke viac navrchu, niekde menej.

Dolezite je ze
a) akykolvek normalny nepodradny SSD je mnohonasobne daleko lepsi ako najrychlejsie mechanicke disky

b) prakticke rozdiely medzi jednotlivymi SSD su male.

c) vyber si kapacitu ktoru si mozes dovolit, avsak vyberaj tak aby si v idealnom pripade NEZAPLNIL polovicku toho SSD. Extremne dolezite. Nastuduj co je to TRIM a ako sa SSD spravaju pri garbage collection. Je to v kazdom teste, je to kriticky dolezite. Kedze mas obmedzene financie, toto je velmi dolezite. Radsej kupit 128GB trosku "testovo pomalsi" disk ktory vsak nevytazim az natolko aby jeho vykon padol kvoli spominanym veciam na desatinu normalneho kam padne 64GB disk zaplneny na 90%... a zase nie je 64GB ako 64GB, kvalita implementacie tohoto sa lisi vyrobca od vyrobcu. Pozor na to.

d) vyberaj podla toho ci pracujes s obrovskymi audio/video subormi pripadne s komprimovatelnymi datami. Sandforce SSD nie su vhodne na nekomprimovatelne data. Ked budes sifrovat cely disk napriklad Truecryptom pripadne BitLockerom z Windows7, doporucujem NEBRAT disky zalozene na Sandforce. Neplati pre Intel 520

e) na desktopove pouzitie potrebujes nieco ine ako na servery a potom nieco ine je webovy server, databazovy server, videostreaming server a podobne. Toto ale nikomu kto realne robi so servermi vysvetlovat nemusim takze predpokladam ze to nebude tvoj pripad.



Po poslednom kole zlacnovania na strane Samsungu 830 by som uz ja osobne isiel do 830tky. Ako vidis, mam Vertex4, 3rocne zaruky maju obidva, nemam co riesit.

PS : na rozhrani SATA II budu realne rozdiely este mensie ako vykazuju testy.
PS2 : na AMD platforme mas vykon este daleko mensi ako na Inteli. Kvalita implementacie SATA... co sa da robit. Toto plati uz hoooooodne dlho.
 
Ferdo
2012-10-28 18:54:50+01
Lubo dakujem za vycerpavajucu odpoved. Vela veci mi je jasnejsich. Ked sa pozeram na realne vyuzitie mojej systemovej particie so vsetkymi nainstalovanymi programami + temp data na desktope, je to nejakych 65 GB, takze 128GB by mi malo stacit. Samozrejme lepsie by bolo 180GB ale zaroven chcem vymenit 4x2GB RAM za 4x4GB RAM takze bude musiet stacit 128GB.

No a mam AMD platformu, Phenom II X3 720BE na doske s cipsetom AMD 790X/AMD SB750, co ma teda velmi nepotesilo
 
samo
2012-10-28 22:51:15+01
príspevok od: dawajsoft
Ja mam na OS Raptora od WD.a z dôvodu vysie popisanych obav ani neplanujem ssd. pc cko je plne pouzitelne za 28 sekund od zapnutia a ze otvara nieco pomalsie,to pripisujem pamati,.len 2GB co je zalostne malo v dnesnom svete.ale aspon si v klude vypijem kavicku a natriem rozok maslom ))))))...nie, chcem len povedat, ze nestaci mat rýchly len systémový disk, pokial mas súbory s ktorymi pracujes na normalnom HDD. lebo potom prave pri ich nacitavani z tohto disku napr.do LR ci PS je to pomale.potom uz pracuje program rychlo.takze ked chces zrychli celkovo svoj stroj. musis kompletne. nestaci len ze na feliciu nasadit 17" kolesa.
Nehovor, kym si osobne nevyskusal.
Tiez som slapal na Velociraptore, po vymene za SSD Intel 520 je vsak rozdiel sakramentsky citit. A to idem este na SATA2. Spustam z toho disku virtualne stroje, mam tam presmerovane vsetky mozne tempy a scratch disky a pod.
Praveze staci mat subory, s ktorymi pracujes, na pomalom disku. Po nacitani sa aj tak ukladaju do roznych tempov a vyrovnavacich pamati, a ked ich mas vytvorene na SSD disku, ta praca je ovela sviznejsia. Ked mi zacal Velociraptor skrabkat pri nejakych vacsich operaciach so strankovacim suborom, mohol som pohodlnu pracu na par minut zabalit. Pri sucasnej konfiguracii si ani nevsimnem, ze sa nieco deje. Spusteny PS, InDesign, virtualna masina vo VMware, Word, Acrobat, Chrome so 40 zalozkami a mnoho dalsich programov na pozadi. A to mam asi 7 rocny pocitac s dvojjadrovym procesorom. Samozrejme na vypoctovo narocne operacie to ma nulovy vplyv, ale o tom sa teraz nebavime. Takisto ked mas spusteny len prehliadac s Facebukom a Prieskumnika. Ale pri hardcore pouzivani to zrychlenie neprehliadnes.
Kebyze mas system na SSD, tak tych 2 GB RAM by Ta urcite tak nespomalovalo, ako pri Raptore.
 
samo
2012-10-28 22:58:30+01
príspevok od: Ferdo
Lubo dakujem za vycerpavajucu odpoved. Vela veci mi je jasnejsich. Ked sa pozeram na realne vyuzitie mojej systemovej particie so vsetkymi nainstalovanymi programami + temp data na desktope, je to nejakych 65 GB, takze 128GB by mi malo stacit. Samozrejme lepsie by bolo 180GB ale zaroven chcem vymenit 4x2GB RAM za 4x4GB RAM takze bude musiet stacit 128GB.

No a mam AMD platformu, Phenom II X3 720BE na doske s cipsetom AMD 790X/AMD SB750, co ma teda velmi nepotesilo
Ked tam budes mat SSDcko, a strankovaci subor si nechas na nom, moznoze tie 4×4 GB RAM Ti ani nebudu tak velmi chybat. Samozrejme RAM bude vzdy rychlejsia ako SSD, ale hovorim to z vlastnej skusenosti. Aj ked to urcite zavisi aj od programov, co pouzivas.
 
Strana 2 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()