Hore
Fórum » Apple/Mac OS
 

Výber správneho SSD disku - reálne skúsenosti

meetU
meetU 2012-09-11 11:57:39+02
Mam 17" MacBook Pro MId 2009 s 500GB 5400ot. diskom a po kupeni D800ky, sa mi pri editacii a prehliadani fotiek v Aperture znacne spomalil cely system. Rozhodol som sa pre vymenu disku za 256GB SSD disk, nakolko verim ze 2,8 dvojjadrovy procesor a 8GB RAMka mi este budu postacovat. Dilemu mam vsak s vyberom znacky. Realne skusenosti by boli najlepsou radou a tiez ma zaujima, ci uz niekto podobnu vymenu diskov urobil a ako je spokojny. Dakujem za vsetky konstruktivne prispevky
 
lubomirzvolensky
2012-10-29 07:48:08+01
dvakrát správne, Samo. Aj rozdiel oproti RAIDovaným raptorom je ÚŽASNÝ, kto nevyskúšal tomu proste nevysvetlíme (hlavne prístupová doba, multitasking a výkon na malých blokoch dát, pri sekvenčnom čítaní/zápise je rozdiel "len" štvornásobný teda rádovo 400MB/s SSD oproti 100MB/s HDD ale pri malých desktopových veciach je rozdiel aj viac ako stonásobný !!!!), aj rozdiel 16GB RAM oproti 8GB RAM je výborný a pri súčasných cenovkách je 16GB jednoducho nutnosť pre Fotošop.

Ani nemusíš pozerať koľko RAM potrebuješ pri tvojej prevádzke, ja by som rozhodne kúpil sfleku bez akéhokoľvek pozerania (dúfam ze nemáš DDR2, tie sú drahé ako šľak). Photoshop and company využije pamäť hocikedy keď nerobíš s dvesto kilobajtovými 800x600 "obrázkami" na pozadie desktopu.

Kombinácia 16GB RAM plus normálne SSD i keď obesené na SATAII je rozhodne lepšia ako 2GB RAM a nech aj desať Raptorov v akomkoľvek RAIDe - keď má dawajsoft náladu a čas na kávičku nech kávičkuje, my ostatní budeme zarábať prachy za ten čas čo nekukáme na presýpacie hodinky. SATA II uderí niekde okolo 280MB/s a ten dátový tok naozaj nevyužiješ, možno na pár sekúnd zo dňa. Nebudem ti dávať videá ako štartuje Photoshop na notebooku [!] za dve sekundy, načo. Nájdeš ich na youtube aj sám.

Veselo do toho.
 
lubomirzvolensky
2012-10-29 07:51:26+01
k tomu AMD : rozhodne aktualizovať BIOS na doske, aktualizovať platformové drivery teda chipset a SATA radiče. Ten software sa neskutočne vyvíja. Akékoľvek SSD kúpiš, pozrieť či máš najnovší firmware. Napríklad OCZ len zmenou firmware zdvojnásobilo reálny výkon pri nejakých operáciách.
 
hubertsvk
2012-10-29 08:27:38+01
ak ssd hdd tak potom odporucam co mam ja ... OCZ Vetex 3 120GB SATA3, bohaze staci na mojom ntb, a vyuzivam ho iba na 50% jeho rychlosti lebo mam SATA2, ale rychlost spustania app a systemu je neuveritelna a aj pristupove doby a odozvy su proste na 1******** a to frcim na Windows 8 x64 a 4GB RAM ... btw system mi nabehne za 10sek
 
lubomirzvolensky
2012-10-29 09:54:20+01
nehnevaj sa na mna ale nemozem suhlasit : viem ze to "staci" ale:

vertex3 120GB : 87eur bez dph a pozor, Sandforce. Problem s nekompresovatelnymi datami, samozrejme audio/video nevynimajuc. Diskutabilna spolahlivost, kukni sa OZC je pred krachom predovsetkym kvoli strasnej nespolahlivosti v minulosti (ked toto nie je argument tak uz potom neviem co). Mensi performance ako Vertex4. Plus drobnosti typu http://www.anandtech.com/show/4256/the-ocz-vertex-3-review-120gb/2


vertex4 128GB : 89eur bez dph. Ziadne nezvycajne problemy, bezna poruchovost. Non-sandforce.


samsung 830 128GB : 86eur bez dph. Ziadne problemy, ziadny sandforce, etalon spolahlivosti.


Cenovky z jedneho a toho isteho obchodu, nie najlacnejsie na internete. Mam dojem ze aj vo vykonovych testoch pobiju zmienene dva disky vertex trojku takmer vo vsetkom alebo uplne vo vsetkom. Prepac, ale za tychto okolnosti doporucit Verte3 je nezdrave. Isteze je rychlejsia ako HDD, to vsetci vieme ale to su vsetky SSDcka. Navyse vymenovani konkurenti su 128GB a nie 120GB ako je vertex3 ; rozdiel 8GB kapacity je dost pri tychto cislach.
 
Ferdo
2012-10-29 10:15:48+01
Tak som nakoniec objednal Samsung 830 128GB, zatial to vyskusam s 8GB DDR3 RAM a uvidim ako to pojde. Ak budem citit potrebu 16GB RAM, dokupim. Pracujem hlavne s LR, v PS len retusujem.
 
milos
2012-10-30 20:36:17+01
príspevok od: lubomirzvolensky
nehnevaj sa na mna ale nemozem suhlasit : viem ze to "staci" ale:

vertex3 120GB : 87eur bez dph a pozor, Sandforce. Problem s nekompresovatelnymi datami, samozrejme audio/video nevynimajuc. Diskutabilna spolahlivost, kukni sa OZC je pred krachom predovsetkym kvoli strasnej nespolahlivosti v minulosti (ked toto nie je argument tak uz potom neviem co). Mensi performance ako Vertex4. Plus drobnosti typu http://www.anandtech.com/show/4256/the-ocz-vertex-3-review-120gb/2


vertex4 128GB : 89eur bez dph. Ziadne nezvycajne problemy, bezna poruchovost. Non-sandforce.


samsung 830 128GB : 86eur bez dph. Ziadne problemy, ziadny sandforce, etalon spolahlivosti.


Cenovky z jedneho a toho isteho obchodu, nie najlacnejsie na internete. Mam dojem ze aj vo vykonovych testoch pobiju zmienene dva disky vertex trojku takmer vo vsetkom alebo uplne vo vsetkom. Prepac, ale za tychto okolnosti doporucit Verte3 je nezdrave. Isteze je rychlejsia ako HDD, to vsetci vieme ale to su vsetky SSDcka. Navyse vymenovani konkurenti su 128GB a nie 120GB ako je vertex3 ; rozdiel 8GB kapacity je dost pri tychto cislach.
čo hovoríš na OCZ RevoDrive 3 X2 PCI-Express SSD 240GB pri cene 250 € ?
 
slado
2012-10-30 20:49:51+01
príspevok od: Ferdo
Tak som nakoniec objednal Samsung 830 128GB, zatial to vyskusam s 8GB DDR3 RAM a uvidim ako to pojde. Ak budem citit potrebu 16GB RAM, dokupim. Pracujem hlavne s LR, v PS len retusujem.
Celkom dobry disk. Dolezite je naozaj ho nezaplnit prilis, potom ide vykon rapidne dole. Uz som par SSD vyskusal (teraz mam Intel 520 240GB) a vzdy je to tak, ze ked to zaplnis tak na 75% potom ide vykon rychlo dole.
 
lubomirzvolensky
2012-10-31 00:10:58+01
>> čo hovoríš na OCZ RevoDrive 3 X2 PCI-Express SSD 240GB pri cene 250 € ?

bohuzial neviem poradit absolutne konkretne, RevoDrive som nedrzal v ruke. Testy na internete si najdes aj bezomna, zhrnieme si fakty:

- spickove IOPS, podstatne lepsie v porovnani s klasickymi "desktopovymi" SSD (ca. 30000IOPS oproti radovo 130.000 IOPS RevoDrive), trochu lepsie v porovnani so spickovymi SSD (zhruba 80.000 IOPS oproti 130.000 IOPS).
- spickova sustained prenosova rychlost, zhruba dvojnasobok az trojnasobok beznych SSD

Mam priame skusenosti s podobnou enterprise-class storage technologiou, Ramsan. Ich model Ramsan70 je nieco ako tebou spominany RevoDrive, pripaja sa na PCIe zbernicu atd, avsak zda sa ze dosahuje daleko vacsie prenosove rychlosti (zhruba dvojnasobok oproti RevoDrive) a zhruba dvoj az stvornasobne lepsie IOPS.

Podstatne je ze na miniaturnych datach dosiahnes radovo lepsie IOPS a prenosove rychlosti na tychto PCIe zariadeniach, teda aspon vo vacsine pripadov. Bursty ta asi netrapia, nikto z nas nekopiruje stovky terabajtov dennodenne hore dole a keby aj, na take veci sa nepouzivaju PCIe pripojene storage pretoze maju proste obmedzenu kapacitu a na nich nie je co tak sialene presuvat. Razdva su plne.


Otazka teda znie : na ake konkretne ulohy by si chcel RevoDrive pouzit ? Kolko kapacity potrebujes a vyuzijes, ake najtazsie veci dokazes na storage navalit ? Kolko sekund alebo minut denne trva tvoje sucasne spracovanie, myslim samozrejme diskove operacie ?
 
milos
2012-11-01 08:59:19+01
príspevok od: lubomirzvolensky
>> čo hovoríš na OCZ RevoDrive 3 X2 PCI-Express SSD 240GB pri cene 250 € ?

bohuzial neviem poradit absolutne konkretne, RevoDrive som nedrzal v ruke. Testy na internete si najdes aj bezomna, zhrnieme si fakty:

- spickove IOPS, podstatne lepsie v porovnani s klasickymi "desktopovymi" SSD (ca. 30000IOPS oproti radovo 130.000 IOPS RevoDrive), trochu lepsie v porovnani so spickovymi SSD (zhruba 80.000 IOPS oproti 130.000 IOPS).
- spickova sustained prenosova rychlost, zhruba dvojnasobok az trojnasobok beznych SSD

Mam priame skusenosti s podobnou enterprise-class storage technologiou, Ramsan. Ich model Ramsan70 je nieco ako tebou spominany RevoDrive, pripaja sa na PCIe zbernicu atd, avsak zda sa ze dosahuje daleko vacsie prenosove rychlosti (zhruba dvojnasobok oproti RevoDrive) a zhruba dvoj az stvornasobne lepsie IOPS.

Podstatne je ze na miniaturnych datach dosiahnes radovo lepsie IOPS a prenosove rychlosti na tychto PCIe zariadeniach, teda aspon vo vacsine pripadov. Bursty ta asi netrapia, nikto z nas nekopiruje stovky terabajtov dennodenne hore dole a keby aj, na take veci sa nepouzivaju PCIe pripojene storage pretoze maju proste obmedzenu kapacitu a na nich nie je co tak sialene presuvat. Razdva su plne.


Otazka teda znie : na ake konkretne ulohy by si chcel RevoDrive pouzit ? Kolko kapacity potrebujes a vyuzijes, ake najtazsie veci dokazes na storage navalit ? Kolko sekund alebo minut denne trva tvoje sucasne spracovanie, myslim samozrejme diskove operacie ?
Ďakujem za odpoveď.Keď som si zodpovedal na tvoje otázky,rozhodnutie bolo jasné.

,,Stačí,, Vertex4.

A ten Ramsan,teda širák dole.
 
lubomirzvolensky
2012-11-01 14:34:31+01
za peníze v Praze dǔm, veď to poznáš.

Do bezneho desktopového nasadenia, na video/audio a podobne stačí bežná konzumná trieda veľakrát spomínaných SSD. Takéto veľké špecializované pci-e kanóny majú opodstatnenie viacmenej len v serverových veciach, možno by aj na desktope ušetrili minútu denne, ale to sa proste neoplatí na prachy. Gigabajt za sekundu nikdy na desktope presúvať nebudeme, sto až dvestotisic input/output požiadaviek za sekundu takisto nikdy nedosiahneme.
 
Obert.milos
2012-11-01 15:13:09+01
...nadpájam na vlákno a chcem sa spýtať. Vlastnním SONY VAIO VPCEB1M1E proc. i3, ram 8 gb, grafika ATI Radeon HD 5650, Win7, HDD 500gb 5200rpm. mám to napojené na externý LCD 22" premýšlam nad SSD (120gb min) ak by niekto vedel odporučiť nejkaý, alebo len či sa to vobec oplatí dokúpiť,... pracujem vacsinou v LR v PS len retus, + nejake graficke programy (pri práci nonstop svieti led indikátor HDD preto usudzujem ze ten jediný brzdí celý notes).... VDAKA
 
Flodur
2012-11-01 15:33:55+01
príspevok od: lubomirzvolensky
nehnevaj sa na mna ale nemozem suhlasit : viem ze to "staci" ale:

vertex3 120GB : 87eur bez dph a pozor, Sandforce. Problem s nekompresovatelnymi datami, samozrejme audio/video nevynimajuc. Diskutabilna spolahlivost, kukni sa OZC je pred krachom predovsetkym kvoli strasnej nespolahlivosti v minulosti (ked toto nie je argument tak uz potom neviem co). Mensi performance ako Vertex4. Plus drobnosti typu http://www.anandtech.com/show/4256/the-ocz-vertex-3-review-120gb/2


vertex4 128GB : 89eur bez dph. Ziadne nezvycajne problemy, bezna poruchovost. Non-sandforce.


samsung 830 128GB : 86eur bez dph. Ziadne problemy, ziadny sandforce, etalon spolahlivosti.


Cenovky z jedneho a toho isteho obchodu, nie najlacnejsie na internete. Mam dojem ze aj vo vykonovych testoch pobiju zmienene dva disky vertex trojku takmer vo vsetkom alebo uplne vo vsetkom. Prepac, ale za tychto okolnosti doporucit Verte3 je nezdrave. Isteze je rychlejsia ako HDD, to vsetci vieme ale to su vsetky SSDcka. Navyse vymenovani konkurenti su 128GB a nie 120GB ako je vertex3 ; rozdiel 8GB kapacity je dost pri tychto cislach.
nerozumiem "pozor OCZ". Mám Vertex 3 120GB a žiaden problém. Je koniec roka 2012 a čo píšu na Andantechu je už blud. Ako každé zariadenie, tak sa aj SSD OCZ vyvíja (myslím tým firmware). Kto ho reálne nepoužíva píše sprostosti! A keď už chce poriadne a spoľahlivé SSD s poriadnym a spoľahlivým softvérovým zázemím, tak

Intel 520 120GB SSD
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2012-11-01 17:12:39+01
Okolo SSD a ich výhodách pri práci s fotkami sa robí veľký rozruch. Dostupné testy však ukazujú, že SSD zrýchli prácu iba v niektorých prípadoch a hlavne príliš nezrýchľuje načítavanie fotiek, čo je asi najpomalší proces pri práci s Lightroomom. Takže namiesto považovania SSD za zázrak je treba sa vždy opýtať, ktoré veci nám reálne zlepší a či by napríklad nebolo lepšie dať tých 100 € na vyše za lepší procesor.
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2012-11-01 17:13:01+01
Ešte odkaz: http://www.computer-darkroom.com/blog/will-an-ssd-improve-adobe-lightroom-performance/
 
lubomirzvolensky
2012-11-01 17:49:31+01
na ten clanok pozor: Originally published 3 April 2011

===========
I think it’s time to look at the impact an SSD will or won’t have on performance. To do so I installed a 240 GB OWC Mercury Extreme SSD, which, at time of writing, is reputed to be one of the best around, in place of the supplied 500 GB 7200 rpm disk drive. The disk drive was moved to the slot normally used for the built in optical drive, thus allowing me to use either as the boot drive. In terms of read/write performance the SDD is capable of achieving in excess of 240 MB/sec whereas the disk drive maxes out at around 100 MB/sec.
===========
co to preboha je OWC Mercury ? Take uz dnes neexistuje. Ver tomu ze 240MB/sec su rychlosti ktore neboli aktualne uz ani minuly rok, tam boli drave Sandforce sf2281 s 560MB/s len taky buchot. Potom sa budeme bavit o agilnosti na malych suboroch, teda 2KB az 4KB bloky - sorry ale OWC Mercury mi nikdy nerozonovalo v makovici a teda asi nebude patrit k nejakej spicke.

Nebudes tomu verit ale aj medzi SSD su velke rozdiely. Velmi kludne to moze byt aj trojnasobny REALNY vykon. S tymto uvazujte pri citani clanku - a nezabudnite na to ze chlap testoval MacBook.

Situacia na x64/x64 architekture s Windowsom 7 bude velmi diametralne odlisna !!!

Milos, prave notebooky s pomalymi diskami najviac benefituju z prechodu na SSD. Samozrejme musis mat dostatok pamate aby disk nebol obetou prilisneho swapovania. Otazka ci rozsirit RAM alebo vymenit disk je relativne jednoducho zistitelna pomocou Task Manageru.
 
lubomirzvolensky
2012-11-01 17:52:31+01
tak som narychlo pozeral testy a nie je to zase az taky zly disk ako som si myslel
 
Obert.milos
2012-11-02 10:50:21+01
príspevok od: lubomirzvolensky
na ten clanok pozor: Originally published 3 April 2011

===========
I think it’s time to look at the impact an SSD will or won’t have on performance. To do so I installed a 240 GB OWC Mercury Extreme SSD, which, at time of writing, is reputed to be one of the best around, in place of the supplied 500 GB 7200 rpm disk drive. The disk drive was moved to the slot normally used for the built in optical drive, thus allowing me to use either as the boot drive. In terms of read/write performance the SDD is capable of achieving in excess of 240 MB/sec whereas the disk drive maxes out at around 100 MB/sec.
===========
co to preboha je OWC Mercury ? Take uz dnes neexistuje. Ver tomu ze 240MB/sec su rychlosti ktore neboli aktualne uz ani minuly rok, tam boli drave Sandforce sf2281 s 560MB/s len taky buchot. Potom sa budeme bavit o agilnosti na malych suboroch, teda 2KB az 4KB bloky - sorry ale OWC Mercury mi nikdy nerozonovalo v makovici a teda asi nebude patrit k nejakej spicke.

Nebudes tomu verit ale aj medzi SSD su velke rozdiely. Velmi kludne to moze byt aj trojnasobny REALNY vykon. S tymto uvazujte pri citani clanku - a nezabudnite na to ze chlap testoval MacBook.

Situacia na x64/x64 architekture s Windowsom 7 bude velmi diametralne odlisna !!!

Milos, prave notebooky s pomalymi diskami najviac benefituju z prechodu na SSD. Samozrejme musis mat dostatok pamate aby disk nebol obetou prilisneho swapovania. Otazka ci rozsirit RAM alebo vymenit disk je relativne jednoducho zistitelna pomocou Task Manageru.
Ja som mal povodne RAM 4 GB, rozšíril som to na 8, už viac moje VAIO nazvládne...takže jedniný dalši krok je ten SSD podla mna...len či to stojí za to .... či to bude citelny krok v rýchlosti pracovania v LR,PS, Catia. ... apod..
 
lubomirzvolensky
2012-11-02 23:21:40+01
takato analyza si uz vyzaduje trosku hlbsie znalosti.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc938625.aspx
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc938631.aspx
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc938629.aspx
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc940380.aspx
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc938617.aspx
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc938633.aspx



A seriozne ti doporucujem, skus vypnut swap. Mnohe veci su maskovane swapom, WMM - windows memory manager - pouziva aj virtualnu pamat ako fyzicky a proste medzi nimi nerozlisuje. Potom robi kiksy v zmysle "mam osem giga fyzickej, desat giga virtualnej pamate cize vlastne mam 18 giga pamate. Preco by som si z nej nespravil desat gigovu cache na subory ked ich uzivatel casto pouziva?" pricom je jasne ze "cachovat" subory z disku "vo virtualnej" pamati je kravina najhrubsieho zrna. Doporucenie vypnut swap vychadza z toho, ze pri beznej praci 8GB nepouzijes ak nerobis s obrazkami v rozliseni 300000x200000 bodov. No priblizne.

S vypnutym swapom ten system nema kde vymyslat blbosti a vsetky ukazovatele co vidis su naozaj skutocne, prave nefalsovane a nemusis nad nimi prilis rozmyslat.


Aby som to zhrnul bez vedeckeho elaboratu : pozor na to ci nepretazujes 8GB RAM (pozri Task Manager, zalozka Processes, zapnut zobrazenie virtualnej pamate, zoradit podla pouzitej pamate a potom podla virtualnej. Neverim tomu ze zozeres 6GB s jednou aplikaciou). Ak v reali naozaj potrebujes viac ako 8GB RAM, tak potom len zbehnut do obchodu s notebookom, nechat si naprdiet dva 8GB moduly do masiny, zapnut, vyskusat ci ide, kupit alebo nekupit.

Ak nie je problem sposobeny RAMkou, zakupenim SSDcka rozhodne nic nepokazis. Zostane ti do buducnosti na lepsi stroj. Ak SSD nevyriesi tvoj problem (diagnostika popisana hore, nie je to az take zle ako sa to na prvy pohlad zda), tak potom ti pomoze jedine zahodit notebook a kupit poriadny desktop.

Pozor na to aby Vaio malo SATA3, ak nema si obmedzeny na priblizne 280MB/s bez ohladu na to ci mas alebo nemas SSD. S tymto ale nic neurobis, len ta na to upozornujem. Realna priepustnost SATA2 je niekde okolo 300MB/s, realna pri SATA3 je takmer 600MB/s.

No a samozrejme treba sledovat aj vyuzitie CPU a chapat tomu, co ho sposobuje (prerusenia na zbernici ? Zataz od aplikacii ?). Ak cokolvek preratavas na fotkach ci uz v LR alebo PS, rychlejsi disk ti bude prd platny ked mas pomaly procesor. V takomto pripade je vymena za i7 jasna vec, ze spolu s i7 prichadza aj celkovo lepsi system je automaticky jasne.

Cize riesis trojuholnik cpu/ram/hdd, rovnako ako pri fotografovani riesis iso/aperture/exposure time. Jednoduche, nie ?
 
Obert.milos
2012-11-03 10:44:16+01
príspevok od: lubomirzvolensky
takato analyza si uz vyzaduje trosku hlbsie znalosti.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc938625.aspx
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc938631.aspx
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc938629.aspx
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc940380.aspx
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc938617.aspx
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc938633.aspx



A seriozne ti doporucujem, skus vypnut swap. Mnohe veci su maskovane swapom, WMM - windows memory manager - pouziva aj virtualnu pamat ako fyzicky a proste medzi nimi nerozlisuje. Potom robi kiksy v zmysle "mam osem giga fyzickej, desat giga virtualnej pamate cize vlastne mam 18 giga pamate. Preco by som si z nej nespravil desat gigovu cache na subory ked ich uzivatel casto pouziva?" pricom je jasne ze "cachovat" subory z disku "vo virtualnej" pamati je kravina najhrubsieho zrna. Doporucenie vypnut swap vychadza z toho, ze pri beznej praci 8GB nepouzijes ak nerobis s obrazkami v rozliseni 300000x200000 bodov. No priblizne.

S vypnutym swapom ten system nema kde vymyslat blbosti a vsetky ukazovatele co vidis su naozaj skutocne, prave nefalsovane a nemusis nad nimi prilis rozmyslat.


Aby som to zhrnul bez vedeckeho elaboratu : pozor na to ci nepretazujes 8GB RAM (pozri Task Manager, zalozka Processes, zapnut zobrazenie virtualnej pamate, zoradit podla pouzitej pamate a potom podla virtualnej. Neverim tomu ze zozeres 6GB s jednou aplikaciou). Ak v reali naozaj potrebujes viac ako 8GB RAM, tak potom len zbehnut do obchodu s notebookom, nechat si naprdiet dva 8GB moduly do masiny, zapnut, vyskusat ci ide, kupit alebo nekupit.

Ak nie je problem sposobeny RAMkou, zakupenim SSDcka rozhodne nic nepokazis. Zostane ti do buducnosti na lepsi stroj. Ak SSD nevyriesi tvoj problem (diagnostika popisana hore, nie je to az take zle ako sa to na prvy pohlad zda), tak potom ti pomoze jedine zahodit notebook a kupit poriadny desktop.

Pozor na to aby Vaio malo SATA3, ak nema si obmedzeny na priblizne 280MB/s bez ohladu na to ci mas alebo nemas SSD. S tymto ale nic neurobis, len ta na to upozornujem. Realna priepustnost SATA2 je niekde okolo 300MB/s, realna pri SATA3 je takmer 600MB/s.

No a samozrejme treba sledovat aj vyuzitie CPU a chapat tomu, co ho sposobuje (prerusenia na zbernici ? Zataz od aplikacii ?). Ak cokolvek preratavas na fotkach ci uz v LR alebo PS, rychlejsi disk ti bude prd platny ked mas pomaly procesor. V takomto pripade je vymena za i7 jasna vec, ze spolu s i7 prichadza aj celkovo lepsi system je automaticky jasne.

Cize riesis trojuholnik cpu/ram/hdd, rovnako ako pri fotografovani riesis iso/aperture/exposure time. Jednoduche, nie ?
Dufam že som tomu správne pochopil, takže takto RAM sa nezaplńa ani len na polovicu pri hocjakej činnosti- usudzujem že jej je dosť a nebrzdí celý systém, procesor - laicky ked si zapnem správcu tak napr pri exportovaní foto z LR maká na 100% - to SATA musím zistit. Velmi pekne ti dakujem, trosku si ma dostal do veci...
 
lubomirzvolensky
2012-11-03 22:34:16+01
vyborne, sikovny. Takze teraz skus len tak zo srandy uplne vypnut swap vo windowse, samozrejme Photoshop a aplikacie nechas nastavene tak ako doteraz.

Pozoruj zmenu spravania, mozno ti ublizuje swap kvoli blbemu VMM ako som popisoval. Ak je to tak, okamzite pocitis zlepsenie.

Ak nepocitis, musis vyskumat ci ta brzdia diskove operacie. Zakaznim swapu vylucis vsetok hrozny balast, potom uz je to tvoje. Ak ti furt svieti kontrolka disku, nestiha suborovy system. Pozorovanim parametru Disk Queue Length v Performance Monitore mozes dojst k tomu ci je disk bottleneck alebo nie - hodnota nad 2 je zla.

Moj nazor ale je ze SSD ti pomoze. Nie vo vsetkom a nie 100nasobne, ale neposkodi. Ak ti CPU nejde na plne pecky v jednom kuse (lahko zistis), ak mas pamat vyuzitu tak ako popisujes, tak potom ti zostava jedina vec. A ak ta nepomoze, tak uplne novy system.

Drzim palec. Pochval sa ked to budes mat rozuzlene.
 
Strana 3 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()