Hore
Fórum » Apple/Mac OS
 

mac, aperture 3 a LR

camborne
2012-05-09 16:45:04+02
Som tesne pred kúpou môjho prvého Imacu. Riešim problém aké softwarové vybavenie. Potrebujem kvalitný program na úpravu raw, archiváciu/katalogizáciu a photoshop.V podstate som dospel k dvom kombináciam: Aperture 3 + photoshop. druhá kombinácia je LR + photoshop.

Veľkou výhodou A3 je jeho previazanosť s celým mac systémom a tiež katalogizácia. Obávam sa akurát toho, do akej mieri je previazaný s PS. Či môžem otvoriť fotky priamo z A3 katalogu, alebo budem musieť stale vyexportovať a potom otvoriť v PS a či môžem obrázok uložiť do A3 katalogu priamo z PS.
PS budem využívať prevažne na grafické veci, doteraz som používal corel (ktorý na macu nefunguje) takže je to dosť nákladný prechod k Apple.

Rád by som Vás poprosil o radu
Ďakujem
 
Blackman
2012-05-09 16:49:55+02
príspevok od: camborne
Som tesne pred kúpou môjho prvého Imacu. Riešim problém aké softwarové vybavenie. Potrebujem kvalitný program na úpravu raw, archiváciu/katalogizáciu a photoshop.V podstate som dospel k dvom kombináciam: Aperture 3 + photoshop. druhá kombinácia je LR + photoshop.

Veľkou výhodou A3 je jeho previazanosť s celým mac systémom a tiež katalogizácia. Obávam sa akurát toho, do akej mieri je previazaný s PS. Či môžem otvoriť fotky priamo z A3 katalogu, alebo budem musieť stale vyexportovať a potom otvoriť v PS a či môžem obrázok uložiť do A3 katalogu priamo z PS.
PS budem využívať prevažne na grafické veci, doteraz som používal corel (ktorý na macu nefunguje) takže je to dosť nákladný prechod k Apple.

Rád by som Vás poprosil o radu
Ďakujem
Mozes otvorit fotku priamo z Aperture do PSka. Nie je s tym ziaden problem.
 
camborne
2012-05-09 17:00:37+02
príspevok od: Blackman
Mozes otvorit fotku priamo z Aperture do PSka. Nie je s tym ziaden problem.
a dá sa následne nato po úpravach v PS znova uložiť priamo v katalogu A3.
Ešte mám jednu otázku, v akm formáte otvorim foto z A3 do PS, dá sa to priamo v rawe,
alebo 16 bit tiff, či len jpg?

Rád by som si to vyskúšal sám, ale ak sa nemýlim aperture 3 z mac app store, sa neda stiahnuť ako trial.
 
MarekSvancara.com
2012-05-09 17:52:08+02
príspevok od: camborne
a dá sa následne nato po úpravach v PS znova uložiť priamo v katalogu A3.
Ešte mám jednu otázku, v akm formáte otvorim foto z A3 do PS, dá sa to priamo v rawe,
alebo 16 bit tiff, či len jpg?

Rád by som si to vyskúšal sám, ale ak sa nemýlim aperture 3 z mac app store, sa neda stiahnuť ako trial.
ano v aperture kliknes pravym a das otvorit v externom editore nastavis na ten tvoj ps , spravis upravy ulozi ti to ps tusim do tifu a ten ti automaticky da ako novu verziu do aperture,, a tu mozes zasa potom editovat napr zas v ps (a vrstvy ti ostanu) , do ps ti to aperture posle ako tifko.. podla setkeho
 
MarekSvancara.com
2012-05-09 17:57:39+02
pre upresnenie
 
camborne
2012-05-09 18:34:50+02
No tak to je super, rozptílil si moje posledné pochybnosti ohladom Aperature 3.

Už sa tešim na môj mac a prácu s Aperature.

Ďakujem za pomoc
 
MarekSvancara.com
2012-05-09 18:48:06+02
príspevok od: camborne
No tak to je super, rozptílil si moje posledné pochybnosti ohladom Aperature 3.

Už sa tešim na môj mac a prácu s Aperature.

Ďakujem za pomoc
pohode jedna vec co mi nanom po rokoch vadi ze to nema lens correction ako ma camera raw alebo lr co pracuje s tym CR.. pekny den
 
camborne
2012-05-09 19:10:43+02
príspevok od: MarekSvancara.com
pohode jedna vec co mi nanom po rokoch vadi ze to nema lens correction ako ma camera raw alebo lr co pracuje s tym CR.. pekny den
čítal som otom niečo
 
JOK3R
2012-05-09 21:33:20+02
príspevok od: camborne
Som tesne pred kúpou môjho prvého Imacu. Riešim problém aké softwarové vybavenie. Potrebujem kvalitný program na úpravu raw, archiváciu/katalogizáciu a photoshop.V podstate som dospel k dvom kombináciam: Aperture 3 + photoshop. druhá kombinácia je LR + photoshop.

Veľkou výhodou A3 je jeho previazanosť s celým mac systémom a tiež katalogizácia. Obávam sa akurát toho, do akej mieri je previazaný s PS. Či môžem otvoriť fotky priamo z A3 katalogu, alebo budem musieť stale vyexportovať a potom otvoriť v PS a či môžem obrázok uložiť do A3 katalogu priamo z PS.
PS budem využívať prevažne na grafické veci, doteraz som používal corel (ktorý na macu nefunguje) takže je to dosť nákladný prechod k Apple.

Rád by som Vás poprosil o radu
Ďakujem
Mám podobnú dilemu, idem kúpiť tiež jablko, nové iMACy by mali byť do dvoch mesiacov (dúfam) na pultoch a zvažujem SW. Zatiaľ sa ale opačne skôr prikláňam k LR, pretože:
- multiplatformovosť
- častejšie aktualizácie (aperture 3 už má bradu)
- istejšia budúcnosť LR (adobe je predsa len čisto sw firma)
- a v neposlednom rade už s LR dlhšiu dobu pracujem a som naň zvyknutý

Takže ak apple 11. júna na WWDC nevyjde s novou verziou aperture a neprekvapí ma vidím to na LR...
 
calven
2012-05-09 21:54:55+02
príspevok od: JOK3R
Mám podobnú dilemu, idem kúpiť tiež jablko, nové iMACy by mali byť do dvoch mesiacov (dúfam) na pultoch a zvažujem SW. Zatiaľ sa ale opačne skôr prikláňam k LR, pretože:
- multiplatformovosť
- častejšie aktualizácie (aperture 3 už má bradu)
- istejšia budúcnosť LR (adobe je predsa len čisto sw firma)
- a v neposlednom rade už s LR dlhšiu dobu pracujem a som naň zvyknutý

Takže ak apple 11. júna na WWDC nevyjde s novou verziou aperture a neprekvapí ma vidím to na LR...
Ak človek s LR už pracuje, nevidím žiaden dôvod aby prechádzal na Aperture. A k Tvojím bodom:
- multiplatformovosť - toto ma netrápi. V práci som Win a tam s fotkami nerobím. Doma mám MAC a asi to inak už nebude...
- aktualizácie - uznávam, novšia verzia by už možno bodla. Na druhej strane netreba zabúdať, že Apple produkty uvádza systémom veľkého tresku. Takže ak sa Aperture 4 nepredstaví na WWDC, tak sa zrejme jedného krásneho dňa zjaví v App store. Len som zvedavý, ako vyriešia upgrade pre ľudí ako ja, ktorý majú kúpenú krabicovú verziu.
- budúcnosť - o toto by som sa naozaj nebál. Pokiaľ bude odbyt, bude Apple Aperture vyvíjať. Skôr by som si tipol, že sa zjaví Aperture pre iPAD...
- no a tým posledným bodom si vlastne odpovedal, prečo pre Teba zrejme migrácia nemá zmysel...

Občas mám tu česť aj s LR, ale u mňa je zvyk železná košeľa. Ak v štvorke Apple pridá korekcie objektívov a nejaké nové vychytávky, tak sa len utvrdím, že som si na začiatku dobre vybral... Mimochodom, ak do Aperture 4 dajú niečo z tých fintičiek, na ktoré mám teraz kúpené plug-iny, tak ma Cook riadne naserie...
 
camborne
2012-05-11 20:40:58+02
príspevok od: JOK3R
Mám podobnú dilemu, idem kúpiť tiež jablko, nové iMACy by mali byť do dvoch mesiacov (dúfam) na pultoch a zvažujem SW. Zatiaľ sa ale opačne skôr prikláňam k LR, pretože:
- multiplatformovosť
- častejšie aktualizácie (aperture 3 už má bradu)
- istejšia budúcnosť LR (adobe je predsa len čisto sw firma)
- a v neposlednom rade už s LR dlhšiu dobu pracujem a som naň zvyknutý

Takže ak apple 11. júna na WWDC nevyjde s novou verziou aperture a neprekvapí ma vidím to na LR...
Adobe ešte neexistovali, keď Apple už používal grafické rozhranie, boli v podstate prvý ktorí dokázali využiť pixel. Steve Jobs založil najznámejšiu firmu na svete na tvorbu animovaných filmov PIXAR (napr. Toy story, cars, hlada sa nemo, rodinka úžasných a pod.) Hoci to nebol apple, ale ľudia s pixaru spolupracovali pri vývoji aperture a to na pixelovej úrovni. Takže verým že Aperture ma základ viac ako dobry, určite je na úrovni LR. Ale jeho výhodou oproti LR je, že je dokonale previazany s operačným systemom a s ostatnými programami a aplikaciami Apple. V Amerike mnoho fotografou práve preto prešli na mac. Taktiež bez problémov pracuje s PS.
Taktiež dalšiou neodškriepitelnou výhodou je, že v mac app store stoji cca 62 eur a môžeš ho legalne použivať aj na niekoľkých macoch. LR len na jednom PC a keď chceš ho aj na mac musiš kupiť dalšiu licenciu. Tak ta multiplatfomovanosť ti je nanič.
 
JOK3R
2012-05-18 19:57:07+02
príspevok od: calven
Ak človek s LR už pracuje, nevidím žiaden dôvod aby prechádzal na Aperture. A k Tvojím bodom:
- multiplatformovosť - toto ma netrápi. V práci som Win a tam s fotkami nerobím. Doma mám MAC a asi to inak už nebude...
- aktualizácie - uznávam, novšia verzia by už možno bodla. Na druhej strane netreba zabúdať, že Apple produkty uvádza systémom veľkého tresku. Takže ak sa Aperture 4 nepredstaví na WWDC, tak sa zrejme jedného krásneho dňa zjaví v App store. Len som zvedavý, ako vyriešia upgrade pre ľudí ako ja, ktorý majú kúpenú krabicovú verziu.
- budúcnosť - o toto by som sa naozaj nebál. Pokiaľ bude odbyt, bude Apple Aperture vyvíjať. Skôr by som si tipol, že sa zjaví Aperture pre iPAD...
- no a tým posledným bodom si vlastne odpovedal, prečo pre Teba zrejme migrácia nemá zmysel...

Občas mám tu česť aj s LR, ale u mňa je zvyk železná košeľa. Ak v štvorke Apple pridá korekcie objektívov a nejaké nové vychytávky, tak sa len utvrdím, že som si na začiatku dobre vybral... Mimochodom, ak do Aperture 4 dajú niečo z tých fintičiek, na ktoré mám teraz kúpené plug-iny, tak ma Cook riadne naserie...
Cital som ze aperture je oproti LR dost pomalsi, je to pravda? Ide mi o reakcie pri upravach. Ma aperture lokalne upravy ako LR? Dokaze upravy jednej fotky skopirovat na inu fotku?
 
jamgurmi
2012-05-18 20:47:46+02
príspevok od: JOK3R
Cital som ze aperture je oproti LR dost pomalsi, je to pravda? Ide mi o reakcie pri upravach. Ma aperture lokalne upravy ako LR? Dokaze upravy jednej fotky skopirovat na inu fotku?
pomalost? odpoved je
lokalne upravy? odpoved je samozrejme
kopirovanie nastaveni? odpoved je samozrejme

staci?
 
JOK3R
2012-05-18 21:02:56+02
príspevok od: jamgurmi
pomalost? odpoved je
lokalne upravy? odpoved je samozrejme
kopirovanie nastaveni? odpoved je samozrejme

staci?
diki, staci
Este jedna otazka, planujem kupit imac, hlavne uprava foto, bude vyrazny rozdiel v aperture ak zoberiem verziu s ssd? Lebo momentalne mam win + LR a po kupe ssd disku som si nejaku vyraznu zmenu teda nevsimol. Myslim co sa tyka prace v LR, jasne ze reakcie systemu ako takeho sa zrychlili, len LR je stale nejaky lenivy, hlavne pri prechode medzi modulmi.
 
WildSammy
2012-05-18 21:10:47+02
daco podobne riesim aj ja.. resp. s LR pracujem od jeho prvej verzie az do teraz, ale po kupe iMACU ma laka myslienka prejst na Aperture a to je prave to.. nie som si isty, ci tym nieco ziskam a co tym stratim a ci mi tento prechod vobec nieco prinesie.. Aperture sa mi zda byt dobry SW na spracovanie RAW, ale zaujimala by ma aj kvalita vystupu v porovnani s LR. Ci je na porovnatelnej alebo vyssej urovni. Udajne vystup LR kvalitativne prevysuje Corel AfterShot Pro, byvali Bibble, ale ten sa mi nepaci z toho dovodu, ze bez pluginov ten SW dokopy nic nevie. Tiez by som uvital, keby sa s Aperture pracuje rychlejsie ako z LR. To by bol asi jeden z dovodov preco by som presiel z LR
 
JOK3R
2012-05-18 21:35:34+02
príspevok od: WildSammy
daco podobne riesim aj ja.. resp. s LR pracujem od jeho prvej verzie az do teraz, ale po kupe iMACU ma laka myslienka prejst na Aperture a to je prave to.. nie som si isty, ci tym nieco ziskam a co tym stratim a ci mi tento prechod vobec nieco prinesie.. Aperture sa mi zda byt dobry SW na spracovanie RAW, ale zaujimala by ma aj kvalita vystupu v porovnani s LR. Ci je na porovnatelnej alebo vyssej urovni. Udajne vystup LR kvalitativne prevysuje Corel AfterShot Pro, byvali Bibble, ale ten sa mi nepaci z toho dovodu, ze bez pluginov ten SW dokopy nic nevie. Tiez by som uvital, keby sa s Aperture pracuje rychlejsie ako z LR. To by bol asi jeden z dovodov preco by som presiel z LR
ja od aperture oproti lr ocakavam:
- previazanost s mac os
- jednoduchsi a krajsi interface
- jednoduchsie zalohovanie pomocou time machine
- vyssiu rychlost?
 
IceDive1
2012-05-18 22:18:04+02
príspevok od: JOK3R
diki, staci
Este jedna otazka, planujem kupit imac, hlavne uprava foto, bude vyrazny rozdiel v aperture ak zoberiem verziu s ssd? Lebo momentalne mam win + LR a po kupe ssd disku som si nejaku vyraznu zmenu teda nevsimol. Myslim co sa tyka prace v LR, jasne ze reakcie systemu ako takeho sa zrychlili, len LR je stale nejaky lenivy, hlavne pri prechode medzi modulmi.
rozhodne ber s SSD. Mam iMac bez SSD a ide ma porazit ako to niekedy zmoli z HDD. Otvarania PS z LR mam na Mac Air v podstate ihned zatial co pri iMacu mozem ist skludom na WCko. Aj vdaka tomu sa mi na iMac prasi a vsetko robim na Air.
 
smindo
2012-05-18 22:35:15+02
Kup Imac bez SSD a upgrade si spravis sam za 30 min a hlavne ta to bude stat menej. Ak si Nikonista tak pozor na Aperture lebo vela ludi ma problemy s RAW-kami. Ja osobne konvertujen cez Nikon Capture lebo tam je prevod RAWKA lepsi.
Upravu uz potom v Aperture.
 
JOK3R
2012-05-18 22:56:39+02
príspevok od: smindo
Kup Imac bez SSD a upgrade si spravis sam za 30 min a hlavne ta to bude stat menej. Ak si Nikonista tak pozor na Aperture lebo vela ludi ma problemy s RAW-kami. Ja osobne konvertujen cez Nikon Capture lebo tam je prevod RAWKA lepsi.
Upravu uz potom v Aperture.
Vymena disku v imac za 30min?
Si si isty ze vies o com pises?
Okrem toho ze potrebujes specialne naradie na odobratie predneho skla je potrebny na pripojenie disku aj specialny konektor ktory sa ani neda kupit. A samozrejme stratis zaruku.

Tie nikon rawy este pozriem, diki za info, ale praveze som cital ze skor canon ma nejake divne konverzie raw v aperture.
 
smindo
2012-05-19 08:03:01+02
Ano som si isty lebo som si to sam spravil. Vlastne ide o doplnenie disku a nie o vymenu
tu je vysledok
http://www.youtube.com/watch?v=NNHBx2xaXyA
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()