Hore
Fórum » Apple/Mac OS
 

Aperture - knižnica, masters, náhľady

JOK3R
JOK3R 2012-06-07 08:49:02+02
Ahojte, v blízkej dobe prechádzam na iMAC a Aperture, mohol by mi niekto poradiť?

Moja konfigurácia iMAC bude SSD (256GB) + HDD (1TB), k tomu mám NAS 2TB (raid1) cez gigabit ethernet

Knižnica (náhľady, metadáta, verzie) budú na SSD to je jasné, ale spomalí sa práca v aperture ak budú masters na externom NAS cez gigabit ethernet? Alebo ich radšej dať na 1TB disk v iMAC a cez time machine ich na NAS iba zálohovať? Alebo všetky nové masters importovať na SSD a po úprave ich presunúť na NAS? To by riešilo menšiu kapacitu SSD.
Budú reakcie pri úpravách veľmi rozdielne? (SSD vs HDD vs NAS)

Posledná otázka, možno po tých prvých nelogická, ale keby ste teraz kupovali iMAC šli by ste do disku SSD? Je za to dosť vysoký príplatok, ale som už rozmaznaný zo svojho Win PC kde mám SSD a bojím sa že keby som zobral iMAC iba s klasickým diskom neskôr by som si trhal vlasy. iMAC bude slúžiť na úpravu fotografií (80%), úpravu videa (20%)

A čo porovnanie rýchlosti LR vs AP? Niekde čítam že AP je pomalé a niekde presný opak že je rýchlejšie ako LR...
 
JOK3R
2012-06-07 16:59:08+02
príspevok od: tadzesi
K Aperture. Skusal som sa skamosit s Aperture asi 2x, ale stale som sa vratil k LR. Moj iMAC 27 je i5, 12GB ram, z roku 2009. V pohode stiha aj foto z D800. Horsie to je pri exportovani do JPG. Foto (RAW) mam ukladane na WD cez FW800.

K SSD. Kupil som SSD, 90GB asi pred 1 rokom, umrel mi HD. Nastastie vyreklamovali mi to v zarucnej dobe. Na nestastie sa do mojho 2009 modelu neda SSD pridat. Musel by som ozelet DVD, co nehcem.
Čo ti na aperture vadilo/chýbalo oproti LR?

Ja teraz robím v LR na win, v podstate som spokojný (až na neskutočne pomalé prepínanie libraly/develop), ale aperture ma láka prepojením so systémom mac, faces, jednoduchším (vraj) interface

Dúfam že budúci týždeň apple na konferencii predstaví aperture 4 a milo nás prekvapí
 
Daniel.U
2012-06-07 17:42:12+02
príspevok od: JOK3R
Stále nechápem prečo používať vault a nie time machine, mohol by si v skratke?
Niečo som prebehol a dočítal som sa že vault sa spúšťa manuálne a zálohuje celú knižnicu, ale time machine zálohuje rovnako celú knižnicu, plne automaticky s možnosťou sa vrátiť k vymazaným/zmeneným súborom.

Takže mi hlava neberie prečo používať vault?
hned ti ti poviem preco nie time machine. Time machine funguje s iPhoto tak isto ako s adresarmi. Mozes sa vratit spat v case a obnovit nejaky konkretny projekt alebo fotku. Ale pri Aperture zalohuje celu povedzme 300 GB kniznicu. Ked by si si zmyslel, ze si vymazal nejaky projekt a budes ho chcet obnovit zo zalohy, tak budes muset tu 300 GB kniznicu celu nakopirovat z time machine. Nedokazes z neho vybrat len to co chces. Za dalsie, vzdy v tom najlepsom ked robim nieco narocne a pocitac hrkoce jak hovado, tak sa v tom spusti este aj time machine hodinova zaloha a to mas potom chut ten pocitac akurat rozchnapat s kladivom. Vault si pekne rucne zaktualizujes po skonceni prace. Nieje to kopirovanie kniznice, ale aktualizacia zalohy. Prida nove mastery a zmeny v katalogu. Iny pripad mozno je ked mas mastery vo zvlastnych adresaroch. Ale aj tak ti zacne vadit to hodinove zalohovanie cez Time machine. Doneses domov 15 GB fotiek a ked ich zacne zrovna zalohovat, tak sa zastavi svet. Time machine je super na bezne dokumenty. Pri tom si myslim, ze zaloha cez firewire 800 je predsa len rychlejsia ako gigabit NAS.
 
JOK3R
2012-06-07 18:20:51+02
príspevok od: Blackman
Mozem ti namerat vecer ked budem doma nejake realne hodnoty.
Skúsil som crystaldiskmark na mojom PC

1. SSD (samsung 128GB)
2. HDD (samsung 750GB 7200)
3. NAS (nas synology 212j, 2x1TB samsung 7200 v raid1)
 
Blackman
2012-06-07 18:21:37+02
príspevok od: JOK3R
Bol by som ti vďačný ak nezabudneš, díki
iMac 27, core i5 2.7, 8GB RAM, 1TB HDD.
 
JOK3R
2012-06-07 18:26:43+02
príspevok od: Daniel.U
hned ti ti poviem preco nie time machine. Time machine funguje s iPhoto tak isto ako s adresarmi. Mozes sa vratit spat v case a obnovit nejaky konkretny projekt alebo fotku. Ale pri Aperture zalohuje celu povedzme 300 GB kniznicu. Ked by si si zmyslel, ze si vymazal nejaky projekt a budes ho chcet obnovit zo zalohy, tak budes muset tu 300 GB kniznicu celu nakopirovat z time machine. Nedokazes z neho vybrat len to co chces. Za dalsie, vzdy v tom najlepsom ked robim nieco narocne a pocitac hrkoce jak hovado, tak sa v tom spusti este aj time machine hodinova zaloha a to mas potom chut ten pocitac akurat rozchnapat s kladivom. Vault si pekne rucne zaktualizujes po skonceni prace. Nieje to kopirovanie kniznice, ale aktualizacia zalohy. Prida nove mastery a zmeny v katalogu. Iny pripad mozno je ked mas mastery vo zvlastnych adresaroch. Ale aj tak ti zacne vadit to hodinove zalohovanie cez Time machine. Doneses domov 15 GB fotiek a ked ich zacne zrovna zalohovat, tak sa zastavi svet. Time machine je super na bezne dokumenty. Pri tom si myslim, ze zaloha cez firewire 800 je predsa len rychlejsia ako gigabit NAS.
Díki za vysvetlenie, bol som v tom že knižnica aperture je veľa meších súborov a time machine zálohuje len súbory ktoré pribudnú, alebo sa zmenia (ako dokumenty). Ak knižnica aperture je jeden veľký súbor je to samozrejme problém

Inak firewire 800 = 800Mbps a gigabit ethernet = 1000mbps, neviem čo je v reáli rýchlejšie, ale teoreticky gigabitová sieť.
 
JOK3R
2012-06-07 19:31:15+02
príspevok od: Blackman
iMac 27, core i5 2.7, 8GB RAM, 1TB HDD.
Díki, to sú veľmi slušné výsledky, povedal by som že 4K neskutočne dobré, za to asi môže rozdielny filesystem?

To je model 2011?
 
calven
2012-06-07 20:15:45+02
Tak sa pridám s výsledkami aj ja:
iMAC 21,5", Core2Duo 3,06GHz, 6GB RAM, 500GB HDD
 
Daniel.U
2012-06-07 20:51:50+02
príspevok od: JOK3R
Díki za vysvetlenie, bol som v tom že knižnica aperture je veľa meších súborov a time machine zálohuje len súbory ktoré pribudnú, alebo sa zmenia (ako dokumenty). Ak knižnica aperture je jeden veľký súbor je to samozrejme problém

Inak firewire 800 = 800Mbps a gigabit ethernet = 1000mbps, neviem čo je v reáli rýchlejšie, ale teoreticky gigabitová sieť.
tak ono to nieje jeden subor. Mac balickuje. Tak ako na PC mas programy v adresari Program Files, tak na macu je to v adresari aplications a kazdy program je balicek, ktory sa chova ako jeden subor. Tak isto sa chova aj kniznica. Ked das pravy klik a Show package contents, tak do neho vhupnes ako do normalneho adresara a dalsich podadresarov. Ale pre system zalohovania je to pravdepodobne jeden balicek lebo Time Machine rozoznava kniznicu len ako balicek/subor. Ked chces vytiahnut nejaku fotku, ktoru si zmazal alebo zmenil, tak sa to neda. Jedine obnovit kniznicu. A rozdelil som ju na roky preto, ze keby bolo treba s nou manipulovat alebo obnovovat, tak aby som to do smrti stihol. Len teraz mi chyba ta kompletnost rokov. Ty to ale nemusis rozdelovat.
Co sa tyka firewire, tak to sa neda brat uplne parametrovo. Akurat viem, ze ked porovnas disk USB a FW800, tak tej FW je asi dva krat rychlejsi. NAS je dobry na zdielanie multimedii alebo ked ho chces fyzicky umiestnit do bezpecia. To, ze ti tam zrkadli disky je sice pekne, ale ty potrebujes vyriesit zalohovanie pracovnej kniznice a nie zalohovanie zaloh. Ja to budem teraz robit tak, ze pracovne kniznice budu na FW800 disku a zalohy Vault v pocitaci. Pisal som, ze na NAS, ale ja mam lacny NAS a nemam rychlu siet. Skusal som to kopirovat a ukazalo sto rokov. Podla mna to netreba zbytocne kompllikovat. Inak Aperture ma vyhodu prave v tom, ze ma lepsiu organizaciu fotiek ako LR. LR je taky skor na krasu robeny, ale zas ma funkcie, ktore aperture nema. Len ked stal Aperture 63 euro a LR vyse 300, tak to na presvedcenie stacilo. Pozor ako sa rozhodnes lebo neskor tu kniznicu uz nepreklopis do konkurenta.
 
Daniel.U
2012-06-07 20:54:02+02
zabudol som este vysvetlit, ze preco som dal kniznice na externy disk. Je to preto, ze ked sa nieco stane s pocitacom, tak odpojim FW800 kabel, pripojim USB a docasne mozem robit na macbooku Air. Tak isto si mozem zobrat externy disk a hrat sa mimo domu
 
tadzesi
2012-06-07 21:13:29+02
príspevok od: JOK3R
Čo ti na aperture vadilo/chýbalo oproti LR?

Ja teraz robím v LR na win, v podstate som spokojný (až na neskutočne pomalé prepínanie libraly/develop), ale aperture ma láka prepojením so systémom mac, faces, jednoduchším (vraj) interface

Dúfam že budúci týždeň apple na konferencii predstaví aperture 4 a milo nás prekvapí
Neprisiel som na chut importu, exportu. V LR ak ukladam pri subore v XML zmeny, staci ze opat importnem do LR RAW a zmeny sa nacitaju automaticky. Neobjavil som quick custom kolekcie. To vyuzivam casto. Dalej som neobjavil ako spravim kopiu uz upraveneho suboru ak som chcel spravit dalsiu verziu.

Ale je to asi aj vo mne. Ak 2 roky upravujes RAW v LR, tak dalsi SW nemas chut opat studovat.
 
tadzesi
2012-06-07 21:24:07+02
príspevok od: JOK3R
Čo ti na aperture vadilo/chýbalo oproti LR?

Ja teraz robím v LR na win, v podstate som spokojný (až na neskutočne pomalé prepínanie libraly/develop), ale aperture ma láka prepojením so systémom mac, faces, jednoduchším (vraj) interface

Dúfam že budúci týždeň apple na konferencii predstaví aperture 4 a milo nás prekvapí
A este jedna dolezita vec mi vadila. Ak som spravil edit z LR v PS, ulozil som PS. LR mi ukaze PS verziu ako edit. Taktiez ak som potreboval PS subor exportnut do JPG, tak som nemusel chodit do LR a expotovat to ce PS. Proste Adobe s Adobe funguje znamenite.
 
calven
2012-06-07 21:35:56+02
príspevok od: tadzesi
A este jedna dolezita vec mi vadila. Ak som spravil edit z LR v PS, ulozil som PS. LR mi ukaze PS verziu ako edit. Taktiez ak som potreboval PS subor exportnut do JPG, tak som nemusel chodit do LR a expotovat to ce PS. Proste Adobe s Adobe funguje znamenite.
Všetko čo píšeš sa v Aperture dá...
Dá sa povedať že Apple na Apple funguje proste znamenite...
 
Daniel.U
2012-06-07 21:47:04+02
príspevok od: tadzesi
A este jedna dolezita vec mi vadila. Ak som spravil edit z LR v PS, ulozil som PS. LR mi ukaze PS verziu ako edit. Taktiez ak som potreboval PS subor exportnut do JPG, tak som nemusel chodit do LR a expotovat to ce PS. Proste Adobe s Adobe funguje znamenite.
ja pouzivam uz Pixelmator na upravy a ten zdiela fotky daleko komfortnejsie s Aperture. Hlavne stoji 23 euro namiesto PS, ktory si urcite nekupil
 
calven
2012-06-07 21:59:15+02
príspevok od: Daniel.U
ja pouzivam uz Pixelmator na upravy a ten zdiela fotky daleko komfortnejsie s Aperture. Hlavne stoji 23 euro namiesto PS, ktory si urcite nekupil
Dvojica Aperture a Pixelmatorom je za tie prachy neprekonateľná. To je čistá pravda... Jediné čo mi v Pixelmatore chýba je LAB, ale dá sa prežiť aj bez toho.
 
Daniel.U
2012-06-07 22:24:48+02
príspevok od: calven
Dvojica Aperture a Pixelmatorom je za tie prachy neprekonateľná. To je čistá pravda... Jediné čo mi v Pixelmatore chýba je LAB, ale dá sa prežiť aj bez toho.
ja sa uz nejakych casovo narocnym retusam vyhybam. Snazim sa pouzivat len Aperture. Je ale pravda, ze finty ako su profily pre korekciu skreslenia objektivov alebo spominane doostrenie pri exporte chyba a su to dobre nastroje. Ked si zobereme, ze fakt LR stal 300, tak nebolo o com. Dnes uz by som uvazoval. Aj multiplatformovost nieje na zahodenie u LR a aj tak si myslim, ze predsa len LR ma nieco na vrch. 63 vs 130 by som si vybral LR
 
calven
2012-06-07 22:32:39+02
príspevok od: Daniel.U
ja sa uz nejakych casovo narocnym retusam vyhybam. Snazim sa pouzivat len Aperture. Je ale pravda, ze finty ako su profily pre korekciu skreslenia objektivov alebo spominane doostrenie pri exporte chyba a su to dobre nastroje. Ked si zobereme, ze fakt LR stal 300, tak nebolo o com. Dnes uz by som uvazoval. Aj multiplatformovost nieje na zahodenie u LR a aj tak si myslim, ze predsa len LR ma nieco na vrch. 63 vs 130 by som si vybral LR
Mne jediná vec čo chýba je korekcia skreslenia objektívov. Tajne dúfam, že sa dočkám v pondelok. Pokiaľ ide o doostrenie pri exporte - nie som závislý od žiletkovo ostrých fotiek, takže mi to momentálne mi to nejako extra nechýba. Ak by to v novej verzii bolo, bol by to príjemný bonus. A mohli by ešte pridať korekciu perspektívy. Ale to by som potom mohol vyhodiť PT Lens čo som si kúpil
Ja som Aperture kupoval ešte za 212 USD. O LR som nejako neuvažoval, s Aperture sme si sadli hneď do rany.
 
tadzesi
2012-06-07 22:37:45+02
príspevok od: Daniel.U
ja pouzivam uz Pixelmator na upravy a ten zdiela fotky daleko komfortnejsie s Aperture. Hlavne stoji 23 euro namiesto PS, ktory si urcite nekupil
Pixelmator nepoznam. A dakujem ze mas starost o zdravost licencii na SW ktore pouzivam - dojemne. Ale aby si mal kludny spanok, tak ano, nemam na seba kupeny PS. Rozhodne to vsak nieje ilegalna kopia.
 
Daniel.U
2012-06-07 22:39:12+02
príspevok od: calven
Mne jediná vec čo chýba je korekcia skreslenia objektívov. Tajne dúfam, že sa dočkám v pondelok. Pokiaľ ide o doostrenie pri exporte - nie som závislý od žiletkovo ostrých fotiek, takže mi to momentálne mi to nejako extra nechýba. Ak by to v novej verzii bolo, bol by to príjemný bonus. A mohli by ešte pridať korekciu perspektívy. Ale to by som potom mohol vyhodiť PT Lens čo som si kúpil
Ja som Aperture kupoval ešte za 212 USD. O LR som nejako neuvažoval, s Aperture sme si sadli hneď do rany.
farebne profily fotakov tiez Aperture nema. Keby sa tak dala preklopit kniznica do LR ako sa neda. Musel by som existujucu nechat uz tak. A mozno nas naozaj sokuju s novou verziou. Mozno mi aj prestane padat
 
calven
2012-06-07 22:40:48+02
príspevok od: Daniel.U
farebne profily fotakov tiez Aperture nema. Keby sa tak dala preklopit kniznica do LR ako sa neda. Musel by som existujucu nechat uz tak. A mozno nas naozaj sokuju s novou verziou. Mozno mi aj prestane padat
Farebné profily mi nechýbajú
Padať? Používam ho už dva a pol roka a padol mi, no nech nekecám, dva krát...
 
Daniel.U
2012-06-07 22:45:46+02
príspevok od: tadzesi
Pixelmator nepoznam. A dakujem ze mas starost o zdravost licencii na SW ktore pouzivam - dojemne. Ale aby si mal kludny spanok, tak ano, nemam na seba kupeny PS. Rozhodne to vsak nieje ilegalna kopia.
ja si myslim, ze licencia je pre ucel takehoto rozhovoru dost podstatna lebo porovnavame 23 vs 1000 euro. A ked mi niekto poradi, ze mercedes je najlepsi, tak ten si ukradnem. Porovnavat sa da vykon len versus cena, absolutne porovnanie je zbytocne. Ci mas ilegalnu kopiu je tiez jedno, kedze pri SW je dolezita licencia. Tu bud splnas alebo nie. Ja som to chcel ale pripomenut len kvoli objektivnemu porovnaniu
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()